Šála Supremo

31.1.2022

V dnešním video návodu si uháčkujeme jednoduchou unisex šálu z příze Rial Filati Baby Supremo.

Rial Filaty Baby Supremo je krásné měkoučké klubíčko 50 gramů s návinem 200 metrů. Jedná se o 100% merino a klubíčko využijeme od podzimu do jara na svetříky, dětské deky do kočárku, oblečení, čepice, šály, tunely kardigany či ponča. Rial Filaty Baby Supremo tyrkys jsem zakoupila na Propleta.cz. Již dříve jsme si rozbalili balíček s klubíčky a záznam naleznete zde, článek s rozhovorem si můžete přečíst zde.

Šála Supremo je háčkovaná z dlouhých a dvakrát nahazovaných dlouhých sloupků. Šíře je 25-27 cm a délka šály je téměř dva metry. Stačí se jen zachumlat a šála bude krásně hřát. Vzor je univerzální a unisex. Díky háčkování po řadách tam a zpět je středový vzor z reliéfních sloupků rovný. Rovné strany šály hlídáme tak, že háčkujeme hned k náhradě a na konci řady jakoby poslední sloupek přeskočíme a háčkujeme až do druhého očka náhrady. Pomůže i počítání sloupků, které Vás krásně navede. Stačí „přežít“ první tři řady. Pak se již jedná o tzv. televizní vzorek. Na šálu jsem spotřebovala necelých 6 klubíček. Pokud neseženete supremo, zkuste hledat jakoukoliv přízi 50g/200m.

Čím déle budete háčkovat, tím více budete mít tendence utahovat. Doporučuji proto první část šály háčkovat o půl čísla menším háčkem. Střapce na koncích šály doporučuji prošít jehlou a nití. Střapce se při praní neuvolní. Z příze Supremo jsme si již uháčkovali parádní homelesku nebo nákrčník. Sdílená pomoc a fotky vašich šál Supremo podle tohoto návodu prosím přidávejte do příspěvku ve FB skupince Krampolinka zde. No a my se pustíme do práce, ať máme šálu co nejdříve hotovou.

Šála Supremo
Příze: Rial Filati Baby Supremo, zakoupíte na Propleta.cz
Spotřeba: 6 necelých klubíček, tyrkysová
Háček: 3,5 mm, 4 mm (háčky PRYM)
Rozměry: 25-27 cm, délka 210 cm
Jehla s velkým ouškem, označovač, štítek
Časový rozpočet: 24 hodin
Pro začátečníky s videem

ŘO – řetízkové očko, pružný řetízek
DS – dlouhý sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
PR2NDS – přední reliéfní dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
PO – pevné oko

Šála je háčkovaná od pružného řetízku. Řadu začínáme náhradou N, tj. 2 ŘO místo prvního DS, poslední DS v řadě spíše utahujeme. Náhrada „N“ místo prvního KS je 1 ŘO. Náhrada je součástí počtu vzoru. Řada končí dlouhým sloupkem do druhého očka náhrady.

Šála, háček 3,5 mm
1. řada: 41 ok pružného řetízku + 2 očka na otočení
2. řada: Do třetího očka od háčku vedeme háček a uháčkujeme PDS. Dále PDS do každého očka. Otočíme. (41)

3. řada: N za DS, 9 DS do mezer (háček vedeme mezi sloupky). Střídáme vzor PR2NDS, DS do mezery (10x) a končíme PR2NDS. Do konce řady doháčkujeme DS do mezer (9).  Poslední DS v řadě háčkujeme DS do druhého očka náhrady. Otočíme (41)
4. řada: N za DS. Háčkujeme 39 DS do mezer.  Poslední DS v řadě háčkujeme DS do druhého očka náhrady. Otočíme (41)
5. řada: N za DS, 9 DS do mezer (háček vedeme mezi sloupky). Střídáme vzor PR2NDS, DS do mezery (10x) a končíme PR2NDS, přičemž háček vedeme kolem PR2NDS, které jsme háčkovali ve třetí řadě. Do konce řady doháčkujeme DS do mezer (9).  Poslední DS v řadě háčkujeme DS do druhého očka náhrady. Otočíme (41)

Šála, háček 4 mm
6. – 251. řada: Opakujeme řadu 4 a 5. Končíme řadou, ve které háčkujeme PR2NDS. V poslední řadě neotáčíme a pokračujeme v obháčkování šály na podélné straně.

Šála – lem, háček 4 mm
1. řada: N za KS, dále 2 KS do rohu. V podélné části šály háčkujeme schéma 2 KS do jedné řady – 1 KS do následující. V rohu háčkujeme 3 KS do jednoho očka. V krátké části šály háčkujeme KS do oček pružného řetízku (dolní konec) a KS do mezer (horní konec). Řadu končíme PO.

Dokončení a střapce
Zapošijeme volné konce. Střapec – na velkou krabičku od sirek namotáme 20xpřízi. Prostřihneme spodní část a pomocí liščí smyčky střapec připevníme k šále. Střapec protáhneme háčkem do každého třetího očka. Šálu dozdobíme třeba štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..