Šátek Ideal

12.8.2018

Nikdy jsem nevěřila, že mě ty šátky tak chytnou. Teda do duhovky jsem se pustila jednou a šátek někde leží nedokončen (to je takový můj kostlivec). Ad jedna byl podle návodu, což mě prostě moc nebaví, ad dva, u čehokoliv co trvá víc než čtyři hodiny dost trpím a to si myslím, že mám zlatou trpělivost. Takže dětské šátky jsou značka ideál. Doslova.

Tento vznikl z příze YarnArt Ideal Crazy 4205 a na šátek padlo přesně jedno klubíčko. Což není moc. Klubíčko má totiž 50 g s návinem 170 m a jedná se o 100% bavlnu s českým atestem pro děti do tří let. Ideal má celkově krásné barvičky v široké škále, ale řada Crazy je hodně vychytaná záležitost. Nikdy totiž nevíte, jak bude přesně vzorovat a to překvápko mě baví. Navíc jsou jejich melíry opravdu plynulé a hlavně krásné.

Díky síle příze se hodí na jaroletní a letně podzimní projekty, pokud zdvojíte (například klasický Ideal), tak získáte klasickou jarní nebo podzimní přízi, takže svetřík nebo čepička to určitě jistí. Já můžu jen prozradit, že v připravované knize (Háčkujeme pro miminka vydání 2021) je z Idealu vyrobena celá jarní/podzimní sada.

Návod je zpracován pro roční až tříleté dítko, ale díky vzorku můžete pokračovat téměř donekonečna. Akorát si u větších velikostí hlídejte přidávání na bocích, ať máte obě strany rovnoměrné (přidejte buď řetízkové očko nebo místo DS dělejte 2xnahozený DS, záleží, která strana bude více utažená).

Šátek Ideal, 38 x 50 x 38 cm
Příze: Ideal nebo Ideal Crazy, spotřeba jedno klubíčko, zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Háček: 4 mm 

Na dozdobení knoflík, štítek, případně dovyrobit kytičku
Hodinový rozpočet: cca 2-3 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

MK – magický kroužek, jak na magický kroužek naleznete zde
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek
Pecička – 4 x nahozený DS sháčkovaný do jednoho očka

Vějířek ve vzorku tvoří 7 DS
Vějířek při obháčkování tvoří 5 DS
Vějířek při obháčkování v rozích tvoří 9 DS

Náhrada N jedno ŘO za KS, 3 volné ŘO za DS. Šátek se háčkuje od spodního cípu v řadách tam a zpět.

Šátek Ideal, háček 4 mm
1. řada: nahodíme přízi na háček (typově MK), uděláme 3 ŘO (N za DS), do kroužku uháčkujeme dále 6 DS, tj. vějířek tvoří 7 DS, otočíme
2. řada: 3 volné ŘO a do stejného místa 3 x nahozený DS sháčkovaný do pecičky, 3 ŘO, KS do středu vějířku z předchozí řady, 3 ŘO, pecičku ze 4 nahozených DS do posledního očka v řadě, otočíme

3. řada: N za DS, do stejného místa 6 DS, KS do KS z předchozířady, 7 DS do posledního očka v řadě, otočíme
4. řada: 3 volné ŘO a do stejného místa 3 x nahozený DS sháčkovaný do pecičky, 3 ŘO, KS do středu vějířku, 3 ŘO, pecička ze 4 nahozených DS do KS z předchozí řady, 3 ŘO, KS do středu vějířku, 3 ŘO, pecička do posledního očka v řadě, otočíme

5. řada: N za DS, do stejného místa 6 DS, KS do KS z předchozí řady, dále vějířek ze 7-ti DS do pecičky (ZDE POZOR, mrkněte do videa, do kterého očka vedu háček), KS do KS z předchozí řady, vějířek ze 6-ti DS do posledního očka v řadě, otočíme
6. řada a všechny sudé řady: stejná jako 4. řada
7. řada a všechny liché řady: stejná jako 5. řada

Háčkujeme do výše 29. řad. Přízi neukončíme a začneme obháčkovávat šátek. K poslednímu vějířku přidáme ještě 3 DS (tj. v rozích máme 9 DS). Při obháčkování střídáme KS a vějířek z 5-ti DS, přičemž vějířek děláme do místa, kde jsme v klasické řadě končili vějířkem a KS do místa, kde začínala pecička.

Dokončení
Ustřihneme 6-7 stejně dlouhých pramenů, přepůlíme a protáhneme v horním cípu liščí smyčkou, čímž nám vznikne 12-14 pramenů, které zapleteme do copánku. Postup zopakujeme na druhé straně. Šňůrka je cca 50-60 cm dlouhá. Zapošijeme volné konce, dozdobíme kytičkou, knoflíkem nebo cedulkou.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..