Šátek Skoro Mech

24.12.2021

V dnešním video návodu si uháčkujeme jednoduchý šátek s názvem Skoro Mech. Budeme háčkovat z duhového klubíčka třínitky značky Kokonki.

Kokonki Classic je klubíčko 200 gramů s návinem 1000 metrů a jedná se o třínitku. Co do složení je to 50% akryl a 50% bavlna a hodí se na šátky, plédy, halenky, topíky, šatičky, svetříky, kardigany, ale i deky do kočárku. Duhovky mají široké využití, neodolatelný výběr v barvách a dobře se s nimi pracuje. Tuto duhovku č. A729 jsem ulovila v „hrabacím koši“ u e-shopu MojeGalanterka.cz. Hrabací koš je plný duhovek za akční cenu v limitovaném množství.

Co se týče šátku, vzor připomíná mech, ale klasický mech to není. Proto jsem šátek pojmenovala „skoro mech“, ať to trošku odlišíme. Vzorek je jednoduchý, střídáme KS a 2 ŘO. Na začátku řady háčkujeme ŘO místo prvního krátkého sloupku, KS hned do stejného očka, dále 2 ŘO a začíná klasický vzor. Řadu končíme KS do očka náhrady. Do očka náhrady vkládáme VŽDY označovač. Tímto způsobem si nespleteme koncová očka a nejdelší přepona bude rovná. Doporučuji prsty občas vytáhnout spodní cípy, aby si krajová očka „sedla“. Stejný vzor najdete na celé sadě Viking (hladká sukýnka, baret, šátek) a vzorek se mi tak zalíbil, že už chystám svetřík.

Ve srovnání s klasickým mechem je vzor na tomto šátku je vzdušnější, jednodušší pro začátečníky (pod 2 ŘO se lépe trefuje než pod 1 ŘO), a řekla bych, že šátek naroste i do větších rozměrů. Háčkovala jsem háčkem 3 mm a šátek je nádherně měkký a poddajný. Lem šátku tvoří dlouhé sloupky a řada krátkých sloupků v kombinaci s ŘO, což vytvořilo zdobné, ale nenápadné špičky. Věřím, že odhodlaný a motivovaný začátečník se může směle pustit do práce. Výběr v duhovkách třínitek, nejen Kokonki, je obrovský a já se moc těším na Vaše dílka.

Pokud máte chuť se podělit a pochlubit se šátkem „skoro mech“ podle tohoto návodu, prosím přidávejte fotečky v naší FB skupince Krampolinka zde. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti a že si radíte navzájem. No a my se pustíme do práce, ať máme šátek do konce roku hotový.

Šátek Skoro Mech
Příze: Kokonki Classic, zakoupíte na www.mojegalanterka.cz, www.moty-moty.cz nebo www.primaprize.cz
Spotřeba: jedno klubíčko 200 g
Háček: 3 mm, 2 mm
Rozměry: 174 cm x 113cm x 113 cm
Jehla s velkým ouškem, nůžky, označovač
Časový rozpočet: 1 barevný přechod cca 2 hodiny
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
MK – magický kroužek
DS – dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
2NDS – dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek sháčkovaný ve dvou krocích

Háčkujeme od magického kroužku po řadách tam a zpět. Náhrada za KS je jedno ŘO, do kterého na začátku řady vkládáme označovač. Řada začíná ŘO+KS, dále pokračujeme vzorem. Řada končí 2 ŘO a KS do očka náhrady. Náhrada za DS jsou 3 ŘO. Řada dlouhých sloupků končí na 2NDS, tj. dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek sháčkovaný ve dvou krocích. Střed šátku tvoří KS-3ŘO-KS pod ŘO. I sem si pro jistotu vložíme označovač.

Šátek Skoro Mech, háček 3 mm
1. řada: N (označovač) +KS, 3 ŘO, KS do MK. Otočíme.
2. řada: N (označovač) +KS do stejného očka, 2 ŘO. Střed KS-3ŘO-KS pod ŘO (označovač). 2 ŘO, KS do N (máme tam označovač). Otočíme.

3. řada: N (označovač) +KS do stejného očka, 2 ŘO, KS pod ŘO, 2 ŘO. Střed KS-3 ŘO-KS pod ŘO (označovač). 2 ŘO, KS pod ŘO, 2 ŘO, KS do N (máme tam označovač). Otočíme.
4. řada: N (označovač) + KS do stejného očka, 2 ŘO, KS pod ŘO, 2 ŘO, KS pod ŘO, 2 ŘO. Střed KS-3 ŘO-KS pod ŘO (označovač). 2 ŘO, KS pod ŘO, 2 ŘO, KS pod ŘO, 2 ŘO, KS do N (máme tam označovač). Otočíme.

5. – 119. řada: háčkujeme stejně jako řadu 4. Pro kontrolu můžeme počítat KS pod ŘO. V každé řadě na každé straně šátku nám počet KS narůstá o jeden. V poslední řadě by nám měla začínat poslední barva v průběhu řady.

Olem – šátek Skoro Mech, háček 2 mm
120. řada: 3 ŘO místo prvního DS (označovač do posledního očka) + DS do stejného očka. Dále háčkujeme DS pod ŘO a DS do KS. Ve špičce/středu háčkujeme 3-5 DS pod ŘO (podle utahování). Řadu končíme 2NDS do ŘO (máme tam označovač).

121. řada: ŘO místo prvního KS, 2 ŘO do vzoru, KS do stejného očka. 4 KS do následujících oček. KS-2ŘO-KS do následujícího očka. Opakujeme vzor. Ve špičce/středu šátku háčkujeme KS-2ŘO-KS do středového DS. Pokud nám počet nevychází, upravíme počet KS před a za středem tak, aby nám vzorek (špička) vyšel právě do středu šátku, kde máme 3-5 DS. Řadu končíme KS-2ŘO-KS do třetího očka náhrady (máme tam označovač).

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Šátek můžeme vypnout nebo vyvěsit. Případně dozdobit štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..