Šátek Soft Okénka

24.12.2020

Když vytvoříte asymetrický šátek z reliéfů, přiobjednáte klubíčko a když dorazí, tak původní verzi komplet vypářete. To byl osud šátku z Kokoni Soft. Ale jsou Vánoce, vše má dobrý konec a vznikl nový šátek s názvem Soft Okénka.

Kokonki Soft je duhovka, třínitka, 100% akryl s kašmírovým vzhledem. Když jsem Soft poprvé držela v rukou, naprosto mě nadchl. Teplý, hřejivý a přitom lehoučký jako pírko – to byla představa šátku nebo plédu. Na klubíčku se střídá pět barev v postupných přechodech a musím říct, že jsem si háčkování užila. Dokonce dvakrát. Původní verzi tvořily pouze přední a zadní reliéfní sloupky a jednalo se o asymetrický šátek. Jenže mi přišlo, že ty reliéfní sloupky materiálu ubírají na lehkosti. Navíc mi 1000 metrů nestačilo, takže jsem přiobjednala ještě 500 metrů. Shrnuto podtrženo. Když dorazilo jednobarevné Kokonki Soft Piwonia, bylo rozhodnuto. Reliéfy pryč a začínáme znova na zelené šátkové louce.

Zkoušela jsem asi čtrnáct dnů bezpočet vzorů, ale pořád to nebylo ono. Pinterest a knihy, ležela jsem v tom téměř denně. A jak to tak bývá, nápad Vás jednou prostě potká a neptá se. Takže v neděli večer otevřete českou literaturu, nenápadný vzorek vyzkoušíte a ve čtvrtek máte hotový šátek. Vzorek je jednoduchý, dává šátku přesně to, co jsem si představovala – vzdušnost a přitom hřejivost a u háčkování můžete koukat na telku.

Co se týče šátku, háčkujeme od magického kroužku od dlouhé hrany šátku. Háčkujeme po řadách tam a zpět. Místo prvního sloupku používám tři řetízková očka a řadu končím dvakrát nahazovaným dlouhým sloupkem. Podle toho, jak utahujete, tento sloupek háčkujte buď na třikrát, jak se patří, nebo na dvakrát, čímž krapet zkrátíte jeho délku. Na vzoru se opakují čtyři řady a ke konci, jak to tak bývá, plná řada z dlouhých sloupků trvá nejdéle.

Na mé utahování by klubíčko vystačilo přesně na plný čtyřřadový vzor, ale díky horlivému párání jsem musel obětovat část z první vínové barvičky, takže mi klubíčko nevystačilo. Proto je poslední plná řada háčkována již novým jednobarevným klubíčkem, kterým jsem celý šátek olemovala. A jelikož mi jednobarevného klubíčka zůstalo, bude čepice ze zdvojené příze, ať ladíme. A pozor – vzhledem k tomu, že se jedná o akryl, použila jsem na šátek čtverku háček.

Klubíčka Kokonki nám věnoval e-shop Moty-moty.cz, který mě následně zachránil při doobjednání jednobarevného klubíčka. Moc děkuji. Článek o Moty-moty.cz naleznete zde a video z rozbalování balíčku s duhovkami Kokonki naleznete zde.

Šátek Soft Okénka
Příze: Kokonki Soft, barva č. 179, 1000 metrů a Kokonki Soft Piwonia, 500 metrů, zakoupíte na Moty-moty.cz
Spotřeba: jedno duhové klubíčko na šátek pro zkrácenou verzi a 500 metrů jednobarevné klubíčko a vystačí i na čepici
Háček: 4 mm
Rozměry: 182 cm x 130 cm
Jehla s velkým ouškem, knoflík nebo štítek na ozdobení
Časový rozpočet: 25 hodin
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
2NDS- dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek
DS – dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
MK – magický kroužek
PO – pevné oko
pikotka – tři ŘO a PO

Šátek háčkujeme od magického kroužku od středu dlouhé hrany po řadách tam a zpět. Opakujeme čtyři řady. Řada začíná 3 ŘO místo prvního 2NDS a 1 ŘO do vzoru. Řada končí 2NDS. Ve středu háčkujeme vždy 2 DS – 3 ŘO – 2DS. Jak na magický kroužek naleznete v tomto videu zde.

Šátek Soft Okénka, háček 4 mm
1. řada: do MK háčkujeme 3 ŘO, ŘO, 2 DS, 3 ŘO, 2 DS, ŘO a 2NDS, otočíme.
2. řada: 3 ŘO, ŘO, 2 DS pod ŘO, DS do DS, DS do DS, špička 2 DS – 3 ŘO – 2 DS, na protilehlé straně háčkujeme DS do DS, DS do DS, 2 DS pod ŘO, ŘO a 2NDS, otočíme.

3. řada: 3 ŘO, ŘO, 2 DS pod ŘO, 3 ŘO, do třetího sloupku KS, 3 ŘO, KS do následujícího sloupku, 3 ŘO, špička 2 DS – 3 ŘO – 2 DS, na protilehlé straně háčkujeme 3 ŘO, KS do třetího sloupku, 3 ŘO, KS do následujícího sloupku, 3 ŘO, 2 DS pod ŘO, ŘO a 2NDS, otočíme.

4. řada: 3 ŘO, ŘO, 2 DS pod ŘO, DS do DS, DS do DS, ŘO, 4 DS pod ŘO mezi KS, ŘO, DS do DS, DS do DS, špička 2 DS – 3 ŘO – 2 DS, na protilehlé straně háčkujeme DS do DS, DS do DS, ŘO, 4 DS pod ŘO mezi KS, ŘO, DS do DS, DS do DS, 2 DS pod ŘO, ŘO, 2 NDS, otočíme.

5. řada: 3 ŘO, ŘO, 2 DS pod ŘO, DS, DS, DS, DS, 2 ŘO, DS do druhého sloupku ve vějířku, DS do třetího sloupku ve vějířku, 2 ŘO, DS, DS, DS, DS, špička 2 DS – 3 ŘO – 2 DS, na protilehlé straně háčkujeme DS, DS, DS, DS, 2 ŘO, DS do druhého sloupku ve vějířku, DS do třetího sloupku ve vějířku, 2 ŘO, DS, DS, DS, DS, 2 DS pod ŘO, ŘO, 2 NDS, otočíme.

6. řada: 3 ŘO, ŘO, 2 DS pod ŘO, DS, DS, DS, DS, DS, DS, 2 DS pod ŘO, DS, DS, 2 DS pod ŘO, DS, DS, DS, DS, DS, DS, špička 2 DS – 3 ŘO – 2 DS, na protilehlé straně háčkujeme DS, DS, DS, DS, DS, DS, 2 DS pod ŘO, DS, DS, 2 DS pod ŘO, DS, DS, DS, DS, DS, DS, 2 DS pod ŘO, ŘO, 2 NDS, otočíme.

7. řada: 3 ŘO, ŘO, 2 DS pod ŘO, 3 ŘO, do třetího sloupku KS, 3 ŘO, KS do následujícího sloupku, 3 ŘO, dva sloupky přeskočíme, do následujícího DS, do následujícího DS, 3 ŘO, dva sloupky přeskočíme, KS do třetího sloupku, 3 ŘO, KS do následujícího sloupku, 3 ŘO, dva sloupky přeskočíme, do následujícího DS, do následujícího DS, 3 ŘO, dva sloupky přeskočíme, KS do třetího sloupku, 3 ŘO, KS do následujícího sloupku, 3 ŘO,

špička 2 DS – 3 ŘO – 2 DS, na protilehlé straně háčkujeme 3 ŘO, dva sloupky přeskočíme, do třetího háčkujeme KS, 3 ŘO, KS do následujícího sloupku, 3 ŘO, dvě očka přeskočíme, do následujícího DS, do následujícího DS, 3 ŘO, dva sloupky přeskočíme, KS do třetího sloupku, 3 ŘO, KS do následujícího sloupku, 3 ŘO, dva sloupky přeskočíme, do následujícího DS, do následujícího DS, 3 ŘO, dva sloupku přeskočíme KS do třetího sloupku, 3 ŘO, KS do následujícího sloupku, 3 ŘO, 2 DS pod ŘO, ŘO, 2 NDS.

8. řada: stejná jako 4 řada, háčkujeme jak se vzor rozšiřuje

9. řada: stejná jako 5 řada, háčkujeme jak se vzor rozšiřuje

10. řada: stejná jako 6 řada, háčkujeme jak se vzor rozšiřuje

Pro prodlouženou verzi šátku (1000 + cca 200m) háčkujeme

11. – 62. řada: opakujeme řady 4 až 7, končíme jakoby řadou sedm – řada DS.

Pro zkrácenou verzi šátku (1000m) háčkujeme

11. – 58. řada: opakujeme řady 4 až 7, končíme jakoby řadou sedm – řada DS

Šátek Soft Okénka, olem, háček 4 mm, vínová
1. řada: 3 ŘO, 2 DS pod ŘO, DS do DS po celé délce, špička 2 DS – 3 ŘO – 2 DS, na protilehlé straně háčkujeme DS do DS po celé délce. V rohu háčkujeme 2 DS pod ŘO, 3 ŘO, 2 DS a pokračujeme po nejdelší straně. Střídáme 2 DS a 3 DS. V protilehlém rohu háčkujeme 2 DS pod ŘO, ŘO a DS do třetího ŘO z náhrady. (zůstaneme ve středu obloučku).

2. řada: 3 ŘO, 2 DS pod DS, DS do DS po celé délce, špička 2 DS – 3 ŘO – 2 DS, na protilehlé straně háčkujeme DS do DS po celé délce. V rohu háčkujeme 2 DS pod ŘO, 3 ŘO, 2 DS a pokračujeme po nejdelší straně DS do DS po celé délce. V protilehlém rohu háčkujeme 2 DS pod ŘO, ŘO a DS do třetího ŘO z náhrady.

3. řada: 3 ŘO a vějířek z 7/9 DS (podle utahování), dvě očka přeskočit, +KS do následujícího očka, dvě očka přeskočit 3 DS, pikotka 3 ŘO a PO, 2 DS vše do jednoho očka, dvě očka přeskočit+, opakujeme vzor až ke špičce. Zde háčkujeme vějířek 9 DS. Pokračujeme vzorem. V následujícím rohu háčkujeme 7/9 DS (podle utahování) a pokračujeme vzorem po nejdelší straně. V posledním rohu končíme PO.

Dokončení 
Volné konce zapošijeme. Šátek dozdobíme knoflíkem či štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..