Šaty Denim Tweed

20.4.2024

V dnešním video návodu si uháčkujeme jednoduché šaty pro začátečníky. Budeme háčkovat z příze Schachenmayr Denim Tweed.

Schachenmayr Denim Tweed je směsové klubíčko 88% bavlna, 7% polyester a 5% polyamid a má 50g s návinem 210 metrů. Denim Tweed patří do řady MEZ Green, protože obsahuje převážně recyklované materiály. Bavlněná část pochází z textilních zbytků z výroby džínoviny, zatímco polyester pochází z recyklovaných PET lahví. Pro pevnost je příze ovinuta měkkou polyamidovou nití. Příze má fantastickou spotřebu. Na dámský topík stačí čtyři klubíčka, což je necelých tisíc metrů příze a 20 dkg. Na tuniku potřebujeme 5 klubek a na šaty 6-7 klubek.

Přízi Schachenmayr Denim Tweed  jsme si představili v Podcastu povídání u klubíčka #32, kde jsme si ukázaly klubíčka z e-shopu Klubíčka od srdíčka. Video zde a článek si můžete přečíst zde. Klubíčka Denim Tweed v krásných barvičkách koupíte v e-shopu Klubíčka od srdíčka.

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče šatiček, tento střih je nový a ještě jsme ho neháčkovali. Postup i vzor je však jednoduchý, takže věřím, že šaty zvládne vyrobit i začátečník. Háčkujeme čtyři trojúhleníky, které spojíme do výstřihu a dále háčkujeme zbytek těla šatiček. Podle toho, kolik máme materiálu si můžeme uháčkovat top, tuniku nebo prodloužit do šatů. Při háčkování šatů jsem přidávala v přední části jednou a v zadní části dvakrát. Tímto způsobem si šaty vypasujeme a vytvarujeme na vlastní postavu.
  • Co se týče vzoru, háčkujeme dva sháčkované dlouhé sloupky, řetízkové oko a dva sháčkované dlouhé sloupky pod řetízkové oko z předchozí řady. Vznikají jakoby véčka. Pro mírnou úpravu nebo tvarování výrobku háčkujeme ve vzoru řetízkové očko nebo nikoliv. Lemy háčkujeme (výstřih, průramky a spodní lem) krátkým sloupkem rybí kost. Díky tomu vznikne zpevněný lem. Dva sloupce vzoru bez ŘO ve vzoru je šířka 3 cm na mé utahování.
  • Co se týče úpravy velikosti, pokud máte větší poprsí než já, budete muset háčkovat trojúhelníky o řadu – dvě delší než je uvedeno v návodu, případně trojúhelníky v poslední řadě rozšířit.  Pokud položíme trojúhelníky vedle sebe, změříme je ve spodní nejširší části, tak musíte dostat cca polovinu obvodu hrudníku. Částečně se obvod ještě rozšíří přidáním oček při sháčkování v podpaždí.  Obvod v návodu odpovídá velikosti cca 100 cm. Díky volnějšímu střihu jsem při háčkování těla šatů nemusela rozšiřovat ve vzoru. První rozšíření bylo až od pasu směrem k bokům. Pokud jste vyšší než já (mám 168 cm), háčkujete více řad těla šatů než je v návodu. V tomto případě budete potřebovat pět – šest klubíček.

TIPY PRO VÁS:
Začátek šatů doporučuji zkoušet nebo přiměřovat k oblíbenému kousku oblečení, které máte doma. Jde o to, aby Vám po sháčkování nevykukovalo spodní prádlo.

Ať se Vám šaty Denim Tweed podaří. Šaty lze nosit na spodní prádlo nebo na plavky. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s výrobou šatů Denim Tweed? Fotečky vkládejte prosím do SKUPINKY KRAMPOLINKA na FB. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #satydenimtweed nebo #topdenimtweed

ŠATY DENIM TWEED
Příze: Schachenmayr Denim Tweed, koupíte v e-shopu Klubíčka od srdíčka
Spotřeba: 7 klubíček, barva 25
Velikost: 40-42, výška postavy 168 cm
Rozměry: přední délka 87 cm, šířka přes prsa 96-100 cm
Háček: 4 mm na šaty a 5 mm na lemy
Jehla a nit v barvě příze, označovač
Časový rozpočet: cca 25 hodin
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PO – pevné oko
MK – magický kroužek
KSRK – krátký sloupek rybí kost. Háčkem nabereme nitku předchozího sloupku, háček vedeme do zadní nitky následujícího očka, nabereme přízi a protáhneme okem na háčku, s nahozením dokončíme krátký sloupek
2NDS – dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek sháčkovaný ve dvou krocích (je delší, než klasický DS)
2DS véčko – dva sháčkované dlouhé sloupky, řetízkové oko a dva sháčkované dlouhé sloupky, vše pod ŘO z předchozí řady
PDSRK – polodlouhý sloupek rybí kost. Nahodíme, háček vedeme za nitku předchozího sloupku, háček vedeme za zadní nitku následujícího sloupku, protáhneme přízi přes dvě nitky a s nahozením doháčkujeme polodlouhý sloupek.

Trojúhelník, 1/2 výstřihu, háček 4 mm
1. řada: začínáme do volného magického kroužku, 3 ŘO místo DS, 2DS véčko, 2NDS.  Magický kroužek mírně stáhneme, ale zcela. Budeme do něj totiž háčkovat protilehlou zrcadlovou stranu. Otočíme.
2. řada: 3 ŘO a pod ŘO háčkujeme 2DS véčko. 2NDS do očka náhrady. Otočíme.
3. řada: 3 ŘO, do mezery háčkujeme 2DS véčko, 2DS véčko pod ŘO ve véčku z předchozí řady, 2DS véčko do mezery, 2NDS do očka náhrady. Otočíme.
4. – 7. řada: 3 ŘO a pod ŘO háčkujeme 2DS véčko pod ŘO (3x). 2NDS do očka náhrady. Otočíme.

8. řada: 3 ŘO, do mezery háčkujeme 2 sháčkované DS. Dále háčkujeme 2DS véčko pod ŘO (3x), do mezery háčkujeme 2 sháčkované DS. 2NDS do očka náhrady. Otočíme.
9. řada: 3 ŘO, do sháčkovaného 2DS háčkujeme 2DS véčko. Dále háčkujeme 2DS véčko pod ŘO (3x), do sháčkovaného 2DS háčkujeme 2DS véčko. 2NDS do očka náhrady. Otočíme.
10. -11. řada: 3 ŘO a pod ŘO háčkujeme 2DS véčko pod ŘO (5x). 2NDS do očka náhrady. Otočíme.

12. řada: 3 ŘO, do mezery háčkujeme 2 sháčkované DS. Dále háčkujeme 2DS véčko pod ŘO (5x), do mezery háčkujeme 2 sháčkované DS. 2NDS do očka náhrady. Otočíme.
13. řada: 3 ŘO, do sháčkovaného 2DS háčkujeme 2DS véčko. Dále háčkujeme 2DS véčko pod ŘO (5x), do sháčkovaného 2DS háčkujeme 2DS véčko. 2NDS do očka náhrady. Otočíme.
14. řada: 3 ŘO a pod ŘO háčkujeme 2DS véčko pod ŘO (7x). 2NDS do očka náhrady. Otočíme.
15. řada: 3 ŘO, do mezery háčkujeme 2 sháčkované DS. Dále háčkujeme 2DS véčko pod ŘO (7x), do mezery háčkujeme 2 sháčkované DS. 2NDS do očka náhrady. Otočíme.

16. řada: 3 ŘO, do sháčkovaného 2DS háčkujeme 2DS véčko. Dále háčkujeme 2DS véčko pod ŘO (7x), do sháčkovaného 2DS háčkujeme 2DS véčko. 2NDS do očka náhrady. Otočíme.
17. řada: 3 ŘO, do mezery háčkujeme 2 sháčkované DS. Dále háčkujeme 2DS véčko pod ŘO (9x), do mezery háčkujeme 2 sháčkované DS. 2NDS do očka náhrady. Otočíme.
18. řada: 3 ŘO, do sháčkovaného 2DS háčkujeme 2DS véčko. Dále háčkujeme 2DS véčko pod ŘO (9x), do sháčkovaného 2DS háčkujeme 2DS véčko. 2NDS do očka náhrady. Otočíme.
19. řada: 3 ŘO, do mezery háčkujeme 2 sháčkované DS. Dále háčkujeme 2DS véčko pod ŘO (11x), do mezery háčkujeme 2 sháčkované DS. 2NDS do očka náhrady. Přízi ukončíme.

Pozn. Pro mou výšku a obvod hrudníku jsem končila devatenáctou řadou. Pokud budete potřebovat širší nebo delší trojúhelníkový díl, tak postupujte dle řad 18-19. Před sháčkováním dílů končíme tou řadou, kdy máme polovinu vzoru véčka na začátku a konci řady.

Trojúhelník, 2/2 výstřihu, háček 4 mm
Přízi navážeme do MK a háčkujeme zrcadlově druhou polovinu výstřihu. Na konci devatenácté řady přízi ukončíme.

Postup zopakujeme, abychom měli druhou polovinu výstřihu. Trojúhelníky přeložíme na sebe a práci končíme vně trojúhelníku, tj. v budoucím podpaždí. V poslední řadě posledního trojúhelníku přízi neukončíme a pokračujeme ve sháčkování podpaždí.

Spojení výstřihu a tělo topu, háček 4 mm
1. řada: háčkujeme pomocné ŘO a dále 3 ŘO pružného řetízku. Spojíme přední a zadní díl pomocí vzoru, tj. mezi náhradu a půl vzoru vedeme háček a uháčkujeme 2DS véčko. Dále pokračujeme 2DS véčko pod ŘO. V předním výstřihu dokončíme 2DS véčko, kdy háčkujeme mezi polovinu vzoru a krajový sloupek a připojíme druhou půlku výstřihu pomocí vzoru, tj. mezi náhradu a půl vzoru vedeme háček a uháčkujeme 2DS véčko. Dále pokračujeme k průramku vzorem 2DS véčko, kdy poslední vzor háčkujeme mezi polovinu vzoru a krajový sloupek.

Uháčkujeme pomocné ŘO a 3 ŘO pružného řetízku. Spojíme přední a zadní díl pomocí vzoru, tj. mezi náhradu a půl vzoru vedeme háček a uháčkujeme 2DS véčko. Dále pokračujeme 2DS véčko pod ŘO. Postup zopakujeme i při sháčkování výstřihové části a nezapomeneme na konci řady před pružnými oky doháčkovat vzor 2DS véčko mezi polovinu vzoru a krajový sloupek. Řadu nekončíme pevným okem, ale pokračujeme v háčkování tzv. dokola bez ukončení řady. Stranu, kde začínáme háčkovat tzv. dokola OZNAČÍME OZNAČOVAČEM.

Pozn. ZKONTROLUJEME SI, že nemáme trojúhelníkové díly žádným způsobem přetočené.

2. řada: háčkujeme do prvního očka pružného řetízku 2 DS véčko, očko přeskočíme a háčkujeme do třetího očka pružného řetízku 2 DS véčko. Dále pokračujeme vzorem 2DS véčko pod ŘO. Postup zopakujeme v protilehlém průramku a pokračujeme vzorem.
3. řada: háčkujeme vzor 2DS véčko pod ŘO.
4. – 29. řada: od této řady háčkujeme 2DS véčko BEZ ŘO! Další 2DS véčka háčkujeme do středu vzoru z předchozí řady.

30. řada: v této řadě budeme rozšiřovat. Od středového vzoru odpočítáme osm sloupců vzoru a do něj umístíme označovač. Zopakujeme na druhé polovině předního dílu a stejně postupujeme v zádové části, tj. budeme rozšiřovat na čtyřech místech obvodu šatů. Pro rozšíření háčkujeme 2DS véčko do mezery před označený sloupec, dále do sloupce s označovačem a nakonec 2DS véčko do mezery za označený sloupec. V řadě tedy přidáme celkem 8 sloupců vzoru.
31. – 36. řada: háčkujeme 2DS véčko BEZ ŘO do středu véčka z předchozí řady.

37. řada: v této řadě budeme rozšiřovat pouze v zádové části na dvou místech v prodloužení předchozího rozšíření. Háčkujeme nový sloupec vzoru do mezery před a za sloupec. V této řadě tedy přidáme celkem 4 sloupce vzoru.
38. – 62. řada: háčkujeme 2DS véčko BEZ ŘO do středu véčka z předchozí řady. V poslední řadě háčkujeme dva sháčkované PDS a ještě jednou dva sháčkované PDS do středu vzoru z předchozí řady. Poslední vzor v řadě háčkujeme jako tři krátké sloupky do středu vzoru a pevné oko do sháčkovaného sloupku z předchozí řady. Takto jsme snížili výšku sloupků a ukončíme háčkování dokola.

Spodní lem, háček 4 mm
1. řada: ŘO místo KS. Háček vedeme za nitku oka, dále do sháčkovaného oka, nabereme přízi, protáhneme přes dvě nitky a s nahozením doháčkujeme KS. Dále háčkujeme KSRK přičemž háčkujeme do mezery mezi sloupce, do sháčkovaného oka, do středu vzoru a do sháčkovaného oka. Řadu končíme PO.

Spodní lem, háček 5 mm
2. – 3. řada: ŘO místo KS. Háček vedeme za nitku oka, dále za zadní nitku krátkého sloupku z předchozí řady, nabereme přízi, protáhneme přes dvě nitky a s nahozením doháčkujeme KS. Dále háčkujeme KSRK za zadní nitku. Řadu končíme PO.

Lem průramek, háček 4/5mm
1. řada: Přízi navážeme v prostředním oku pružného řetízku v podpaždí. ŘO místo KS. Háček vedeme za nitku oka, dále do oka pružného řetízku, nabereme přízi, protáhneme přes dvě nitky a s nahozením doháčkujeme KS. Pokračujeme s KSRK do očka pružného řetízku a jakmile přejdeme na lemování v oblasti vzoru, tak háčkujeme dva KSRK na jednu řadu vzoru. Na konci řady háčkujeme KSRK do pružného řetízku a končíme PO.

2. řada: ŘO místo KS. Háček vedeme za nitku oka, dále za zadní nitku krátkého sloupku z předchozí řady, nabereme přízi, protáhneme přes dvě nitky a s nahozením doháčkujeme KS. Dále háčkujeme KSRK za zadní nitku. Řadu končíme PO.

Lem výstřihu, háček 3/4 mm
1. řada: Začínáme v MK. 2 ŘO místo PDS. Dále háčkujeme PDSRK. Nahodíme, háček vedeme za nitku předchozího sloupku, háček vedeme za krajní sloupek, protáhneme přízi přes dvě nitky a s nahozením doháčkujeme polodlouhý sloupek. Do jedné vodorovné řady háčkujeme dva PDSRK. Ve výstřihové části v přední a zadní části háčkujeme 4 KSRK. Dále pokračujeme PDSRK. Řadu končíme PO.

2. řada: 2 ŘO místo PDS. Dále háčkujeme PDSRK. Nahodíme, háček vedeme za nitku předchozího sloupku, háček vedeme za zadní nitku následujícího sloupku, protáhneme přízi přes dvě nitky a s nahozením doháčkujeme polodlouhý sloupek. Ve výstřihové části sháčkujeme 4x dva KSRK do jednoho oka. Dále pokračujeme PDSRK. Řadu končíme PO.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Našijeme štítek

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek a velikost se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Katka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..