Šaty Tulip

8.7.2021

Dnešní video návod patří háčkovaným šatičkám, které lze upravit do potřebné délky od topíku, přes tuniku až po šaty.  Použila jsem přízi YarnArt Tulip.

YarnArt Tulip je stálice v sortimentu výrobce, byť u nás je málo rozšířená. Prodává se v balení po šesti klubíčcích a jestli si chcete dopřát klubíčkovou bonboniéru, věřte, že Tulip je ta správná volba. Jednak má výborný výběr v barvičkách od mono až po melange, má super cenovku a jednak je to klubíčko na vícero využití. Tulip se prodává v klubíčku o 50 gramech s návinem 250 metrů a co do složení je to 100% mikrovlákno. Pokud si dovedete představit saténové povlečení, tak to je přesně klubíčko Tulip. Lesklé, jemné, splývavé, stálobarevné.

Tulip lze použití od oblečení – kardigany, šaty, šály, plédy, tuniky, topíky, sukýnky až po homedekor typu dečka na stůl. S materiálem se krásně pracuje, jen si musíte zvyknout na vysokou klouzavost. Doporučuji vždy před odložením práce do očka zaháknout zavírací špendlík (sichrhajzku), ať se Vám omylem kus práce neodpáře.  Prozkoumala jsem Instagram a našla jsem krásnou inspiraci z YarnArt Tulip zdeTulip se často používá při háčkování s korálky.

PozorYarnArt Tulip je tenké a lesklé mikrovlákno. Neplést s VlnaHep Tulip, což je 100% antipilling akryl na podzim, zimu a jaro v návinu 100g/170m.

YarnArt Tulip nám věnoval dovozce BezvaPleteni.cz, moc děkujeme a zakoupíte na Pletemesi.cz nebo Pletiemesi.sk. Video z rozbalování balíčku naleznete zde a článek si můžete přečíst tady.

Co se týče šatů, jsou háčkovány od obdélníkového sedla. Kratší strany tvoří přední a zadní díl, delší strany tvoří ramena. Před sháčkováním jsem posunula přední výstřih dopředu, takže jsem nejdříve naháčkovala vzor v zadním dílu, a teprve poté jsem sháčkovala sedlo v podpaždí. Na plný vzor z dlouhých sloupků navazuje dírkový vzor. Návod na top-tuniku-šaty je zpracovaný pro velikost 40-42. Výrobek často zkoušíme a přidávání upravíme na vlastní proporce. Můžeme například z obdélníkového sedla vytvořit čtverec, čímž rozšíříme část na hrudníku. Můžeme přidat více řad v původním návodu na sedlo, čímž sedlo rozšíříme a prodloužíme. Můžeme přidat o o pár oček více do podpaždí, čímž šaty rozšíříme.

Pod textem naleznete nákres sedla, vzoru a způsobu rozšiřování vzoru. Počítáme opakování vzoru v řadě. Při ukončování řady lze poměrně lehce omylem vzor rozšířit.  Při navazování nových klubíček si necháváme delší konec, který zapošijeme. Na tuto velikost šatů padlo přesně 6 klubíček YarnArt Tulip, tj. celá bonboniéra. Zůstalo mi cca 5 metrů. Na šaty jsem tentokrát nepoužila pružný řetízek (ani v podpaždí ani v první řadě), aby byl návod jednodušší. Pokud však pružný řetízek umíte – doporučuji. Obháčkováním klasického řetízku se zmenší otvor pro hlavu, tak je potřeba s tím počítat.

No a my se pustíme do práce, ať nám to léto neuteče.

Inspirace na šaty Tulip od Vás
Pokud se Vám šatičky podaří, můžete se pochlubit v příspěvku na FB zde. Vaše výrobky, rady, tipy a zkušenosti určitě pomohou a věřím, že inspirují další tvořilky.

Šaty Tulip
Příze: YarnArt Tulip č. 476 melange, zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: 6x50g
Háček: 3 mm, 2 mm
Velikost: 40-42
Rozměry: přední délka 83 cm, šířka po spojení sedla volně loženo 40 cm, šířka spodního okraje 64 cm – pozor šaty opticky vypadají menší, než ve skutečnosti jsou!
Jehla s velkým ouškem, označovače, zavírací špendlík (sichrhajzka)
Časový rozpočet: 15-20 hodin
Pro mírně pokročilé

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
DS – dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
pikotka – 3 ŘO, PO

Šaty háčkujeme od sedla od klasického řetízku. Kdo umí pružný řetízek – je to lepší. Řada začíná náhradou N, tj. 2 ŘO místo prvního DS a řada končí PO. Pomocí PO se dostaneme do středu obloučku rohu sedla.  Zadní část sedla pro prodloužení háčkujeme po řadách tam a zpět. Začínáme N, tj. 2/3 ŘO místo prvního DS a končíme DS do druhého/třetího očka náhrady. Tělo šatů háčkujeme po řadách. Řadu začínáme náhradou N, tj. 2/3 ŘO místo prvního DS nebo 1 volné ŘO místo prvního KS. Řadu končíme PO. Potřebujeme počet ok dělitelných 6-ti + cca 2 očka v první rozpočítací řadě.

Šaty, háček 3 mm, sedlo
1. řada: pro sedlo háčkujeme 1 (roh) + 30 (zadní díl) + 1 (roh) + 35 (rameno) + 1 (roh) + 30 (přední díl) + 1 (roh) + 35 (rameno) = 134 oček (do posledního očka vložíme označovač) + 2 řetízková očka na otočení (N).

Šaty, háček 2 mm, sedlo
2. řada: do očka s označovačem háčkujeme 2DS-2ŘO-2DS (roh), dále 30 DS (zadní díl), 2DS-2ŘO-2DS (roh), dále 35 DS (rameno), 2DS-2ŘO-2DS (roh), dále 30 DS (přední díl), 2DS-2ŘO-2DS (roh), dále 35 DS (rameno), končíme PO. Máme 34 DS přední/zadní díl a 39 DS ramena.

3. – 17. řada: pomocí PO přejdeme pod oblouček v rohu sedla, zde háčkujeme N, 2DS-2ŘO-2DS. V každé části sedla začínáme háčkovat ob očko do druhého DS z rohu sedla z předchozí řady a končíme do prvního DS v rohu sedla z předchozí řady. Háčkujeme DS do DS, tj. do oček. V rozích háčkujeme vždy 2DS-2ŘO-2DS pod ŘO. Každá část sedla se nám bude navyšovat o 2 sloupky. V poslední řadě máme 62 DS přední/zadní díl a 67 DS ramena.

Pozn. Pokud hodně utahujete, v rohu sedla háčkujte 3 ŘO

Šaty, naháčkování zadního dílu sedla, háček 2 mm
1. řada: pomocí dvou PO přejdeme pod oblouček v rohu sedla, práci otočíme, N 2 ŘO místo prvního DS v rohu sedla, DS pod oblouček v rohu sedla, dále DS do DS (již žádné DS nepřeskakujeme). Pod oblouček v rohu sedla háčkujeme 2 DS. Otočíme. (68 DS)
2. – 11. řada: N 2 ŘO místo prvního DS v rohu sedla, dále DS do DS. Poslední DS háčkujeme do druhého očka náhrady. Otočíme. (68 DS) V poslední řadě přízi neukončíme a podíváme se, kde máme rub a líc sedla. Podle toho pokračujeme v háčkování buď N a 16 ŘO a spojíme se s předním dílem nebo N + 67 DS a následně 16 ŘO a spojíme se s předním dílem.

Šaty, sháčkování předního a zadního dílu, háček 2/3 mm 
Sedlo přeložíme na sebe, aby nám seděl prodloužený zadní díl s předním dílem. Při háčkování osmnácté řady sháčkujeme přední a zadní díl pomocí klasického řetízku. Kdo umí pružný řetízek, je lepší pružný řetízek.

18. řada: N 2 ŘO místo prvního DS, dále DS do DS (68). Na konci řady háčkujeme řetízek 15 ŘO háčkem 3 mm a spojíme se pomocí DS s protilehlým rohem. Dále háčkujeme ještě jeden DS pod ŘO v rohu předního dílu a DS do DS (již žádné nepřeskakujeme). Na konci řady háčkujeme 2 DS pod ŘO v rohu sedla (68) a řetízek 15 ŘO háčkem 3 mm. Řadu končíme PO. Šev máme v zadní části šatů.

Šaty, vzor, háček 2 mm
19. řada: N 2/3 ŘO místo prvního DS, očko přeskočíme, 2 ŘO, dále vzor 3 DS, 4 ŘO, 3 očka přeskočit.  Řadu končíme 3 ŘO a PO. Máme 28 opakování vzoru.
20. řada: 1 ŘO, KS k náhradě, rozšiřujeme ve vzoru: 3 ŘO, KS do prvního DS, 3 ŘO, KS do posledního DS, 3 ŘO, KS pod oblouk. Opakujeme vzor. Řadu končíme 2/3 ŘO a PO.

21. řada: 4 ŘO, KS pod první oblouček. Dále vzor: 3 ŘO a KS pod oblouček. Opakujeme vzor. Řadu končíme KS pod oblouček, ŘO a PO.
22. řada: ŘO a KS k náhradě, ŘO, oblouček přeskočit. Dále vzor: pod následující oblouček háčkujeme 5 DS, ŘO, KS pod následující oblouček, ŘO. Opakujeme vzor. Řadu končíme 5 DS pod oblouček, ŘO a PO.

23. řada: N 2/3 ŘO místo prvního DS, ŘO, vzor: háčkujeme DS do druhého, třetího a čtvrtého DS z vějířku z předchozí řady, 3 ŘO. Opakujeme vzor. Řadu končíme 2/3 ŘO, PO. Máme 42 opakování vzoru.
24. řada: ŘO a KS k náhradě. Dále vzor: 3 ŘO, KS do druhého DS z předchozí řady, 3 ŘO, KS pod oblouček. Opakujeme vzor. Řadu končíme 2/3 ŘO a PO.

25. řada: 4 ŘO, KS pod první oblouček. Dále vzor: 3 ŘO a KS pod oblouček. Opakujeme vzor. Řadu končíme KS pod oblouček, ŘO a PO.
26. řada: ŘO a KS k náhradě, ŘO, oblouček přeskočit. Dále vzor: pod následující oblouček háčkujeme 5 DS, ŘO, KS pod následující oblouček, ŘO. Opakujeme vzor. Řadu končíme 5 DS pod oblouček, ŘO a PO.

27. – 59. řada: opakujeme řady 23. – 26. řada

60. řada: 1 ŘO, KS k náhradě, háčkujeme 3 ŘO, KS do prostředního DS a rozšíříme ve vzoru každý osmý, tj. háčkujeme 7X do prostředního DS a po osmé háčkujeme KS do prvního DS, 3 ŘO, KS do posledního DS, 3 ŘO a KS pod oblouček. Opakujeme schéma rozšiřování. Řadu končíme 2/3 ŘO a PO. Máme 47 opakování vzoru.
61. řada: 4 ŘO, KS pod první oblouček. Dále vzor: 3 ŘO a KS pod oblouček. Opakujeme vzor. Řadu končíme KS pod oblouček, ŘO a PO.

62. řada: ŘO a KS k náhradě, ŘO, oblouček přeskočit. Dále vzor: pod následující oblouček háčkujeme 5 DS, ŘO, KS pod následující oblouček, ŘO. Opakujeme vzor. Řadu končíme 5 DS pod oblouček, ŘO a PO.
63. řada: N 2/3 ŘO místo prvního DS, ŘO, vzor: háčkujeme DS do druhého, třetího a čtvrtého DS z vějířku z předchozí řady, 3 ŘO. Opakujeme vzor. Řadu končíme 2/3 ŘO, PO.

64. řada: 1 ŘO, KS k náhradě, háčkujeme 3 ŘO, KS do prostředního DS a rozšíříme ve vzoru každý osmý, tj. háčkujeme 7X do prostředního DS a po osmé háčkujeme KS do prvního DS, 3 ŘO, KS do posledního DS, 3 ŘO a KS pod oblouček. Opakujeme schéma rozšiřování. Řadu končíme 2/3 ŘO a PO. Máme 52 opakování vzoru.

65. – 71. řada: opakujeme řady 23. – 26. řada

72. řada: 1 ŘO, KS k náhradě, háčkujeme 3 ŘO, KS do prostředního DS a rozšíříme ve vzoru každý desátý, tj. háčkujeme 9X do prostředního DS a po desáté háčkujeme KS do prvního DS, 3 ŘO, KS do posledního DS, 3 ŘO a KS pod oblouček. Opakujeme schéma rozšiřování. Řadu končíme 2/3 ŘO a PO. Máme 57 opakování vzoru.

73. – 105. řada: opakujeme řady 23. – 26. řada. Poslední řada končí 3 DS, 3 ŘO.

Šaty, olem, 2 mm
106. řada: N za DS, háčkujeme 3 DS pod ŘO a 3 DS do tří DS. Opakujeme vzor. Řadu končíme PO.
107. – 108. řada: N za DS, háčkujeme DS do DS. Řadu končíme PO.
109. řada: N za KS, KS, KS, pikotka 3 ŘO a PO. Háčkujeme vzor: 3 KS, pikotka. Opakujeme vzor. Řadu končíme PO, přízi ukončíme.

Šaty, olem rukáv, 2 mm
1. řada: přízi navážeme v podpaždí, N za DS, v sedle háčkujeme DS do DS, v podpaždí háčkujeme 3 DS pod ŘO a 3 DS do oček, kde jsou DS z protilehlé strany. Řada končí PO.
2. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do DS. Řadu končíme PO.
3. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do PDS. Řadu končíme PO.

Pozn. Počet řad olemu je volitelný. Vyzkoušíme na sebe. Pokud máme velký otvor pro ruce, můžeme vyzkoušet místo DS a PDS rovnou krátké sloupky.

4. řada: N za KS, KS, KS, pikotka 3 ŘO a PO. Háčkujeme vzor: 3 KS, pikotka. Opakujeme vzor. Řadu končíme PO, přízi ukončíme. Zopakujeme na protilehlé straně.

Šaty, olem výstřih, 2 mm
1. řada: přízi navážeme v zadní části, kde máme rozparek na sedle v první řadě. N za KS, háčkujeme KS do každého očka řetízku. Řadu končíme PO.
2. řada: N za KS, KS, KS, pikotka 3 ŘO a PO. Háčkujeme vzor: 3 KS, pikotka. Opakujeme vzor. Řadu končíme PO, přízi ukončíme.

Pozn. Pozor! Pokud jsme háčkovali klasický řetízek, před ukončením příze vyzkoušíme, zda-li nám výstřihem projde hlava. Jinak háčkujeme olem o číslo větším háčkem.

Dokončení
Volné konce zapošijeme – zaháčkování nedrží, příze klouže. Dozdobíme štítkem. Dokoupíme spodničku. Já jsem nakoupila na Lidlu, ale stejný typ už nemají. Podobný typ jsem viděla na Tchibo.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..