Šaty Violet

18.6.2021

Další z řady plážových modelů – to jsou jednoduché avšak velice efektní šaty na plavky z příze YarnArt Violet. Háčkujeme metodou spuštěných ok, což připomíná pleteninu.

YarnArt Violet se prodává v klubíčku 50g a návinem 282 metrů. Jedná se o 100% mercerovanou bavlnu. Tato úprava vytváří ve vláknu lesk, díky úpravě vlákna příze lépe drží barvu, příze chladí a i když se krapet vytáhne, je to méně než klasická bavlna bez úpravy. Violet se hodí na letní topíky, trička, sukně, šaty, bolérka či svetříky. Mimo jiné i na homedekor typu dečka na stůl. Violet je tenčí než klasické duhovky, které zpravidla ve 100g mají 400 metrů. Violet má ve 100g 564 metrů a tím pádem výsledný výrobek je lehký.

Přízi YarnArt Violet nám věnoval dovozce BezvaPleteni.cz, moc děkujeme a na rozbalování balíčku se můžete podívat sem a článek přečíst zde. YarnArt Violet se vyrábí v mono – jednobarevné variantě a melange – melírek. Tyto dvě kombinace vidíte na výsledném výrobku. Dále se vyrábí YarnArt Violet Lurex, která obsahuje metalické vlákno, je nekousavá, ještě více zdobná, ale krapet tenčí. U některých vzorů to nevadí, avšak někde to může být velikostně vidět. Proto je potřeba kombinovat tenčí Lurex třeba v oblasti pasu, kde bychom stejně krapet zužovali nebo na sedlo výrobku, tím pádem nemusíme příliš rozšiřovat v podpaždí atd. YarnArt Violet ve všech třech možnostech zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk.

Co se týče šatů, háčkovala jsem od sedla. Opět jsem posunula výstřih dopředu a naháčkovala zadní část sedla a tím pádem nemám velké vykrojení za  krkem. Sedlo jsem háčkovala dlouhými sloupky do mezer, část zádní části do spojení průramků vzorem „spuštěných ok“. Sedlo můžete háčkovat i dlouhými sloupky do oček (viz video). Rozdíl mezi háčkováním do mezer a do oček je v počtu sloupků. Při háčkování do mezer získáte na sedle více sloupků, tj. sedlo bude větší, tj. velikost 40-42. Pokud budete háčkovat DS do oček, sedlo bude menší, tj. šaty budou mít velikost spíše 40.

Od spojení průramků jsem háčkovala jen vzor „spuštěných“ ok, který spočívá ve střídání háčků. Vše jsou dlouhé sloupky jen jedna řada je háčkovaná háčkem 2 mm DS do oček a druhá řada háčkem 7 mm DS do mezer. Díky tomu vznikne krásný vzdušný efekt a vzor připomíná pletenou módu. Stejný typ vzorku naleznete i na bolerku Violet, video návod zde.

Řady na šatech od spojení průramků jsem končila pevným okem a začínala náhradou. Šev je na boku a celkový dojem šatů neruší. Přidávala jsem a tvarovala na svou postavu, tj. šaty doporučuji často zkoušet nebo přiměřovat k oblíbenému modelu! Přidáváme v řadě, kdy háčkujeme velkým háčkem. Šaty nosíme buď na plavky, když se pohybujeme na pláži nebo na koupališti si jdeme koupit něco dobrého. Můžeme nosit i na klasickém tílku a k legínám, případně na dlouhém tílku či spodničce jako klasické letní šaty. Spodničku jsem koupila v Lidlu, ale bohužel ji už nemají. No a pokud šaty nenosíte, stačí zkrátit délku a máte úžasný letní top. Při střídání barev a načínání klubíčka doporučuji nechat dostatečně volný dlouhý konec na zapošití. A jelikož je léto tady, pustíme se do práce.

Šaty Violet
Příze: YarnArt Violet smetanová 6282 (vanilka 6194), melange 3194 (alternativa 502), lososová 6313, zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: 2 x smetanová, 2 x lososová, 1 x melange
Háček: 2 a 7 mm
Velikost: 40-42
Rozměry: celková délka 90 cm, výška průramku 23 cm, přes prsa 90 cm obvod, přes boky 114 cm obvod
Jehla s velkým ouškem, označovač
Časový rozpočet: 15 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
DS – dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
Vějířek – 5 dlouhých sloupků

Šaty háčkujeme od sedla od pružného řetízku. Řada začíná náhradou N, tj. 2 ŘO místo prvního DS a řada končí PO. Pomocí PO se dostaneme do středu obloučku rohu sedla.  Zadní část sedla háčkujeme po řadách tam a zpět. Začínáme N, tj. 2/3 ŘO místo prvního DS a končíme DS do druhého/třetího očka náhrady. Tělo šatů háčkujeme po řadách. Řadu začínáme náhradou N, tj. 2/3 ŘO místo prvního DS a končíme PO. Novou barvu navazujeme přes pevné oko. Přidáváme v řadách, které háčkujeme sedmičkou háčkem. Pro obloučkový olem řadu začínáme náhradou 1-2 ŘO místo prvního KS a končíme PO.

Šaty, háček 2 mm, sedlo, smetanová
1. řada: pro sedlo háčkujeme 1 (roh) + 30 (zadní díl) + 1 (roh) + 35 (rameno) + 1 (roh) + 30 (přední díl) + 1 (roh) + 35 (rameno) = 134 oček + 2 řetízková očka na otočení (N).

2. řada: do prvního očka pružného řetízku háčkujeme DS-ŘO-2DS (roh), dále 30 DS (zadní díl), 2DS-ŘO-2DS (roh), dále 35 DS (rameno), 2DS-ŘO-2DS (roh), dále 30 DS (přední díl), 2DS-ŘO-2DS (roh), dále 35 DS (rameno), končíme PO.

Pozn. Pokud potřebujeme menší velikost, háčkujeme spíše DS do oček, viz video. Pokud potřebujeme spíše větší velikost, háčkujeme DS do mezer. Nákres obou způsobů naleznete pod textem. U háčkování do mezer získáte více sloupků!

3. řada: pomocí PO přejdeme pod oblouček v rohu sedla, zde háčkujeme N, 2DS-1/2ŘO-2DS, dále háček vedeme buď DO MEZERY mezi první dva DS v rohu sedla z předchozí řady, tj. háčkujeme DS mezi sloupky, NEBO háčkujeme do DS do oček, tj. první sloupek v rohu sedla přeskočíme a háčkujeme DS do následujícího očka. Řadu končíme buď DS do mezery mezi dva DS v rohu sedla z předchozí řady, NEBO v případě, že háčkujeme do oček, poslední sloupek háčkujeme do sloupku, kde máme PO z předchozí řady. Pod oblouček v rozích sedla háčkujeme 2DS-1/2ŘO-2DS. Řadu končíme PO a pomocí PO se posuneme pod oblouček rohu sedla.

Přední a zadní díl při háčkování do mezer máme 33 DS plus rohy sedla, ramena – 38 DS plus rohy sedla. Při háčkování do oček máme 32 DS na předním a zadním díle a 37 DS na ramenou plus rohy sedla. Před PO na konci řady vždy sloupky přepočítáme.

Pozn. V rohu sedla háčkujeme buď jedno ŘO nebo dvě ŘO – podle utahování nebo podle toho, jestli se sedlo kroutí.

4. – 11. řada: háčkujeme jako řadu 3. Každý díl nám narůstá o tři sloupky plus rohy sedla. V poslední řadě přední a zadní díl při háčkování do mezer máme 57 DS plus rohy sedla (61), ramena 62 DS plus rohy sedla (66). Při háčkování do oček máme 48DS plus rohy sedla (52), ramena 53DS plus rohy sedla (57).

Šaty, zadní díl sedla, háček 7 mm, smetanová
1. řada: N 2 ŘO místo prvního DS v rohu sedla, DS pod oblouček v rohu sedla, dále DS do mezer.  Zdvojíme desátou, dvacátou a čtyřicátou mezeru. Na konci řady zadního dílu háčkujeme 2 DS pod oblouček v rohu sedla. Otočíme. (65 DS)

Šaty, zadní díl sedla, háček 2 mm, smetanová
2. řada: N 2 ŘO (volnější) místo prvního DS, háček vedeme k náhradě a háčkujeme DS, dále DS do mezer. Poslední mezeru neháčkujeme a háček vedeme do druhého očka náhrady z předchozí řady.  Otočíme.
3. – 12. řada: opakujeme řady 1 a 2 a střídáme háčky. Zadní díl končíme DS dvojkou háčkem. Otočíme. (65 DS)

Pozn. Výši průramku uzpůsobíme na vlastní velikost, tj. řadu přidáme/ubereme. Taktéž rozšiřování na zadním díle uzpůsobíme podle šíře zad.

Šaty, spojení sedla, háček 7 mm, smetanová
13. řada (počítání pokračuje od zadního dílu): sedlo přeložíme tak, abychom mohli spojit přední a zadní díl v podpaždí. Háčkujeme N 2 ŘO místo prvního DS, dále DS do mezer na zadním díle, na konci řady háčkujeme 5 ŘO a spojíme se s předním dílem tak, že uháčkujeme DS do rohu sedla pod ŘO na předním díle, ještě jeden DS pod ŘO v rohu sedla na předním díle a pokračujeme DS do mezer na předním díle. Každou desátou mezeru rozšíříme (pouze na předním díle). Na konci řady háčkujeme 2 DS pod ŘO v rohu sedla, 5 ŘO a pomocí PO ukončíme řadu. (65 DS + 5 ŘO + 68 DS + 5 ŘO)

Šaty, hlavní část, háček 2 mm, smetanová
14. řada: N za DS, dále DS do mezer. V podpaždí háčkujeme DS do ŘO (5), pokračujeme DS na předním díle. V podpaždí háčkujeme DS do ŘO (5) a řadu končíme PO. (143 DS)

Šaty, hlavní část, háček 7 mm, smetanová
15. řada: N za DS, dále DS do mezer. Přidáváme v podpaždí, tj. rozšíříme druhou a čtvrtou mezeru na obou stranách. Řadu končíme PO a připojíme novou barvu. (147 DS)

Šaty, hlavní část, háček 2 mm, melange
16. řada: N za DS, dále DS do mezer, řadu končíme PO.

Šaty, hlavní část, háček 7 mm, melange
17. řada: N za DS, dále DS do mezer. Opět přidáváme v podpaždí, tj. rozšíříme druhou a čtvrtou mezeru na obou stranách. (151 DS)

Šaty, hlavní část, háček 2 mm, melange
18. řada: N za DS, dále DS do mezer, řadu končíme PO.

Šaty, hlavní část, háček 7 mm, melange
19. řada: N za DS, dále DS do mezer, řadu končíme PO.

Šaty, hlavní část, háček 2 mm, melange
20. řada: N za DS, dále DS do mezer, řadu končíme PO.

Šaty, hlavní část, háček 7 mm, melange
21. řada: N za DS, dále DS do mezer, Každou desátou mezeru rozšíříme po celém obvodu šatů, řadu končíme PO.

Šaty, hlavní část,  melange
22. – 28. řada: N za DS, dále DS do mezer. Střídáme háčky 2 a 7 mm. Řadu končíme PO a připojíme novou barvu.

Šaty, hlavní část, háček 7 mm, lososová
29. řada: N za DS, dále DS do mezer, opět rozšíříme každou desátou mezeru po celém obvodu šatů , řadu končíme PO.

Šaty, hlavní část,  lososová
30. – 38. řada: N za DS, dále DS do mezer, řadu končíme PO. Střídáme háčky 2 a 7 mm.

Šaty, hlavní část, háček 7 mm, lososová
39. řada: N za DS, dále DS do mezer, přidáváme v každé desáté mezeře po celém obvodu šatů, řadu končíme PO.

Šaty, hlavní část, háček 2 mm, lososová
40. řada: N za DS, dále DS do mezer, řadu končíme PO.

Šaty, hlavní část, háček 7 mm, lososová
41. řada: N za DS, dále DS do mezer, rozšíříme v každé desáté mezeře po celém obvodu šatů, řadu končíme PO.

Šaty, hlavní část, lososová
42. – 44. řada: N za DS, dále DS do mezer, řadu končíme PO. Střídáme háčky 2 a 7 mm.

Šaty, hlavní část, háček 7 mm, lososová
45. řada: N za DS, dále DS do mezer, každou desátou mezeru po celém obvodu šatů rozšíříme, řadu končíme PO.

Šaty, hlavní část, lososová
46. – 51. řada: N za DS, dále DS do mezer, řadu končíme PO. Střídáme háčky 2 a 7 mm. Poslední řadu končíme PO a připojíme novou barvu.

Šaty, hlavní část, háček 2 mm, smetanová
52. řada: N za DS, dále DS do mezer. Řadu končíme PO a připojíme novou barvu.

Šaty, hlavní část, lososová
53. – 56. řada: N za DS, dále DS do mezer. Střídáme háčky 2 a 7 mm. Poslední řadu končíme PO a připojíme novou barvu.

Šaty, hlavní část, háček 7 mm, smetanová
57. řada: N za DS, dále DS do mezer. Řadu končíme PO a připojíme novou barvu.

Šaty, hlavní část, lososová
58. – 59. řada: N za DS, dále DS do mezer. Střídáme háčky 2 a 7 mm. Poslední řadu končíme PO a připojíme novou barvu.

Šaty, hlavní část, smetanová
60. – 66. řada: N za DS, dále DS do mezer. Střídáme háčky 2 a 7 mm. Poslední řadu končíme PO a háčkovali jsme DS dvojkou háčkem.

Pozn. Počet řad na délku a přidávání v průběhu tvarování na postavu přizpůsobíme vlastní postavě. Liché řady háčkujeme 7 mm háčkem, sudé řady háčkujeme 2 mm háčkem.

Šaty, spodní olem, 2 mm, smetanová
67. řada: N za KS, +očko vynechat, vějířek 5 DS, do následujícího KS+, vzor mezi znaménky opakujeme, řadu končíme PO. Přízi ukončíme.

Pozn. Spodní obloučkový lem se mírně kroutí nahoru. Pokud to tak nechcete, stačí háčkovat 2-4 řady DS do mezer 2 mm háčkem.

Šaty, olem průramek, 2 mm, smetanová
1. řada: začínáme v zadní části průramku. N za DS. Do ŘO v průramku háčkujeme DS. Do řady, která je háčkována 7 mm háčkem háčkujeme 3 DS, do řady, která je háčkovaná 2 mm háčkujeme 2 DS, do sedla háčkujeme DS do mezer. Řadu končíme PO.

2. řada: N za DS, háčkujeme DS do mezer. Řadu končíme PO.
3. řada: N za KS, +očko vynechat, vějířek 5 DS, očko vynechat, KS+, vzor mezi znaménky opakujeme, řadu končíme PO. Přízi ukončíme.

Šaty olem výstřih, 2 mm, smetanová
1. řada: přízi navážeme v zadní části v rohu (rozparek), N za KS, +mezeru vynechat, vějířek 5 DS, mezeru vynechat, KS+, vzor mezi znaménky opakujeme, řadu končíme PO. Přízi ukončíme.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Pouze suk nestačí, příze klouže!

Inspirace na šaty Violet od Vás
Pokud se Vám šatičky podaří, můžete se pochlubit v příspěvku na FB zde. Vaše výrobky, rady, tipy a zkušenosti určitě pomohou a věřím, že inspirují další tvořilky.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Adventní kalendář 2022 Háčkování na každý den - www.krampolinka.cz 18.12.2022 at 8:40

    […] YarnArt Violet Lurex – co třeba dětský svetřík Violet z kalendáře YarnArt, bolerko nebo letní šaty Violet […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..