Sukně Viking reliéfy

11.10.2021

V dnešním video návodu si uháčkujeme jednoduchou sukni ze samovzorovací příze Himalaya Everyday Viking. Na sukýnce budeme střídat reliéfní sloupky.

Himalaya Everyday Viking je krásné samovzorovací klubíčko 100g v návinu 250 metrů. Jedná se o 100% antipillingový akryl, tj. příze nežmolkuje. Samovzorovací znamená, že při háčkování nebo pletení různých vzorů vytváří opakující se sekvence. Čím hladší vzor, tím více připomíná norské vzory. Příze se hodí od podzimu do jara od čepic, dek, homedkoru až po oblečení jako jsou svetříky, sukně, šatovky či ponča. Příze je sílou tak akorát a sluší jí snad jakýkoliv vzor. Pokaždé bude totiž výrobek vypadat jinak. Například u reliéfního vzoru samovzorování vytváří úzké nepravidelné pruhy a u dalších návodů na sukýnku, baret a šátek, kde jsem použila hladký vzor, vytváří zajímavé široké opakující se vzory.

Co se týče sukýnky, střihem je velice jednoduchá. Háčkujeme do pevné gumy od pasu směrem dolů. Délka sukýnky závisí na postavě a také na tom, na jakou délku sukýnky jsme zvyklé. Pokud potřebujete delší, stačí opakovat řady před olemem. Reliéfní vzor si každopádně „vezme“, takže spotřeba na velikost 42 a výšku 168 cm byla třicet deka. Výhodou vzoru nebo této sukýnky je to, že jakmile „trefíte“ správnou velikost gumy do pasu, v průběhu háčkování se nikde nepřidává a vzor pěkně pruží, takže obepne různě velká pozadí. Jen upozorňuji na to, že reliéfní sloupky mají tendenci spíše rozšiřovat, takže bych řekla, že sukýnka bude slušet spíše vyšším štíhlým postavám. Navíc je vzor hutný, takže je sukýnka pěkně teplá.

Pokud máte chuť se podělit a pochlubit se sukýnkami podle tohoto návodu, prosím přidávejte fotečky v naší FB skupince Krampolinka zde. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti a že si radíte navzájem. No a my se pustíme do práce, ať nám jde sukýnka rychle od háčku.

Pokud si budete chtít uháčkovat celý set, tj. šátek, baret a tuto sukýnku, budete potřebovat 3 klubíčka na sukýnku, 1/2 klubíčka na baret a 2,5 klubíčka na šátek. Návody na šátek a baret budou následovat. V zásobě mám ještě jednu hladkou sukýnku a na tu byla spotřeba 2 klubíčka.

Sukně Viking Reliéfy
Příze: Himalaya Everyday Viking, zakoupíte na www.primaprize.cz
Spotřeba: 3 klubíčka, barva 70528 (spotřeba závisí na výšce a typu postavy a požadované délce sukýnky!)
Háček: 5 mm
Rozměry: 51 cm šířka sukýnky – vzor je pružný, takže se roztáhne ještě více, celková délka sukýnky včetně gumy je cca 41-42 cm. Pozor – čím větší obvod kolem boků, tím kratší sukýnka bude!
Velikost: 42+, výška 168 cm
Jehla s velkým ouškem, příp. štítek na ozdobení, PLETENÁ GUMA 5 cm výška, délka cca 1 m (ne tutu pásek!), zakoupíte na www.bubulakovo.cz
Časový rozpočet: cca 15-20 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
DS – dlouhý sloupek
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
ZRPDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek
PRKS – přední reliéfní krátký sloupek
ZRKS – zadní reliéfní krátký sloupek

Sukni háčkujeme od gumy, viz nákres pod textem.  Do další řady přejdeme pomocí vzoru a dále háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady. Velikost sukně závisí od délky ustřižené gumy. Guma musí mírně pružit, ale nesmí být napnutá. Příliš napnutá guma = menší velikost sukně. Lem sukně háčkujeme předními a zadními reliéfními sloupky také tzv. dokola bez ukončení řady. Celou sukni končíme na čtyři pevná oka.

Sukně, háček 5 mm
1. řada: na svou postavu a velikost jsem si ustřihla gumu 82 cm dlouhou, přičemž jsem přízi navázala tak, aby mi na okraji zůstalo cca 1-1,5 cm (zde budeme gumu zapošívat). Háček vedeme do obloučku, N za DS, oblouček gumy vynecháme a do dalšího háčkujeme 2 DS, oblouček gumy vynecháme (viz nákres nebo video). Opakujeme do konce řady.
2. řada: gumu narovnáme a kolem prvního sloupku po náhradě háčkujeme PRDS, dále DS do očka. Střídáme PRDS a DS do očka. Dáváme si pozor, abychom omylem v této řadě nerozháčkovali počet sloupků.
3. – 38. řada: háčkujeme vzor PRDS do PRDS a DS do DS. Opakujeme.

Pozn. 1 klubíčko je cca 12 cm délky sukýnky. Délka 38 řad v mém případě byla 32 cm. Počet řad základního vzoru je potřeba upravit podle vlastní výšky/šířky postavy.

Sukně – lem, háček 5 mm
39. řada: okraj sukně se roluje směrem nahoru. Abychom okraj tzv. zlomili, budeme háčkovat PRPDS do PRDS a ZRPDS do DS.
40. řada: změníme typ sloupku a háčkujeme PRKS do PRPDS a ZRKS do ZRPDS. Opakujeme do konce řady.
41. – 46. řada: střídáme PRKS do PRKS a ZRKS do ZRKS. V poslední řadě háčkujeme poslední čtyři sloupky jako PO. Tímto způsobem zarovnáme hranu lemu. Přízi ukončíme.

Šev na gumě a dokončení
Převrátíme sukni do rubové části. V linii rozparku na sukni sešijeme gumu jehlou a černou nití zadním stehem. Zakrátíme roztřepený okraj gumy a použijeme ruční tzv. entlovací steh. Nit zapošijeme. Pokud máme šicí stroj, gumu sešijeme a zapravíme na šicím stroji. Volným koncem příze sešijeme malý rozparek hned v první řadě a zapošijeme volný konec. Dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..