Svetřík Begonia na baňku

7.12.2020

V tomto video návodu si ukážeme, jak netradičně vyparádit vánoční baňku. Vyrobíme jí totiž svetřík. Na svetr použijeme tenkou bavlněnou přízi Begonia.

YarnArt Begonia se prodává v klubíčku 50g s návinem 169 metrů. Co do složení se jedná o 100% mercerovanou bavlnu. Příze se hodí na letní lehké šatičky, sukně či topíky či jarní tvoření. Má lesk, je úžasná na háčku a má český atest TZÚ.

Co se týče baňky, tuto jsem pořídila na Aliexpresu a má průměr 8 cm. Podobnou jsem našla u Stoklasy. Je to však běžná velikost, takže můžete koupit větší baňky v obchodních řetězcích.

Co se týče svetříku, budeme háčkovat sedlo svetříku do hodně volného magického kroužku. Po pár řadách sháčkujeme přední a zadní díl a budeme pokračovat v háčkování těla svetříku. Před nasazením na baňku uháčkujeme dva rukávy a zapošijeme volné konce. Doháčkování svetru totiž probíhá již přímo na vánoční kouli. Použila jsem obyčejné dlouhé sloupky a krátké na patenty rukávů. Kouzlo dodá střídání barev. Begonia se totiž vyrábí i v parádní melírované, takže kombinace vánoční červené a zeleného melíru vytvoří klasickou vánoční dekoraci – ideální vtipný dárek pro kamarádku či pro partnera. No a my se pustíme do práce.

Svetr Begonia na baňku
Příze: YarnArt Begonia červená 6358, YarnArt Begonia Melange melír 0188, zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk 
Spotřeba: jedno klubíčko od barvy na dva svetříky
Háček: 3 mm a 2 mm
Rozměry: vánoční koule průměr 8 cm
Jehla s velkým ouškem, nůžky, knoflík na dozdobení
Časový rozpočet: 60 minut
Pro začátečníky

MK – magický kroužek
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek

Háčkujeme od volného magického kroužku. Jak na magický kroužek si ukážeme ve videu zde. Pokračujeme háčkování po řadách. Řada začíná náhradou N, tj. 2 ŘO místo prvního DS a ŘO místo KS a končí PO. Náhrada není součástí součtu. Pro rovný šev vedeme háček jednou do očka k náhradě a jednou do sousedního očka.

Svetr Begonia, červená, háček 3 mm
1. řada: do volného MK háčkujeme N za DS, 28 DS, PO. MK nestahujeme!
2. řada: N, do stejného očka háčkujeme DS-ŘO-DS, ŘO, 4 DS, ŘO, DS-ŘO-DS do jednoho očka, ŘO, 8 DS, ŘO, DS-ŘO-DS do jednoho očka, ŘO, 4 DS, ŘO, DS-ŘO-DS do jednoho očka, ŘO, 8 DS, ŘO, PO. Právě jsme uháčkovali základ pro rukáv (4), přední díl (8), rukáv (4) a zadní díl (8). V rozích háčkujeme véčko DS-ŘO-DS a před a za vějířkem háčkujeme jedno ŘO.

3. řada: PO a přejdeme pod ŘO ve véčku, N, háčkujeme DS-ŘO-DS, ŘO, DS pod ŘO, 4 DS, DS pod ŘO, ŘO, DS-ŘO-DS pod ŘO ve véčku, ŘO, DS pod ŘO, 8 DS, DS pod ŘO, ŘO, DS-ŘO-DS pod ŘO ve véčku, ŘO, DS pod ŘO, 4 DS, DS pod ŘO, ŘO, DS-ŘO-DS pod ŘO ve véčku, ŘO, DS pod ŘO, 8 DS, DS pod ŘO, ŘO, PO.

4. řada: PO a přejdeme pod ŘO ve véčku, N, háčkujeme DS-ŘO-DS, ŘO, DS pod ŘO, 6 DS, DS pod ŘO, ŘO, DS-ŘO-DS pod ŘO ve véčku, ŘO, DS pod ŘO, 10 DS, DS pod ŘO, ŘO, DS-ŘO-DS pod ŘO ve véčku, ŘO, DS pod ŘO, 6 DS, DS pod ŘO, ŘO, DS-ŘO-DS pod ŘO ve véčku, ŘO, DS pod ŘO, 10 DS, DS pod ŘO, ŘO, PO.

5. řada: PO a přejdeme pod ŘO ve véčku, N za DS, DS pod ŘO ve véčku, 4 ŘO a spojíme se s protilehlým rohem, kde háčkujeme DS pod ŘO ve véčku, DS do DS ve véčku, DS pod ŘO a háčkujeme přední díl, tj. 12 DS, na konci DS pod ŘO, DS do DS ve véčku, DS pod ŘO ve véčku, 4 ŘO a spojíme se s protilehlým rohem, kde háčkujeme DS pod ŘO ve véčku, DS do DS, DS pod ŘO a 12 DS, končíme DS pod ŘO, DS do DS ve véčku a PO. Přízi ukončíme.

Svetr Begonia, zelená, háček 3 mm
6. řada: N, háčkujeme DS do DS, do čtyřech ŘO háčkujeme 4 DS. Řadu končíme PO.
7. řada: N, háčkujeme DS do DS. Řadu končíme PO.
8. řada: N, háčkujeme DS do DS, ale začínáme s ubíráním. Sháčkujeme vždy pátý a šestý DS do jednoho DS. Řadu končíme PO.
9. řada: N, háčkujeme DS do DS, ale pokrčujeme s ubíráním. Sháčkujeme vždy pátý a šestý DS do jednoho DS. Řadu končíme PO.

POZOR! Před výměnou barvy uháčkujeme rukávy.

Rukáv, červená, háček 2 mm
1. řada: přízi navážeme v zadní části, kde je šev. N za DS, DS do DS, kde je to možné, do čtyřech ŘO háčkujeme 1 DS (háček vedeme spíše mezi sloupce než do ŘO). Pokud budeme háčkovat jednobarevnou přízí, řadu neukončíme PO, ale mezi náhradu a první DS uháčkujeme KS a tím se dostaneme do další řady a pokračujeme bez ukončování řad.
2. – 7. řada: háčkujeme DS do DS. V poslední řadě před koncem budeme háčkovat jeden polodlouhý sloupek a jeden krátký sloupek a řadu ukončíme PO.

Pozn. Spočítáme si sloupky, abychom věděli, kolik sloupků má mít druhý rukáv.

8. řada: N za DS, v této řadě sháčkujeme vždy dva DS do jednoho DS. Řadu končíme PO.
9. – 12. řada: N za KS, háčkujeme KS do každého očka. Řadu končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme.
Zopakujeme na protilehlé straně a uháčkujeme stejným způsobem druhý rukáv. 

Zapošijeme volné konce a svetřík natáhneme na baňku. Stáhneme magický kroužek.

Svetr Begonia pokračování, červená, háček 3 mm
10. řada: N, háčkujeme DS do DS, sháčkujeme vždy pátý a šestý DS do jednoho DS. Řadu končíme PO.
11. řada: N, háčkujeme DS do DS, sháčkujeme vždy pátý a šestý DS do jednoho DS. Řadu končíme PO.

Podle velikosti otvoru buď sháčkujeme vždy dva sloupky do jednoho KS, nebo vzniklý otvor stáhneme jehlou a zbylým koncem příze.

Dokončení
Zapošijeme poslední volný konec a konec u magického kroužku. Svetřík dozdobíme.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

2 Comments

  • Reply Adventní kalendář 2022 Háčkování na každý den - www.krampolinka.cz 18.12.2022 at 8:53

    […] Begonia – co třeba šátek ze čtverců, cedulka na dárek, svetr na baňku, svetr na víno, klobouček Begonia, kuřátko Begonia, skřítek na utěrku, […]

  • Reply YarnArt klubka z outletu za super cenu - www.krampolinka.cz 22.2.2023 at 18:31

    […] Begonia – co třeba šátek ze čtverců, cedulka na dárek, svetr na baňku, svetr na víno, klobouček Begonia, kuřátko Begonia, skřítek na utěrku, […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..