Svetr Best Socks

3.5.2021

Zavinovací svetr nebo vesta z novinkové barvičky Best Socks Vám udělá pohodlí na jaře či na podzim. Ačkoliv se jedná o ponožkovou přízi, nenechejte se zmást. Svetřík je lehoučký a krásně hřeje.

VlnaHep Best Socks 4 Fach je čtyřnitková tenká příze, která se prodává v klubíčku 100g/420m. Co do složení, je to klasická a ověřená kombinace 75% vlny a 25% polyamidu, která nejlépe vyhovuje přízím na ponožky. Nikde však není napsáno, že musíte vyrábět jen a pouze ponožky. Vlna v BestSocks má úpravu superwash, tj. výrobek můžete dát do pračky na 40° a díky vlně bude výrobek hřejivý. Takže ať vyrobíte svetřík, pléd, pončo či deku, zkrátka a dobře budete v teple. Pokud nesnášíte vlnu nebo nemáte jistotu, že Vás výrobek nebude kousat, doporučuji buď vyzkoušet na omak v kamenném obchůdku nebo požádat e-shop o zaslání vzorku. Best Socks 4 fach se vyrábí v kouzelné barevné škále a díky barevnému sortimentu jde vidět, že je to oblíbené klubíčko, byť na běžné výrobky stále ještě „neobjevené“.

Klubíčka Best Socks 4 Fach nám zaslal přímo výrobce VlnaHep, moc děkuji. Video z rozbalování balíčku naleznete zde a článek zde. Best Socks se vyrábí v tenčí variantě 4 nitky (4 fach) a 6 nitky (6 fach). Na webu naleznete video návod na ponožky Best Socks 6 fach zde, domácí ťapky z véčkového vzoru zde a klasické háčkovnaé ponožky z tenčí 4 fach (moje oblíbené), video návod zde.  A že se z ponožkovky dá uháčkovat třeba homeleska – to jsme si ukázali ve video návodu zde.

Dnes Best Socks 4 Fach použijeme na háčkovaný svetřík. Tento je velice jednoduchý, věřím, že ho zvládne i dostatečně motivovaný začátečník. Výhodou je kombinace 2 v 1. Buď uháčkujete i rukávy a máte svetr, nebo průramky jen obháčkujete a máte vestu. Záleží na Vás.

Co se týče střihu, budeme háčkovat od klasického řetízku po řadách tam a zpět. Délka počátečního řetízku = délka svetru. Začínáme od předního dílu, pokračujeme k průramku, kde háčkujeme pár řad ve zkráceném provedení. Dále naháčkujeme zbývající řetízek a pokračujeme v háčkování zadního dílu a opět zkrácené provedení druhého průramku, naháčkujeme řetízek a doháčkujeme přední díl. Jelikož se jedná o zavinovací typ, oba přední díly jsou delší a překrývají se. Zde je nejdůležitější trefit ŠÍŘKU zadního dílu. Doporučuji zadní díl přiměřit na tričko s dlouhým rukávem. Sama jsem párala celý přední díl, abych zádový zúžila. Osvědčilo se mi právě přiměření na tričko s dlouhým rukávem a přidat max dvě řady.

V dalším kroku háčkování svetru se naháčkuje límec. Podle délky ohrnutí doporučuji minimálně 15 až 20 cm. V dalším kroku se obháčkuje spodní díl a v posledním kroku obháčkujeme přední díly. No a poté se stačí rozmyslet, zda-li vesta nebo svetr. Na vestu stačí olem průramku, na svetr háčkujeme rukávy, které postupně zužujeme v každé třetí a čtvrté řadě. Na vestu ve velikosti 40-42  spotřebujete čtyři klubíčka na svetr pět klubíček. Vše však záleží na Vašem utahování.

Co se týče vzoru, celý svetr jsem háčkovala tzv. granny vzorem, což jsou tři dlouhé sloupky a řetízkové očko. V následující řadě se háčkují tři dlouhé sloupky pod řetízkové očko a řetízkové očko nad skupinkou dlouhých sloupků z předchozí řady. Velice jednoduché a přitom efektní. Největší úskalí nastává na konci a začátku řady. Zde prosím věnujte pozornost buď videu nebo nákresu pod návodem. Další záludnější část je naháčkování řetízku v průramku. Pro ty, co budou háčkovat rukáv je potřeba vychytat způsob zužování a ten přizpůsobit na sílu paží. Věřím však, že se s tím poperete. Pokud budete pravidelně přepočítávat počet skupinek dlouhých sloupků (30 na svetru, 20 průramek) na hlavní části svetru-vesty, tak se určitě nespletete.

Při dokončení je potřeba si vybrat, na kterou stranu budete svetr zavinovat. Podle toho našijeme větší knoflíky – tak velké, aby prošly dírkou ve vzoru. Knoflíky našíváme pouze na jeden z předních dílů, na okraj a druhý směrem k rukávu, viz fotka. Pokud vyloženě nesnesete vlnu, můžete vyzkoušet VlnaHep Floxy nebo VlnaHep Acorus. Zde budete potřebovat určitě dvě klubíčka, ale více neporadím, nemám vyzkoušeno. No a my se pustíme do práce.

Svetr Best Socks
Příze: Vlna-Hep Best Socks 4 Fach, barva 7326, zakoupíte v oblíbeném e-shopu
Spotřeba: 5 klubíček na tuto velikost (500g) svetr a 4 klubíčka na tuto velikost vesta (400g)
Háček: 3 a 4 mm
Rozměry: Celková délka pruhu od předního dílu k dalšímu přednímu dílu včetně olemu 107 cm, celková šířka pruhu od spodního olemu po konec límce 82 cm, délka rukávu 59 cm, šířka rukávu (14 sloupců) je 13 cm, jen výška límce 18 cm.

Velikost: 40-42
Jehla s velkým ouškem, 3x větší knoflík, štítek na ozdobení
Časový rozpočet: 20 hodin
Pro odvážné začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek

Svetřík se háčkuje od klasického řetízku po řadách tam a zpět a na délku svetru. Nákres vzoru naleznete pod textem. Řada začíná náhradou N, tj. 2 ŘO místo prvního DS. Řada končí ŘO a DS do druhého očka náhrady. Při naháčkování/obháčkování háčkujeme tři DS do rámečku, kde řada končila jedním DS a ŘO nad rámečkem, kde jsou dva DS.

Svetřík Best Socks 4 Fach,  přední díl, háček 3 mm
1. řada: 152 oček plus 6 oček na otočení, otočíme
2. řada: háček vedeme do sedmého očka od háčku a uháčkujeme DS, do následujícího očka DS, do následujícího očka DS, ŘO a dvě očka řetízku přeskočíme, háčkujeme + DS, DS, DS, ŘO, dvě očka přeskočíme+. Vzorek mezi znaménky plus opakujeme. Na konci řady končíme ŘO, jedno ŘO přeskočíme a do posledního očka uháčkujeme DS, otočíme. Máme 30 sloupců vzorku.

Svetřík Best Socks 4 Fach,  přední díl, háček 4 mm
3. řada: N, DS pod ŘO, +ŘO  nad třemi DS z předchozí řady, 3 DS pod ŘO+. Vzorek mezi znaménky plus opakujeme. Na konci řady háčkujeme tři DS pod poslední ŘO, ŘO a DS do druhého očka náhrady z předchozí řady, otočíme. Přepočítáme, že máme 30 sloupců vzorku. 
4. –  33. řada: Opakujeme řadu tři. Háčkujeme háčkem 4 mm, 30 sloupců vzorku.

Svetřík Best Socks, průramek, háček 4 mm
34. – 37. řada: háčkujeme 20 sloupců vzorku, řadu končíme ŘO, DS pod ŘO, otočíme.
38. řada: háčkujeme 20 sloupců vzorku. V poslední řadě háčkujeme ŘO, DS a pokračujeme řetízkem v délce 45 oček + 5/6 oček na otočení

Pozn. Pokud háčkujeme volně, háčkujeme řetízek 3 mm háčkem.

Svetřík Best Socks, zadní díl, háček 4 mm
39. řada: háček vedeme do sedmého očka od háčku a uháčkujeme DS, do následujícího očka DS, do následujícího očka DS, ŘO a dvě očka řetízku přeskočíme, háčkujeme + DS, DS, DS, ŘO, dvě očka přeskočíme+. Vzorek mezi znaménky plus opakujeme. Desátý sloupeček háčkujeme tak, že DS háčkujeme do DS, kterým jsme končili předchozí řadu průramku a dva DS pod ŘO. Následně háčkováním navážeme na vzor.
40. – 75. řada: Opakujeme řadu tři, háčkujeme 30 sloupců vzorku.

Svetřík Best Socks, průramek, háček 4 mm
76. – 79. řada: háčkujeme 20 sloupců vzorku, řadu končíme ŘO, DS pod ŘO, otočíme.
80. řada: háčkujeme 20 sloupců vzorku. V poslední řadě háčkujeme ŘO, DS a pokračujeme řetízkem v délce 45 oček + 6 oček na otočení

Pozn. Pokud háčkujeme volně, háčkujeme řetízek 3 mm háčkem.

Svetřík Best Socks, přední díl, háček 4 mm
81. řada: háček vedeme do sedmého očka od háčku a uháčkujeme DS, do následujícího očka DS, do následujícího očka DS, ŘO a dvě očka řetízku přeskočíme, háčkujeme + DS, DS, DS, ŘO, dvě očka přeskočíme+. Vzorek mezi znaménky plus opakujeme. Desátý sloupeček háčkujeme tak, že DS háčkujeme do DS, kterým jsme končili předchozí řadu průramku a dva DS pod ŘO. Následně háčkováním navážeme na vzor.
82. – 112. řada: Opakujeme řadu tři, háčkujeme 30 sloupců vzorku. V poslední řadě přízi neukončíme a pokračujeme v háčkování límce.

Pozn. Přední díl 33 řad, podpaždí 5 řad, zadní díl 37 řad, podpaždí 5 řad, druhý přední díl 32 řad

Svetřík Best Socks, límec, háček 4 mm
1. řada: N za DS, DS pod DS, ŘO, přeskočíme řadu/rámeček, která končila dvěma DS a do následujícího rámečku háčkujeme 3 DS. Opakujeme 3 DS a ŘO do konce řady. Na rameni spojíme přední a zadní díl tak, že háčkujeme ŘO, nahodíme, háček vedeme krajním očkem předního dílu a krajním očkem zadního dílu, doháčkujeme DS a do stejného místa, pod spoj, doháčkujeme 2 DS, pokračujeme vzorem ŘO, 3 DS. Zopakujeme u druhého rukávu. Řadu končíme ŘO a DS do očka, otočíme.

2. řada: N za DS, DS pod ŘO, háčkujeme 3 DS pod ŘO a ŘO nad DS. Na konci řady háčkujeme tři DS pod poslední ŘO, ŘO a DS do druhého očka náhrady. Otočíme.
3. – 21. řada: opakujeme řadu 3, počítáme sloupce vzorku.

Svetřík Best Socks, límec, háček 3 mm
22. – 23. řada: opakujeme řadu 3, počítáme sloupce vzorku. Přízi ukončíme.

Svetřík Best Socks, spodní olem, háček 4 mm
1. řada: navážeme přízi ve spodním dolním rohu. N za DS, DS pod DS, ŘO, přeskočíme řadu/rámeček, která končila dvěma DS a do následujícího rámečku háčkujeme 3 DS. Opakujeme 3 DS a ŘO do konce řady. Otočíme.

Svetřík Best Socks, spodní olem, háček 3 mm
2. – 5. řada: N za DS, DS pod ŘO, háčkujeme 3 DS pod ŘO a ŘO nad DS. Na konci řady háčkujeme tři DS pod poslední ŘO, ŘO a DS do druhého očka náhrady. Otočíme. V poslední řadě přízi neukončíme a háčkujeme přední olem.

Pozn. Tímto způsobem můžeme svetřík prodloužit, pokud jsme netrefili původní délku.

Svetřík Best Socks, přední olem, háček 3 mm
1. řada: N za DS, DS pod DS, ŘO, přeskočíme řadu/rámeček, která končila dvěma DS a do následujícího rámečku háčkujeme 3 DS. Opakujeme 3 DS a ŘO do konce řady. Otočíme.
2. řada: N za DS, DS pod ŘO, háčkujeme 3 DS pod ŘO a ŘO nad DS. Na konci řady háčkujeme tři DS pod poslední ŘO, ŘO a DS do druhého očka náhrady. Přízi ukončíme a navážeme v protilehlém spodním rohu a stejným způsobem olemujeme i druhou část předního dílu.

Pozn. Tímto způsobem můžeme svetřík na předních dílech ještě rozšířit.

Vesta – olem rukáv Best Socks, háček 3 mm
Pokud háčkujeme jen vestu, provedeme olem rukávové části. Začínáme v dolním rohu podpaždí. Náhrada není součástí vzorku.

1. řada: N za DS, DS pod DS, ŘO, přeskočíme řadu/rámeček, která končila dvěma DS a do následujícího rámečku háčkujeme 3 DS. Opakujeme 3 DS a ŘO, přičemž se postupně napojíme na vzor. Řadu ukončíme KS do druhého očka náhrady (místo PO), čímž se dostaneme do středu obloučku, kde bude začínat následující řada.
2. – 3. řada: N za DS, 3 DS pod KS, dále háčkujeme vzor 3 DS pod ŘO a ŘO nad DS. Druhou řadu končíme KS a postup zopakujeme pro řadu tři. Ve třetí řadě končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme a postup zopakujeme na protilehlé straně.

Pozn. Doporučuji maximálně tři řady olemu u vesty (mohlo by to odstávat).

Svetřík Best Socks, rukáv, háček 4 mm
Začínáme v dolním rohu podpaždí. Náhrada není součástí vzorku.
1. řada: N za DS, DS pod DS, ŘO, přeskočíme řadu/rámeček, která končila dvěma DS a do následujícího rámečku háčkujeme 3 DS. Opakujeme 3 DS a ŘO, přičemž se postupně napojíme na vzor. Řadu ukončíme KS do druhého očka náhrady (místo PO), čímž se dostaneme do středu obloučku, kde bude začínat následující řada. Máme 24 sloupců vzorku.

2. řada: N za DS, tři DS pod KS, ŘO. Opakujeme vzor 3 DS pod ŘO a ŘO. Řadu končíme 3 DS pod ŘO a KS do druhého očka náhrady.
3. řada: N za DS, dva DS pod KS, ŘO. Opakujeme vzor 3 DS pod ŘO a ŘO. Řadu končíme 2 DS pod ŘO a KS do druhého očka náhrady.
4. řada: N za DS, jeden DS pod KS, ŘO. Opakujeme vzor 3 DS pod ŘO a ŘO. Řadu končíme DS pod ŘO a PO do druhého očka náhrady. Dále pomocí jednoho PO se přesuneme do následujícího rámečku. Tímto způsobem jsme v řadě tři a čtyři postupně ubírali a až jsme ubrali jeden čtvereček, tj. zužujeme rukáv.

Pozn. Pokud chceme pozvolnější ubírání, zužování opakujeme např. ve čtvrté a páté řadě.

5. – 58. řada: opakujeme řadu dvě, opakujeme řadu dvě, opakujeme řadu tři a čtyři pro zúžení, tj. celý cyklus se opakuje na čtyřech řadách. Snížíme počet sloupců vzorku ze 24 na 14 sloupců a dále již háčkujeme pouze řadu dvě a udržujeme počet 14 sloupců. 

Svetřík Best Socks, rukáv, háček 3 mm
59. – 62. řada: háčkujeme řadu 2.

Pozn. Délku rukávů, případně šířku (počet sloupců) si upravíme podle vlastní výšky. Postup zopakujeme i na druhém rukávu.

Dokončení 
Volné konce zapošijeme, dozdobíme štítkem. Našijeme knoflíky na přední díl.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu nebo pro propagaci klubíčka Vlna-Hep Best Socks. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..