Svetr Cosy Fine

11.9.2021

Háčkovaný svetřík s univerzálním vzorem bude slušet holkám i klukům. Použila jsem přízi Durable Cosy Fine.

Durable Cosy Fine je směsová příze v kombinaci 58% bavlna a 42% akryl a klubíčko 50 gramů má 105 metrů. Je krásně jemná a měkoučká, prodává se ve výběru 40 barev. Její kolegyňka Durable Cosy Fine Faded tuto barevnici rozšíří ještě o 26 možností a vzhledem ke stejnému návinu i složení je vyloženě dělaná pro kombinace. Cosy Fine je jednobarevná varianta, Cosy Fine Faded má stejná barevná označení a jedná se vzhledově jakoby o melír nebo spíše washed úpravu vlákna. Díky kombinaci výše jmenovaných klubíček vznikl tento krásný svetřík. Stačí se unést na vlnách barev a můžete tvořit vlastní modely. Příze s hodí na jaro a podzim, případně na zimu pod bundu. Kromě oblečení můžete vytvářet hračky nebo homedekor.

Příze Durable je holandská značka, která začínala v éře hippie a boho. Vlajkovou lodí tehdy byla a do dnes je bavlněná příze nebo směsové variace v nepřeberné škále barev. Na stránkách výrobce naleznete i spoustu návodů v anglickém jazyce.

Přízi Durable nám k vyzkoušení poskytl eshop PrizeDurable.cz. Moc děkuji za možnost tuto luxusní přízi vyzkoušet. Na rozbalování balíčku můžete mrknout sem a článek s rozhovorem si můžete přečíst zde.

Co se týče svetříku, je háčkovaný od sedla od pružného řetízku. Jedná se o křížené dlouhé sloupky háčkované nad sebou. Díky háčkování dokola jak na těle tak na rukávech svetříku vznikne zajímavý žrabovaný vzor, který je jednak unisex a jednak připomíná pleteninu. Nenechte se zmást mezerami ve vzoru. Svetřík hřeje i tak. Navíc je krásně měkoučký. Na lemy jsem použila krátké sloupky za zadní nit a háčkovala jsem je po řadách. K vzoru křížených dlouhých sloupků mi tento typ olemu pasoval nejvíce. Háčky volíme podle vlastního utahování. Já jsem použila 5 a 6 mm. Důležité je, aby dítěti otvorem v sedle prošla hlava. Podle toho volíme háček na olem kolem krku.

I rukávy jsem háčkovala tzv. dokola bez ukončení řady. Při háčkování kříženého dlouhého sloupku jsem první sloupek háčkovala jednou a druhý sloupek druhou barvou. Díky tomu není barevný odskok tak moc viditelný. No a my se pustíme do práce. Nezdá se to, ale svetřík je rychlovka a navíc Vám zůstane i na parádní čepici. Návod na čepici či homelesku naleznete zde.

Vaše háčkované svetříky pro inspiraci pro ostatní prosím vkládejte do tohoto příspěvku na FB. Prosím uvést přízi, velikost výrobku, spotřebu. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti s ostatními.

Svetřík Cosy Fine
Příze: Durable Cosy Fine a Durbale Cosy Fine Faded, zakoupíte na PrizeDurable.cz
Spotřeba: Durable Cosy Fine Flamingo Pink č. 229 (3 ks) a Mint č. 2137  (3 ks), Cosy Fine Faded Flamingo Pink č. 229 (2 ks) a Mint  č. 2137 (2 ks)
Háček: 5 mm, 6 mm
Velikost: 122, 5-7 let
Rozměry:  šířka 38 cm, přední délka 44 cm, délka rukávu měřeno od podpaždí 32 cm, váha svetříku 360 g
Jehla s velkým ouškem, označovače
Časový rozpočet: 15 hodin
Pro začátečníky s videem

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
DS – dlouhý sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
KSZN – krátký sloupek za zadní nit

Svetr je háčkovaný od pružného řetízku od obdélníkového sedla po řadách. Řada začíná náhradou N, tj. 2 ŘO místo DS a řada končí DS do druhého očka náhrady. Tímto způsobem zůstaneme ve středu obloučku rohu sedla.  Rukávy jsou háčkovány tzv. dokola bez ukončení řad. Olemy tvoří krátké sloupky. Řada začíná náhradou N, tj. ŘO místo prvního KS a končí PO.

Svetr, sedlo, háček 5 mm, jednobarevná Flamingo Pink (Cosy Fine)
1. řada: začínáme na 60 oček pružného řetízku + 2 ŘO

Svetr, sedlo, háček 6 mm, jednobarevná Flamingo Pink (Cosy Fine)
2. řada: háček vedeme do druhého očka pružného řetízku, uháčkujeme DS, ŘO, vracíme se do prvního očka pružného řetízku, uháčkujeme DS. Háčkujeme vzor, tj. očko přeskočíme, háčkujeme DS do očka, ŘO, vracíme se do očka, které jsme přeskočili, zde háčkujeme DS. Opakujeme. V rohu háčkujeme DS-ŘO-DS do jednoho očka a to do očka, ve kterém jsme začínali poslední křížení.  Máme 5 křížení pro rukáv – roh – 10 křížení pro přední díl – roh – 5 křížení pro rukáv – roh – 10 křížení pro zadní díl – roh. Řada končí v rohu ŘO a KS do druhého očka náhrady. Tímto způsobem zůstaneme ve středu obloučku v rohu.

3. řada: N za DS, háčkujeme křížené DS nad kříženými DS, tj. háček vedeme do mezery před první křížený sloupek, uháčkujeme DS, ŘO, háček vedeme do mezery mezi náhradu a první křížený sloupek a uháčkujeme DS. V rohu háčkujeme DS-2ŘO-DS. V této řadě nepřidáváme. Háčkujeme 5 křížení pro rukáv – roh – 10 křížení pro přední díl – roh – 5 křížení pro rukáv – roh – 10 křížení pro zadní díl – roh. Řada končí v rohu ŘO a KS do druhého očka náhrady. Tímto způsobem zůstaneme ve středu obloučku v rohu.

Pozn. Pokud by se nám sedlo stahovalo, tj. utahujete jinak než já a musíte přidat již ve třetí řadě, tj. ve třetí řadě postupujte podle návodu ve čtvrté řadě.

4. řada: N za DS, rozšiřujeme. K rozšíření využijeme DS, které tvoří roh, na začátku řady pro první rozšíření využijeme náhradu za DS z předchozí řady, tj. háček vedeme před náhradu, uháčkujeme DS, ŘO, háček vedeme pod KS do rohu sedla, uháčkujeme DS. Dále háčkujeme křížené DS nad kříženými DS, tj. tj. háček vedeme do mezery před první křížený sloupek, uháčkujeme DS, ŘO, háček vedeme do mezery mezi náhradu a první křížený sloupek a uháčkujeme DS.  Rozšíření zopakujeme před rohem sedla, tj. háček vedeme pod ŘO v rohu sedla a uháčkujeme DS, ŘO.

Háček vedeme před DS (roh z předchozí řady) a uháčkujeme DS. V rohu háčkujeme DS-ŘO-DS. Postup s rozšířením zopakujeme na každé straně sedla. Háčkujeme 7 křížení pro rukáv – roh – 12 křížení pro přední díl – roh – 7 křížení pro rukáv – roh – 12 křížení pro zadní díl – roh. Řada končí v rohu ŘO a KS do druhého očka náhrady. Tímto způsobem zůstaneme ve středu obloučku v rohu.

5. řada: stejná jako řada 3, tj. v této řadě nepřidáváme. V rozích háčkujeme DS-2ŘO-DS.

6. řada: N za DS, rozšiřujeme. K rozšíření využijeme DS, které tvoří roh, na začátku řady pro první rozšíření využijeme náhradu za DS z předchozí řady, tj. háček vedeme před náhradu, uháčkujeme DS, ŘO, háček vedeme pod KS do rohu sedla, uháčkujeme DS. Dále háčkujeme křížené DS nad kříženými DS, tj. tj. háček vedeme do mezery před první křížený sloupek, uháčkujeme DS, ŘO, háček vedeme do mezery mezi náhradu a první křížený sloupek a uháčkujeme DS.  Rozšíření zopakujeme před rohem sedla, tj. háček vedeme pod ŘO v rohu sedla a uháčkujeme DS, ŘO.

Háček vedeme před DS (roh z předchozí řady) a uháčkujeme DS. V rohu háčkujeme DS-ŘO-DS. Postup s rozšířením zopakujeme na každé straně sedla. Háčkujeme 9 křížení pro rukáv – roh – 14 křížení pro přední díl – roh – 9 křížení pro rukáv – roh – 14 křížení pro zadní díl – roh. Řada končí v rohu ŘO a KS do druhého očka náhrady. Tímto způsobem zůstaneme ve středu obloučku v rohu.

7. řada: stejná jako řada 3, tj. v této řadě nepřidáváme. V rozích háčkujeme DS-2ŘO-DS.

8. řada: N za DS, rozšiřujeme. K rozšíření využijeme DS, které tvoří roh, na začátku řady pro první rozšíření využijeme náhradu za DS z předchozí řady, tj. háček vedeme před náhradu, uháčkujeme DS, ŘO, háček vedeme pod KS do rohu sedla, uháčkujeme DS. Dále háčkujeme křížené DS nad kříženými DS, tj. tj. háček vedeme do mezery před první křížený sloupek, uháčkujeme DS, ŘO, háček vedeme do mezery mezi náhradu a první křížený sloupek a uháčkujeme DS.  Rozšíření zopakujeme před rohem sedla, tj. háček vedeme pod ŘO v rohu sedla a uháčkujeme DS, ŘO.

Háček vedeme před DS (roh z předchozí řady) a uháčkujeme DS. V rohu háčkujeme DS-ŘO-DS. Postup s rozšířením zopakujeme na každé straně sedla. Háčkujeme 11 křížení pro rukáv – roh – 16 křížení pro přední díl – roh – 11 křížení pro rukáv – roh – 16 křížení pro zadní díl – roh. Řada končí v rohu ŘO a KS do druhého očka náhrady. Tímto způsobem zůstaneme ve středu obloučku v rohu.

9. řada: stejná jako řada 3, tj. v této řadě nepřidáváme. V rozích háčkujeme DS-2ŘO-DS.

10. řada: N za DS, rozšiřujeme. K rozšíření využijeme DS, které tvoří roh, na začátku řady pro první rozšíření využijeme náhradu za DS z předchozí řady, tj. háček vedeme před náhradu, uháčkujeme DS, ŘO, háček vedeme pod KS do rohu sedla, uháčkujeme DS. Dále háčkujeme křížené DS nad kříženými DS, tj. tj. háček vedeme do mezery před první křížený sloupek, uháčkujeme DS, ŘO, háček vedeme do mezery mezi náhradu a první křížený sloupek a uháčkujeme DS.  Rozšíření zopakujeme před rohem sedla, tj. háček vedeme pod ŘO v rohu sedla a uháčkujeme DS, ŘO. Háček vedeme před DS (roh z předchozí řady) a uháčkujeme DS. V rohu háčkujeme DS-ŘO-DS. Postup s rozšířením zopakujeme na každé straně sedla.

Háčkujeme 13 křížení pro rukáv – roh – 18 křížení pro přední díl – roh – 13 křížení pro rukáv – roh – 18 křížení pro zadní díl – roh. Řada končí v rohu ŘO a KS do druhého očka náhrady. Tímto způsobem zůstaneme ve středu obloučku v rohu.

Pozn. V tomto psaném návodu je sedlo o jednu řadu delší než je ukázáno ve videu.

Svetr, sháčkování sedla, háček 6 mm, jednobarevná Flamingo Pink (Cosy Fine)
11. řada: vložíme označovač do očka a začínáme rovnou pružným řetízkem, tj. 4 očka pružného řetízku a spojíme zadní díl svetru s předním dílem. Připojení provedeme v rohu sedla tak, že nad DS v rohu uháčkujeme další křížený DS. Dále háčkujeme křížené DS nad kříženými DS. Na konci předního dílu v rohu nezapomeneme uháčkovat křížený DS nad DS v rohu a dále pružný řetízek v délce 4 ok. Připojíme přední díl svetru se zadním dílem v rohu sedla tak, že nad DS v rohu háčkujeme další křížený DS. Pokračujeme v háčkování křížených DS nad kříženými DS, před koncem řady nezapomeneme uháčkovat poslední křížení nad DS v rohu sedla.

V řadě máme celkem 40 křížených DS a v podpaždí 4 pružná očka. Řadu neukončíme a pokračujeme v háčkování.

12. řada: háček vedeme do druhého očka pružného řetízku v podpaždí, uháčkujeme DS, ŘO a vracíme se do prvního očka a uháčkujeme DS. Dále háček vedeme do sousedního očka, uháčkujeme DS, ŘO, vracíme se háčkem do očka, kde konči předchozí křížení, uháčkujeme DS. Dále ještě jednou háček vedeme do sousedního očka, uháčkujeme DS, ŘO, vracíme se háčkem do očka, kde konči předchozí křížení, uháčkujeme DS. Dále pokračujeme ve vzoru křížených DS nad kříženými DS na předním díle. Postup zopakujeme v podpaždí a doháčkujeme řadu. V řadě máme celkem 46 křížených DS.

Svetr, tělo, háček 6 mm, melírová Flamingo Pink (Cosy Fine Faded)
13. řada: řadu napojujeme v podpaždí, první DS uháčkujeme jednobarevnou přízí, ŘO, napojíme melírovanou a doháčkujeme křížený DS. Dále háčkujeme křížený DS nad kříženým DS. (40)
14. – 16. řada: Háčkujeme křížený DS nad kříženým DS. (46)

Svetr, tělo, háček 6 mm, melírová Mint (Cosy Fine Faded)
17. řada: řadu napojujeme v podpaždí, první DS uháčkujeme původní přízí, ŘO, napojíme druhou melírovanou a doháčkujeme křížený DS. Dále háčkujeme křížený DS nad kříženým DS. (40)
18. – 20. řada: Háčkujeme křížený DS nad kříženým DS. (46)

Svetr, tělo, háček 6 mm, jednobarevná Mint (Cosy Fine)
21. řada: řadu napojujeme v podpaždí, první DS uháčkujeme melírovou přízí, ŘO, napojíme druhou jednobarevnou a doháčkujeme křížený DS. Dále háčkujeme křížený DS nad kříženým DS. (40)
22. – 31. řada: Háčkujeme křížený DS nad kříženým DS. (46)

Svetr, tělo, háček 5 mm, jednobarevná Mint (Cosy Fine)
32. řada: Háčkujeme křížený DS nad kříženým DS. (46)  Předposlední křížení háčkujeme jako křížené PDS, poslední křížení háčkujeme jako křížené KS, dále PO do DS a PO pod ŘO.

Svetr, spodní lem, háček 5 mm, jednobarevná Mint (Cosy Fine)
33. řada: N za KS a háčkujeme DS pod ŘO a KS do očka. Řadu končíme PO.
34. – 38. řada: N za KS, háčkujeme KSZN. Řadu končíme PO.

Svetr, rukáv, háček 6 mm, jednobarevná Flamingo Pink (Cosy Fine)
1. řada: přízi navážeme v podpaždí do druhého očka pružného řetízku, N za DS. Ve spodní části rukávu háčkujeme „široké“ křížené sloupky z toho důvodu, aby rukáv nebyl v podpaždí příliš nabíraný a příliš široký – doporučuji mrknout na video. Tj. háček vedeme za křížený DS do těla svetru, překročíme pružný řetízek, uháčkujeme DS, ŘO, vracíme se s háčkem před křížený DS. Háček vedeme do rohu sedla, DS, ŘO a háček vedeme do mezery, kde končí předchozí křížený DS, uháčkujeme DS. V rohu sedla neháčkujeme nad DS (nerozšiřujeme), tj. háček vedeme za první křížení v rukávové části sedla, DS, ŘO a háček vedeme pod ŘO v rohu sedla, uháčkujeme DS.

Dále pokračujeme ve vzoru křížených DS nad kříženými DS v rukávové části sedla. Na konci řady před rohem sedla zopakujeme postup, tj. háček vedeme pod ŘO v rohu sedla, DS, ŘO a háček vedeme před poslední křížení, uháčkujeme DS. Dále uháčkujeme pouze dva křížené DS a přejdeme do další řady bez ukončení řady.

2. řada: háček vedeme mezi náhradu a první křížení, uháčkujeme KS, ŘO a háček vedeme do místa, kde končí předchozí křížení a uháčkujeme KS. Dále háčkujeme křížený DS nad kříženým DS.
3. řada: Háčkujeme křížený DS nad kříženým DS. V poslední řadě v podpaždí napojíme novou barvu, tj. první DS uháčkujeme jednobarevnou přízí, ŘO, napojíme melírovanou a doháčkujeme křížený DS.

Svetr, rukáv, háček 6 mm, melírová Flamingo Pink (Cosy Fine Faded)
4. – 11. řada: Háčkujeme křížený DS nad kříženým DS. V poslední řadě v podpaždí napojíme novou barvu, tj. první DS uháčkujeme původní přízí, ŘO, napojíme druhou melírovanou a doháčkujeme křížený DS.

Svetr, rukáv, háček 6 mm, melírová Mint (Cosy Fine Faded)
12.  – 19. řada: Háčkujeme křížený DS nad kříženým DS. V poslední řadě v podpaždí napojíme novou barvu, tj. první DS uháčkujeme melírovou přízí, ŘO, napojíme druhou jednobarevnou a doháčkujeme křížený DS. Dále háčkujeme křížený DS nad kříženým DS.

Svetr, rukáv, háček 6 mm, jednobarevná Mint (Cosy Fine)
20. – 22. řada: Háčkujeme křížený DS nad kříženým DS. Předposlední křížení háčkujeme jako křížené PDS, poslední křížení háčkujeme jako křížené KS, dále PO do DS a PO pod ŘO.

Svetr, olem rukáv, háček 5 mm, jednobarevná Mint (Cosy Fine)
23. řada: N za KS a háčkujeme DS pod ŘO a KS do očka. Řadu končíme PO.
24. – 29. řada: N za KS, háčkujeme KSZN. Řadu končíme PO.

Svetr olem kolem krku, háček 6 mm, jednobarevná Flamingo Pink (Cosy Fine)
1. řada: přízi navážeme v zadní části u rozparku do prvního očka pružného řetízku a uháčkujeme 1 ŘO. Dále háčkujeme do každého očka pružného řetízku jeden krátký sloupek. Na konci řady háčkujeme krátký sloupek do očka náhrady a dále do očka, kde je suk. Končíme PO.
2. – 3. řada: N za KS, háčkujeme KSZN. Řadu končíme PO.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Sešijeme „rozparek“ na olemu u krku. Dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

4 Comments

 • Reply Nika 4.3.2022 at 9:23

  Dobrý den zeptat se jestli nejde jen o chybu čísla, nebo jestli něco dělám špatně.Ve 13.rade svetříky mi vychází 46 ok ne 40,jak to má být?

 • Reply Markéta 9.9.2022 at 15:49

  Dobrý den, tento svetřík se mi moc líbí. Dovedla byste mi poradit nějakou přízi s merinem, se kterou bych mohla háčkovat podle tohoto návodu? Moc děkuju, Markéta

  • Reply Krampolinka 13.9.2022 at 13:13

   Dobrý den, zkuste podle návinu, tj. merino 100g/210-230 metrů

  Leave a Reply

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..