Svetr Crazy

14.3.2021

Háčkovaný kardigan z duhového klubíčka Mool Crazy. Mám z něj obrovskou radost a u jednoho určitě nezůstanu.

MOOL CRAZY je novinková duhovka řady Mool. Jsou to tři stejnobarevné nitky protkané čtvrtou duhovou. Díky tomu je vlákno dostatečně silné, abyste na háčku nenechali ruce a současně duhová nitka vykouzlí úžasný efekt. Crazy je 50% bavlna a 50% akryl, měkoučká a příjemná příze jak na tričko, tak na holé ruce. Hodí se celoročně. Můžete si uháčkovat šátek, ale díky materiálu klidně i podzimní či jarní čepici ze zdvojeného vlákna. Jelikož se nejedná o klasickou duhovku, má právě širší použití i na svetříky, kardigany nebo šatičky, kde se nemusí háčkovat od sedla, aby se barvy plynule napojovaly.

Co do návinu si můžete zvolit vlastní velikost klubka. Svetřík pro velikost 40-42 váží 312 gramů. Spotřebovala jsem cca 1300 metrů. V e-shopu si můžete nechat namotat 2×650 metrů, případně více. Pokud byste si nevybrali z řady CRAZY, můžete prozkoumat i MOOL MIX, což je klasická třínitka v melíru.

MOOL CRAZY nám věnoval e-shop www.i-prize.cz. Parádní misku na klubíčka zakoupíte na www.hrackyluma.cz. Video z rozbalování balíčku naleznete zde a rozhovor s paní majitelkou e-shopu zde.

Co se týče svetru, háčkujeme obdélník do potřebné výšky. Začínáme od spodního lemu směrem nahoru. Délka obdélníku závisí na délce zad, případně požadované délce výrobku. Šíři obdélníku zjistíte tak, že si změříte tričko s krátkým rukávem (od konce rukávu ke druhému) a přidáte pár centimetrů navíc. Háčkováním se obdélník zúží. Pro rukáv přeložíme horní třetinu obdélníku napůl a vznikne otvor pro spadlý rukáv. Výši skladu obdélníku si můžete upravit podle silných ramenou, případně ruky, ale opět stačí přiložit k tričku nebo svetříku a podle toho uděláte hloubku průramku (viz obrázek pod textem, cca 20 cm).

Na zadní díl naháčkujeme přední díl. Háčkujeme opět po řadách tam a zpět a v první řadě přiháčkujeme právě sklad pro rukávy. Jakmile máme potřebnou délku předního dílu, navážeme ve spodní části svetříku a obháčkujeme spodní díl a přední díl. Tím se svetřík hezky zarovná. Pokud je někdo vestový, stačí obháčkovat otvory pro rukávy a má hotovo. Já jsem chtěla vyzkoušet svetřík, takže jsem na otvory naháčkovala rukávy. Ty jsem postupně zužovala. Olemy na rukávu můžete obháčkovat menším háčkem. Je potřeba ale vyzkoušet, aby Vám tudy prošlo zápěstí.

Co se týče vzorečku, použila jsem véčka z dlouhých sloupků. Lemy rukávů jsou véčka z polodlouhých a krátkých sloupků. Háčkovala jsem pětkou háčkem (skrz čtyři nitky), ale pokud Vám velikost háčku nesedí, háčkujte menším háčkem a jen dodržujte buď rozměry v návodu nebo vlastní rozměry postavy. Pokud budete háčkovat dvoubarevně, první řadu každého nového dílu háčkujte původní barvou. Při háčkování si dáváme pozor, abychom nabírali všechny čtyři nitky, ať nám pak volné nitky nikde netrčí. Tak se do něj pustíme.

Svetr Crazy
Příze: Mool Crazy č. 201 nebo č. 228, zakoupíte na www.i-prize.cz
Spotřeba: 1300-1500 m na danou velikost
Háček: 4 a 5 mm
Rozměry: základní obdélník 64 cm výška a 64 – 67 cm šířka, celková šíře hotového svetru v podpaždí 50 cm, celková délka 69 cm, délka rukávu 41 cm, velikost 40-42
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení, 2xoznačovač
Časový rozpočet: 15 hodin
Pro začátečníky s videem

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
DS véčko – dva sháčkované DS dohromady, ŘO
PDS véčko – dva sháčkované polodlouhé sloupky dohromady, ŘO
KS véčko – dva sháčkované krátké sloupky dohromady, ŘO
PO véčko – dvě PO protažené dohromady, ŘO

Svetr háčkujeme základního řetízku. Řada končí DS do druhého očka náhrady. Řada začíná náhradou, tj. 2 ŘO místo prvního DS a 1 ŘO do vzoru. Při naháčkování předního a spodního dílu, stejně tak rukávu, háčkujeme DS véčko tak, že začínáme v jednom okénku a končíme v následujícím. Pro další véčko začínáme ve stejném okénku, ve kterém jsme končili. Při háčkování rukávu háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady. Do další řady přejdeme pomocí véčka. Při zužování rukávu jedno véčko jakoby přeskakujeme.

Svetr základní obdélník, háček 4 mm
1. řada: 109 ŘO řetízku + 2 ŘO na otočení, otočíme
2. řada: do každého očka řetízku za jednu nitku háčkujeme řadu DS. Včetně náhrady (2 ŘO na otočení) máme 110 DS.

Svetr, základní obdélník, háček 5 mm
3. řada: N za první DS, ŘO, DS véčko – nahodíme, háček vedeme do mezery k náhradě, vytáhneme přízi, nahodíme a sháčkujeme půlku DS, nahodíme, háček vedeme ob mezeru mezi dva DS, vytáhneme přízi, nahodíme a sháčkujeme půlku DS, s nahozením sháčkujeme tři očka naháčku, ŘO. Pro další véčko začínáme ve stejné mezeře, kde jsem skončili předchozí véčko, opět mezeru vynecháme a do následující uháčkujeme druhou polovinu DS. Opakujeme. Řadu končíme DS do prvního očka řetízku. V řadě máme 54 DS véček.
4. řada: N za první DS, ŘO, DS véčka – pro začátek véčka háček vedeme pod ŘO, uháčkujeme půlku DS, háček vedeme pod následující ŘO, uháčkujeme půlku DS a s nahozením sháčkujeme 3 nitky na háčku, ŘO. Opakujeme. Řadu končíme DS do druhého očka náhrady.

5. – 54. řada: opakujeme řadu 4. V poslední řadě přízi ukončíme.

Pozn. Háčkujeme na velikost 64- 65 cm výška a 66-67 cm šířka obdélníku, tj. pokud utahujete jinak než já, přeměřte a uzpůsobte si počet řad, příp. sloupků. Případně háčkujeme na velikost podle vlastního měření.

Vytvarování svetru
Obdélník rozložíme před sebe. První řadu máme směrem k sobě, poslední řada je nahoře. Nachystáme si dva označovače. Horní okraj přeložíme k 28 řadě (počítáno od vrchní – poslední řady). Označovačem spojíme krajní oko řady a krajní oko poslední řady. Postup zopakujeme na protější straně. Vzniklé otvory tvoří průramek rukávu (pokud potřebujete hlubší, překládáte horní okraj např. ke 30 řadě od horního okraje). Budeme pokračovat na spodní straně svetříku, tam, kde je volný konec a první očko řetízku z první řady.

Svetr přední olem, háček 5 mm
1. řada: N za DS, ŘO, DS véčko začíná v prvním okénku a končí v následujícím okénku. Nové véčko začíná ve stejném okénku, jako končilo véčko předchozí. V místě spoje rukávů (označovač) sháčkujeme dané místo pomocí DS véčka. Dále pokračujeme na horní straně obdélníku vzorem, tj. 54 DS véček. Na protilehlé straně sháčkujeme pomocí DS véčka místo, kde je označovač a pokračujeme v obháčkování obdélníku DS véčky. Končíme DS do prvního očka zádového obdélníku. Otočíme.

2. řada: N za DS, ŘO. Háčkujeme DS véčka pod ŘO. Na konci řady končíme DS do druhého očka náhrady. Otočíme.
3. – 19. řada: opakujeme řadu 2. V poslední řadě přízi neukončíme a pokračujeme v obháčkování spodního lemu svetříku.

Pozn. Poslední řadu předního dílu, tj. 19 pro pevnější okraj můžeme háčkovat 4 háčkem. Počet řad předního dílu si upravíme podle vlastní velikosti hrudníku.

Svetr spodní olem, háček 5 mm
1. řada: N za DS, ŘO, DS véčko začíná v prvním okénku a končí v následujícím okénku. Nové véčko začíná ve stejném okénku, jako končilo véčko předchozí. V místě přechodu na spodní okraj obdélníku kopíruje vzor, tj. háčkujeme DS véčka do mezer mezi DS stejně jako ve třetí řadě zadního dílu. Dále pokračujeme v obháčkování spodního lemu předního dílu DS véčky do okének. Končíme DS do očka. Otočíme.
2. řada: N za DS, ŘO, háčkujeme DS véčka pod ŘO. Na konci řady končíme DS do druhého očka náhrady. Otočíme.
3. – 6. řada: opakujeme řadu 2. V poslední řadě přízi ukončíme.

Pozn. Poslední řadu můžeme háčkovat háčkem 4 mm pro pevnější okraj. Také si upravíme počet řad na potřebnou délku svetru.

Rukáv, háček 5 mm
1. řada: navážeme přízi v místě sháčkování (byl tam označovač). N za DS, ŘO, háčkujeme DS véčka. DS véčko začíná ve stejném okénku, jako předchozí DS véčko končí. Do další řady přejdeme pomocí DS véčka, přičemž háček vedeme mezi náhradu a první véčko. Do místa přechodu vložíme označovač.
2. – 3. řada: háčkujeme DS véčka pod ŘO
4. řada: háčkujeme DS véčka pod ŘO. V místě pomyslného konce řady (označovač) háčkujeme DS véčko tak, že nové véčko začíná pod následujícím ŘO. Tím jedno véčko jakoby přeskočíme a postupně zužujeme rukáv. Do místa přeskočeného véčka přesuneme označovač.

5. – 7. řada: háčkujeme DS véčka.
8. řada: v místě pomyslného konce řady vynecháme jedno véčko a přesuneme sem označovač.
9. – 28. řada: opakujeme řady 5. – 8. Mělo by nám zůstat 24 véček.

29. – 33. řada: háčkujeme PDS véčka. Pro PDS véčko nahodíme, háček vedeme pod ŘO, vytáhneme přízi, nahodíme, háček vedeme pod následující ŘO, vytáhneme přízi a s nahozením sháčkujeme 5 oček na háčku, ŘO.

34. – 38. řada: háčkujeme KS véčka. Pro KS véčko háček vedeme pod ŘO, vytáhneme přízi, háček vedeme pod následující ŘO, vytáhneme přízi, s nahozením sháčkujeme 3 očka na háčku, ŘO. V poslední řadě dvě véčka do konce řady háčkujeme jako PO véčko – háček vedeme pod ŘO, vytáhneme přízi, háček vedeme pod následující ŘO, vytáhneme přízi, bez nahozením protáhneme očka na háčku, ŘO. Následuje PO véčko bez ŘO. Řada končí PO do spojovacího očka véčka z předchozí řady a PO do ŘO. Přízi ukončíme. Postup zopakujeme na protilehlé straně.

Pozn. Poslední řady můžeme háčkovat 4 mm háčkem. Vyzkoušíme, zda-li nám otvorem projde zápěstí.

Dokončení 
Volné konce zapošijeme. Svetr dozdobíme štítkem, případně doplníme o knoflíky. Knoflíky musí být pouze tak veliké, aby prošly mezerou mezi DS véčky na předním olemu.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Klubíčka MOOL Funny - www.krampolinka.cz 9.10.2023 at 14:25

    […] SVETR CRAZY dospělácký kardigan, video návod zde  […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..