Svetr Elen Baby

16.9.2021

Háčkovaný dětský svetřík na rozepínání s univerzálním vzorem. Použila jsem novinky Vlna-Hep Elen Baby a Elen Baby Batik.

Vlna-Hep Elen Baby a Elen Baby Batik je jemná a měkoučká akrylová příze s antipillingovou úpravou. V klubíčku 100g máme 250 metrů a řadí se do kategorie přízí od podzimu do jara. Lze zakoupit v jednobarevné a batikové verzi a jak je vidět na svetříku, klubíčka lze náramně kombinovat. Elen Baby se hodí na svetříky, čepice, šály, nákrčníky, tunely, plédy, ponča, ale i na dětské přikrývky do kočárku či hračky. Příze má totiž český atest TZÚ a splňuje podmínky pro děti do tří let. Pokud přízi zdvojíme, získáme parádní materiál na teplou zimní čepici či kabátek.

Novinková klubíčka Elen Baby a Elen Baby Batik nám zaslal český výrobce Vlna-Hep, moc děkuji. Rozbalování balíčku a barvičky si můžete prohlédnout ve videu zde nebo přečíst článek zde.

Co se týče svetříku, je háčkovaný od obdélníkového sedla od pružného řetízku. Jedná se o velice jednoduchý univerzální vzor – kombinace řetízkových ok a polodlouhých sloupků. Díky tomu můžete jednak poměrně snadno upravovat sedlo či využít klučičí barvičky a uháčkovat chlapecký kardigan. Pro větší velikost oproti návodu je potřeba přidat deset ok, pro menší naopak deset ok ubrat. Pro dětskou velikost o číslo větší stačí přidat řadu-dvě v základním sedle, tj. před spojením průramků. Sedlo háčkujeme po řadách. Řada začíná ve přední části u rozepínání a končí polodlouhým sloupkem do druhého očka náhrady. Pro rovnost stran mrkněte na video či nákres pod textem. Tělo svetříku jsem v podpaždí na několika místech mírně rozšiřovala, tj. tvarujeme na postavu dítěte.

Rukávy jsem háčkovala tzv. dokola bez ukončení řady. Vzhledem ke střídání batikových melírů nejsou přechody barev vidět. Tímto způsobem jsem se vyhnula švům. Lemy na rukávech i celém svetříku jsou háčkovány v kombinaci krátkých sloupků a řetízkových ok, tzv. mech. Díky vzoru patent pěkně drží tvar a i namáháním nepovolí. Knoflíkové dírky jsem vyřešila poutky a retro knoflíky na zapínání. Tento druh svetříku by bylo možné doplnit i zipem. Svetřík je zakončen širším límcem, který má poutko a zapínání na boku. No a my se pustíme do práce. Chladná školková rána jsou tu.

Vaše háčkované svetříky pro inspiraci pro ostatní prosím vkládejte do tohoto příspěvku na FB. Prosím uvést přízi, velikost výrobku, spotřebu. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti s ostatními.

Svetřík Elen Baby
Příze: Vlna-Hep Elen Baby a Elen Baby Batik. Zakoupíte v oblíbeném e-shopu.
Spotřeba: po jednom klubíčku – Elen Baby světle šedá č. 4230, Elen Baby Batik šedá č. 5116, Elen Baby Batik růžová č. 5110
Háček: 5 mm, 6 mm
Velikost: 122, 5-7 let
Rozměry: šířka 35 cm, délka rukávu 33 cm (měřeno od podpaždí), přední délka 40 cm bez roláku, výška roláku 9 cm
Cenový rozpočet: cca 230 Kč
Jehla s velkým ouškem, označovače, 6 podélných knoflíků, štítek
Časový rozpočet: 15 hodin
Pro začátečníky s videem

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
PDS – polodlouhý sloupek
KS – krátký sloupek

Svetr je háčkovaný od pružného řetízku od obdélníkového sedla po řadách. Řada začíná náhradou N, tj. 2 ŘO místo PDS a řada končí PDS do druhého očka náhrady.  Věnujeme pozornost střídání vzoru, protože v každé druhé řadě začíná řada N+PDS a končí na dva PDS. Rukávy jsou háčkovány tzv. dokola bez ukončení řad. Olem na rukávech tvoří krátké sloupky a řetízková očka, taktéž jsou háčkovány dokola bez ukončení řady. Spodní olem, olem zapínací části a olem kolem krku tvoří krátké sloupky a řetízková očka. Řada začíná N+KS a končí KS do očka náhrady. Náhrada N, tj. ŘO za KS.

Svetr, sedlo, háček 5 mm, růžová batiková 
1. řada: začínáme na 73 oček pružného řetízku + 3 ŘO (N místo PDS a ŘO do vzoru)

Svetr, sedlo, háček 6 mm, růžová batiková
2. řada: háček vedeme do třetího očka pružného řetízku, uháčkujeme PDS, ŘO, očko vynecháme. V rohu háčkujeme 3 ŘO-PDS do očka, ve kterém končí předchozí filetový čtvereček. Řadu končíme PDS do posledního očka pružného řetízku. Máme 6 čtverečků pro přední díl – roh – 6 čtverečků pro rukáv – roh – 12 čtverečků pro zadní díl – roh – 6 čtverečků pro rukáv – roh – 6 čtverečků pro přední díl.

3. řada: N za PDS, PDS pod ŘO a háčkujeme vzor ŘO a PDS pod ŘO. V rohu háčkujeme 3 ŘO. Řada končí PDS pod ŘO a PDS do druhého očka náhrady. V této řadě na předních dílech nepřidáváme. V ostatních částech se počet čtverečků navyšuje, tj. máme 6 čtverečků pro přední díl – roh – 7 čtverečků pro rukáv – roh – 13 čtverečků pro zadní díl – roh – 7 čtverečků pro rukáv – roh – 6 čtverečků pro přední díl.

4. řada: N za PDS, ŘO. Vzor PDS pod ŘO, ŘO. V rohu háčkujeme 3 ŘO. Řada končí PDS do druhého očka náhrady. V této řadě se navýší počet čtverečků ve všech částech sedla, tj. máme tj. máme 7 čtverečků pro přední díl – roh – 8 čtverečků pro rukáv – roh – 14 čtverečků pro zadní díl – roh – 8 čtverečků pro rukáv – roh – 7 čtverečků pro přední díl.

5. řada: N za PDS, PDS pod ŘO a háčkujeme vzor ŘO a PDS pod ŘO.  V rohu háčkujeme 3 ŘO. Řada končí PDS pod ŘO a PDS do druhého očka náhrady. V této řadě na předních dílech nepřidáváme. V ostatních částech se počet čtverečků navyšuje, tj. 7 čtverečků pro přední díl – roh – 9 čtverečků pro rukáv – roh – 15 čtverečků pro zadní díl – roh – 9 čtverečků pro rukáv – roh – 8 čtverečků pro přední díl.

6. – 14. řada: háčkujeme stejně jako řadu 4 a 5. V poslední řadě máme 12 čtverečků pro přední díl – roh – 18 čtverečků pro rukáv – roh – 24 čtverečků pro zadní díl – roh – 18 čtverečků pro rukáv – roh – 12 čtverečků pro přední díl.

Svetr, sháčkování sedla, háček 6 mm, růžová batiková
15. řada: N za PDS, PDS pod ŘO, ŘO. Opakujeme vzor. V rohu háčkujeme PDS pod ŘO, pružný řetízek v délce 3 ŘO, připojíme přední díl se zadním dílem pomocí jednoho PDS pod ŘO v rohu. Dále pokračujeme ve vzoru na zádové části. Postup zopakujeme na protilehlé straně. Řadu končíme PDS pod ŘO a PDS do druhého očka náhrady.

16. řada:  N za PDS, ŘO. Háčkujeme vzor PDS pod ŘO, ŘO. V podpaždí háčkujeme PDS do prvního očka pružného řetízku, ŘO a PDS do posledního očka pružného řetízku. Dále pokračujeme vzorem. Zopakujeme na protilehlé straně. Řadu končíme PDS do druhého očka náhrady.

Svetr, tělo, háček 6 mm, světle šedá jednobarevná
17. řada: N za PDS, PDS pod ŘO, háčkujeme vzor PDS pod ŘO, ŘO. V podpaždí na každé straně rozšíříme, tj. háčkujeme PDS-ŘO-PDS pod ŘO v jednom okénku. Dále pokračujeme vzorem. Řadu končíme PDS pod ŘO, PDS do druhého očka náhrady.
18. řada: N za PDS, ŘO. Háčkujeme vzor PDS pod ŘO, ŘO. Řadu končíme PDS do druhého očka náhrady.

Svetr, tělo, háček 6 mm, šedá batikovaná
19. řada: N za PDS, PDS pod ŘO, háčkujeme vzor PDS pod ŘO, ŘO. Řadu končíme PDS pod ŘO, PDS do druhého očka náhrady.
20. řada: N za PDS, ŘO. Háčkujeme vzor PDS pod ŘO, ŘO. V podpaždí na každé straně rozšíříme, tj. háčkujeme PDS-ŘO-PDS pod ŘO v jednom okénku. Řadu končíme PDS do druhého očka náhrady.

21. – 22. řada: háčkujeme stejně jako řadu 19 a 18.
23. řada: N za PDS, PDS pod ŘO, háčkujeme vzor PDS pod ŘO, ŘO. V podpaždí na každé straně rozšíříme, tj. háčkujeme PDS-ŘO-PDS pod ŘO v jednom okénku. Řadu končíme PDS pod ŘO, PDS do druhého očka náhrady.
24. – 36. řada: háčkujeme stejně jako řadu 18 a 19

Svetr, tělo, háček 6 mm, světle šedá jednobarevná
37. – 40. řada: háčkujeme stejně jako řadu 18 a 19

Svetr – spodní olem, háček 5 mm, světle šedá jednobarevná
41. řada: N za KS, KS pod ŘO, ŘO. Opakujeme vzor do konce řady. Končíme KS pod ŘO, KS do druhého očka náhrady.
42.  řada: N za KS, ŘO. Opakujeme vzor KS pod ŘO, ŘO. Řadu končíme do očka náhrady.
43. – 46. řada: háčkujeme jako řadu 41 a 42.

Svetr – rukáv, háček 6 mm, růžová batiková
1. řada: přízi navážeme v rohu sedla, N za PDS, ŘO. Dále háčkujeme PDS, ŘO do prvního očka pružného řetízku, očko vynecháme, PDS, ŘO do třetího očka pružného řetízku, PDS, ŘO do následující mezery, dále PDS, ŘO pod ŘO v rohu sedla a dále navážeme vzorem PDS, ŘO v rukávové části sedla. Řadu neukončíme, ale na konci řady háček vedeme pod ŘO po náhradě a pokračujeme vzorem.
2. – 8. řada: háčkujeme vzor PDS pod ŘO, ŘO.

Svetr – rukáv, háček 6mm, světle šedá jednobarevná
9. – 10. řada: přízi navážeme v podpaždí a pokračujeme vzorem PDS pod ŘO, ŘO.

Svetr – rukáv, háček 6 mm, šedá batikovaná
11. – 29. řada: přízi navážeme v podpaždí a pokračujeme vzorem PDS pod ŘO, ŘO.

Svetr – rukáv, háček 6 mm, světle šedá jednobarevná
30. – 32. řada: přízi navážeme v podpaždí a pokračujeme vzorem PDS pod ŘO, ŘO.
33. řada: háčkujeme pouze PDS pod ŘO.

Svetr – olem rukáv, háček 5 mm, světle šedá jednobarevná
34. řada: místo PDS háčkujeme KS do PDS, ŘO.
35. – 41. řada: háčkujeme KS pod ŘO a ŘO. V poslední řadě háčkujeme PO pod ŘO, PO do KS, PO pod ŘO, přízi ukončíme.

Postup zopakujeme na druhém rukávu.

Svetr – olem zapínání, háček 5 mm, světle šedá jednobarevná
1. řada: začínáme od horní části a háčkujeme směrem dolů ke spodnímu lemu. N za KS do prvního očka pružného řetízku, ŘO. Střídáme KS a ŘO. Co řada, to KS. Ve spodním lemu háčkujeme KS do řady, ŘO. KS ob řadu, ŘO. KS ob řadu ŘO. Na konci řady háčkujeme KS do posledního očka. Otočíme.
2. – 6. řada: N za KS, ŘO. Další KS háčkujeme pod ŘO, ŘO. Opakujeme.
Zopakujeme na protilehlé straně.

Svetr – olem výstřih/rolák, háček 5/6 mm, růžová batiková
Zde je potřeba se rozhodnout, jestli háčkujeme svetřík pro kluka či pro holku, podle toho volíme překrývání rolákové části a umístění poutek a buď začínáme v rubové (holka) či lícové (kluk) straně.
1. řada: háček vedeme do prvního očka, N za KS, dále KS do každého očka pružného řetízku. Na konci řady háčkujeme řetízek háčkem 6 mm v délce 15 ŘO+1. Otočíme.
2. řada: háček 5 mm, do druhého očka řetízku vedeme háček, háčkujeme KS, ŘO, očko přeskočíme. Háčkujeme vzor KS, ŘO, očko přeskočit do konce řady. Otočíme.
3. – 18. řada: N za KS, ŘO a řadu končíme KS do očka náhrady. V další řadě háčkujeme N za KS, KS pod ŘO a ŘO a řadu končíme KS a KS do očka náhrady. Tímto způsobem háčkování budeme mít rovný lem. V poslední řadě přízi ukončíme.

Poutko, zdvojená příze, háček 5 mm, světle šedá jednobarevná
Na svetřík na správnou stranu zapínání (holka/kluk) umístíme pět poutek. Navážeme přízi v první řadě olemu pomocí liščí smyčky. Rozestupy mezi poutky máme sedm řad. Háčkujeme řetízek v délce 15 ŘO. Končíme PO ve stejném místě, jako je provlečená příze.

Poutko na roláku, zdvojená příze, háček 5 mm, růžová batiková
Na rolák na správnou stranu zapínání (holka/kluk) umístíme poutko. Navážeme přízi v cca sedmé řadě od okraje lemu.  Háčkujeme řetízek v délce 15 ŘO. Končíme PO ve stejném místě, jako je provlečená příze.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Našijeme šest knoflíků, případně dozdobíme štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! Pokud jste prodejci této příze, můžete návod volně sdílet (s odkazem na tento web). 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..