Svetr pro láhev vína

14.12.2020

Jak zabalit vtipně láhev pod vánoční stromeček? Což takhle uháčkovat dlouhý svetr, co vše zakryje? V tomto video návodu si ukážeme, jak obléct víno. Použijeme tenkou bavlněnou přízi Begonia.

YarnArt Begonia se prodává v klubíčku 50g s návinem 169 metrů. Co do složení se jedná o 100% mercerovanou bavlnu. Příze se hodí na letní lehké šatičky, sukně či topíky či jarní tvoření. Má lesk, je úžasná na háčku a má český atest TZÚ.

Co se týče svetříku, budeme háčkovat sedlo do hodně volného magického kroužku. Po pár řadách sháčkujeme přední a zadní díl a budeme pokračovat v háčkování těla svetříku. Střídání barev záleží na Vás. Jakmile máme hotovou hlavní část, přichází na řadu rukávy. Ty můžeme udělat jen krátké a naznačit, že s jedná jakoby o svetr, případně dlouhé, které můžeme zasukovat před láhví, nebo naranžovat do jakékoliv podoby. Svetřík můžeme dozdobit vánoční aplikací nebo knoflíkem.

Svetřík je háčkovaný z dlouhých sloupků, patenty rukávů krátkými sloupky. Kouzlo dodá střídání barev. Begonia se totiž vyrábí i v parádní zelené melírované, takže vznikne krásná a vtipná vánoční dekorace. Navíc svetřík na víno můžete použít opakovaně a jeho výrobu zvládne i začátečník. Jdeme na to

Svetr Begonia na víno
Příze: YarnArt Begonia červená 6358, melír 0188, zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk 
Spotřeba: jedno klubíčko od barvy na dva svetříky
Háček: 3 mm
Rozměry: celková délka 22 cm, 12 cm šířka, rukáv délka od „krku“ 23 cm
Jehla s velkým ouškem, nůžky, knoflík na dozdobení a láhev vína, na kterou svetr tvoříme, tato je od vinařství Žůrek
Časový rozpočet: 90 minut
Pro začátečníky

MK – magický kroužek
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek

Háčkujeme od volného magického kroužku. Jak na magický kroužek si ukážeme ve videu zde. Pokračujeme háčkování po řadách. Řada začíná náhradou N, tj. 2 ŘO místo prvního DS a ŘO místo KS a končí PO. Náhrada není součástí součtu. Pro rovný šev vedeme háček jednou do očka k náhradě a jednou do sousedního očka. Rukávy, pokud jsou jednobarevné, háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řad.

Svetr Begonia, sedlo, červená, háček 3 mm
1. řada: do volného MK háčkujeme N za DS, 34 DS, PO. MK nestahujeme!
2. řada: N, do stejného očka háčkujeme DS-ŘO-DS, ŘO, 5 DS, ŘO, DS-ŘO-DS do jednoho očka, ŘO, 10 DS, ŘO, DS-ŘO-DS do jednoho očka, ŘO, 5 DS, ŘO, DS-ŘO-DS do jednoho očka, ŘO, 10 DS, ŘO, PO. Právě jsme uháčkovali základ pro rukáv (5), přední díl (10), rukáv (5) a zadní díl (10). V rozích háčkujeme véčko DS-ŘO-DS a před a za véčkem háčkujeme jedno ŘO.

3. řada: PO a přejdeme pod ŘO ve véčku, N, háčkujeme DS-ŘO-DS, ŘO, DS pod ŘO, 5 DS, DS pod ŘO, ŘO, DS-ŘO-DS pod ŘO ve véčku, ŘO, DS pod ŘO, 10 DS, DS pod ŘO, ŘO, DS-ŘO-DS pod ŘO ve véčku, ŘO, DS pod ŘO, 5 DS, DS pod ŘO, ŘO, DS-ŘO-DS pod ŘO ve véčku, ŘO, DS pod ŘO, 10 DS, DS pod ŘO, ŘO, PO.

4. řada: PO a přejdeme pod ŘO ve véčku, N, háčkujeme DS-ŘO-DS, ŘO, DS pod ŘO, 7 DS, DS pod ŘO, ŘO, DS-ŘO-DS pod ŘO ve véčku, ŘO, DS pod ŘO, 12 DS, DS pod ŘO, ŘO, DS-ŘO-DS pod ŘO ve véčku, ŘO, DS pod ŘO, 7 DS, DS pod ŘO, ŘO, DS-ŘO-DS pod ŘO ve véčku, ŘO, DS pod ŘO, 12 DS, DS pod ŘO, ŘO, PO.

5. řada: PO a přejdeme pod ŘO ve véčku, N, háčkujeme DS-ŘO-DS, ŘO, DS pod ŘO, 9 DS, DS pod ŘO, ŘO, DS-ŘO-DS pod ŘO ve véčku, ŘO, DS pod ŘO, 14 DS, DS pod ŘO, ŘO, DS-ŘO-DS pod ŘO ve véčku, ŘO, DS pod ŘO, 9 DS, DS pod ŘO, ŘO, DS-ŘO-DS pod ŘO ve véčku, ŘO, DS pod ŘO, 14 DS, DS pod ŘO, ŘO, PO.

6. řada: PO a přejdeme pod ŘO ve véčku, N, háčkujeme DS-ŘO-DS, ŘO, DS pod ŘO, 11 DS, DS pod ŘO, ŘO, DS-ŘO-DS pod ŘO ve véčku, ŘO, DS pod ŘO, 16 DS, DS pod ŘO, ŘO, DS-ŘO-DS pod ŘO ve véčku, ŘO, DS pod ŘO, 11 DS, DS pod ŘO, ŘO, DS-ŘO-DS pod ŘO ve véčku, ŘO, DS pod ŘO, 16 DS, DS pod ŘO, ŘO, PO.

7. řada: PO a přejdeme pod ŘO ve véčku, N za DS, DS pod ŘO ve véčku, 3 ŘO a spojíme se s protilehlým rohem, kde háčkujeme DS pod ŘO ve véčku, DS do DS ve véčku, DS pod ŘO a háčkujeme přední díl, tj. 18 DS, na konci DS pod ŘO, DS do DS ve véčku, DS pod ŘO ve véčku, 3 ŘO a spojíme se s protilehlým rohem, kde háčkujeme DS pod ŘO ve véčku, DS do DS, DS pod ŘO a 18 DS, končíme DS pod ŘO, DS do DS ve véčku a PO.

Svetr Begonia, zelená, tělo svetříku, háček 3 mm
8. řada: N, háčkujeme DS do DS, do třech ŘO háčkujeme 3 DS. Řadu končíme PO.
9. – 11. řada: N, háčkujeme DS do DS. Řadu končíme PO.

Svetr Begonia, červená, háček 3 mm
12. – 13. řada: N, háčkujeme DS do DS. Řadu končíme PO.

Svetr Begonia, zelená, háček 3 mm
14. řada: N, háčkujeme DS do DS. Řadu končíme PO.

Svetr Begonia, červená, háček 3 mm
15. – 16. řada: N, háčkujeme DS do DS. Řadu končíme PO.

Svetr Begonia, zelená, háček 3 mm
17. řada: N, háčkujeme DS do DS. Řadu končíme PO.

Svetr Begonia, červená, háček 3 mm
18. – 21. řada: N, háčkujeme DS do DS. Řadu končíme PO.

Svetr Begonia, zelená, háček 3 mm
22. – 25. řada: N, háčkujeme DS do DS. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme.

Svetr Begonia, červená, háček 3 mm
26. řada: N, háčkujeme DS do DS. Řadu končíme PO.
27. řada: N za KS, do sousedního očka KS, očko vynechat, do následujícího očka vějířek 5 DS, dvě očka vynechat, do následujícího KS. Opakujeme. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme.

Rukáv, červená, háček 3 mm
1. řada: přízi navážeme v zadní části, kde je šev. N za DS, DS do DS, kde je to možné, do třech ŘO háčkujeme 1 DS (háček vedeme spíše mezi sloupce než do ŘO). Pokud budeme háčkovat jednobarevnou přízí, řadu neukončíme PO, ale mezi náhradu a první DS uháčkujeme KS a tím se dostaneme do další řady a pokračujeme bez ukončování řad. (22)

2. – 17. řada: háčkujeme DS do DS. V poslední řadě před koncem budeme háčkovat jeden polodlouhý sloupek a jeden krátký sloupek a řadu ukončíme PO.
18. řada: N za DS, v této řadě sháčkujeme vždy dva DS do jednoho DS. Řadu končíme PO.
19. – 22. řada: N za KS, háčkujeme KS do každého očka. Řadu končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme.
Zopakujeme na protilehlé straně a uháčkujeme stejným způsobem druhý rukáv. 

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Magický kroužek stáhneme na velikost hrdla láhve. Svetřík dozdobíme štítkem nebo knoflíkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Adventní kalendář 2022 Háčkování na každý den - www.krampolinka.cz 19.12.2022 at 12:55

    […] Begonia – co třeba šátek ze čtverců, cedulka na dárek, svetr na baňku, svetr na víno, klobouček Begonia, kuřátko Begonia, skřítek na utěrku, […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..