Svetr Vivid

10.4.2021

V dnešním návodu si uháčkujeme naprosto a geniálně jednoduchý svetřík, který unosíte od jara do podzimu. Použila jsem novinku YarnArt Flowers Vivid.

YarnArt Flowers Vivid se prodává v 250 gramovém klubíčku s návinem 1000 metrů. Je to směs 55% bavlna a 45% akryl, čtyřnitka stočená do vlákna s pomalými přechody. Vivid = zářivý, takže i barvičky jsou velice živé, zářivé až neonové a budou slušet všem nejen na opáleném těle. Vivid se hodí na svetříky, topíky, šaty, tuniky, trička či sukně a šátkařky třeba na šátek, pončo, šálu či pléd – něco, co přehodíme přes ramena a vyrážíme ven.

YarnArt Flowers Vivid nám věnoval dovozce YarnArt do České republiky, velkoobchod www.bezvapleteni.cz, moc děkuji. My ostatní bez IČO zakoupíme na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk. Jak vypadalo rozbalování balíčku si můžete prohlédnout zde a článek o klubíčcích YarnArt přečíst zde.

Co se týče svetříku – jednodušeji to nejde. Žádné sedlo, dvě klubka, dva čtverce, rukávy a patent. Díky tomu vznikl lodičkový výstřih, takže odhalíme ramínko, což je prý neskutečně sexy. A teď vážně. Svetřík se skládá ze dvou čtverců, které háčkujeme ze středu. Háčkujeme pouze řetízková očka a dlouhé sloupky. Jeden čtverec z jednoho klubíčka a druhý čtverec ze druhého klubíčka. Přízi v poslední řadě neukončíme. Tím docílíme stejné barevnosti na obou dílech a nemusíme si lámat hlavu s napojením barev. To oceníme především u rukávů.

Čtverce háčkujeme na potřebnou šířku postavy – lepší je svetřík volnější. Jakmile máme dva stejné díly, sháčkujeme je po bocích dohromady a necháme si prostor na průramky. Bez ukončení příze pokračujeme v háčkování rukávu z jednoho klubíčka a druhého rukávu ze druhého klubíčka. V posledním kroku obháčkujeme spodní lem svetříku, poté sháčkujeme šev na rameni a obháčkujeme výstřih. Tadáá a je to!

Flowers Vivid má 14 barevných přechodů. Na čtverec jsem použila čtyři a na rukávy a olemy tři-čtyři. Podle toho můžete plánovat rozvržení barev.

Co se týče vzoru, háčkujeme ze středu po řadách síťový/filetový vzor. Doporučuji a to i pokročilým použít označovače do rohů čtverce. Úplně nejlepší by bylo, kdybyste měli označovače tři stejně barevné a jeden jiný. Různobarevný označovač si dejte do rohu, ve kterém začínáme a končíme řadu. Zde se může nejvíce chybovat. Ve filetovém vzoru tento roh zaniká. Proto, abychom neměli žádný přechod pomocí pevných ok na konci řady, řadu v tomto rohu končíme dlouhým sloupkem, čímž se dostaneme do středu rohového obloučku a přechod do další řady není vůbec vidět.

A to nejlepší nakonec. Tento návod můžete použít nejen na Flowers Vivid, ale můžete vyzkoušet i klasickou duhovku Flowers nebo ze třpytivou nitkou Flowers Moonlight. Pro silnější postavu doporučuji volit takovou barvu, která má ke konci klubíčka tmavší barvy (případně ke středu klubíčka tmavší barvy a začněte háčkovat vně klubka). Opticky Vás tento efekt zeštíhlí. Váha svetříku na velikost 40-42 byla 290g, což znamená, že Vám jedno klubíčko stačit nebude. Pokud byste použili jedno klubíčko, musíte počítat s tím, že budete mít jinak barevný přední díl a zadní díl a také rukávy budou mít každý jinou barvu.

Ze zbytku dvou klubíček Flowers Vivid pro Vás již chystám top/tuniku, uvidíme, jak daleko ze zbylých 210g doháčkuji. A to už mám nápad na svetřík z novinky YarnArt Rosegarden! Ať se svetřík podaří, je to motivační rychlovka a věřím, že Vám udělá radost, stejně jako jsem se radovala já.

Pokud budete mít svetřík Vivid hotový a máte chuť inspirovat ostatní, prosím přidávejte svá dílka do tohoto příspěvku na FB. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti a pomáháte si navzájem.

Svetr Vivid
Příze: YarnArt Flowers Vivid č. 506, zakoupíte www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: 2 klubíčka stejné barvy
Háček: 3 mm (případně 2 mm)
Rozměry: velikost 40-42, 53 cm šířka, 58 cm přední délka, 52 cm délka naháčkovaného rukávu
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení, 4xoznačovač
Časový rozpočet: 2×10 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek
ZRDS – zadní reliéfní dlouhý sloupek

Svetr háčkujeme od středu čtverce vně, viz nákres pod textem. Řada končí DS do třetího očka náhrady. Řada začíná náhradou, tj. 3 ŘO místo prvního DS a pokračují 2 ŘO do vzoru. Rukávy háčkujeme po řadách. Řada začíná náhradou N, tj. 3 ŘO, následují 2 ŘO do vzoru a končí PO do třetího očka náhrady. Lemy háčkujeme po řadách. Řada začíná N, tj. 2 ŘO místo prvního reliéfního sloupku a končí PO.

Svetr, 1 čtverec = 1 klubko, háček 3 mm
1. řada: 12 ŘO řetízku spojíme PO.
2. řada: N, tj. 3 ŘO, 2 ŘO do vzoru, 2 očka vynecháme a uháčkujeme DS-5 ŘO-DS do stejného očka (roh, vložíme označovač), 2 očka vynecháme, 2 ŘO, DS-5 ŘO-DS do stejného očka (roh, vložíme označovač), 2 očka vynecháme, 2 ŘO, DS-5 ŘO-DS do stejného očka (roh, vložíme označovač), 2 očka vynecháme, 2 ŘO, DS-2 ŘO-DS do třetího očka náhrady, vložíme sem označovač.

Pozn. Končíme ve středu obloučku v rohu čtverce. Do každého rohu vložíme označovač. Označovač v rohu, ve kterém začínáme, je nejdůležitější. V rozích háčkujeme 4 ŘO, pokud háčkujeme volně, nebo 5 ŘO, pokud utahujeme. Záleží na tom, aby se rohy/čtverec nevlnily. Při ukončení řady háčkujeme jedno nebo dvě ŘO (podle utahování) + DS.

3. řada: N, tj. 3 ŘO, 2 ŘO do vzoru, DS do třetího očka náhrady z předchozí řady, 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO, roh DS-5ŘO-DS pod ŘO (přemístíme označovač), 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO, roh DS-5ŘO-DS pod ŘO (přemístíme označovač), 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO, roh DS-5ŘO-DS pod ŘO (přemístíme označovač), 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO, roh DS-2ŘO-DS do třetího očka náhrady (přemístíme označovač).

4. – 26. řada: rohy čtverce háčkujeme jako v řadě tři, jinak háčkujeme filetová okénka DS do DS, 2 ŘO. V poslední řadě přízi neukončíme. Na šířku čtverce máme 51 čtverečků.

Svetr, 2 čtverec = 2 klubko, háček 3 mm
Ze druhého klubíčka uháčkujeme totožný čtverec. Přízi neukončíme.

Pozn. Počet řad upravíme na šířku postavy.

Čtverce přeložíme lícovou stranou na sebe, rubová je vně (bude tam trčet papírek s koncem příze). Čtverce máme tak, že v každém spodním rohu končí jedno klubíčko. Pomocí krátkých sloupků sháčkujeme směrem odspodu k průramku 31 filetových čtverečků. Háčkujeme KS do DS předního i zadního dílu a KS pod ŘO předního i zadního dílu. V podpaždí přízi neukončíme a pokračujeme háčkováním rukávu.

Pro rukáv nám zůstane 20 filetových čtverečků na každé straně čtverce. Práci převrátíme na lícovou stranu (šev je uvnitř).

Svetr, rukáv, 1 klubíčko, háček 3 mm
1. řada: N, tj. 3 ŘO, 2 ŘO do vzoru a háčkujeme DS do DS, 2 ŘO. Řadu končíme DS do stejného místa jako je náhrada a PO do třetího očka náhrady.
2. – 8. řada: N, tj. 3 ŘO, 2 ŘO do vzoru, háčkujeme filetové čtverečky, tj. DS do DS a 2 ŘO. Řadu končíme DS do stejného místa jako je náhrada a PO do třetího očka náhrady.

9. řada: zužování – N, tj. 3 ŘO, 1 ŘO do vzoru, háčkujeme filetové čtverečky, tj. DS do DS a 2 ŘO. Řadu končíme, ŘO, DS do stejného místa jako je náhrada a PO do třetího očka náhrady.

10. řada: zužování – N, tj. 3 ŘO, přeskočíme ŘO a rovnou háčkujeme DS do DS, dále háčkujeme filetové čtverečky, tj. DS do DS a 2 ŘO. Předposlední čtvereček háčkujeme 2 ŘO, 1/2 DS do DS a 1/2 DS do stejného místa jako je náhrada, s nahozením sháčkujeme do jednoho očka. Takto jsme ubrali na každé straně jeden filetový čtvereček.

Pozn. Četnost ubírání, tj. řadu 9 a 10 si upravíme podle požadované šířky rukávu. Široký rukáv = sháčkujeme např. v každé 12 a 13 řadě. Úzký rukáv = sháčkujeme např. každou 8 a 9 řadu.

11. – 48. řada: opakujeme řady 1 – 10, postupně zužujeme.

Pozn. Počet řad upravíme na délku rukou a výšku postavy.

Lem rukáv, 1 klubíčko, háček 3 mm
49. řada: N, tj. 2 ŘO, rukáv olemujeme pomocí DS. Háčkujeme DS do DS a DS pod ŘO. Řadu končíme PO.
50. řada: N, tj. 2 ŘO, háčkujeme PRDS, a ZRDS kolem dvou DS z předchozí řady. Řadu končíme PO.
51. – 57. řada: N, tj. 2 ŘO, háčkujeme PRDS a ZRDS. Řadu končíme PO. Přízi z prvního klubíčka ukončíme.

Svetr, rukáv, 2 klubíčko, háček 3 mm a lem rukáv, 2 klubíčko, háček 3 mm
Druhý rukáv i lem rukávu háčkujeme totožně, jen ze druhého klubíčka. Přízi ukončíme.

Spodní olem svetru, 2 klubíčko, háček 3 mm/2 mm
1. řada: N, tj. 2 ŘO místo prvního DS v místě švu, dále háčkujeme DS pod ŘO a DS do DS. Řadu končíme PO.
2. – 9. řada: N, tj. 2 ŘO, háčkujeme PRDS a ZRDS. Řadu končíme PO. Přízi z prvního klubíčka ukončíme.

Převrátíme práci do rubu a sháčkujeme ramenní švy v délce 10 filetových okének na obou stranách svetru. Obrátíme na lícovou stranu. Na jedné straně přízi ukončíme, na druhé straně pokračujeme v olemování výstřihu.

Olem výstřih, 1 klubíčko, háček 3 mm
1. řada: N, tj. 2 ŘO místo prvního DS v místě ramenního švu, dále háčkujeme DS pod ŘO a DS do DS. Řadu končíme PO.
2. – 3. řada: N, tj. 2 ŘO, háčkujeme PRDS a ZRDS. Řadu končíme PO. Přízi z prvního klubíčka ukončíme.

Dokončení
Zapošijeme volné konce příze, dozdobíme např. cedulkou.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

FOTO

Inspirace od Vás na FB zde

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..