Svetr Woolinen

18.9.2021

Parádní svetřík na rozepínání z merina a lnu. To je zajímavá směsová příze Woolinen od bulharského výrobce Performance.

Performance Woolinen je klubíčko 50 gramů s návinem 200 m. Je to směsová záležitost 80% merino a 20% len. Příze je krapet rustikální a vzhledem připomíná mohér. Navzdory tenkému vláknu příze hřeje a doporučila bych ji na svetříky či čepice. Pokud je někdo citlivý, doporučuji nejdříve vyzkoušet škrábavost např. na krku nebo loketní jamce. Len může v přízi totiž působit „hrubě“. Všeobecně však len používáním měkne. Pokud nosíte lněné oblečení do parného léta, tak asi z vlastní zkušenosti víte, že z obchodu je materiál tvrdšího rázu a po vyprání a nošení není nad lepší kousek oblečení. Co se týče merina – to má všeobecně antibakteriální vlastnosti. Navíc v zimě hřeje a v létě chladí. Neobvyklá kombinace lnu a merina mě lákala a proto jsem vytvořila háčkovaný svetřík.

Klubíčka Performance Woolinen nám poslal přímo výrobce  PERFORMANCE z Bulharska. Této spolupráce si nesmírně vážím. Jaké parádní kousky jsme si rozbalili v balíčku můžete mrknout do videa sem a článek přečíst zde. Momentálně běží slevová akce na MERINO a nákupu přímo u výrobce se nemusíte bát. Mám vyzkoušeno. Na svetřík mi totiž nezůstala zelená, tak jsem dokupovala dvě klubíčka. Poštovné do dvou kilo materiálu je po celé Evropě 4 eura (cca 100 Kč) a platba je možná jak kartou, tak převodem na účet. Ačkoliv jsem zvyklá platit kartou, tentokrát jsem vyzkoušela platbu převodem a naprosto v pohodě, bez poplatků (mám ČSOB) a do týdne klubíčka dorazila PPL, takže žádná fronta na poště. Za mne – zkrátka topka! A jen pro zajímavost – v balíčku jsme si rozbalili naprosto parádní silné PERFORMANCE PASSION MERINOMohu doporučit. Moje dítko bude mít zimní ušanku a vy se můžete těšit na video návod.

Co se týče svetříku, háčkovala jsem od sedla směrem dolů. Díky háčkování po řadách tam a zpět se vzorek tváří velmi složitě, ale jestli jste mrkli na video návod na topík/vestu Cotton Queen, vzorek je stejný, akorát použitý na celý svetřík. Rozdíl vzhledu tvoří způsob vedení háčku. Pokud háčkujeme pod řetízková očka (na rukávech), tak vzorek připomíná klasický granny. Pokud však první a poslední sloupek háčkujeme do sloupku z předchozí řady a jen prostřední vedeme pod oko, stane se z „obyčejného“ granny něco úplně jiného. Jakmile máme dostatečnou výšku sedla (na výšku průramků), sedlo sháčkujeme a pokračujeme v háčkování těla svetříku. Končíme spodním olemem, který tvoří přední a zadní reliéfní dlouhé sloupky. Rukávy háčkujeme tzv. dokola a díky střídání sloupků na konci řady je i přechod na druhou barvu téměř neviditelný. Upřímně – lepší, než mít na rukávu šev.

Lem rukávu, lem výstřihu i lem zapínání opět tvoří přední a zadní reliéfní dlouhé sloupky. Pokud zvolíte podlouhlé knoflíky, není potřeba ani knoflíkové dírky. Pokud snad ano, tak doporučuji naháčkovat poutka. To ve videu ukázáno nemám, ale můžete mrknout na video svetřík Elen Baby, kde je ukázka, jak poutka háčkovat. V textu videa na YouTube je tzv. časové razítko. Pokud kliknete na uvedený čas, video se automaticky posune na požadovanou sekvenci.

No a my se vrhneme do práce. Pokud budete mít svetřík hotový a máte chuť inspirovat ostatní, prosím přidávejte svá dílka do tohoto příspěvku na FB. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti a pomáháte si navzájem.

Svetřík Woolinen
Příze: Performance Woolinen, zakoupíte na Performanceyarn.com
Spotřeba: pětkrát lahvově zelená Woolinen 162 a třikrát Woolinen  kapučíno 208
Háček: 3 mm, 4 mm
Velikost: 40-42
Rozměry: 52 šířka, 57 přední délka, 47 délka rukávu měřeno od podpaždí
Jehla s velkým ouškem, označovače, 6 podélných knoflíků, štítek
Časový rozpočet: 25 hodin
Pro začátečníky s videem

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
PDS – polodlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek
ZRDS – zadní reliéfní dlouhý sloupek

Svetr je háčkovaný od pružného řetízku od obdélníkového sedla po řadách. Pro změnu velikosti potřebujeme mít lichý počet čtverečků na rukávech a zadním díle, jinak nám nebude vycházet vzor. Řada začíná náhradou N, tj. 2 ŘO místo DS a řada končí DS do druhého očka náhrady.  Rukávy jsou háčkovány tzv. dokola bez ukončení řad. Ve videu si ukážeme rozdíl mezi háčkováním pod ŘO a do sloupku, což má vliv na vzhled vzoru. Olemy tvoří střídání předních a zadních reliéfních sloupků. Zde řada začíná N, tj. 2 ŘO místo PRDS a končí DS do druhého očka náhrady.

Svetr, sedlo, háček 3 mm, kapučíno
1. řada: začínáme na 111 oček pružného řetízku + 2 ŘO (N místo DS) a 2 ŘO do vzoru

Svetr, sedlo, háček 4 mm, kapučíno
2. řada: háček vedeme do druhého očka pružného řetízku, uháčkujeme DS. Dále háčkujeme filetové čtverečky, tj. 2 ŘO, očko přeskočíme a DS.  V rohu háčkujeme 3/4 ŘO-DS do očka, ve kterém končí předchozí filetový čtvereček. Řadu končíme DS do posledního očka pružného řetízku. Máme 9 čtverečků pro přední díl – roh – 9 čtverečků pro rukáv – roh – 19 čtverečků pro zadní díl – roh – 9 čtverečků pro rukáv – roh – 9 čtverečků pro přední díl. Otočíme.

3. řada: N za DS, 2 ŘO pro prázdný čtvereček. Dále háčkujeme DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS (plný čtvereček), dále 2 ŘO (prázdný čtvereček). Střídáme prázdný a plný čtvereček. Řada končí 2 ŘO pro prázdný čtvereček a DS do druhého očka náhrady.  V rohu háčkujeme od této řady vždy plné čtverečky, tj. DS do DS, 2 DS pod ŘO – 2 ŘO – 2 DS pod ŘO a DS do DS.  V této řadě máme 10 čtverečků pro přední díl – 2 ŘO v rohu  – 11 čtverečků pro rukáv – 2 ŘO v rohu – 21 čtverečků pro zadní díl – 2 ŘO v rohu – 11 čtverečků pro rukáv – 2 ŘO v rohu – 10 čtverečků pro přední díl. Otočíme.

4. řada: N za DS, DS pod ŘO, DS do DS pro plný čtvereček. Dále háčkujeme 2 ŘO pro prázdný čtvereček. Střídáme plný a prázdný čtvereček. Řada končí DS do DS, DS pod ŘO a DS do druhého očka náhrady (plný čtvereček.  V rohu háčkujeme plné čtverečky, tj. DS do DS, 2 DS pod ŘO – 2 ŘO – 2 DS pod ŘO a DS do DS. V této řadě máme 11 čtverečků pro přední díl – 2 ŘO v rohu  – 13 čtverečků pro rukáv – 2 ŘO v rohu – 23 čtverečků pro zadní díl – 2 ŘO v rohu – 13 čtverečků pro rukáv – 2 ŘO v rohu – 11 čtverečků pro přední díl. V každé řadě se nám počet navýší o jeden čtvereček na předních dílech a o dva čtverečky na rukávech a zadním díle.  Otočíme.

5. – 15. řada: háčkujeme stejně jako řadu 3 a 4. V poslední řadě máme 22 čtverečků pro přední díl – roh – 35 čtverečků pro rukáv – roh – 45 čtverečků pro zadní díl – roh – 35 čtverečků pro rukáv – roh – 22 čtverečků pro přední díl. Otočíme.

Svetr, sháčkování sedla, háček 4 mm, kapučíno
16. řada: N za DS,DS pod ŘO, DS do DS pro plný čtvereček. Dále háčkujeme 2 ŘO pro prázdný čtvereček. Střídáme plný a prázdný čtvereček. V rohu háčkujeme 3 DS , 3 očka pružného řetízku a spojíme přední díl a zadní díl tak, že do protilehlého rohu háčkujeme opět 3 DS a pokračujeme vzorem. Postup zopakujeme na protilehlé straně. Řadu končíme DS do DS, DS pod ŘO a DS do druhého očka náhrady. Máme 23 čtverečků pro přední díl – 2 očka pružného řetízku – 47 čtverečků pro zadní díl – 2 očka pružného řetízku – 23 čtverečků pro přední díl.  Otočíme.

Svetr – tělo, háček 4 mm, kapučíno
17. řada:  N za DS, 2 ŘO pro prázdný čtvereček. Střídáme plný a prázdný čtvereček. V podpaždí háčkujeme 2 ŘO, do každého očka řetízku DS, 2 ŘO a pokračujeme vzorem. Postup zopakujeme na protilehlé straně. Řadu končíme 2 ŘO, DS do druhého očka náhrady. V řadě máme 95 čtverečků. Otočíme.
18. – 34. řada: Střídáme řady, kdy jedna řada začíná a končí plným čtverečkem a druhá začíná a končí prázdným čtverečkem. V řadě máme 95 čtverečků. Otočíme.

Svetr – tělo, háček 4 mm, lahvová
35. – 49. řada: Střídáme řady, kdy jedna řada začíná a končí plným čtverečkem a druhá začíná a končí prázdným čtverečkem. V řadě máme 95 čtverečků. Otočíme.

Svetr – spodní lem, háček 3 mm, lahvová
50. řada: N za DS, háčkujeme DS pod ŘO a DS do DS. Opakujeme do konce řady. Řada končí DS do druhého očka náhrady. Otočíme.
51. řada: N za DS, střídáme PRDS a ZRDS. Řada končí DS do druhého očka náhrady. Otočíme.
52. – 58. řada: N za DS, střídáme PRDS a ZRDS a háčkujeme jak se vzor jeví, tj. PRDS do PRDS a ZRDS do ZRDS. Řada končí DS do druhého očka náhrady. V poslední řadě přízi ukončíme.

Svetr – rukáv, háček 4 mm, kapučíno
1. řada: přízi navážeme v mezeře před pružným řetízkem a uháčkujeme ŘO a 3 KS, 2 ŘO. Dále háčkujeme 3 PDS do první mezery, dále 2 ŘO a navážeme vzorem v rohu sedla, tj. střídáme plný a prázdný čtvereček na sedle v rukávové části.  Poslední 3 DS háčkujeme v rohu sedla, dále 2 ŘO a háček vedeme pod ŘO mezi čtvereček z KS a PDS. Řadu neukončíme a pokračujeme v  háčkování tzv. dokola.
2. – 18. řada: střídáme plný a prázdný čtvereček a buď háčkujeme 3 DS pod ŘO, 2 ŘO nebo DS do DS, DS pod ŘO a DS do DS, 2 ŘO. V poslední řadě předposlední čtvereček tvoří 3 PDS, 2 ŘO. Poslední čtvereček tvoří 3 KS, ŘO a při háčkování druhého ŘO navážeme druhou přízi.

Svetr – rukáv, háček 4 mm, lahvová
19. – 22. řada: střídáme plný a prázdný čtvereček a háčkujeme 3 DS pod ŘO, 2 ŘO.

23. řada: střídáme plný a prázdný čtvereček a háčkujeme 3 DS pod ŘO,  ŘO a 3 DS pod ŘO, 2 ŘO.

24. – 35. řada: střídáme plný a prázdný čtvereček háčkujeme 3 DS pod ŘO, ŘO. Ubíráme jedno řetízkové očko pro zúžení rukávů.

36. – 45. řada: háčkujeme jen 3 DS do mezery mezi sloupci z předchozí řady. V poslední řadě předposlední čtvereček tvoří 3 PDS a poslední čtvereček tvoří 3 KS. Řada končí PO.

Svetr rukáv – olem, háček 4 mm, lahvová
46. řada: N za DS, háčkujeme DS do druhého a třetího DS v řadě. Řada končí PO.
47. řada: N za DS, střídáme PRDS a ZRDS. Řada končí PO.
48. – 52. řada: N za DS, háčkujeme PRDS do PRDS a ZRDS do ZRDS. Řada končí PO. V poslední řadě přízi ukončíme.

Postup zopakujeme na druhé straně. Mělo by nám zůstat trochu kapučíno příze na první řadu olemu výstřihu!

Svetr – olem výstřih, háček 3 mm, kapučíno
1. řada: přízi navážeme v prvním očku pružného řetízku, N za DS, dále DS do každého očka pružného řetízku.

Svetr – olem výstřih, háček 3 mm, lahvová
2. řada: N za DS, střídáme PRDS a ZRDS. Řada končí DS do druhého očka náhrady. Otočíme.
3. – 7. řada: N za DS, střídáme PRDS a ZRDS a háčkujeme jak se vzor jeví, tj. PRDS do PRDS a ZRDS do ZRDS. Řada končí DS do druhého očka náhrady. V poslední řadě přízi ukončíme.

Svetr – olem zapínání, háček 4 mm, lahvová
1. řada: přízi navážeme ve spodní části svetříku. N za DS. Háčkujeme dva DS na jednu vodorovnou řadu. Řada končí DS do posledního očka olemu výstřihu. Otočíme.
2. řada: N za DS, střídáme PRDS a ZRDS. Řada končí DS do druhého očka náhrady. Otočíme.
3. – 7. řada: N za DS, střídáme PRDS a ZRDS a háčkujeme jak se vzor jeví, tj. PRDS do PRDS a ZRDS do ZRDS. Řada končí DS do druhého očka náhrady. V poslední řadě přízi ukončíme.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Našijeme šest knoflíků, případně dozdobíme štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! Pokud jste prodejci této příze, můžete návod volně sdílet (s odkazem na tento web). 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..