Svetřík Air

10.12.2022

Svetřík pro miminko na rozepínání z hřejivé a lehoučké příze Drops Air.

Drops Air je klubíčko 50g/150m. Jedná se o směs jemné 65% alpaky, 28% polyamidu a 7% vlny. Drops Air je vhodná pro miminka třeba na deky, oblečení, čepice od podzimu do jara. Příze je typu duté vlákno, dutinka, lehounká a hřeje. Přirovnala bych ji k Hiamalaya Air Wool, ale Drops Air je o polovinu tenčí a měkčí. I když zvolíte dírkovaný vzorek, materiál Vás krásně bude hřát.

Drops Air jsme si rozbalili v balíčku od e-shopu Dáme Vlnu. Moc děkuji. Rozbalování balíčku můžete shlédnout zde a článek si přečíst zde. Navíc má příze evropský atest a je vhodná i pro děti do tří let.

Co se týče svetříku, budeme háčkovat zadní díl po řadách tam a zpět. Zadní díl budeme tvarovat až u průkrčníku. Dále budeme háčkovat dva přední díly, které budeme postupně tvarovat do výstřihu.  Jakmile budeme mít uháčkováno, sháčkujeme všechny díly dohromady. Na svetřík naháčkujeme rukávy, kapuci, spodní lem a v posledním kroku svetřík obháčkujeme a vytvoříme prostor pro knoflíkové dírky. Holčičí svetřík má knoflíky na levé straně, chlapecký svetřík na pravé straně. Pokud chceme stejný vzor na rukávech jako je na svetříku, musíme při háčkování rukávu po každé řadě otáčet. Já jsem neotáčela, ale háčkovala jsem tzv. dokala bez ukončení řad, rozšířený krátký sloupek za zadní nitku.

Co se týče vzoru, háčkujeme základní řetízek v požadované délce zadního nebo předního dílu. Budeme háčkovat vzor rozšířeného krátkého sloupku nabíraného zespodu  za zadní nitku. Díky tomu vznikne na svetříku jemný reliéfní vzor. Doporučuji mrknout na video, počítat sloupky a hlídat si rovnost stran.

Příze má mírný chloupek, ale jde párat. Velikostně budeme háčkovat svetřík pro miminko 0-3 měsíce, velikost 62-68. Pro jinou velikost doporučuji pořídit mikinku či svetřík např. z druhé ruky a jednotlivé díly přiměřovat podle toho. Střihově se jedná o nejvíce jednoduchý svetřík, který je možný vůbec vyrobit. Díky návinu Vám na svetřík stačí necelá tři klubíčka a na vestu s kapucí jen dvě.

Ať se Vám svetřík podaří, máte z něj radost a vaše miminka zahřeje.  Hotovými výrobky se určitě pochlubte v naší FB skupince Krampolinka pro inspiraci ostatním. Pro rady a tipy pro ostatní a Vaše foto prosím vkládejte i do společného vlákna ve FB skupince Krampolinka zde. Na Instagramu prosím používejte #svetrikair

Svetřík Air
Příze: Drops Air, barva č. 03, pořídíte na Dáme Vlnu
Spotřeba: 2 klubíčka na vestu, 3 klubíčka na svetřík
Háček: 5 mm
Rozměry: velikost 62-68, 0-3 měsíce, přední délka 25 cm, šířka 25 cm, délka rukáv od podpaždí 16 cm
Jehla s velkým ouškem, ozdobný štítek, 4 ks knoflíky
Časový rozpočet: cca 7 hodin
Pro odvážné začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
RKS – rozšířený krátký sloupek, háček vedeme do očka, ze spodu nabereme přízi a vytáhneme na háček, ze spodu nahodíme přízi a uháčkujeme pouze jedno očko na háčku, ze spodu nahodíme přízi a uháčkujeme druhé očko na háčku
RKS ZN – rozšířený krátký sloupek za zadní nitku
KS – krátký sloupek
PRKS – přední reliéfní krátký sloupek
ZRKS – zadní reliéfní krátký sloupek
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
ZRPDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek

Svetřík háčkujeme od základního řetízku. Háčkujeme po řadách tam a zpět. Řada končí RKS do očka náhrady. Řada začíná náhradou, tj. dvě ŘO místo RKS/PDS. Náhrada je součástí součtu sloupků.

Svetřík – zadní díl, háček 5 mm
1. řada: Háčkujeme řetízek 34 + 2 ŘO
2. řada: Řetízek narovnáme. Nahodíme, do třetího očka od háčku vedeme háček a uháčkujeme RKS. Dále háčkujeme RKS do konce řady. Otočíme. (35)
3. – 22. řada: 2 ŘO místo prvního RKS. Dále háčkujeme RKS ZN s tím, že háčkujeme za zadní nitku hned k náhradě, počítáme sloupky v řadě. Na konci háčkujeme RKS do druhého očka náhrady. (35 sloupků).  Otočíme.

Tvarování průkrčníku, zadní díl, háček5 mm
23. řada: 2 ŘO místo prvního RKS. Dále háčkujeme 9 RKS ZN (10). Na konci řady přízi ukončíme. Přeskočíme 15 RKS. Navážeme přízi. 2 ŘO místo prvního RKS a doháčkujeme 9 RKSZN (10) do konce řady. Přízi ukončíme.

Svetřík – přední díl, háček 5 mm
1. řada: Háčkujeme řetízek 14 + 2 ŘO.
2. řada: Řetízek narovnáme. Nahodíme, do třetího očka od háčku vedeme háček a uháčkujeme RKS. Dále háčkujeme RKS do konce řady. Otočíme. (15)
3. – 20. řada: 2 ŘO místo prvního RKS. Dále háčkujeme RKS ZN s tím, že háčkujeme za zadní nitku hned k náhradě, počítáme sloupky v řadě. Na konci háčkujeme RKS do druhého očka náhrady. (15 RKS)  Otočíme.

Pozn. Chybějících pět ok – rozdíl mezi předními a zadním dílem – nahradíme lemem.

Tvarování předního dílu, háček 5 mm
21. řada: oba přední díly končí v pravé části. Levý díly budeme začínat tak, že se přesuneme pomocí pěti pevných ok, začneme 2 ŘO a doháčkujeme 9 RKSZN, otočíme. Na pravém díle začínáme 2 ŘO a uháčkujeme 9 RKSZN, otočíme.

22. – 23. řada: 2 ŘO místo prvního RKS. Dále háčkujeme 9 RKS ZN (10). V poslední řadě přízi ukončíme.

Sháčkování svetříku, háček 5 mm
Položíme si svetřík tak, abychom měli zádovou lícovou část směrem k sobě a na to rozložíme přední díly tak, abychom měli rubovou stranu k sobě (díly leží lícem na sobě, rubem ven). Sháčkujeme ramenní část nad deseti sloupky pevnými oky. Boční část háčkujeme do výšky 13 řady pomocí pevných ok, dvě pevná oka na jednu řadu. Boční část sháčkujeme od spodní části směrem k rukávu a plynule navážeme háčkováním rukávové části.

Svetřík rukáv, háček 5 mm nebo 5,5 mm podle utahování
1. řada: ŘO místo prvního sloupku, dále háčkujeme RKS do každé řady předního dílu. Abychom se vyhnuli velkým okům, jednou na předním a jednou na zadním díle podebíráme krajová oka za nitky, viz video. Na konci řady uháčkujeme klasický KS a dále pokračujeme v háčkování vzorem bez ukončování řad.
2. – 12. řada: háčkujeme RKS ZN. V poslední řadě háčkujeme předposlední sloupek jako KS a poslední PO.

Lem rukávu, háček 5 mm
13. řada: ŘO místo prvního KS. Dále háčkujeme KS do každého očka. Řadu končíme PO.
14. – 18. řada: ŘO místo prvního KS. Háčkujeme PRKS a ZRKS. Řadu končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme.

Kapuce, háček 5 mm
1. řada: Přízi navážeme na předním dílu v oblasti výstřihu, 2 ŘO místo prvního RKS. Háčkujeme RKS do oček. Na boční části výstřihu háčkujeme 2 RKS na jednu vodorovnou řadu, dále RKS do místa švu. Pokračujeme RKS v zádové části, kde do osmého sloupku uháčkujeme 2 RKS do jednoho očka. Kapuci zrcadlově doháčkujeme do konce řady, otočíme. (40)

2. – 20. řada (do výšky cca 17 cm): 2 ŘO jako náhrada prvního sloupku, háčkujeme RKS ZN. Vznikne nám obdélník. V poslední řadě přeložíme horní část na sebe a v rubové části sháčkujeme pomocí PO oba díly dohromady. (20) Přízi ukončíme.

Spodní patent svetříku, háček 5 mm
1. řada: navážeme přízi na začátku předního dílu, 2 ŘO. V této řadě budeme háčkovat PRPDS a ZRPDS, přičemž překračujeme počáteční řetízek a háčkujeme kolem sloupků. Řadu končíme PDS do posledního očka, otočíme.
2. – 6. řada: 2 ŘO místo PDS a háčkujeme jak se vzor jeví, tj. střídáme PRPDS a ZRPDS. Řadu končíme PDS do druhého očka náhrady, otočíme. V poslední řadě přízi ukončíme.

Přední lem svetříku a knoflíkové dírky, háček 5 mm
1. řada: 2 ŘO místo prvního sloupku. V místě patentu háčkujeme PDS na každou řadu. V místě svetříku háčkujeme co řada, to jeden polodlouhý sloupek. Pokud by se příliš stahovalo, můžete mít schéma 2 PDS – 1 PDS. Mírné vlnění nevadí, stáhne se v další řadě pomocí reliéfních sloupků. Končíme PDS na každou řadu patentu a PDS do posledního očka. Otočíme.
2. řada: 2 ŘO místo prvního sloupku. Střídáme PRPDS a ZRPDS po celém lemu. Řadu končíme PDS do druhého očka náhrady.

3. řada: 2 ŘO místo prvního sloupku. Střídáme PRPDS a ZRPDS jak se vzor jeví. Vybereme si, na které straně chceme mít knoflíkové dírky. První knoflíkovou dírku označíme v osmém reliéfním sloupku od spodu. Mezi knoflíkovými dírkami vynecháváme 5 sloupků. Svetřík má 4 knoflíkové dírky celkem. V místě knoflíkové dírky neháčkujeme reliéfní sloupek, ale jedno nebo dvě řetízková očka. Řadu končíme PDS do druhého očka náhrady.
4. řada: 2 ŘO místo prvního sloupku. Střídáme PRPDS a ZRPDS jak se vzor jeví. V místě knoflíkové dírky háčkujeme PDS pod ŘO. Řadu končíme PDS do druhého očka náhrady.
5. řada: 2 ŘO místo prvního sloupku. Střídáme PRPDS a ZRPDS jak se vzor jeví. Řadu končíme PDS do druhého očka náhrady. Přízi ukončíme.

Dokončení
Na svetřík našijeme knoflíky a dozdobíme štítkem. Volné konce zapošijeme.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

2 Comments

  • Reply Unboxing s Dáme Vlnu - www.krampolinka.cz 22.7.2023 at 11:20

    […] No a my jsme si z příze Drops Air uháčkovali krásný dětský svetřík, video návod zde. Dáme Vlnu můžete sledovat na Instagramu nebo […]

  • Reply Novinky Drops od Pro háčkování - www.krampolinka.cz 10.11.2023 at 7:25

    […] Svetřík pro miminko, video návod zde […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..