Svetřík Angora Luxus

23.12.2022

Hřejivý a lehoučký jako pírko – to je zavinovací svetřík z příze Vlna Hep Angora Luxus Simli Batik.

Vlna Hep Angora Lusux Simli Batik je klubíčko 100g s návinem úžasných 550 metrů. Jedná se o směs 75% prémiového akrylu, 15% vlny, 5% mohéru a 5% metalického polyesteru. Díky barevným přechodům můžete vytvořit krásné a nadýchané výrobky. Doporučuji spíše větší háček, aby se příze mohla plně „rozvinout“. Z Angora Luxus jsme si uháčkovali kulich Angora, který lze nosit s bambulí nebo jako prodloužená verze čepice, tj. homeleska, video návod zde. Pokud fandíte širokým, ale lehoučkým šálám, tak můžete vyzkoušet šálu Angora Luxus Simli Batik. Jednoduchý vzor a z jednoho klubíčka vykouzlíte krásnou šálu, video návod zde.

Vlnu Hep Angora Luxus Simli Batik nám věnoval přímo výrobce Vlna Hep. Moc děkuji. Rozbalování balíčku můžete shlédnout zde a článek si přečíst zde. Navíc má příze atest TZÚ a je vhodná i pro děti do tří let. Angora je momentálně v suprové výprodejové akci.

Co se týče svetříku, budeme háčkovat zadní díl po řadách tam a zpět. Ten budeme tvarovat až u průkrčníku. Dále budeme háčkovat dva přední díly, které budeme postupně tvarovat do trojúhelníku. Přední díly háčkujeme delší, aby se mohly překrývat – zavinovat. Jakmile budeme mít uháčkováno, sháčkujeme všechny díly dohromady. Nejdříve uháčkujeme rukávy. Dále na spodní část naháčkujeme patent, kde si vynecháme očka na protažení pásku. Nakonec obháčkujeme výstřihovou část reliéfními sloupky a volnými pevnými oky. Pozor, ať si pevnými oky výstřih příliš nestáhnete. Je potřeba háčkovat buď volně nebo na pevná oka vzít větší háček. Poté přiháčkujeme zavinovací pásek.

Před háčkováním patentu a očka na protažení si určíme, jakým způsobem chceme svetřík zavinovat. Pokud chceme pásek táhnout vně a vázat na protilehlé straně jako je vnější přední díl, postupujeme podle návodu. Pokud chceme mít vázání na stejné straně jako končí vnější přední díl, otvor v patentu a délku vázaček zrcadlově prohodíme. Každopádně je vždy jeden pásek kratší a druhý pásek je delší.

TIP PRO VÁS: Angora Luxus jde párat jen s velkou opatrností. Doporučuji jakoby nadzvedávat očka, aby se chloupek příze při párání nezasekával.

Co se týče vzoru, háčkujeme základní řetízek, na který hned háčkujeme véčkový vzor, tj. dva sháčkované polodlouhé sloupky a řetízkové očko. Další řadu háčkujeme pod řetízková oka. Díky háčkování po řadách tam a zpět háčkem 7 mm vznikne zajímavý vzor. Počet ok základního řetízku si uzpůsobíme na vlastní postavu. Potřebujeme počet ok dělitelný dvěma, přičemž na začátku a konci řady máme po jednom krajovém sloupku. Pružný lem svetřík v pase mírně stáhne.

Ať se Vám svetřík podaří a máte z něj radost.  Hotovými výrobky se určitě pochlubte v naší FB skupince Krampolinka pro inspiraci ostatním. Pro rady a tipy pro ostatní a Vaše foto prosím vkládejte i do společného vlákna ve FB skupince Krampolinka zde. Na Instagramu prosím používejte #svetrikangoraluxus

Svetřík Angora Luxus
Příze: Vlna Hep Angora Luxus Simli Batik barva č. 5722, zakoupíte v oblíbeném e-shopu
Spotřeba: 3,5 klubíčka na tuto velikost
Háček: 7 mm
Rozměry: velikost 40-42, přední délka 55 cm, šířka 49 cm, délka rukáv 55 cm + 4 cm kanýrek, délka pásků 83 cm a 49 cm
Jehla s velkým ouškem, ozdobný štítek
Časový rozpočet: cca 40 hodin
Pro mírně pokročilé

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
PDS véčko – dva sháčkované polodlouhé sloupky a řetízkové očko
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek
2NDS – dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek
ZRDS – zadní reliéfní dlouhý sloupek
PRKS – přední reliéfní krátký sloupek
ZRKS – zadní reliéfní krátký sloupek

Svetřík háčkujeme od základního řetízku. Háčkujeme po řadách tam a zpět. Řada končí PDS do očka náhrady. Řada začíná dvě ŘO místo PDS.

Svetřík – zadní díl, háček 7 mm
1. řada: Háčkujeme řetízek 76 ŘO
2. řada: Řetízek narovnáme. Nahodíme, do třetího očka od háčku vedeme háček, vytáhneme přízi, nahodíme, háček vedeme do sousedního očka, vytáhneme přízi a s nahozením sháčkujeme do jednoho očka, ŘO. Další PDS véčko začínáme od sousedního očka. Řadu končíme PDS do posledního očka, otočíme. Máme 37 sloupců vzoru.
3. – 47. řada: 2 ŘO místo prvního PDS. Dále háčkujeme PDS véčka s tím, že háček vedeme pod ŘO před a za véčkem s předchozí řady. Na konci řady háčkujeme PDS do očka náhrady. Otočíme.

Tvarování průkrčníku, zadní díl, háček 7 mm
48. – 49. řada: 2 ŘO místo prvního PDS. Dále háčkujeme 11 opakování vzoru PDS véčka. Na konci řady přízi ukončíme, ale necháme si dostatečně dlouhý konec na sešití ramenní části. Přeskočíme 15 sloupců opakování vzoru. Navážeme přízi. 2 ŘO místo prvního PDS a doháčkujeme vzor véčka do konce řady (11). Řadu končíme PDS do očka náhrady.

Svetřík – přední díl, háček 7 mm (háčkujeme 2xstejně)
1. řada: Háčkujeme řetízek 70 ŘO
2. řada: Řetízek narovnáme. Nahodíme, do třetího očka od háčku vedeme háček, vytáhneme přízi, nahodíme, háček vedeme do sousedního očka, vytáhneme přízi a s nahozením sháčkujeme do jednoho očka, ŘO. Další PDS véčko začínáme od sousedního očka. Řadu končíme PDS do posledního očka, otočíme. Máme 34 sloupců vzoru.
3. řada: 2 ŘO místo prvního PDS. Dále háčkujeme PDS véčka s tím, že háček vedeme pod ŘO před a za véčkem s předchozí řady. Na konci řady uháčkujeme předposlední véčko, ale neháčkujeme ŘO. Dvakrát nahodíme, háček vedeme mezi véčko a krajní sloupek a uháčkujeme dvakrát nahazovaný sloupek (na dva kroky, viz video). V řadě máme 33 sloupců. Otočíme.

4. řada: 2 ŘO místo prvního PDS. Dále háčkujeme PDS véčka s tím, že háček vedeme pod ŘO před a za véčkem s předchozí řady. Na konci řady háčkujeme PDS do druhého očka náhrady. Otočíme.
5. – 47. řada: háčkujeme stejně jako řadu 3 a 4. V liché řadě ubíráme na konci řady vždy jedno véčko. Postupně se tvaruje trojúhelník. V poslední řadě máme 11 sloupců vzoru.

48. řada: 2 ŘO místo prvního PDS. Dále háčkujeme PDS véčka s tím, že háček vedeme pod ŘO před a za véčkem s předchozí řady. Na konci řady háčkujeme PDS do očka náhrady, přízi ukončíme. Postup zopakujeme ještě jednou, abychom měli dva díly.

Sháčkování, háček 7 mm
Položíme díly rubovou částí na sebe. Svetr sháčkujeme na ramenní části. Háčkujeme pevná oka. Háček vedeme pod ŘO a do oka sháčkovaného véčka.

Svetr sháčkujeme na boční části. Odpočítáme 17 řad od ramenní části a přední a zadní díl spojíme spínacím špendlíkem, jak na pravé, tak na levé straně svetříku. Svetřík oblečeme a vyzkoušíme, zda-li nemáme rukávy příliš hluboké/úzké. Pokud je vše v pořádku, navážeme přízi ve spodní části lemu. Boční část sháčkujeme pomocí pevných ok. Háčkujeme pevné oko do mezery mezi sloupky a druhé pevné oko do oček, tj. jedna řada = dvě pevná oka. Háčkujeme směrem ze spodu nahoru. Končíme v podpaždí, kde přízi neukončíme, ale pokračujeme v háčkování rukávu.

Rukáv, háček 7 mm
1. řada: 2 ŘO místo prvního PDS. Doporučuji mrknout na video. Uháčkujeme samostatně stojící PDS véčko, ŘO. Od následujícího očka háčkujeme PDS véčka, ŘO tak, že kde první véčko končí, tam druhé véčko začíná. V ramenním švu háčkujeme samostatně stojící PDS véčko, ŘO. Od následujícího očka háčkujeme PDS véčka, ŘO tak, že kde první véčko končí, tam druhé véčko začíná. Na konci řady přejdeme PDS véčkem do další řady, tj. háčkujeme stále dokola bez ukončení řady. Máme 35 véčkových sloupců.

2. – 9. řada: Háčkujeme PDS véčka s tím, že háček vedeme pod ŘO před a za véčkem s předchozí řady.
10. řada: V místě podpaždí ujmeme jedno véčko, tj. nahodíme, háček vedeme pod ŘO, nahodíme, háček vedeme pod následující ŘO, nahodíme a háček vedeme pod následující ŘO. S nahozením očka sháčkujeme, ŘO. Dále háčkujeme PDS véčka s tím, že háček vedeme pod ŘO před a za véčkem s předchozí řady.
11. řada: V místě podpaždí, kde jsme sháčkovali, háčkujeme PDS véčko, přičemž háček vedeme pod ŘO před sháčkovanými sloupky a pod ŘO za sháčkovanými sloupky. Jeden sloupec véček jsme tedy ubrali. Dále háčkujeme PDS véčka s tím, že háček vedeme pod ŘO před a za véčkem s předchozí řady. Máme 34 véčkových sloupců.

12. – 19. řada: Háčkujeme PDS véčka s tím, že háček vedeme pod ŘO před a za véčkem s předchozí řady.
20. řada: V místě podpaždí ujmeme jedno véčko, tj. nahodíme, háček vedeme pod ŘO, nahodíme, háček vedeme pod následující ŘO, nahodíme a háček vedeme pod následující ŘO. S nahozením očka sháčkujeme, ŘO. Dále háčkujeme PDS véčka s tím, že háček vedeme pod ŘO před a za véčkem s předchozí řady.
21. řada: V místě podpaždí, kde jsme sháčkovali, háčkujeme PDS véčko, přičemž háček vedeme pod ŘO před sháčkovanými sloupky a pod ŘO za sháčkovanými sloupky. Jeden sloupec véček jsme tedy ubrali. Dále háčkujeme PDS véčka s tím, že háček vedeme pod ŘO před a za véčkem s předchozí řady. Máme 33 véčkových sloupců.

22. – 29. řada: Háčkujeme PDS véčka s tím, že háček vedeme pod ŘO před a za véčkem s předchozí řady.
30. řada: V místě podpaždí ujmeme jedno véčko, tj. nahodíme, háček vedeme pod ŘO, nahodíme, háček vedeme pod následující ŘO, nahodíme a háček vedeme pod následující ŘO. S nahozením očka sháčkujeme, ŘO. Dále háčkujeme PDS véčka s tím, že háček vedeme pod ŘO před a za véčkem s předchozí řady.
31. řada: V místě podpaždí, kde jsme sháčkovali, háčkujeme PDS véčko, přičemž háček vedeme pod ŘO před sháčkovanými sloupky a pod ŘO za sháčkovanými sloupky. Jeden sloupec véček jsme tedy ubrali. Dále háčkujeme PDS véčka s tím, že háček vedeme pod ŘO před a za véčkem s předchozí řady. Máme 32 véčkových sloupců.

32. – 35. řada: Háčkujeme PDS véčka s tím, že háček vedeme pod ŘO před a za véčkem s předchozí řady. V poslední řadě háčkujeme poslední véčko jako dva sháčkované krátké sloupky, ŘO a řadu končíme PO.

Rukáv, patent, háček 5 mm
36. řada: 2 ŘO místo DS, DS  pod ŘO a DS do spojovacího očka. Řadu končíme PO. Na konci řady máme 62 DS.
37. řada: 2 ŘO místo DS, PRDS kolem dvou DS z předchozí řady, ZRDS kolem dvou DS z předchozí řady. Řadu končíme PO.
38. – 57. řada: 2 ŘO místo DS, háčkujeme PRDS kolem PRDS a ZRDS kolem ZRDS z předchozí řady. Řadu končíme PO.

Rukáv, volán (volitelný), háček 3 mm
1. řada: 2 ŘO místo DS, DS do stejného očka -2 ŘO-2 DS do stejného očka,  ŘO. +Sloupek vynechat, DS-2ŘO-DS za zadní nitku, ŘO, sloupek vynechat 2DS-2ŘO-2DS za zadní nitku, ŘO+. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO.
2. řada:  Pomocí PO se posuneme pod ŘO mezi DS. 2 ŘO místo DS, DS pod ŘO-2ŘO-2DS pod ŘO, ŘO. +7 DS pod ŘO, ŘO mezi sloupce, 2DS-2ŘO-2DS pod ŘO, ŘO mezi sloupce+. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO.

3. řada: Pomocí PO se posuneme pod ŘO mezi DS. 2 ŘO místo DS, DS pod ŘO-2ŘO-2DS pod ŘO, ŘO. + DS do DS, ŘO (7x), ŘO mezi sloupce, 2DS-2ŘO-2DS, ŘO mezi sloupce+. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO.
4. řada: ŘO místo KS, KS do DS, KS pod ŘO + pikotka, tj. 3 ŘO spojená PO, KS do DS, KS do DS, KS pod ŘO mezi sloupce + pikotka. Vzor +KS do DS (3x), KS+pikotka, KS do DS (3x), KS + pikotka pod ŘO mezi sloupce, KS do DS, KS do DS, KS + pikotka pod ŘO, KS do DS, KS do DS, KS+ pikotka pod ŘO+. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO, přízi ukončíme.

Rukáv, lem pevná oka, háček 6-7 mm podle utahování
1. řada: Mezi konec patentu a volán uháčkujeme řadu pevných ok za přední nitku. Rukáv se zpevní, volán vynikne.

Patent, spodní část svetru, háček 7 mm
1. řada: navážeme přízi ve spodní části předního dílu, 2 ŘO místo PDS. Háčkujeme PDS do oček řetízku, PDS do místa švu. Poslední PDS háčkujeme do posledního očka řetízku. Otočíme.

Patent, spodní část svetru, háček 6 mm
2. – 4. řada: 2 ŘO místo PDS, dále střídáme PRPDS a ZRPDS. V rubové části háčkujeme jak se vzor jeví. Na konci řady otočíme.
5. řada: Podle toho, na kterou stranu chceme zavinování volíme umístění dírky na provlečení pásku. V mém případě mám otvor na pásek na pravé zadní části, tj. levý přední díl je na těle a pravý přední díl ho překrývá. Odpočítáme 70 sloupků od začátku řady, které háčkujeme jako PRPDS a ZRPDS, uháčkujeme 4 ŘO, přeskočíme 3 sloupky a pokračujeme v háčkování PRPDS a ZPRDS jak se vzor jeví do konce řady. Otočíme.

6. řada: 2 ŘO místo PDS, dále střídáme PRPDS a ZRPDS jak se vzor jeví. V místě dírky na pásek uháčkujeme 3 chybějící PDS. Doháčkujeme PRPDS a ZRPDS do konce řady. Otočíme.
7. – 9. řada: 2 ŘO místo PDS, dále střídáme PRPDS a ZRPDS jak se vzor jeví. Na konci řady přízi ukončíme.

Lem přední části svetru, háček 5-7 mm podle utahování
1. řada: ŘO místo KS, dále co řada, to KS v místě patentu, 2 KS na jednu řadu v místě předního dílu i výstřihu na zádovém díle. Pokud se práce stahuje, vezmeme větší háček nebo změníme schéme a háčkujeme 2 KS na jednu vodorovnou řadu a 3 KS na následující vodorovnou řadu. Řadu končíme na protilehlé straně předního dílu. Otočíme.

2. řada: Svetřík vyzkoušíme. V místě, kde se nám přední díly kříží si na obou předních dílech dáme označovač. U mne to byla 24 řada, odpočítáno od spodní části vzoru véček. ŘO místo KS. Háčkujeme PRKS a ZRKS do místa označovače. PRDS a ZRDS mezi označovači a PRKS a ZRKS od druhého označovače do konce řady. Poslední KS háčkujeme do očka náhrady, otočíme.

3. – 7. řada: ŘO místo KS. K prvnímu označovači háčkujeme PRKS a ZRKS jak se vzor jeví. Mezi označovači háčkujeme PRDS a ZRDS jak se vzor jeví. Od druhého označovače do konce řady háčkujeme PRKS a ZRKS jak se vzor jeví.

Lem přední části svetru, háček 6-7 mm podle utahování
8. řada: 2 ŘO, dále volná PO za zadní nitku po celém předním obvodu svetříku. V protilehlém spodním rohu háčkujeme 2 ŘO a POKRAČUJEME v háčkování PO po spodní straně patentu, stále PO za zadn nitku. Řadu končíme v místě, kde jsme začínali háčkovat PO.

9. řada: Dále háčkujeme PO do prostoru mezi řadou 7 a 8. Doporučuji shlédnout video, kam vést háček v této řadě lemování předního dílu pomocí pevných ok. Na konci řady přízi ukončíme.

Pásek, háček 3 mm
1. řada: přízi napojíme ve spodní části na předním díle v rubové části. Háčkujeme 2 ŘO místo DS, dále háčkujeme 7 DS. Háček vedeme přes nitky pevných ok. Čím víc nitek, tím lépe. Pásek je namáhaná část svetříku. Otočíme.

2. – 52. řada: pro kratší pásek (vnitřní díl) 2 ŘO místo DS. Háčkujeme DS k náhradě, počítáme sloupky v řadě. V řadě máme 8 DS včetně náhrady. Poslední DS háčkujeme do druhého očka náhrady z předchozí řady. Otočíme. V poslední řadě přízi ukončíme.

2. – 88. řada: pro delší pásek (omotáváme vně) 2 ŘO místo DS. Háčkujeme DS k náhradě, počítáme sloupky v řadě. V řadě máme 8 DS včetně náhrady. Poslední DS háčkujeme do druhého očka náhrady z předchozí řady. Otočíme. V poslední řadě přízi ukončíme.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Svetřík dozdobíme štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..