Svetřík Baby Cotton

14.9.2022

V dnešním video návodu si uháčkujeme svetřík na podzim či jaro z parádní příze Lanoso Baby Cotton. 

Lanoso Baby Cotton je klubíčo 50g/105 metrů naprosto úžasně jemné 100% česané egyptské bavlny. Baby Cotton se prodává v pestré barevné škále a díky jemnému seskání je hotový výrobek měkoučký. K takto silné přízi doporučuji vzdušnější vzorek, aby výsledný výrobek nebyl těžký. Materiál se hodí celoročně od oblečení, homedekor či hračky. Jedná se o bavlnu, tak počítejte s tím, že výrobek co do velikosti mírně povolí.

Lanoso Baby Cotton nám na projekt poskytl eshop U Nezbedných klubíček. Článek a více třeba o duhovkách Kolorkách si můžete přečíst zde, video z rozbalování balíčku shlédnete zde.

Co se týče svetříku, háčkujeme dva přední jakoby trojúhelníkové díly, jeden zadní díl a po spojení naháčkujeme rukávy. Na tento projekt doporučuji jednobarevnou přízí na přední díly, ostatní může být klidně pestrobarevné. Háčkujeme od spodního pružného řetízku. Přední díly se překrývají, proto jsou základní řetízky delší než je polovina předního dílu. Můžete si vybrat, zda-li je patentem sháčkujeme, nebo přidáme šňůrku a vznikne zavinovací svetr. O zavinovací svetřík určitě nepřijdete – zpracuji pro Vás návod z jiného materiálu, abych ukázala, jak jsem to myslela.

Co se týče vzorku, je naprosto jednoduchý. Háčkujeme pouze dlouhé sloupky, řetízková očka a krátký sloupek. Pro tvarování předního dílu a ubírání použijeme dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek. Základní řetízek musí být počet ok dělitelný pěti plus jedno očko jako krajový sloupek. Háčkujeme po řadách tam a zpět, a to včetně rukávů. Vzor je vzdušný a dírkovaný. Lanoso Baby Cotton je silnější bavlna a tímto háčkovaným retro vzorem ji hezky „odlehčíme“.

Svetřík nosíme na nátělník, tričko či rolák s dlouhým rukávem, klidně celoročně. Šířku svetru upravujeme počtem ok základního řetízku. Výšku svetříku počtem řad. Rukávy háčkujeme do potřebné délky od 3/4 až po klasické. Návod je zpracovaný pro velikost 40-42, obvod cca 90 cm a výšku postavy 168 cm. Spotřeba je cca 450 g Lanoso Baby Cotton, což vychází cca na rozumných 300 Kč.

A pokud budete nakupovat U nezbedných klubíček, mohou se Vám hodit tyto video návody:

 • Dětský háčkovaný svetřík Cotton Soft, video návod zde
 • Dětská háčkovaná ušanka Lolly Pop, video návod zde
 • Dětská háčkovaná šála Lolly Pop, video návod zde

Hotové svetříky Baby Cotton podle tohoto návodu, rady a tipy s úpravou velikostí prosím vkládejte do tohoto společného příspěvku ve FB skupince Krampolinka. Na Instagramu prosím používejte #svetrikbabycotton. Moc děkuji, že si radíte a povzbuzujete se navzájem. Ať se svetřík podaří a jsme stále šik.

Svetřík Baby Cotton
Příze: Lanoso Baby Cotton č. 956-897, pořídíte v e-shopu www.unezbednychklubicek.cz
Spotřeba: 9 klubíček
Háček: 4.5 mm (podle utahování) a 4 mm na lemy
Velikost: 40-42, výška 168
Rozměry: 52 přední délka, 53 cm šířka, 47 cm rukáv od podpaždí
Jehla s velkým ouškem, štítek
Časový rozpočet:
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
DS – dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
2NDS – dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek

Svetřík háčkujeme od pružného řetízku po řadách tam a zpět. V první řadě tvoří náhradu za první DS dvě řetízková očka, dále ve vzoru 3 řetízková očka. Náhrada za krátký sloupek je 1 ŘO.

Svetřík – přední díly, háček 4.5 mm
1. řada: pružný řetízek v délce 60 ok. Otočíme.
2. řada: 2 ŘO jako náhrada za DS, dále háčkujeme DS do každého očka pružného řetízku. Na konci řady otočíme. (61)
3. řada: 3 ŘO jako náhrada za DS, 2 ŘO do vzoru. Vzor: do pátého očka háčkujeme 2DS-ŘO-2DS, 2 ŘO. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme DS do očka náhrady. Otočíme. (11 sloupců vzoru)

4. řada: 3 ŘO jako náhrada za DS, 2 ŘO, KS pod ŘO, 2 ŘO. Vzor: pod ŘO mezi DS háčkujeme 2DS-ŘO-2DS, mezi sloupci 2 ŘO, KS pod ŘO, 2 ŘO. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme DS do očka náhrady. Otočíme. (11 sloupců vzoru)
5. řada: 3 ŘO jako náhrada za DS, 2 ŘO do vzoru. Vzor: pod ŘO mezi DS háčkujeme 2DS-ŘO-2DS, 2 ŘO. Vzor opakujeme do konce řady. Po posledním sloupci vzoru háčkujeme 2NDS do očka náhrady. Tím ubereme krajní část. Otočíme. Háček vedeme do druhého sloupku a uháčkujeme PO, dále PO pod ŘO. (11 sloupců vzoru)
6. řada: 3 ŘO jako náhrada za DS. Vzor: pod ŘO mezi DS háčkujeme 2DS-ŘO-2DS, mezi sloupci 2 ŘO, KS pod ŘO, 2 ŘO. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme DS do očka náhrady. Otočíme. (11 sloupců vzoru)
7. řada: 3 ŘO jako náhrada za DS, 2 ŘO do vzoru. Vzor: pod ŘO mezi DS háčkujeme 2DS-ŘO-2DS, 2 ŘO. Vzor opakujeme do konce řady. POZOR! Na konci řady háčkujeme předposlední sloupec a řadu končíme 2NDS pod ŘO ve středu posledního sloupce. Tímto způsobem ubereme celý jeden sloupec. Otočíme. Háčkujeme PO do druhého DS, a PO pod ŘO mezi DS. (10 sloupců vzoru)

8. řada: 3 ŘO jako náhrada za DS. Vzor: pod ŘO mezi DS háčkujeme 2DS-ŘO-2DS, mezi sloupci 2 ŘO, KS pod ŘO, 2 ŘO. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme DS do očka náhrady. Otočíme. (10 sloupců vzoru)
9. řada: 3 ŘO jako náhrada za DS, 2 ŘO do vzoru. Vzor: pod ŘO mezi DS háčkujeme 2DS-ŘO-2DS, 2 ŘO. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme sloupcem, tj. 2DS-ŘO-2DS. Otočíme. ŘO, PO pod ŘO mezi DS.  (10 sloupců vzoru)
10. řada: 3 ŘO jako náhrada za DS. Vzor: pod ŘO mezi DS háčkujeme 2DS-ŘO-2DS, mezi sloupci 2 ŘO, KS pod ŘO, 2 ŘO. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme DS do očka náhrady. Otočíme. (10 sloupců vzoru)
11. řada: 3 ŘO jako náhrada za DS, 2 ŘO do vzoru. Vzor: pod ŘO mezi DS háčkujeme 2DS-ŘO-2DS, 2 ŘO. Vzor opakujeme do konce řady. POZOR! Na konci řady háčkujeme předposlední sloupec a řadu končíme 2NDS pod ŘO ve středu posledního sloupce. Tímto způsobem ubereme celý jeden sloupec. Otočíme. Háčkujeme PO do druhého DS, a PO pod ŘO mezi DS. (9 sloupců vzoru)

12. – 37. řada: opakujeme řadu 8-11. Přední díl má v horní části jen 4 sloupce vzoru. Končíme tou řadou, kde máme 2 ŘO mezi sloupci. Poslední řada končí ve vnitřní výstřihové části. Přízi neukončíme a pokračujeme lemem předního dílu.

Lem přední díl, háček 4.5 mm
1. řada: ŘO, KS za krajový DS. Dále háčkujeme KS pod ŘO, KS mezi DS, KS za krajní DS. V místě 2NDS háčkujeme 2 KS. Pokud se práce vlní, tj. máme moc krajových krátkých sloupků, vezmeme menší háček nebo upravíme schéma lemu. Pokud práce příliš táhne, vezmeme o půl číslo větší háček nebo upravíme schéma lemu. Jakmile doháčkujeme do spodní části, řadu končíme KS do očka pružného řetízku. Otočíme.
2. řada: ŘO a KS do stejného očka. Dále KS do KS. V horní části háčkujeme 2 KS a dále obháčkujeme horní rovnou část. Háčkujeme 2 KS pod ŘO mezi sloupci, KS do prvního DS, KS do druhého DS, KS pod ŘO, KS do třetího DS. Vzor opakujeme do konce řady. Končíme KS do očka náhrady, otočíme.
3. řada: ŘO a KS do stejného očka. Dále KS do KS. V horní části přechodu na výstřihovou část háčkujeme 2 KS, dále KS do KS. Končíme KS do očka náhrady, přízi ukončíme. NAPROSTO TOTOŽNĚ uháčkujeme a olemujeme druhý přední díl.

Zadní díl, háček 4.5 mm
1. řada: pružný řetízek v délce 70 ok. Otočíme.
2. řada: 2 ŘO jako náhrada za DS, dále háčkujeme DS do každého očka pružného řetízku. Na konci řady otočíme. (71)
3. řada: 3 ŘO jako náhrada za DS, 2 ŘO do vzoru. Vzor: do pátého očka háčkujeme 2DS-ŘO-2DS, 2 ŘO. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme DS do očka náhrady. Otočíme. (13 sloupců vzoru)

4. řada: 3 ŘO jako náhrada za DS, 2 ŘO, KS pod ŘO, 2 ŘO. Vzor: pod ŘO mezi DS háčkujeme 2DS-ŘO-2DS, mezi sloupci 2 ŘO, KS pod ŘO, 2 ŘO. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme DS do očka náhrady. Otočíme. (13 sloupců vzoru)
5. řada: 3 ŘO jako náhrada za DS, 2 ŘO do vzoru. Vzor: pod ŘO mezi DS háčkujeme 2DS-ŘO-2DS, 2 ŘO. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme DS do očka náhrady. Otočíme. (13 sloupců vzoru)
6. – 36. řada: opakujeme řadu 4-5. Končíme tou řadou, kde máme 2 ŘO, KS pod ŘO a 2 ŘO mezi sloupci.

37. řada: 3 ŘO jako náhrada za DS, 2 ŘO do vzoru. Dále vzor: pod ŘO mezi DS háčkujeme 2DS-ŘO-2DS, 2 ŘO. Uháčkujeme pouze 4 sloupce a přízi ukončíme (necháme si dostatečně dlouhý konec na sháčkování ramenní části. Přeskočíme 6 sloupců vzoru a přízi navážeme ve čtvrtém sloupci od konce. 3 ŘO jako náhrada za DS, 2DS-ŘO-2DS pod ŘO, 2 ŘO. Doháčkujeme vzor dokonce. Řadu končíme DS do očka náhrady, přízi neukončíme, otočíme práci a obháčkujeme pomocí KS.

Zadní díl – lem výstřih, háček 4.5 mm
38. řada: ŘO, KS do prvního sloupku, KS pod ŘO, KS do DS, KS do DS, 2 KS pod ŘO, KS do DS. Vzor 2 KS pod ŘO mezi sloupci, KS do DS, KS do DS, KS pod ŘO, KS do DS. Vzor opakujeme. Na rohu výstřihové části háčkujeme 2 KS za krajový DS, dále KS za krajový DS, KS pod ŘO a navážeme vzorem. Postup zrcadlově zopakujeme na protilehlé straně a doháčkujeme vzorem do konce řady. Řada končí KS do očka náhrady. Otočíme.

39. řada: ŘO, KS do prvního KS, dále KS do KS. Na rohu výstřihové části háčkujeme 2 KS do KS. Na konci řady háčkujeme KS do očka náhrady, přízi neukončíme a sháčkujeme ramenní část.

Sháčkování, háček 4.5 mm
Přední díly sháčkujeme v oblasti ramenou, tj. háčkujeme PO na čtyřech sloupcích vzoru na jedné, poté na druhé straně. Sháčkování končíme v místě tvarování výstřihu.
Přední a zadní díl sháčkujeme na boku pomocí KS. Vynecháme 14 řad vzoru pro rukáv a sháčkujeme 21 řad vzoru.

Rukáv, háček 4.5 mm
1. řada: Přízi navážeme v podpaždí. 2 ŘO jako náhrada za DS, ŘO do vzoru. Háčkujeme do jednotlivých samostatných řad dle schématu DS, ŘO, 2DS, ŘO, 2 DS, ŘO. Na konci řady přeskočíme jednu řadu a uháčkujeme DS do očka, kde jsme navázali přízi, PO. Práci otočíme a rukáv háčkujeme v protisměru. Máme základ pro 9 sloupců vzoru.

2. řada: 2 ŘO jako náhrada za DS, 2 ŘO do vzoru, KS do samostatně stojícího DS, 2 ŘO. 2DS-ŘO-2DS pod ŘO mezi dva a dva DS z předchozí řady, 2 ŘO, KS do samostatně stojícího DS, 2 ŘO. Schéma opakujeme do konce řady. Řadu končíme DS do očka, kde jsme háčkovali náhradu v řadě, PO. Práci otočíme a háčkujeme v protisměru.

3. řada: 2 ŘO jako náhrada za DS, ŘO do vzoru. Háčkujeme 2DS-ŘO-2DS pod ŘO mezi sloupce a ŘO mezi sloupce vzoru. Řadu končíme DS do očka, kde jsme háčkovali náhradu v řadě, PO. Práci otočíme a háčkujeme v protisměru.
4. – 35. řada: Opakujeme řady 2 a 3. Nezapomeneme otáčet po každé řadě.

Pozn. Řada začíná náhradou a končí DS, tj. na začátku řady máme vždy dva sloupky. Otáčením vznikne stejný vzhled vzoru na rukávech jako na předním a zadním díle. Rukáv má stejnou šířku po celou dobu háčkování. Pro zúžení lze využít začátek a konec řady, kde se háčkuje buď ŘO nebo 2 ŘO-KS-2 ŘO.

Rukáv – lem, háček 4 mm
1. řada: ŘO jako náhrada za KS, KS pod ŘO, KS do prvního DS, KS pod ŘO mezi DS, KS do posledního DS a KS pod ŘO mezi sloupci. Tímto způsobem postupně ubíráme na velikosti a zmenší se otvor pro ruku. Na konči řady končíme PO a dále již práci neotáčíme a háčkujeme ve stejném směru.

2. – 8. řada: ŘO jako náhrada za KS, háčkujeme KS do KS. Řadu končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme. Postup zopakujeme na protilehlém rukávu.

Svetřík – spodní lem, háček 4 mm
1. řada: Navážeme přízi v bočním švu. Přeložíme na sebe oba přední díly, které v této řadě postupně sháčkujeme přímo reliéfním vzorem a současně překračujeme první řadu řetízkových ok a háčkujeme až do řady sloupků. Pokud máme větší bříško, uzpůsobíme přední část tak, aby nám to vyhovovalo. 2 ŘO jako náhrada za DS, dále háčkujeme PRDS a ZRDS (10x). Jakmile doháčkujeme do místa, kde chceme přiháčkovat i druhý díl, vedeme háček přes oba díly a pokračujeme v háčkování PRDS a ZRDS. Jakmile máme sháčkováno, pokračujeme v háčkování PRDS a ZRDS do konce řady. Řadu končíme PO.

2. – 5. řada: 2 ŘO místo prvního DS, dále háčkujeme PRDS do PRDS a ZRDS do ZRDS. Řadu končíme PO.

Svetřík – lem výstřih, háček 4.5 mm
1. řada: Ačkoliv to již ve videu neukazuji, celou vnitřní část jsem obháčkovala pomocí pevných ok (volně) háčkem 4.5 mm. Začala jsem háčkovat ve vnitřní sháčkované části jednoho dílu a končila na protilehlé straně vně. Volné konce jsem využila k zapošití a případné vizuální úpravě začátku a konci řady překřížených předních dílů. Pevná oka lem nejen sjednotily, ale i krásně stáhly. DOPORUČUJI.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Svetřík dozdobíme třeba štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply Šaty Kolorky z duhového klubíčka - www.krampolinka.cz 13.8.2023 at 15:36

  […] Sadu Nezbedy Kolorky jsme si ukázali vloni v Povídání u klubíčka č. 40 a článek si můžete přečíst zde. Už tehdy jsem věděla, že díky složení budou ze sady perfektní šaty. Jen realizace se protáhla až do letošního roku. Některá klubka holt na svůj nápad čekají a Kolorky se dočkaly. Například z klubíček Lanoso Baby Cotton jsme si uháčkovali vloni parádní křížený svetřík, video návod zde. […]

 • Reply Hitparáda Top 5 návodů za měsíc září - www.krampolinka.cz 9.10.2023 at 12:43

  […] Háčkovaný svetřík BABY COTTON, video návod zde […]

 • Leave a Reply

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..