Svetřík Cotton Soft Color

28.9.2020

Neobvyklá jakoby semišová a přitom nádherně splývavá je příze od německého výrobce Gründl Cotton Soft Color. Zajímavé barvičky a super složení klubíčka předurčuje výrobky na sezónu podzim až jaro.

Gründl Cotton Soft Color se prodává ve 100 gramovém klubíčku s návinem 200 metrů. Co do složení je to 50% bavlna a 50% akryl. Při pletenině samovzoruje do pruhů, při háčkování nádherně vynikne u dlouhých sloupků za zadní nitku. Příze má certifikát OEKO-TEX a je vhodná i pro děti do tří let. Z příze kromě čepic, šál, plédů, tunelů můžete vyrobit i dečku do kočárku případně svetřík nebo vestu. Překvapí Vás měkkost a u nás dokonce díky materiálu „prošla“ i barva, a to mi malá zásadně nosí odstíny růžové nebo tyrkysovou.

Přízi Gründl Cotton Soft Color nám věnoval e-shop www.unezbednychklubicek.cz. Moc děkuji za možnost přízi vyzkoušet. Video z rozbalování balíčku najdete zde a článek s rozhovorem zde.

Původně jsem chtěla klubíčka využít na háčkovanou oversize šálu s kapsami, ale měla jsem jen pět klubíček a nevystačilo by mi na potřebnou délku a šířku. Zvolila jsem tedy dětský svetřík a musím přiznat, že to byla skvělá volba. S výsledkem jsem moc spokojená. Svetřík je měkoučký, zvláštně vzorovaný a tou nejlepší zprávou je, že háčkování zvládne i začátečník.

Svetřík velikost 110-116 (4-5 let) jsem háčkovala od sedla a střídají se dva typy vzorů. Polodlouhé sloupky za zadní nit u rukávů a dlouhé sloupky na předním a zadním díle svetříku. Po spojení sedla jsem háčkovala tzv. dokola bez ukončení řad, abych se vyhnula švu. Stejně jsem postupovala i u rukávů. Svetřík je olemovaný předními a zadními polodlouhými reliéfními sloupky, takže vznikl jakoby patent. Dozdobila jsem praktickou „klokankovou“ kapsou a vznikl parádní unisex svetřík, který na podzim a na jaře unosí dítko jen tak nebo pod vestu a v zimě pod bundu. Tak hurá do něj, jde to krásně od háčku.

Svetřík Cotton Soft Color
Příze: Gründl Cotton Soft Color, barva 01, zakoupíte www.unezbednychklubicek.cz
Spotřeba: 3 klubíčka včetně kapsy tip top na uvedenou velikost
Háček: 5 mm a 6 mm
Rozměry: přední délka 45 cm, šířka pod paždí 36 cm, délka rukávu od krku 44 cm, šířka otvoru v sedle 12 cm, výška sedla před přepůlením 12 cm, velikost svetříku 110-116
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení
Časový rozpočet: 8 hodin
Pro začátečníky (doporučuji vytisknout návod a pustit si video)

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
DS – dlouhý sloupek
DSZN – dlouhý sloupek za zadní nitku
PDS – polodlouhý sloupek
PRPDS – přední reliéfní krátký sloupek
ZRPDS – zadní reliéfní krátký sloupek
KS – krátký sloupek

Háčkujeme odshora od sedla do pružného řetízku nejdříve tam a jednu řadu zpět. Poté spojíme a háčkujeme dokola po řadách. Řady v sedle končíme pevným okem a začínáme náhradou N, tj. dvě řetízková očka místo prvního DS/PDS nebo jedno řetízkové očko místo prvního KS, které nejsou součástí vzoru. Do středu vějířku přejdeme pomocí jednoho PO. Při háčkování hlavní části svetříku, tj. od sedla dolů, háčkujeme tzv. dokola, tj. řady neukončujeme pevným okem a nezačínáme náhradou. Tím se vyhneme švu. Do další řady přejdeme pomocí jednoho KS. Před háčkováním lemu na posledních čtyřech očkách háčkujeme PDS, PDS, KS, KS a končíme pevným okem. Tím se vyrovná hrana. Lem-patent háčkujeme po řadách. Začínáme náhradou N a končíme pevným okem.

Svetřík sedlo, Cotton Soft Color, háček 5 mm

1. řada: háčkujeme pružný řetízek v délce 52 ŘO a 2 ŘO na otočení.

2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku a uháčkujeme 3 DS do jednoho očka, ŘO, dále do deseti oček háčkujeme DS, ŘO, do jednoho očka 3 DS, ŘO, do čtrnácti oček háčkujeme DS, ŘO, do jednoho očka 3 DS, ŘO, do deseti oček háčkujeme DS, ŘO, do jednoho očka 3 DS, ŘO, do čtrnácti oček háčkujeme DS a končíme ŘO a PO. Sedlo v první řadě tvoří 10 DS (rukáv) a 14 DS (přední díl), 10 DS (druhý rukáv) a 14 DS (zadní díl).

Svetřík sedlo, Cotton Soft Color, háček 6 mm

3. řada: pomocí PO se posuneme do středu vějířku, do prostředního DS háčkujeme N za DS, dále vějířek 3 DS do jednoho očka, ŘO, DS pod ŘO, 10 DSZN, DS pod ŘO, ŘO, vějířek 3 DS do prostředního DS do středu vějířku, ŘO, DS pod ŘO, 14 DS, DS pod ŘO, ŘO, vějířek 3 DS do prostředního DS do středu vějířku, ŘO, DS pod ŘO, 10 DSZN, DS pod ŘO, ŘO, vějířek 3 DS do prostředního DS do středu vějířku, ŘO, DS pod ŘO, 14 DS, DS pod ŘO, ŘO a PO do náhrady.

4. řada: pomocí PO se posuneme do středu vějířku, do prostředního DS háčkujeme N za DS, dále vějířek 3 DS do jednoho očka, ŘO, DS pod ŘO, 12 DSZN, DS pod ŘO, ŘO, vějířek 3 DS do prostředního DS do středu vějířku, ŘO, DS pod ŘO, 16 DS, DS pod ŘO, ŘO, vějířek 3 DS do prostředního DS do středu vějířku, ŘO, DS pod ŘO, 12 DSZN, DS pod ŘO, ŘO, vějířek 3 DS do prostředního DS do středu vějířku, ŘO, DS pod ŘO, 16 DS, DS pod ŘO, ŘO a PO do náhrady.

5. řada: pomocí PO se posuneme do středu vějířku, do prostředního DS háčkujeme N za DS, dále vějířek 3 DS do jednoho očka, ŘO, DS pod ŘO, 14 DSZN, DS pod ŘO, ŘO, vějířek 3 DS do prostředního DS do středu vějířku, ŘO, DS pod ŘO, 18 DS, DS pod ŘO, ŘO, vějířek 3 DS do prostředního DS do středu vějířku, ŘO, DS pod ŘO, 14 DSZN, DS pod ŘO, ŘO, vějířek 3 DS do prostředního DS do středu vějířku, ŘO, DS pod ŘO, 18 DS, DS pod ŘO, ŘO a PO do náhrady.

6. řada: pomocí PO se posuneme do středu vějířku, do prostředního DS háčkujeme N za DS, dále vějířek 3 DS do jednoho očka, ŘO, DS pod ŘO, 16 DSZN, DS pod ŘO, ŘO, vějířek 3 DS do prostředního DS do středu vějířku, ŘO, DS pod ŘO, 20 DS, DS pod ŘO, ŘO, vějířek 3 DS do prostředního DS do středu vějířku, ŘO, DS pod ŘO, 16 DSZN, DS pod ŘO, ŘO, vějířek 3 DS do prostředního DS do středu vějířku, ŘO, DS pod ŘO, 20 DS, DS pod ŘO, ŘO a PO do náhrady.

7. řada: pomocí PO se posuneme do středu vějířku, do prostředního DS háčkujeme N za DS, dále vějířek 3 DS do jednoho očka, ŘO, DS pod ŘO, 18 DSZN, DS pod ŘO, ŘO, vějířek 3 DS do prostředního DS do středu vějířku, ŘO, DS pod ŘO, 22 DS, DS pod ŘO, ŘO, vějířek 3 DS do prostředního DS do středu vějířku, ŘO, DS pod ŘO, 18 DSZN, DS pod ŘO, ŘO, vějířek 3 DS do prostředního DS do středu vějířku, ŘO, DS pod ŘO, 22 DS, DS pod ŘO, ŘO a PO do náhrady.

8. řada: pomocí PO se posuneme do středu vějířku, do prostředního DS háčkujeme N za DS, dále vějířek 3 DS do jednoho očka, ŘO, DS pod ŘO, 20 DSZN, DS pod ŘO, ŘO, vějířek 3 DS do prostředního DS do středu vějířku, ŘO, DS pod ŘO, 24 DS, DS pod ŘO, ŘO, vějířek 3 DS do prostředního DS do středu vějířku, ŘO, DS pod ŘO, 20 DSZN, DS pod ŘO, ŘO, vějířek 3 DS do prostředního DS do středu vějířku, ŘO, DS pod ŘO, 24 DS, DS pod ŘO, ŘO a PO do náhrady.

9. řada: pomocí PO se posuneme do středu vějířku, do prostředního DS háčkujeme N za DS, dále vějířek 3 DS do jednoho očka, ŘO, DS pod ŘO, 22 DSZN, DS pod ŘO, ŘO, vějířek 3 DS do prostředního DS do středu vějířku, ŘO, DS pod ŘO, 26 DS, DS pod ŘO, ŘO, vějířek 3 DS do prostředního DS do středu vějířku, ŘO, DS pod ŘO, 22 DSZN, DS pod ŘO, ŘO, vějířek 3 DS do prostředního DS do středu vějířku, ŘO, DS pod ŘO, 26 DS, DS pod ŘO, ŘO a PO do náhrady.

10. řada: pomocí PO se posuneme do středu vějířku, do prostředního DS háčkujeme N za DS, dále vějířek 3 DS do jednoho očka, ŘO, DS pod ŘO, 24 DSZN, DS pod ŘO, ŘO, vějířek 3 DS do prostředního DS do středu vějířku, ŘO, DS pod ŘO, 28 DS, DS pod ŘO, ŘO, vějířek 3 DS do prostředního DS do středu vějířku, ŘO, DS pod ŘO, 24 DSZN, DS pod ŘO, ŘO, vějířek 3 DS do prostředního DS do středu vějířku, ŘO, DS pod ŘO, 28 DS, DS pod ŘO, ŘO a PO do náhrady.

11. řada: pomocí PO se posuneme do středu vějířku, do prostředního DS háčkujeme N za DS, dále vějířek 3 DS do jednoho očka, ŘO, DS pod ŘO, 26 DSZN, DS pod ŘO, ŘO, vějířek 3 DS do prostředního DS do středu vějířku, ŘO, DS pod ŘO, 30 DS, DS pod ŘO, ŘO, vějířek 3 DS do prostředního DS do středu vějířku, ŘO, DS pod ŘO, 26 DSZN, DS pod ŘO, ŘO, vějířek 3 DS do prostředního DS do středu vějířku, ŘO, DS pod ŘO, 30 DS, DS pod ŘO, ŘO a PO do náhrady.

12. řada: v této řadě budeme sháčkovávat sedlo. Sháčkujeme v místech vějířků a přední a zadní díl spojíme pomocí pružného řetízku. Pokud potřebujete svetřík širší, přidejte více oček pružného řetízku. Pomocí PO se posuneme do středu vějířku, N za DS, DS do stejného očka, pět oček pružného řetízku, DS do prostředního DS  ve vějířku (rukávy již neháčkujeme) na protilehlé straně, DS do DS, DS pod ŘO, 32 DS, DS pod ŘO, DS do DS, DS do prostředního DS, pět oček pružného řetízku a spojíme se s protilehlou stranou (rukáv neháčkujeme) pomocí DS do prostředního DS ve vějířku, dále DS do DS, DS pod ŘO, 32 DS, DS pod ŘO a KS pod náhradu. Sem umístíme označovač, abychom věděli, kde je pomyslný začátek a konec řady. Od tohoto místa háčkujeme tzv. dokola, tj. řady neukončujeme pevným okem a nezačínáme náhradou, nýbrž háčkujeme DS do DS.

Svetřík hlavní část, Cotton Soft Color, háček 6 mm
13. řada: háčkujeme DS do DS. V místě pružného řetízku háčkujeme pět DS, opakujeme do konce řady, celkem máme 82 DS.
14. – 30. řada: háčkujeme DS do DS. V poslední řadě, čtyři očka před pomyslným koncem řady háčkujeme PDS, PDS, KS, KS a PO.

Svetřík spodní lem, Cotton Soft Color, háček 5 mm
31. řada: N za PDS, střídáme PRPDS a ZRPDS, řadu končíme PO.
32. – 36. řada: N za PDS, háčkujeme PRPDS do PRPDS a ZRPDS do ZRPDS, řadu končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme.

Svetřík rukáv, Cotton Soft Color, háček 6 mm
Začínáme v zádové části v podpaždí. Jednou budeme začínat náhradou a budou následovat DSZN, ve druhém případě budeme háčkovat DS do pružného řetízku.

1. řada: N za DS, pět DS do pružného řetízku, DSZN v části rukávu, kde pokračuje vzorek ze sedla, řadu končíme KS pod náhradu a pokračujeme v háčkování bez ukončení řady. Do KS umístíme označovač.
2. – 15. řada: háčkujeme DSZN dokola. V poslední řadě, čtyři očka před pomyslným koncem háčkujeme PDS, PDS, KS, KS a poslední řadu končíme PO.

Svetřík rukáv spodní lem, Cotton Soft Color, háček 5 mm
16. řada: N za PDS, PRPDS a ZRPDS POZOR kolem dvou DS z předchozí řady, toto schéma opakujeme. Tím redukujeme počet sloupků a zúžíme patent. Končíme PO.
17. – 21. řada: háčkujeme PRPDS do PRPDS a ZRPDS do ZRPDS, řadu končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme.
Postup zopakujeme u druhého rukávu, kde budeme začínat rovnou vzorem sedla, tj. DSZN a končíme 5 DS do pružného řetízku.

Svetřík horní lem, Cotton Soft Color, háček 5 mm
1. řada: Přízi navážeme v zadní části svetříku v místech, kde jsme spojili druhou řadu sedla. N za PDS, dále střídáme PRPDS a ZRPDS, řadu končíme PO.
2. – 3. řada: N za PDS, háčkujeme PRPDS do PRPDS a ZRPDS do ZRPDS, řadu končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme.

Pozn. Pokud má dítě větší obvod hlavy než je 50 cm, použijeme na horní olem háček 6 mm.

Svetřík kapsa – lichoběžník, Cotton Soft Color, háček 5 mm
1. řada: 27 oček pružného řetízku + 2 ŘO na otočení
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku a uháčkujeme PDS, dále PDS do každého očka, na konci řady otočíme (28)
3. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do mezer, počítáme, na konci řady háčkujeme PDS do N, otočíme (28)
4. řada:
pomocí PO se posuneme o jedno očko, N za PDS, háčkujeme PDS do mezer, na konci řady háčkujeme PDS do N, otočíme (26)

5. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do mezer, počítáme, na konci řady háčkujeme PDS do N, otočíme (26)
6. řada: pomocí PO se posuneme o jedno očko, N za PDS, háčkujeme PDS do mezer, na konci řady háčkujeme PDS do N, otočíme (24)
7. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do mezer, počítáme, na konci řady háčkujeme PDS do N, otočíme (24)
8. řada: pomocí PO se posuneme o jedno očko, N za PDS, háčkujeme PDS do mezer, na konci řady háčkujeme PDS do N, otočíme (22)
9. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do mezer, počítáme, na konci řady háčkujeme PDS do N, otočíme (22)

10. řada: pomocí PO se posuneme o jedno očko, N za PDS, háčkujeme PDS do mezer, na konci řady háčkujeme PDS do N, otočíme (20)
11. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do mezer, počítáme, na konci řady háčkujeme PDS do N, otočíme (20)
12. řada: pomocí PO se posuneme o jedno očko, N za PDS, háčkujeme PDS do mezer, na konci řady háčkujeme PDS do N, otočíme (18)
13. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do mezer, počítáme, na konci řady háčkujeme PDS do N, otočíme (18), přízi ukončíme.

Navážeme ve spodním rohu a obháčkujeme boční řady pomocí KS ve schématu 2 KS – 1 KS na jednu vodorovnou řadu. V horním rohu háčkujeme oblouček 3 KS do jednoho očka. Na horní hraně pokračujeme střídáním PRPDS a ZRPDS. V následujícím rohu háčkujeme 3 KS a opět olemujeme boční stranu kapsy ve schématu 2 KS – 1 KS na jednu vodorovnou řadu.

Dokončení
Volné konce zapošijeme, na přední díl našijeme kapsu. Svetřík dozdobíme štíkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing, IGTV a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..