Svetřík Twinkle Baby

4.12.2019

Tak jsem malé uháčkovala svetřík na první den do školky. Přízi YarnArt Twinkle Baby si vybrala sama. Klubíčko je plné třpytek a růžové, takže mne její volba vůbec nepřekvapila.

S Twinkle Baby to pro mne bylo první setkání. V klubíčku o 100g je 280 metrů příze ve složení 95% akryl, 5% metalické polyesterové vlákno. Klubíčka věnovalo www.bezvapleteni.cz, výhradní dovozce značky YarnArt do České republiky. A jelikož jsem hned od začátku měla jasno, že svetřík bude oversize, zvolila jsem poměrně širokou škálu háčků od šestky až po dvanáctku. Na svetřík 98 – 110 cm je spotřeba 2.5 klubíčka. Velikost je celkem zavádějící, mám takový dojem, že svetřík s malou „poroste“ až do první třídy.

Co se týče střihu, svetřík má klasické sedlo z dlouhých sloupků. Tělo je pak háčkované většími háčky a má rozšiřující charakter tak, aby se pod svetřík pohodlně vešly nařasené šaty, které u nás frčí. Navíc – materiál nahrává spíše slavnostnímu rázu, takže první den školky, školy, narozeniny, oslavy, svatby, Vánoce, Velikonoce – tam všude nalezne uplatnění. Skrz metalické vlákno jsem měla strach, že se malá bude ošívat. Ale kdepak, svetřík získal hned od počátku přední místo v poličce s oblečením. No a my se do něj pustíme, ať stihnete uháčkovat třeba ještě pod stromeček.

Svetřík Twinkle Baby, velikost 104-116 (4-6 let)
Příze: YarnArt Baby Twinkle 9042 nebo 9043, zakoupíte na www.pletemesi.cz  nebo www.pletiemesi.sk
Rozměry: celková délka od ramene ke spodnímu okraji 49 cm (svetřík je spíše delší kvůli šatům), šířka podpaždí 33 cm, výše sedla 14 cm s olemem 16 cm. Délka rukávu od konce sedla 39 cm včetně olemu (jsou hodně dlouhé na ohrnutí, zmenšíte když uberete počet řad rukávu) – celkově menší velikosti svetru docílíte pokud začnete na menší počet oček nebo snížíte velikosti háčků, tj. 4-6-8-10 mm

Háček: 6mm, 8mm, 10mm, 12mm
Knoflíky 3 kusy
Jehla a nit
Označovač nebo kousek příze
Časový rozpočet: 6-8 hodiny včetně úprav
Pro mírně pokročilé

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek, DS do mezer
PDS – polodlouhý sloupek
KS – krátký sloupek

Sedlo a tělo svetříku háčkujeme po řadách tam a zpět, přičemž končíme do náhrady z předchozí řady a začínáme náhradou N, tj. 2/3 ŘO za DS a 1 volné ŘO za KS.

SEDLO, Baby Twinkle, háček 6mm
1. řada: 57 ŘO pružného řetízku + 3 ŘO na otočení
2. řada: nachystáme si 4xoznačovač, který vložíme do 8 – 20 – 38 – 50 očka a háčkujeme DS do očka, tam kde je označovač háčkujeme 2 DS-ŘO-2 DS do jednoho očka, otočíme (70)
3. řada: háčkujeme DS do DS, v této řadě háčkujeme oba DS v rozšíření, pod ŘO opět háčkujeme 2 DS-ŘO-2 DS, otočíme (86)

4. řada: háčkujeme DS do DS, v rozšiřujících rozích háčkujeme pouze první DS. Dále pod ŘO háčkujeme 2 DS-ŘO-2 DS, jeden DS přeskočíme a háčkujeme od dalšího DS (92)
5. řada: háčkujeme DS do DS, v rozšiřujících rozích háčkujeme pouze první DS. Dále pod ŘO háčkujeme 2 DS-ŘO-2 DS, jeden DS přeskočíme a háčkujeme od dalšího DS (100)
6. řada:  háčkujeme DS do DS, v rozšiřujících rozích háčkujeme pouze první DS. Dále pod ŘO háčkujeme 2 DS-ŘO-2 DS, jeden DS přeskočíme a háčkujeme od dalšího DS (108)

7. řada: háčkujeme DS do DS, v rozšiřujících rozích háčkujeme pouze první DS. Dále pod ŘO háčkujeme 2 DS-ŘO-2 DS, jeden DS přeskočíme a háčkujeme od dalšího DS (116)
8. řada: háčkujeme DS do DS, v rozšiřujících rozích háčkujeme pouze první DS. Dále pod ŘO háčkujeme 2 DS-ŘO-2 DS, jeden DS přeskočíme a háčkujeme od dalšího DS (124)
9. řada: háčkujeme DS do DS, v rozšiřujících rozích háčkujeme pouze první DS. Dále pod ŘO háčkujeme 2 DS-ŘO-2 DS, jeden DS přeskočíme a háčkujeme od dalšího DS (132)
10. řada: háčkujeme DS do DS, v rozšiřujících rozích háčkujeme pouze první DS. Dále pod ŘO háčkujeme 2 DS-ŘO-2 DS, jeden DS přeskočíme a háčkujeme od dalšího DS. V poslední řadě bychom měli mít 140 DS

11. řada: v této řadě dojde ke spojení sedla, háčkujeme DS do DS, až doháčkujeme k prvnímu rozdvojení (označovač), zde háčkujeme volně řetízek ze 12 ŘO, který přiháčkujeme pomocí DS k následujícímu rozdvojení (označovač). Dále háčkujeme DS do DS v zádové části, až doháčkujeme k dalšímu rozdvojení (označovač), uháčkujeme volně řetízek 12 ŘO, který přiháčkujeme pomocí DS s posledním rozdvojením (označovač), doháčkujeme DS na předním dílu.

TĚLO svetříku, Baby Twinkle, háček 6 mm
1. řada: N za KS, dále ŘO, očko vynechat, do následujícího očka háčkujeme KS, opakujeme tedy KS-ŘO a očko vynechat do konce řady, spočítáme počet KS, otočíme, háčkujeme zpět
2. řada: N za KS, dále ŘO, háček vedeme pod ŘO z předchozí řady a zde uháčkujeme KS, opakujeme, na konci háčkujeme KS do náhrady, otočíme a háčkujeme zpět
3. řada: N za KS, dále KS-ŘO, opakujeme

TĚLO svetříku, Baby Twinkle, háček 8 mm
4. – 6. řada: N za KS, dále KS-ŘO, opakujeme

TĚLO svetříku, Baby Twinkle, háček 10 mm
7. – 9. řada: N za KS, dále KS-ŘO, opakujeme

TĚLO svetříku, Baby Twinkle, háček 12 mm
10. – 31. řada: N za KS, dále KS – ŘO, opakujeme, přízi ukončíme

RUKÁV, Baby Twinkle, háček 8 mm
1. řada: háčkujeme KS – ŘO, očko vynechat, v podpaždí, kde je řetízek uděláme pouze 5 x opakování KS-ŘO, háčkujeme dokola, řadu neukončíme
2. – 3. řada: háčkujeme vzorek KS – ŘO, opakujeme

RUKÁV, Baby Twinkle, háček 10 mm
4. – 6. řada: háčkujeme vzorek KS – ŘO, opakujeme

RUKÁV, Baby Twinkle, háček 12 mm
7. řada: háčkujeme vzorek KS – ŘO a POZOR! háčkujeme ve schématu 2 KS-ŘO za sebou, jeden vynechat, opakujeme (je to z důvodu velkého háčku)
8. – 32. řada: háčkujeme vzorek KS – ŘO, opakujeme

RUKÁV, Baby Twinkle, háček 8 mm
33. – 38. řada: háčkujeme vzorek KS – ŘO, opakujeme, v poslední řadě končíme PO

RUKÁV OLEM, Baby Twinkle, háček 6
39. řada: N za KS, dvě očka vynechat, vějířek z 5ti DS, očko vynechat, do následujícího uháčkujeme KS, dvě očka vynechat, háčkujeme vějířek, opakujeme, přízi ukončíme

OLEM svetříku, Twinkle Baby, háček 8 mm
1. řada: 3 x KS-ŘO a jednou vynechat, opakujeme do výše sedla, v oblasti sedla 2 KS do jednoho okénka, 4 KS do jednoho očka (roh) v oblasti límce. Kolem krku háčkujeme PDS s tím, že sháčkujeme 3 PDS v místech, kde se sedlo původně rozšiřovalo, 4 KS do jednoho očka (roh) v oblasti límce, 2 KS do jednoho okénka v oblasti sedla, poté 3x KS-ŘO a jednou vynechat. Spodní lem háčkujeme KS-ŘO, končíme ve spodním rohu PO.

2. řada: N za PDS, dále PDS dokola, v horním rohu v oblasti límce 1 KS vynechat, do následujícího 5 PDS, 1 KS vynechat. Kolem krku pokračujeme PDS, v druhém horním rohu v oblasti límce 1 KS vynechat, do následujícího 5 PDS, 1 KS vynechat a pokračujeme PDS až ke spodnímu rohu, kde uděláme 5 PDS, dále spodní lem svetříku háčkujeme vzorkem KS-ŘO, končíme ve spodním rohu s 5-PDS a PO.

3. řada: N za KS, očko vynechat, vějířek 5 DS, dvě očka vynechat, háčkujeme kolem celého svetříku. V rozích v oblasti límce háčkujeme vějířek 5 PDS do prostředního PDS z předchozí řady. Spodní lem obháčkujeme kombinací KS a vějířky z 5-ti PDS. Končíme PO.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Našijeme 3xknoflík v oblasti sedla.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. 

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

3 Comments

 • Reply Petra Benedikovičová 14.12.2019 at 20:45

  Dobrý večer,

  Takže když bych chtěla velikost 128, tak mám použít větší háček?

  Děkuji za odpověď.

  Hezký vecer

  • Reply Krampolinka 14.12.2019 at 21:36

   Háček bych nechala, přidala bych pár sloupků v sedle.

 • Reply Adventní kalendář 2022 Háčkování na každý den - www.krampolinka.cz 21.12.2022 at 8:59

  […] YarnArt Baby Twinkle – co třeba dětský svetřík […]

 • Leave a Reply

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..