Top Anchor

10.5.2024

V dnešním video návodu si uháčkujeme jednoduchý top  z nádherné přírodní příze Anchor Cotton n´ Linen.

Anchor Cotton n´ Linen je klubíčko 50g s návinem 102m a jedná se o přírodní směs 60% bavlna a 40% len. Příze byla navržena a vyrobena z kvalitních přírodních materiálů s myšlenkou udržitelnosti a ohleduplnosti k životnímu prostředí, a to včetně použitých barviv. Příze má atest pro děti do tří let. Výrobky po vyprání a nošení jsou měkoučké a příjemné k pokožce. Z příze bude krásný krajkový svetřík, kardigan nebo topík.  Cotton n´ Linen lze pořídit samostatně nebo v setu po třech klubíčcích s návodem na klobouček. Výběr v barvách naleznete zde.

Klubíčka poskytl velkoobchod Mezshop. Různé barvy jsme si ukázali v podcastu Povídání u klubíčka #84 a článek si můžete přečíst zde.

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče topu, jedná se o velmi jednoduchý střihu ála 70 léta. V zahraničí najdete tento typ pod označením „halter top“.  Budeme háčkovat plný čtverec, který v posledních řadách u výstřihu zarovnáme, takže vznikne nepravidelný pětiúhelník. V poslední řadě top lemujeme tunýlkovým způsobem, což krásně zpevní kraje. Nakonec naháčkujeme šňůrky.  Top se nosí zavázaný za krkem a na zádech. Top nosíme buď na holé tělo bez prádla nebo na plavky. Tento typ sluší mladým štíhlým dívkám a ženám se souměrnou postavou. 
  • Co se týče vzoru, háčkujeme jednoduchý čtverec a střídáme v plné části řadu dlouhých sloupků a krátkých sloupků. V plné části čtverce háčkujeme po řadách tam a zpět. Tímto docílíme pravidlených rohů.  V rozích jsem přidávala v každé druhé řadě. Pokud použijete tenčí přízi, doporučuji přidávat i v řadě, kde háčkujeme krátké sloupky.
  • Co se týče úpravy velikosti, tento typ topu je velmi variabilní a jednoduše si ho upravíme jak na dětskou tak dospělou velikost. Stačí změřit šířku čtverce mezi nejvzdálenějšími cípy a tato délka musí odpovídat minimálně 2/3 obvodu hrudníku.

TIPY PRO VÁS:
Přiměřujte a zkoušejte. Top je krásný k bokovým sukýnkám nebo kraťáskům. V návodu je dospělá velikost a velikost 134.

Ať se Vám top Anchor podaří. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s výrobou topu Anchor? Fotečky vkládejte prosím do SKUPINKY KRAMPOLINKA na FB. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #topanchor.

TOP ANCHOR
Příze: Anchor Cotton n´ Linen
Spotřeba:  3 klubíčka na velikost 42-44
Rozměry: šířka dětského čtverce je 44-46 cm, šířka čtverce pro dospělou osobu 48 cm
Háček: 4 mm
Jehla a nit v barvě příze, označovač, štítek
Časový rozpočet: cca 6 hodin
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
PO – pevné oko
DS – dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
MK – magický kroužek

DOSPĚLÁ A DĚTSKÁ VELIKOST
Čtverec, háček 4 mm, barva číslo 1
1. řada: do MK háčkujeme 2 ŘO místo DS, dále 15 DS. Končíme PO. (16)
2. řada: 2 ŘO místo DS, ŘO do vzoru. Dále DS do DS, ŘO. Opakujeme. Řadu končíme PO. (16)
3. řada: 2 ŘO místo DS, dále 2 DS pod ŘO, DS do DS. Opakujeme. Řadu končíme PO. (48)

4. řada: ŘO a KS do stejného oka. +Dále 2 ŘO, 2 sloupky přeskočíme, do třetího uháčkujeme KS (3x). 3 ŘO, 2 sloupky přeskočíme, do třetího uháčkujeme KS (1x = základ rohu, označíme označovačem).+ Opakujeme vzor mezi znaménky po obvodu kruhu. Poslední oblouk v rohu tvoří ŘO a DS do očka náhrady. Tímto způsobem skončíme ve středu obloučku rohu. OTOČÍME.
5. řada: 3 ŘO místo DS, 2 DS pod oblouk v rohu – máme polovinu rohu. +Dále háčkujeme 3 DS pod oblouk a DS do KS (2x). Dále 3 DS pod oblouk. V rohu háčkujeme 3 DS-3ŘO-3DS. + Opakujeme vzor mezi znaménky. Na konci řady v rohu háčkujeme 3 DS pod oblouček v rohu a ŘO a DS do očka náhrady. Tímto způsobem skončíme ve středu obloučku rohu. OTOČÍME.
6. řada: ŘO a KS pod oblouček, KS pod oblouček. Dále háčkujeme KS do každého sloupku. V rozích háčkujeme 3 KS pod ŘO – do prostředního KS vložíme označovač. Řadu končíme KS a PO do očka náhrady. OTOČÍME.

7. řada: 2 ŘO místo DS, dále 2 DS do stejného oka (prostřední KS v rohu čtverce). Dále háčkujeme DS do KS. V rohu háčkujeme 5 DS do prostředního KS. Řadu končíme 2 DS do oka, kde jsme začínali háčkovat náhradu, PO. OTOČÍME.
8. řada: ŘO a KS do jednoho oka. Dále KS do DS po obvodu čtverce.

Pozn. Pokud budeme háčkovat tenčí přízí než je uvedeno v návodu, doporučuji háčkovat do prostředního DS v obloučku 3 KS. Stejným způsobem postupujeme, pokud by se nám čtverec v rozích stáčel nahoru.

9. – 15. řada: opakujeme řady 7 a 8. V poslední řadě přízi ukončíme. Máme čtverec o průměru 35 cm.

Tvarování výstřihu, háček 4 mm, barva číslo 2
16. řada: ŘO a KS do prostředního DS. Dále háčkujeme KS do DS. Na konci řady neháčkujeme PO. OTOČÍME práci.
17. řada: 3 ŘO místo DS. Sháčkujeme dva DS do jednoho oka. Sháčkujeme dva DS do jednoho oka. Dále háčkujeme DS do DS. V rohu do prostředního KS háčkujeme 5 DS. Na posledních čtyřech očcích na konci řady sháčkujeme 2 x dva DS do jednoho oka. OTOČÍME práci.
18. řada: ŘO a KS. Dále sháčkujeme dva KS do jednoho očka. Háčkujeme KS do DS. POZOR – v rohu do prostředního DS ve vějířku háčkujeme 3 KS. Poslední dvě oka v řadě sháčkujeme dva KS do jednoho očka. OTOČÍME práci.
19. – 22. řada: háčkujeme jako řadu 17 a 18. Končíme řadou krátkých sloupků. V poslední řadě obháčkujeme krátkými sloupky i krátkou stranu pětiúhelníku, tj. dva KS na jednu řadu DS a jeden KS na řadu KS.

PRO DĚTSKOU VELIKOST HÁČKUJEME POUZE ŘADY 16. – 20. 

Tunýlkový lem a ramínko za krk, háček 4 mm, bava číslo 3
1a. řada: Navážeme přízi v místě rohu pětiúhleníku. Háčkujeme 2 ŘO místo DS a DS do stejného očka za přední nitku. Dále háčkujeme po lícové straně DS za přední nitku. V rohu pětiúhelníku háčkujeme 3 DS, v rohu původního čtverce háčkujeme 5 DS za přední nitku. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme.

1b. řada: Navážeme přízi v místě rohu pětiúhleníku v rubové straně. Háčkujeme 2 ŘO místo DS a DS do stejného očka za přední nitku. Dále háčkujeme po rubové straně DS za přední nitku. V rohu pětiúhelníku háčkujeme 3 DS, v rohu původního čtverce háčkujeme 5 DS za přední nitku. Řadu končíme PO. Přízi neukončíme.
2. řada: Pomocí krátkých sloupků sháčkujeme obě řady DS dohromady. Končíme PO. Přízi ukončíme.

Šňůrky, háček 4 mm, dvě vlákna cca 10 metrů dlouhá
Vlákna přeložíme na polovinu. Přeloženou smyčku prostrčíme okem v rohu čtverce a uháčkujeme řetízek v potřebné délce. Háčkovala jsem 75 ok pro dospělou velikost. Šňůrku jsem ukončila sukem.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Našijeme štítek.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek a velikost se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Katka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..