Top Rainbow pro děti

21.7.2022

Jednoduchý háčkovaný crop top pro děti velikost 5-8 let. Použila jsem zbytek z duhového klubíčka Mool Rainbow. Top využijete i jako základ pro šaty či tuniku.

Na topík jsem použila tři poslední barevné přechody duhového klubíčka Mool Rainbow, tří nitka, 50% bavlna a 50% akryl, 1100 metrů, barva č. 264. Klubíčko má krásné pomalé přechody od žluté přes meruňkovou, fialkovou až po tyrkys. Žlutou až fialkovou jsem využila na háčkované letní šatičky Rainbow, video návod zde. No a ze zbytku – tři barevné přechody mi vyšel jednoduchý dětský crop topík na léto. Díky složení je výsledný výrobek lehoučký a příjemně se nosí po celý rok.

Klubíčko Mool nám věnoval e-shop www.i-prize.cz. Článek zde a video z rozbalování balíčku s duhovkami a novinkami naleznete zde.

Co se týče topíku, budeme háčkovat od čtvercového sedla. 10-11 filetových čtverečků odpovídá velikosti 116-122, 12-13 filetových čtverečků odpovídá velikosti 128-134. Základní řetízek spočítáme jednoduše: např. 10 filetových čtverečků (jedna strana sedla) x 2 (počet ok čtverečku) x 4 (strany) = 80 tj. celkový počet ok pružného řetízku. Budeme háčkovat jednoduché dlouhé sloupky za zadní nitku. Věnujte pozornost videu při začátku a konci řady, případně mrkněte pod text na fotky, kam háčkovat první DSZN. Po spojení sedla háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady. Spodní lem topíku tvoří vzor kytiček, který jsem použila na háčkovaném kloboučku Begonia a háčkovaných šortkách Big Sublime. Vzorek je jednoduchý a topíku dodá šmrnc. Tento druh sedla se hodí na letní projekty. Na svetříky a kardigany bych volila spíše obdélníkové sedlo.

Jaké další projekty si můžete uháčkovat z duhovek MOOL?

Vaše háčkované topíky Rainbow pro inspiraci pro ostatní a případné dotazy na úpravu velikosti prosím vkládejte do tohoto příspěvku na FB. No a my se pustíme do práce, ať mají holčičky v létě co na sebe.

Top Rainbow
Příze: Mool Rainbow, č. 264
Spotřeba: tří nitka, na tuto velikost stačí cca 100 g duhovky
Háček: 2.5 a 3 mm, 4 mm na lem (podle utahování)
Velikost: 128-134
Rozměry: šířka 30 cm, přední délka 30 cm
Jehla s velkým ouškem, označovač, přívěšek medvídek
Časový rozpočet: 7.5 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
DS – dlouhý sloupek
DSZN – dlouhý sloupek za zadní nitku
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
pikotka – 3 řetízková očka spojená pevným okem
2NDS – dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek

Topík háčkujeme od sedla od pružného řetízku. Řada začíná náhradou N, tj. 3 ŘO místo prvního DS a řada končí ŘO/2 ŘO a DS, čímž se dostaneme do středu obloučku rohu sedla. Rohy sedla tvoří 2 DS-2ŘO/3ŘO-2DS, dále háčkujeme první DS za zadní nitku do prvního DS (POZOR – i do náhrady z předchozí řady!) Počet řetízkových ok v rohu sedla nebo místo prvního DS uzpůsobíme vlastnímu utahování. Po spojení sedla háčkujeme tělo topíku tzv. dokola bez ukončení řady. Vzor kytiček háčkujeme po řadách. Řada začíná náhradou a končí pevným okem. Olem rukávů a výstřihu háčkujeme po řadách. Řada začíná N, tj. 1 ŘO místo prvního KS a končí PO.

Top – sedlo, háček 2.5 mm
1. řada: pro sedlo háčkujeme 96 řetízkových ok pružného řetízku + 3 ŘO (N za první DS) a 2 ŘO do vzoru, otočíme

Top – sedlo, háček 3 mm
2. řada: háček vedeme do druhého očka pružného řetízku a uháčkujeme DS, dále +2 ŘO, očko přeskočit, DS do očka+, vzor mezi znaménky plus 12x opakujeme. Pro třinácté okénko (roh sedla) háčkujeme 2/3 ŘO a DS do stejného místa, jako končí dvanácté okénko. Pokračujeme +2 ŘO, očko přeskočit, DS+. Vzor mezi znaménky plus 12x opakujeme.  Pro třinácté okénko (roh sedla) háčkujeme 2/3 ŘO a DS do stejného místa, jako končí dvanácté okénko. Pokračujeme +2 ŘO, očko přeskočit, DS+. Vzor mezi znaménky plus 12x opakujeme.  Pro třinácté okénko (roh sedla) háčkujeme 2/3 ŘO a DS do stejného místa, jako končí dvanácté okénko. Pokračujeme +2 ŘO, očko přeskočit, DS+. Vzor mezi znaménky plus 12x opakujeme.  Pro poslední roh a spojení s protilehlým koncem háčkujeme 2 ŘO a DS do třetího očka náhrady. Tím se dostaneme do středu obloučku rohu sedla.

3. řada: N za DS, DS pod DS v rohu sedla, DS do DS. + 2 DS pod ŘO, DS do DS+ vzor mezi znaménky opakujeme po celém obvodu sedla. V rohu háčkujeme 2 DS – 2/3 ŘO – 2 DS pod ŘO z předchozí řady. Na konci řady háčkujeme 2 DS pod ŘO, 2 ŘO a DS do třetího očka náhrady čímž se dostaneme do středu obloučku rohu sedla. Jedna strana sedla má 41 DS.

Pozn. Na každé straně sedla spočítáme dlouhé sloupky. Musíme mít stejný počet, aby se sedlo netočilo. Věnujeme pozornost začátku a konci řady – zde se často chybuje. Pevné oko vedeme do třetího očka náhrady, jinak se nám jeden sloupek v součtu ztratí!

4. řada: N za DS, DS pod DS v rohu sedla, POZOR! DS do třetího očka náhrady z předchozí řady (pokud zvládnete, tak ideálně za zadní nitku), dále DSZN do každého DS z předchozí řady po celém obvodu sedla. V rozích háčkujeme 2 DS – 2/3 ŘO – 2 DS. Na konci řady háčkujeme 2 DS pod ŘO, 2 ŘO a DS do třetího očka náhrady, čímž se dostaneme do středu obloučku rohu sedla.  Jedna strana sedla má 45 DS.

Pozn. Věnujeme pozornost videu nebo fotce pod textem, kam vést háček pro první DSZN po rohu sedla!

5. – 11. řada: háčkujeme stejně jako řadu 4, každá strana sedla se zvýší o 4 DS. Počet řad sedla přizpůsobíme tak, abychom při rozložení měli 31 cm x 29 cm před sháčkováním.

Top – spojení sedla, háček 3 mm
12. řada: N, DS pod DS  v rohu sedla, ŘO a 2 očka pružného řetízku. Pomocí DS pod ŘO v rohu se spojíme s protilehlou stranou. Uháčkujeme DS pod ŘO a pokračujeme vzorem DSZN na předním díle sedla. Na konci řady háčkujeme 2 DS pod ŘO, ŘO + 2 očka pružného řetízku a pomocí DS pod ŘO v rohu se spojíme s protilehlou stranou. Uháčkujeme DS pod ŘO a pokračujeme vzorem DSZN na zadním díle sedle. Na konci řady háčkujeme KS do očka náhrady, vložíme sem označovač a pokračujeme v háčkování tzv. dokola bez ukončení řady.

Top – tělo, háček 3 mm
13. řada: háčkujeme DSZN do prvního DS, dále DS do každého očka pružného řetízku a DSZN na předním díle. V podpaždí háčkujeme DS do každého očka pružného řetízku a pokračujeme vzorem DSZN na zadním díle. Na konci řady háčkujeme DSZN do KS a pokračujeme v háčkování tzv. dokola bez ukončení řady.

14. – 21. řada: háčkujeme DSZN po celém obvodu topíku (149 DSZN).

Top – rozšíření, háček 3 mm
22. řada: V této řadě rozšíříme každý 11tý sloupek, tj. háčkujeme 2 DSZN do jednoho očka. Rozšíříme na počet sloupků dělitelný 18-ti. (162 sloupků). Rozšíříme pouze 13x. Na konci řady tři sloupky před označovačem/pomyslným koncem řady háčkujeme PDS, PDS, KS vše za zadní nitku a končíme PO.

Top – vzor, háček 3 mm
23. řada: 2 ŘO jako náhrada za DS, 4 DS do následujících oček, 3 očka přeskočit, 4 ŘO. Do čtvrtého očka háčkujeme 3 sháčkované 2NDS, 4 ŘO. Vzor do konce řady: přeskočit 3 očka, do čtvrtého očka háčkujeme DS a dále 10 DS do následujících oček (11), 4 ŘO, tři očka přeskočit, tři sháčkované 2NDS, tři očka přeskočit, 4 ŘO. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. Máme XY opakování vzoru.
24. řada: 2 ŘO jako náhrada za DS, DS do DS, 5 ŘO do vzoru, sháčkujeme dva 2NDS, uháčkujeme KS pod ŘO, KS do spojovacího očka, KS pod ŘO, 5 ŘO a sháčkujeme dva 2NDS. Vzor do konce řady: přeskočit tři sloupky, od čtvrtého sloupku háčkujeme DS a dále 4 DS do následujících DS (5). Dále 5 ŘO a sháčkujeme dva 2NDS. Uháčkujeme KS pod ŘO, KS do spojovacího očka, KS pod ŘO, 5 ŘO a sháčkujeme dva 2NDS. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO.

25. řada: 2 ŘO jako náhrada za DS, DS do DS. Vzor 7 ŘO, uháčkujeme KS do prvního KS, KS do druhého a KS do posledního KS z předchozí řady, dále 7 ŘO a háčkujeme DS do prvního DS a dále 4 DS do následujících sloupků (5). Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO.
26. řada:  2 ŘO jako náhrada za DS, DS do DS. Tři DS pod ŘO, 3 ŘO a do prostředního KS háčkujeme tři sháčkované 2NDS, 3 ŘO. Vzor do konce řady: 3 DS pod ŘO, 5 DS do DS, 3 DS pod ŘO, 3 ŘO a do prostředního KS háčkujeme tři sháčkované 2NDS, 3 ŘO. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO.

Top – spodní lem, háček 3 mm
27. řada: 2 ŘO jako náhrada za DS. Háčkujeme DS do DS. 3 DS pod ŘO, DS do spojovacího očka, 3 DS pod ŘO. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO.
28. řada: ŘO jako náhrada za KS. Dále háčkujeme KS, KS a nad každým třetím KS uháčkujeme pikotku, tj. 3 ŘO spojená PO. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO.

Top, lem rukávy, háček 3/4 mm podle utahování
1. řada: začínáme v podpaždí v místě spoje. N za KS a háčkujeme KS do místa, kde začíná sedlo . Zde háčkujeme schéma 3 KS a pikotka. Řadu končíme PO. Postup zopakujeme na protilehlém rukávu.

Top, lem výstřih, háček 3/4 mm podle utahování
1. řada: začínáme v zadní části sedla (rozparek). N za KS, KS, KS pikotka. Opakujeme schéma 3 KS a pikotka. Řadu končíme PO.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Topík dozdobíme třeba kovovým medvídkem z Joom.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Klubíčka MOOL Funny - www.krampolinka.cz 9.10.2023 at 14:25

    […] Dětský CropTop RAINBOW, video návod zde  […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..