Muchlovátko, usínáček, šmudlátko… říkejte jim jak chcete, děti je mají rády. Rádi si s nimi před spaním jezdí po obličeji, mačkají a tulí se k nim. Usínáčky nejsou veliké, zkrátka tak akorát, aby je miminkovská ručka hezky uchopila.
Jako každá hračka, měla by být správně vyrobená z materiálů určených pro děti, tj. s atestem zkušebního úřadu. To žinylkové příze bohužel nejsou. Nicméně, pokud si budete usínáčka vyrábět pro své dítko, určitě víte, co děláte a budete hračku pravidelně kontrolovat. Co určitě nedoporučuji:
- používat žinylkové hračky u dětí, které rády trhají zoubky a koušou – drobné žinylkové chloupky se jim totiž mohou dostat do pusinky, kde rozhodně nemají co dělat, v tomto případě mrkněte na návod na usínáček medvídek zde na webovce. Ten je vyroben z bavlny/bambusu, což je vhodnější materiál, případně zvolte materiál např. firmy VlnaHep s atestem pro děti do tří let
- na žinylkové hračky používáme o hodně menší háček, než jsme zvyklé – zde platí pravidlo o utahování, takže vám bohužel neřeknu, jaký háček je pro vás ten nej. Jak poznám, že používám nevhodný háček? Když vám leze ven výplň. To také není nejvhodnější pro malá miminka. Výplň mohou lehce spolknout. Můžeme vyřešit tak, že dáme duté vlákno do silonky a tu teprve zapravíme do hračky.
- pokud budete hračku vyrábět jako dárek, zkuste nenápadně vyzjistit, jak je na tom mladá maminka se vztahem k bezpečnosti, ať vám poté hračku doslova neotluče o hlavu jako „nebezpečnou“
- na usínáčky/hračky pro nejmenší NEPOUŽÍVÁME žádné drobné části, ideálně ani bezpečnostní očka, drobné knoflíky, perličky atd, zkrátka nic, co by mohlo miminko zaujmout natolik, že by šikovné prstíky překonaly i nemožné a nedošlo ke spolknutí či vdechnutí malé části. Hřívu, vlásky, řasy apod. uzlíkujeme a fixujeme k hračce opravdu důkladně. Pozor také na různé barvičky a dobarvování materiálu. Nikdy nevíte, jestli miminko bude hračku pouze mačkat nebo jí olizovat čumák či tvářičky.
- pozor na prodej žinylkových hraček – tím, že nejsou vyrobeny z materiálů vhodných pro děti do tří let (atest), nelze je prodávat s označením „hračka“
Pokud jste se smířili se všemi výše uvedenými riziky, můžeme se směle pustit do práce.
Usínáček žirafa
Příze: Himalaya Dolphin Baby žlutá a bílá, Vlnap Bambi tmavohnědá, stačí od barvy klubíčko, duté vlákno, zakoupíte na www.mojegalanterka.cz, tmavě hnědá příze kousíček na „hřívu“ mezi tykadla a na vyšití nozder a úsměvu (já použila přízi Batole), sněhurku černou a bílou na háčkované oči
Háček: 5 mm a 4.5 mm na tělo žirafky, čtverec je háčkovaný háčkem 6 mm, očička 2 mm (zde platí, že klidně vezměte menší háček pokud méně utahujete, sice budete mít ve výsledku menší velikost, ale za to nebude vyčuhovat výplň
Hodinový rozpočet: cca 4-5 hodin včetně úprav
MK – magický kroužek
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
DS – dlouhý sloupek
PO – pevné oko
N – náhrada, tj. první „sloupek“ v řadě, 1 ŘO za KS, 2 ŘO za DS
Videa na jednotlivé druhy naleznete v záložce Základy háčkování.
Čumák/hlava, háček 5 mm, BÍLÁ
1. řada: 7 KS do MK
2. řada: zdvojíme každý KS, 14 KS
3. řada: 14 KS
4. řada: schéma 2-1, tj. 21 KS
5-6. řada: 21 KS
ŽLUTÁ
7. řada: 21 KS
8. řada: zdvojíme každý pátý KS, tj. 25 KS
9. řada: 25 KS
10: řada: zdvojíme každý pátý KS, tj. 30 KS
11. řada: zdvojíme patnáctý a poslední, tj. 32 KS
12. – 13. řada: 32 KS
14. řada: sháčkujeme každý třetí
15. řada: sháčkujeme každý třetí
vyplníme dutým vláknem
16. řada: sháčkujeme každý druhý
17. řada: sháčkujeme každý až do stažení
Vznikne podlouhlé „cosi“, co výhledově bude hlava žirafky
TYKADLO, háček 5 mm, 2x, HNĚDÁ
1. řada: 5 KS do MK
2. řada: zdvojíme 4x, tj. 9 KS
3.-4. řada: 9 KS
ŽLUTÁ
5. řada: sháčkujeme třetí a sedmý KS, tj. 7 KS
6.- 7. řada: 7 KS
Nevycpáváme.
RUKA, háček 5 mm, 2x, HNĚDÁ
1. řada: 6 KS do MK
2. řada: zdvojíme každý KS, tj. 12 KS
3. – 4. řada: 12 KS
ŽLUTÁ
5. řada: sháčkujeme třetí, šestý a devátý KS, tj. 9 KS
6.-12. řada: 9 KS
11. řada: spojíme pevnými oky, nevycpáváme
UCHO, háček 4.5 mm, ŽLUTÁ
1. řada: 8 ŘO, píchneme do třetího očka od háčku (tj. šestého od začátku), DS, DS, DS, PDS, PDS, 4xKS do posledního očka, PDS, PDS, DS, DS, DS, DS (je to jako podrážka u botičky mírně vytvarovaná do špičky)
2. řada: obháčkujeme KS s tím, že uděláme 2 KS pod první DS, dále KS do každého očka, do špičky zdvojíme KS z předchozí řady (tj. 8 KS), dále opět KS do každého očka a pod poslední DS opět dva KS, vznikne jakoby lísteček
OČI, háček 2 mm, 2x, ČERNÁ
1. řada: 14 PDS do MK, MK utáhneme jen lehce
BÍLÁ
2. řada: zdvojíme každý druhý PDS, tj. 28 PDS, do MK přes černou řadu uděláme nahozený PDS, tj. vytvoříme jakoby čárku v očku, MK stáhneme
SPODNÍ ČÁST USÍNÁČKU, 6 háček
Do google stačí zadat “ basic granny square youtube“ nebo „granny square chart“, a můžete si vybrat, záleží jestli preferujete video nebo grafický nákres, vyskočí několik typů. Já háčkovala celkem 7 řad plus poslední řada jsou vějířky vždy 4 PDS, ob očko KS.
Dokončení
Na hlavu našijeme tykadla, ucho přepůlíme a našijeme vedle tykadla, našijeme oči, vyšijeme nozdry. Na spodek usínáčku nejdříve našijeme ruce a potom přišijeme hlavu. Hříva jsou malé střapečky protažené očky mezi tykadly.
Návod je chráněný autorským zákonem a je určen pro háčkování pouze pro vlastní potřebu. Pro komerční využití mne prosím kontaktujte. Zneužití návodu pro komerční účely bez souhlasu autora je v rozporu s autorským zákonem.
Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.
Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.
Krásné tvoření a hodně zdaru přeje
Katka
No Comments