Vánoční koule Norek

10.12.2023

V dnešním video návodu si uháčkujeme netradiční chlupatou vánoční kouli z příze Vlna Hep Norek.

Vlna Hep Norek je novinka 2023 a klubíčko 50g s návinem má 65 metrů. Jedná se o 100% nylon. Příze je úžasně jemná a hodí se na výrobu homedekoru, třeba polštář nebo kobereček, nebo efektního oblečení typu vesta. S touto přízí lze háčkovat docela dobře pokud háčkujeme třeba polodlouhé nebo dlouhé sloupky do mezer mezi sloupky z předchozí řady. Mezeru lze totiž dobře nahmatat, takže víme, kam vést háček. Důležitý je označovač a počítání, obzvláště u projektů, kde rozšiřujeme nebo naopak ujímáme. Výhodou je, že chybky nejdou vůbec vidět a výsledný výrobek je úžasně měkký a nadýchaný.

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče vánoční koule, jak se u nás říká „baňky“, budeme háčkovat obal na polysterenovou nebo starou vánoční kouli. Pokud háčkujeme na jiný obvod koule, změříme její obvod, číslo vydělíme 3:14 a dostaneme počet centimetrů, které musí mít naše základní placka. Základní placka je začátek háčkování, tj. první řady, ve kterých přidáváme a vzniká postupně kolečko. V našem případě má naše základní placka cca 6-7 cm při obvodu koule 21 cm.
  • Co se týče vzoru, budeme háčkovat dlouhé sloupky do mezer. Při rozšiřování háčkujeme dva sloupky do jednoho místa. Pokud by háčkování vyloženě nešlo, můžete přidat vodící nitku a háčkovat oběmi přízemi najednou.

TIPY PRO VÁS:
Místo polystyrenu můžeme použít i starou baňku průměr 7-8 cm a díky háčkovanému kabátku ji krásně upcyklujeme.

Ať se Vám vánoční koule Norek podaří. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním vánoční koule Norek? Fotečky vkládejte prosím do SKUPINKY KRAMPOLINKA na FB . Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #vanocnikoulenorek.

VÁNOČNÍ KOULE NOREK
Příze: Vlna Hep Norek, jakákoliv barva, pořídíte v oblíbeném e-shopu
Spotřeba: jedno klubíčko na dvě baňky
Háček: 6 mm
Rozměry polystyrénové vánoční koule je 7-8cm průměr, pořídíte třeba na JOOM
Jehla s velkým ouškem, označovač
Časový rozpočet: cca 45 minut
Pro odvážné začátečníky

MK – magický kroužek
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
PO – pevné oko
KS – krátký sloupek

Baňka, háček 6 mm
1. řada: necháme si dostatečně dlouhý volný konec (příze jezdí) a do magického kroužku uháčkujeme 2 ŘO jako náhradu za první sloupek. Náhradu počítáme do počtu sloupků. Dále uháčkujeme 6 DS. Řadu končíme PO, ale do mezery mezi náhradu za DS a první DS. Máme 7 sloupků a 6 mezer. Dále háčkujeme DS do mezer.
2. řada: 2 ŘO místo DS, DS do stejné mezery. Mezeru označíme označovačem. Dále do každé mezery háčkujeme 2 DS. Končíme PO do mezery. (16)
3. řada: 2 ŘO místo DS, DS do stejné mezery a DS do následující mezery. Mezeru označíme označovačem. V této řadě máme schéma 2 DS – 1 DS. Končíme PO do mezery. (24)

4. řada: 2 ŘO místo DS, DS do stejné mezery a DS do následující mezery a DS do následující mezery. Mezeru označíme označovačem. V této řadě máme schéma 2 DS – 1 DS – 1 DS. Končíme PO do mezery. (30)
5. – 7. řada: háčkujeme 2 ŘO místo DS, dále DS do každé mezery. Řadu končíme PO. (30)

8. řada: háčkujeme 2 ŘO místo DS. Dále dva DS sháčkujeme do jednoho sloupku, háčkujeme DS do mezery, DS do mezery a DS do mezery. Schéma v této řadě máme dva DS sháčkovat – DS – DS- DS. Řadu končíme PO.
9. řada: háčkujeme 2 ŘO místo DS. Dále dva DS sháčkujeme do jednoho sloupku, háčkujeme DS do mezery a DS do mezery. Schéma v této řadě máme dva DS sháčkovat – DS – DS. Řadu končíme PO.
Vložíme polystyrenovou kouli.

10. řada: háčkujeme 2 ŘO místo DS. Dále dva DS sháčkujeme do jednoho sloupku a DS do následující mezery. Schéma v této řadě máme dva DS sháčkovat – DS. Řadu končíme PO.
11. řada: háčkujeme ŘO místo KS a dále sháčkujeme vždy dva KS do jednoho očka do úplného stažení.

Poutko 
Zatáhneme volné konce dovnitř koule. Pomocí liščí smyčky přidáme poutko na zavěšení. Nebo si můžeme vyrobit zvýšené poutko s pomocí korálku, který před stažením baňky vložíme do středu a zatáhneme nebo zapošijeme střed baňky.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..