Vějířková Medvídková

17.2.2019

Medvídková nejen na medvídky. Příze firmy Chemlonka Ariadne s podílem Merina je super na jarní a podzimní čepičky.

100 gramové klubíčko příze „Medvídková“ má návin 180 metrů. Složení má 30% vlna (Merino) a 70% akryl. Je příjemná, nadýchaná, v zajímavých spíše přírodních tónech a především – zahřeje, když je potřeba. Název „Medvídková“ neznamená, že je příze určená jen a jen pro méďoše. Dnešní návod na čepičku Vás možná přesvědčí, že z ní můžete vyrobit šátky, šály, plédy, deky nebo nějaký teplejší svetřík či vestu.

No a jelikož je jaro za bukem, pustíme se do ní.

Vějířková Medvídková, 46-47 cm obvod, naležato 17 cm, 2-3 roky
Příze: Chemlonka Ariadne Medvídková, spotřeba 1 klubíčko, zakoupíte na www.chemlonka.cz
Háček: 6 mm a 5 mm na olem

Štítek nebo cedulka
Hodinový rozpočet: cca 2.5 hodiny včetně úprav
Pro mírně pokročilé

MK – magický kroužek
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
3xnahazovaný křížený PDS – nahodíme přízi na háček a háček vedeme do spodní řady pod již 3xnahazovaný křížený PDS, vytáhneme přízi na háček, nahodíme, vedeme háček do stejného místa, vytáhneme přízi na háček, nahodíme, vedeme přízi do stejného místa, vytáhneme přízi na háček a s nahozením sháčkujeme 7 nitek na háčku
ZR KS – zadní reliéfní krátký sloupek

Čepička je háčkovaná po řadách, tj. začíná náhradou N, tj. jedno volné ŘO za PDS, jedno ŘO za KS, a končí pevným okem.

Medvídková, háček 6 mm
1. řada: N za PDS, 8 PDS do MK, tj. 9 PDS, PO
2. řada: N za PDS, do stejného místa další PDS, dále zdvojíme každý PDS, tj. 18 PDS, PO
3. řada: N za PDS, do stejného místa další PDS, do následujícího oka jeden PDS, dále háčkovací schéma pro tuto řadu 2 PDS – 1 PDS, tj. 27 PDS, PO
4. řada: N za PDS, do stejného místa 2 PDS (vějířek má 3 PDS), 3xnahazovaný  křížený PDS, kdy háček vedeme do sousedního očka předcházející vějířku. Další vějířek začínáme ob očko od prvního a křížíme do očka mezi vějířky. Opakujeme. Končíme PO. Získáme základ pro 13 sloupců. Doporučuji shlédnout video.
5. řada: N za PDS, do stejného místa 2 PDS (vějířek má 3 PDS), 3xnahazovaný křížený PDS, kdy háček vedeme do předchozí řady POD již křížený nahazovaný PDS (viz video). Další vějířek VŽDY začínáme do druhého očka vějířku z předchozí řady (viz video). Opakujeme. Končíme PO.
6. řada: N za PDS, do stejného místa 3 PDS (vějířek má 4 PDS), 3xnahazovaný křížený PDS, kdy háček vedeme do předchozí řady POD již křížený nahazovaný PDS (viz video). Další vějířek začínáme do druhého očka vějířku z předchozí řady (viz video). Opakujeme. Končíme PO.
7. řada: N za PDS, do stejného místa 3 PDS (vějířek má 4 PDS), 3xnahazovaný křížený PDS, kdy háček vedeme do předchozí řady POD již křížený nahazovaný PDS (viz video). Další vějířek  začínáme do druhého očka vějířku z předchozí řady (viz video). Opakujeme. Končíme PO.
8. řada: N za PDS, do stejného místa 3 PDS (vějířek má 4 PDS), 3xnahazovaný křížený PDS, kdy háček vedeme do předchozí řady POD již křížený nahazovaný PDS (viz video). Další vějířek začínáme do druhého očka vějířku z předchozí řady a zde háčkujeme 5 PDS (viz video). V této řadě a do konce čepičky pro tuto velikost střídáme vějířek 4 PDS a vějířek 5 PDS. Opakujeme. Končíme PO.
9. – 12. řada: N za PDS, do stejného místa 3 PDS, 3xnahazovaný křížený PDS, kdy háček vedeme do předchozí řady POD již křížený nahazovaný PDS, dále do konce řady střídáme vějířek 5 PDS a vějířek 4 PDS.

Medvídková, háček 5 mm
13. řada: N za KS, dále háčkujeme KS pouze do oček vějířku (tj. střídáme 4 KS, vynecháme očko, dále 5 KS), opakujeme. Na konci řady bychom měli mít 58 KS (pokud máme více, nevadí)
14. – 17. řada: N za KS, dále háčkujeme KS do KS
18. řada: N za KS, ZR KS do KS (háčkujeme spíše volněji, vzorek sám o sobě čepici ještě stáhne)

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Čepičku dozdobíme aplikací, štítkem nebo knoflíkem

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu, je součástí mého duševního vlastnictví (nápad, zpracování vzorku, rozpracování do požadované velikosti). V případě použití prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. 

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

 

 

 

 

 

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Chemlonka Ariadne: exkurze do ráje · Háčkování návody Krampolinka 26.9.2022 at 7:01

    […] a vyrobte si čepičku Clipper, čepičku Medvídkovou, homelesku Paola nebo pytlík na potraviny z příze […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..