Vánoční svetr

23.12.2021

V dnešním video návod u si uháčkujeme dětský Vánoční svetr. Budeme háčkovat z Performance Wooly Cotton.

Performance Wooly Cotton je klubíčko 50 gramů s návinem 140 metrů. Co do složení se jedná o směs 57% bavlna a 43% merino. Jakoby dutinková příze je velice jemná na dotek a zároveň hřejivá. Dutinka je spletená z nitek tón v tónu, takže vytváří zajímavý melír. Příze je vhodná od podzimu do jara na jakýkoliv svetřík, kardigan, dětskou deku do kočárku, čepice, tunely či šály. Příze je velice příjemná na těle.

Wooly Cotton červenou nám věnoval slovenský e-shop Belalano.com, článek zde, a přírodní barvu nám zaslal přímo Bulharský výrobce Performance Yarn. Video z rozbalování balíčku naleznete zde a článek o Performace Yarn zde.

Vánoční svetřík je háčkovaný od kulatého sedla. Véčkový vzor tvoří dva sháčkované dlouhé sloupky a dvě řetízková očka. Díky vedení háčku ob řadu do stejnobarevné řady vytvoří tento vzor také zigzag efekt. Tento vzor je však odlišný od zigzag svetru pro dospěláky, byť je vzhled velice podobný. Pro velikost 122-128 jsem rozšiřovala na 68 sloupců vzoru. Jinou velikost jsem neháčkovala ani nezkoušela, takže musíte vyzkoušet sami, například přiměřováním k oblíbené mikině či svetru. Tělo svetru tvoří obyčejné dlouhé sloupky.

Na sedle budeme střídat dvě barvy, červenou a smetanovou. Sedlo háčkujeme větším háčkem. Lemy jsem tentokrát vyřešila pomocí předních a zadních reliéfních sloupků. Pokud i na lemech budete střídat barvy, vznikne zajímavý jemný zigzag efekt i zde. No a my se pustíme do práce, ať máme rychle hotovo. Vánoční svetřík unosí dítko i na horách, takže máme před sebou ještě celou sezónu.

Pokud máte chuť se podělit a pochlubit se dětským Vánočním svetrem podle tohoto návodu, prosím přidávejte fotečky v naší FB skupince Krampolinka zde. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti a že si radíte navzájem.

Dětský Vánoční svetr
Materiál: Wooly Cotton, červená barva 19, smetanová barva 02, zakoupíte na www.belalano.com nebo www.performanceyarn.com
Spotřeba: 4 klubíčka červená, 4 klubíčka smetanová na tuto velikost
Háček: 5 mm a 4 mm
Rozměry: šířka 36 cm, přední délka 43 cm, rukáv od podpaždí 33 cm
Velikost: dětská 122-128
Dále potřebujeme: jehla s velkým ouškem, kožený štítek

Použitý vzor:
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhé sloupky
DS véčko – dva sháčkované dlouhé sloupky a ŘO/2 ŘO
PRPDS – přední reliéfní polodlouhé sloupky
ZRPDS – zadní reliéfní polodlouhé sloupky
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek

Postup:
Háčkujeme od pružného řetízku do kulatého sedla. Háčkujeme dvěma barvami a při háčkování vzoru vedeme háček do stejnobarevné řady. Rozšiřování provádíme nejdříve přidáním řetízkových ok ve vzoru a následně rozháčkováním véčkového vzoru. Jakmile dosáhneme potřebné délky a šířky sedla, sháčkujeme v podpaždí. Pokud potřebujeme rozšířit tělo svetříku (tvarujeme na postavu dítěte), rozšiřujeme například každý patnáctý dlouhý sloupek. Sedlo háčkujeme po řadách. Řada začíná náhradou, tj. 2 ŘO+ŘO do vzoru. Řada končí pevným okem, přičemž při dokončení pevného oka přibereme druhou barvu. Tím je přechod barev minimálně vidět. Tělo svetříku háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řad a tím se vyhneme švu. Lemy háčkujeme po řadách. Řada začíná náhradou 2 ŘO místo PDS a končí PO. Rukávy háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady a tím se vyhneme švu.

Sedlo, smetanová barva, 4 mm háček
1. řada: pružný řetízek v délce 50 ok + 2 ŘO na otočení
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku a uháčkujeme DS. Dále háčkujeme 2 DS do každého očka. Háčkujeme do větších ok. Na konci řady pruh narovnáme a spojíme pomocí PO s protilehlou stranou. (100 DS)

Sedlo, smetanová barva, 5 mm háček
3. řada: N + ŘO. Opakujeme sekvenci dvou po sobě jdoucích DS véček. První DS véčko háčkujeme hned od očka náhrady, tj. nahodíme, háček vedeme do očka k náhradě a uháčkujeme půl dlouhého sloupku. Nahodíme, očko přeskočíme a háček vedeme do následujícího očka a uháčkujeme půl dlouhého sloupku. Nahodíme a sháčkujeme všechna očka na háčku, ŘO/2ŘO (podle toho, jak se práce vlní). Druhé DS véčko začíná v očku, ve kterém předchozí véčko končí. Novou sekvenci vzoru začínáme od nového očka. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO do druhého očka náhrady. Při dokončení PO protáhneme na háček novou barvu. V řadě máme 40 sloupců vzoru.

Sedlo, červená barva, 5 mm háček
4. řada: N + ŘO. Červenou barvou kopírujeme vzor bílé řady. Háčkujeme do stejných ok. Háčkujeme DS véčko a 2 ŘO. Řadu končíme PO do druhého očka náhrady. Při dokončení PO protáhneme na háček novou barvu. V řadě máme 40 sloupců vzoru.

Sedlo, smetanová barva, 5 mm háček
5. řada: N + ŘO. Háčkujeme DS véčko a 2 ŘO, přičemž háček vedeme pod ŘO do řady, kterou jsme háčkovali bílou barvou. Řadu končíme PO do druhého očka náhrady. Při dokončení PO protáhneme na háček novou barvu. V řadě máme 40 sloupců vzoru.

Sedlo, červená barva, 5 mm háček
6. řada: N + ŘO. Háčkujeme DS véčko a 2 ŘO, přičemž háček vedeme pod ŘO do řady, kterou jsme háčkovali červenou barvou. Řadu končíme PO do druhého očka náhrady. Při dokončení PO protáhneme na háček novou barvu. V řadě máme 40 sloupců vzoru.

Sedlo, smetanová barva, 5 mm háček
7. řada: N + ŘO. Háčkujeme DS véčko a 2 ŘO, přičemž háček vedeme pod ŘO do řady, kterou jsme háčkovali bílou barvou. Řadu končíme PO do druhého očka náhrady. Při dokončení PO protáhneme na háček novou barvu. V řadě máme 40 sloupců vzoru.

Sedlo, červená barva, 5 mm háček
8. řada: V této řadě budeme rozšiřovat. Rozšíříme první a dále každé čtvrté véčko. N + ŘO. Háčkujeme DS véčko a 2 ŘO, přičemž háček vedeme pod ŘO do řady, kterou jsme háčkovali červenou barvou. Pro rozšíření háček vedeme pod ŘO a do sháčkovaného očka pro první véčko, 2 ŘO. Pro další véčko háček vedeme do rozšíření a následně pod ŘO. Tím vzniknou nad sloupcem jednoho véčka dva sloupce. Řadu končíme PO do druhého očka náhrady. Při dokončení PO protáhneme na háček novou barvu. V řadě máme 50 sloupců vzoru.

Sedlo, smetanová barva, 5 mm háček
9. řada: N + ŘO. Háčkujeme DS véčko a 2 ŘO, přičemž háček vedeme pod ŘO do řady, kterou jsme háčkovali bílou barvou. Řadu končíme PO do druhého očka náhrady. Při dokončení PO protáhneme na háček novou barvu. V řadě máme 50 sloupců vzoru.

Sedlo, červená barva, 5 mm háček
10. řada: N + ŘO. Háčkujeme DS véčko a 2 ŘO, přičemž háček vedeme pod ŘO do řady, kterou jsme háčkovali červenou barvou. Řadu končíme PO do druhého očka náhrady. Při dokončení PO protáhneme na háček novou barvu. V řadě máme 50 sloupců vzoru.

Sedlo, smetanová barva, 5 mm háček
11. řada: N + ŘO. Háčkujeme DS véčko a 2 ŘO, přičemž háček vedeme pod ŘO do řady, kterou jsme háčkovali bílou barvou. Řadu končíme PO do druhého očka náhrady. Při dokončení PO protáhneme na háček novou barvu. V řadě máme 50 sloupců vzoru.

Sedlo, červená barva, 5 mm háček
12. řada: V této řadě budeme rozšiřovat. Rozšíříme první a dále každé páté véčko. N + ŘO. Háčkujeme DS véčko a 2 ŘO, přičemž háček vedeme pod ŘO do řady, kterou jsme háčkovali červenou barvou. Pro rozšíření háček vedeme pod ŘO a do sháčkovaného očka pro první véčko, 2 ŘO. Pro další véčko háček vedeme do rozšíření a následně pod ŘO. Tím vzniknou nad sloupcem jednoho véčka dva sloupce. Řadu končíme PO do druhého očka náhrady. Při dokončení PO protáhneme na háček novou barvu. V řadě máme 60 sloupců vzoru.

Sedlo, smetanová barva, 5 mm háček
13. řada: N + ŘO. Háčkujeme DS véčko a 2 ŘO, přičemž háček vedeme pod ŘO do řady, kterou jsme háčkovali bílou barvou. Řadu končíme PO do druhého očka náhrady. Při dokončení PO protáhneme na háček novou barvu. V řadě máme 60 sloupců vzoru.

Sedlo, červená barva, 5 mm háček
14. řada: N + ŘO. Háčkujeme DS véčko a 2 ŘO, přičemž háček vedeme pod ŘO do řady, kterou jsme háčkovali červenou barvou. Řadu končíme PO do druhého očka náhrady. Při dokončení PO protáhneme na háček novou barvu. V řadě máme 60 sloupců vzoru.

Sedlo, smetanová barva, 5 mm háček
15. řada: N + ŘO. Háčkujeme DS véčko a 2 ŘO, přičemž háček vedeme pod ŘO do řady, kterou jsme háčkovali bílou barvou. Řadu končíme PO do druhého očka náhrady. Při dokončení PO protáhneme na háček novou barvu. V řadě máme 60 sloupců vzoru.

Sedlo, červená barva, 5 mm háček
16. řada: N + ŘO. Háčkujeme DS véčko a 2 ŘO, přičemž háček vedeme pod ŘO do řady, kterou jsme háčkovali červenou barvou. Řadu končíme PO do druhého očka náhrady. Při dokončení PO protáhneme na háček novou barvu. V řadě máme 60 sloupců vzoru.

Sedlo, smetanová barva, 5 mm háček
17. řada: N + ŘO. Háčkujeme DS véčko a 2 ŘO, přičemž háček vedeme pod ŘO do řady, kterou jsme háčkovali bílou barvou. Řadu končíme PO do druhého očka náhrady. Při dokončení PO protáhneme na háček novou barvu. V řadě máme 60 sloupců vzoru.

Sedlo, červená barva, 5 mm háček
18. řada: V této řadě budeme rozšiřovat. Rozšíříme každé osmé véčko. N + ŘO. Háčkujeme DS véčko a 2 ŘO, přičemž háček vedeme pod ŘO do řady, kterou jsme háčkovali červenou barvou. Pro rozšíření háček vedeme pod ŘO a do sháčkovaného očka pro první véčko, 2 ŘO. Pro další véčko háček vedeme do rozšíření a následně pod ŘO. Tím vzniknou nad sloupcem jednoho véčka dva sloupce. Řadu končíme PO do druhého očka náhrady. Při dokončení PO protáhneme na háček novou barvu. V řadě máme 68 sloupců vzoru.

Sedlo, smetanová barva, 5 mm háček
19. řada: N + ŘO. Háčkujeme DS véčko a 2 ŘO, přičemž háček vedeme pod ŘO do řady, kterou jsme háčkovali bílou barvou. Řadu končíme PO do druhého očka náhrady. Při dokončení PO protáhneme na háček novou barvu. V řadě máme 68 sloupců vzoru.

Sedlo, červená barva, 5 mm háček
20. řada: N + ŘO. Háčkujeme DS véčko a 2 ŘO, přičemž háček vedeme pod ŘO do řady, kterou jsme háčkovali červenou barvou. Řadu končíme PO do druhého očka náhrady. Při dokončení PO protáhneme na háček novou barvu. V řadě máme 68 sloupců vzoru.

Sedlo, smetanová barva, 5 mm háček
21. řada: N + ŘO. Háčkujeme DS véčko a 2 ŘO, přičemž háček vedeme pod ŘO do řady, kterou jsme háčkovali bílou barvou. Řadu končíme PO do druhého očka náhrady. Při dokončení PO protáhneme na háček novou barvu. V řadě máme 68 sloupců vzoru.

Spojení sedla, červená barva, 5 mm háček
22. řada: Sedlo si rozdělíme na 15 sloupců (rukáv) – 19 sloupců (přední díl) – 15 sloupců (rukáv) – 19 sloupců (zadní díl). N + ŘO. Háčkujeme první DS véčko a 2 ŘO, přičemž háček vedeme pod ŘO do řady, kterou jsme háčkovali červenou barvou (toto véčko je posledním véčkem zadního dílu!). Pokračujeme spojením sedla. Uháčkujeme 5 oček pružného řetízku, vynechám 15 sloupců pro rukáv a do 16-tého očka pokračuji vzorkem, tj. DS véčko a 2 ŘO. Uháčkujeme celkem 19 sloupců vzorku na předním díle. Spojíme sedlo na protilehlé straně a uháčkujeme 5 oček pružného řetízku, přeskočíme 15 sloupců vzorku a od 16-tého očka pokračuji vzorkem na zadním díle, tj. DS véčko a 2 ŘO. Uháčkujeme 18 sloupců vzorku (devatenáctý sloupec je prvním, již uháčkovaným sloupcem v řadě). Řadu končíme PO do druhého očka náhrady.

Tělo svetru, červená barva, háček 4 mm
23. řada: N. V této řadě háčkujeme 2 DS pod ŘO v bílé řadě a DS do spojovacího oka véčka v červené řadě. Do pružného řetízku háčkujeme do každého očka jeden DS (5x). Na předním díle háčkujeme 2 DS pod ŘO v bílé řadě ještě před prvním véčkem (mrkněte na video) a DS do spojovacího očka véčka v červené řadě. Dále pokračujeme ve schématu 2 DS pod ŘO v bílé řadě a DS do spojovacího oka véčka v červené řadě až do konce řady. Zopakujeme 5xDS v podpaždí a pokračujeme v háčkování schématu na zadním díle. Pozor, řadu neukončíme PO, ale háček vedeme mezi náhradu a první sloupek a uháčkujeme KS. Takto se dostaneme do další řady bez ukončení řady, tj. vyhneme se švu. Do tohoto místa vložíme označovač.

24. řada: háčkujeme DS do DS. Provedeme kontrolní měření na modelce nebo přiměříme šířku svetru např. k mikince. Pokud budeme potřebovat rozšířit, budeme háčkovat do jednoho sloupku 2 DS v potřebném schématu, tj. od další řady rozšíříme například každý patnáctý sloupek. Pokud nepotřebujeme rozšířit, od této řady háčkujeme DS do DS až směrem k lemu.
25. – 44. řada: háčkujeme DS do DS. V poslední řadě, tři očka do konce háčkujeme PDS, KS a PO.

Lem, červená barva, háček 4 mm
45. řada: N, střídáme PRPDS a ZRPDS. Řadu končíme PO do druhého očka náhrady. Při dokončení PO protáhneme na háček novou barvu.

Lem, bílá barva, háček 4 mm
46. řada: N, háčkujeme PRPDS do PRPDS a ZRPDS do ZRPDS. Řadu končíme PO do druhého očka náhrady. Při dokončení PO protáhneme na háček novou barvu.
47. – 52. řada: Střídáme barvy červená a bílá. N, háčkujeme PRPDS do PRPDS a ZRPDS do ZRPDS. Řadu končíme PO do druhého očka náhrady. Při dokončení PO protáhneme na háček novou barvu. Lem končíme červenou barvou.

Rukáv, bílá barva, háček 4 mm
1. řada: začínáme v zadní části svetru ve středu pružného řetízku v podpaždí. N, DS do oček pružného řetízku. Dále budeme přecházet do vzoru sedla. Háčkujeme POZOR 2 DS do spojovacího očka véčka bílé barvy a DS pod ŘO červené řady. Opakujeme do konce řady, dále DS do pružného řetízku. Na konci řady háček vedeme mezi náhradu a první sloupek a uháčkujeme KS. Od tohoto místa háčkujeme tzv. dokola, tj. beze švu.
2. – 25. řada: Háčkujeme DS do DS.

Lem rukáv, bílá barva, háček 4 mm
1. řada: Sháčkujeme dva DS do jednoho očka, DS do následujícího očka. Tímto způsobem zúžíme rukáv před patentem. Na konci řady háčkujeme PDS a dva sháčkované KS do jednoho očka. Řadu končíme PO.
2. řada: N, střídáme PRPDS a ZRPDS. Řadu končíme PO.

Lem rukáv, červená barva, háček 4 mm
3. řada: N, háčkujeme PRPDS do PRPDS a ZRPDS do ZRPDS. Řadu končíme PO do druhého očka náhrady. Při dokončení PO protáhneme na háček novou barvu.
4. – 11. řada: Střídáme barvy bílá a červená. N, háčkujeme PRPDS do PRPDS a ZRPDS do ZRPDS. Řadu končíme PO do druhého očka náhrady. Při dokončení PO protáhneme na háček novou barvu. Lem končíme červenou barvou.

Lem výstřih, bílá barva, háček 4/5 mm (podle utahování)
1. řada: háček provlečeme do prvního očka (je tam rozparek). N, háčkujeme PRPDS a ZRPDS, ale pozor překračujeme pružný řetízek a háčkujeme až do řady DS. Řadu končíme PO. Rozparek sešijeme volný koncem při dokončení.
2. – 3. řada: N, háčkujeme PRPDS do PRPDS a ZRPDS do ZRPDS. Řadu končíme PO do druhého očka náhrady.

Pozn. Lem kolem krku uzpůsobíme obvodu hlavy dítěte. Buď vezmeme větší háček nebo háčkujeme přední a zadní reliéfní dlouhý sloupek.

Dokončení
Volné konce zapošijeme, svetr dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Unboxing s Performance Yarn - www.krampolinka.cz 4.1.2023 at 21:27

    […] Vánoční ZigZag svetr pro děti  […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..