Velikonoční zajíc Mink

12.4.2022

Poslední ze série Velikonočního tvoření je háčkovaný zajíček Mink na vajíčko.

V letošní velikonoční kolekci jsme si společně uháčkovali obal na vajíčko ve tvaru slepičky, háčkovanou ovečku a jednorožce na přání. Zajíček vznikl spíše náhodou, ale do velikonoční série se nám také krásně hodí. Navíc zajíčka i jednorožce můžeme využít třeba na konec školního roku do školy či do školky jako dárek pro spolužáky. Stačí vařené vajíčko vyměnit za čokoládové. Zajíčka jsem háčkovala z příze VlnaHep Camilla a YarnArt Mink.

VlnaHep Camilla je 100% mercerovaná bavlna. Klubíčko má 50g a návin 125m. Je to taková česká klasika, která se vyrábí v neuvěřitelné barevné škále včetně melírků. Kromě hraček můžeme Camillu použít na homedkor, oblečení (pozor, větší kousky budou těžší) či jarní čepičky. Po vyprání zpravidla změkne. Na oblečení doporučuji větší háček.

YarnArt Mink je 100% polyamid, 50g má návin 75 metrů. Jedná se o efektní přízi s chloupkem, která se hodí na hračky, homedekor typu polštář a kobereček, ale také jako přehoz, deka či materiál na vestičku. Výhodou této příze je, že se spoustu chyb v chloupku ztratí. Nevýhodou je, že musíte háčkovat tzv. hmatem, jelikož očka jdou špatně vidět.

Co se týče zajíčka, tvoří ho dva kroužky z bavlněné příze, které se sháčkují a dále se pokračuje háčkovaným tělíčkem z Mink. V oblasti zad vede šev, tj. háčkujeme po řadách. Řada začíná náhradou a končí pevným okem. Doporučuji použít na začátek řady označovače a POČÍTAT každý sloupek! Háčkujeme sloupky do mezer, tj. mezi sloupky z předchozí řady. Hlavičku obháčkujeme efektní přízí. Ouška a ocásek háčkujeme opět z bavlny.  Obličej vyšijeme černou přízí. Zajíček se vejde na vejce velikosti M a L.

Věřím, že se Vám tento jednoduchý video návod bude hodit a vyzkoušíte si háčkování hmatem. Ať se zajíček povede a koledníci mají radost.

Máte chuť se pochlubit zajíčkem, jednorožcem, ovečkou nebo slepičkou z letošní Velikonoční kolekce? Stačí se pochlubit v tomto velikonočním příspěvku na FB. 

Zajíček Mink na vajíčko
Materiál: VlnaHep Camilla a YarnArt Mink od Pletemesi.cz
Spotřeba: bílá a černá Camilla, růžová Mink
Háček: 3 mm, na uši 2.5 mm
Rozměry: 8,5 cm šířka a 8 cm výška
Dále potřebujeme: nůžky, jehla s velkým očkem

MK – magický kroužek
PDS – polodlouhý sloupek
DS – dlouhý sloupek
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek

Postup
Háčkujeme od magického kroužku. Náhrada „N“ jsou 1 ŘO místo KS a 2 ŘO místo prvního PDS/DS. Řada končí PO. Náhrada je součástí počtu sloupků.

Zajíc hlava, bílá Camilla, háček 3 mm
1. řada: N za KS, 11 KS do MK. Řada končí PO. (12)
2. řada: N za DS, DS do očka k náhradě. Dále zdvojíme každé očko, tj. do každého očka háčkujeme dva DS. Řada končí PO. (24)
Přízi ukončíme a uháčkujeme druhé stejné kolečko, kde ale přízi neukončíme a budeme pokračovat v háčkování.

Sháčkování hlavy, bílá Camilla, háček 3 mm
1. řada: Položíme obě kolečka na sebe rubovou stranou a pomocí KS sloupků sháčkujeme obě kolečka dohromady. Háčkujeme KS na 16-ti očkách. V posledním krátkém sloupku připojíme přízi Mink.

Tělo, růžová Mink, háček 3 mm
2. řada: 2 ŘO, do následujících oček háčkujeme PDS (7x). Přejdeme na druhou stranu hlavičky a pokračujeme v háčkování PDS (7x). Končíme ŘO a PO.
3. řada: 3 ŘO. Háčkujeme DS do mezer. Počítáme. Řadu končíme ŘO a PO. (15 DS)
4. řada: 3 ŘO. Pod ŘO z předchozí řady háčkujeme 2 DS, do následující mezery háčkujeme DS. Střídáme 2 DS – DS. Končíme 2 DS pod ŘO, ŘO a PO. (24 DS)

5. řada: 3 ŘO. Pod ŘO z předchozí řady háčkujeme DS, dále DS do mezer. Na konci řady háčkujeme DS pod ŘO, ŘO a PO. (25 DS)
6. – 8. řada: 3 ŘO. Háčkujeme DS do mezer. Počítáme. Na konci řady háčkujeme pouze ŘO a PO. (25 DS)

Lem, růžová Mink, háček 3 mm
9. řada: 2 ŘO. Háčkujeme KS do mezer. Počítáme. Na konci řady háčkujeme pouze PO. (25 KS)

Hlava, růžová Mink, háček 3 mm
Navážeme přízi do bílého očka a obháčkujeme hlavičku zajíce ve schématu 2 KS – KS. Končíme PO do těla zajíčka.

Ucho, bílá, Camilla, háček 2,5 mm
1. řada: 12 ŘO. Háček vedeme do druhého očka a za nitku uháčkujeme KS, KS, KS, PDS, PDS, PDS, DS, DS, DS, PDS, 5 PDS do posledního očka. Přibereme volný konec příze a háčkujeme po druhé straně řetízku zrcadlově PDS, DS, DS, DS, PDS, PDS, PDS, KS, KS, KS, PO. Přízi ukončíme, ale necháme si delší konec na zapošití a přišití ouška. Postup zopakujeme a uháčkujeme druhé ucho.

Ocásek, bílá, Camilla, háček 3 mm
V místě švu na zádech zajíčka navážeme přízi a háčkujeme ŘO, 6 DS, PDS, PO. Přízi ukončíme.

Dokončení 
Vznikne obal na vajíčko. Volné konce zapošijeme, případně uvnitř zajíčka zasukujeme. Černou barvou vyšijeme čumáček a očka.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..