Věneček Moonlight

4.12.2022

V dnešním video návodu si uháčkujeme vánoční věneček z příze Vlna Hep Moonlight.

Vlna Hep Moonlight je klubíčko 100g/550 metrů, 100% mercerovaná bavlna. Příze má mírný lesk, krásnou barevnou škálu a mám ji oblíbenou na háčkování vánočních a velikonočních dekorací, ubrusů a deček. Moonlight můžete použít i na háčkování letních větších projektů jako jsou šaty či rozevláté sukně.

Rozbalování balíčku s klubíčky na vánoční tvoření přímo od výrobce Vlna Hep můžete shlédnout ve videu zde, nebo si přečíst více v článku zde. Určitě do článku mrkněte na další tipy na video návody z příze Vlna Hep Moonlight.

Věneček budeme háčkovat na šperkový komponent – obruč, který jsme získali od Česke-koralky.cz. Na další šperkové komponenty, které lze využít k háčkování, mrkněte na rozbalování balíčku sem nebo si můžete více přečíst v článku zde.

Co se týče věnečku, obháčkujeme šperkovou obruč o průměru 12 cm. Nejdříve si kruh uzavřeme pomocí štípacích kleští. Dále háčkujeme krátké sloupky do kruhu. Pokud budete obháčkovávat menší – větší kruh, je potřeba háčkovat krátké sloupky v počtu dělitelný číslem 15 plus jeden sloupek na konec řady. První řada je složitější, protože háčkujeme tenkou přízí, tenkým háčkem, a i obruč je tenká. Od druhé řady jde vše jako po másle.

Co se týče vzoru, háčkujeme podobný vzor, jako jsme háčkovali na lem věnce Tulip. Zalíbilo se mi to natolik, že jsem vzorek uzpůsobila na tuto menší variantu věnečku. Střídají se obloučky z řetízkových ok a vějířkový vzor. V poslední řadě vyměníme háček za půl nebo číslo větší a celý věneček obháčkujeme pomocí pevných ok. Ve špičkách obloučků vytvoříme pikotky, za které se nám věneček bude dále lépe vypínat při škrobení.

Co se týče škrobení, používám neředěný Alba efekt (DM drogerie, Teta drogerie), podložku potaženou potravinovou folií, zdravotnické jehly z lékárny a široký štětec. Věneček jsem vypínala pouze za pikotky. Při vypínání si můžeme pomáhat pravítkem a přeměřovat, zda-li máme přesnou vzdálenost mezi jednotlivými cípy věnečku. Střed věnečku jsem chtěla ozdobit háčkovanou vločkou, ale našla jsem doma vločku z překližky, která se mi velikostně i vzhledem více do věnce hodila. Pokud budete na webu České-korálky.cz, tak věřím, že i tam si svůj středový komponent určitě vyberete.

Z věnečku mám ohromnou radost.  Je to unikátní návod, nikde stejný neuvidíte, jen tady u nás na webu.  No a my se pustíme do háčkování. Věneček je jednoduchý, věřím, že s trochou trpělivosti ho zvládne i začátečník. Hotovými věnečky Moonlight se určitě pochlubte v naší FB skupince Krampolinka pro inspiraci ostatním. Pro rady a tipy pro ostatní a Vaše fotečky prosím vkládejte i do společného vlákna ve FB skupince Krampolinka zde. Na Instagramu prosím používejte #venecekmoonlight.

Moc děkuji, že si radíte a povzbuzujete se navzájem. Ať se vánoční věnečky podaří a dělají Vám doma radost.

Věneček Moonlight
Příze: Vlna Hep Moonlight bílá č. 8002, klubíčko pořídíte v oblíbeném e-shopu
Spotřeba: jedno klubíčko na cca 3-5 věnečků
Háček: 2 mm, 2.5-3 mm na lem
Rozměry: průměr 23 cm
Jehla s velkým ouškem, obruč průměr 120 mm od České-koralky.cz 
Časový rozpočet: cca 8 hodin
Pro mírně pokročilé začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek
3SDS – dva sháčkované dlouhé sloupky
PDS – polodlouhý sloupek

Věneček háčkujeme na obruč. Náhrada za KS je ŘO. Řadu začínáme ŘO a KS. Řadu končíme ve středu obloučku pomocí PDS. Poslední řady věnečku končíme PO.

Věneček , háček 2 mm
1. řada: obruč spojíme do kruhu pomocí kleštiček. Obruč obháčkujeme krátkými sloupky. Počet krátkých sloupků 120 + 1 KS pro osm cípů věnečku nebo 135 + 1 KS pro devět cípů věnečku. Já jsem pro obruč  průměr 120mm háčkovala 135 + 1 KS. Řadu končíme PO. Přepočítáme počet KS. Vzoreček se opakuje na 15-ti KS + 1 koncový KS.

2. řada: ŘO jako náhrada za KS. KS do očka náhrady. 4 ŘO, dva KS vynechat a do následujícího KS. Dále háčkujeme 2 ŘO, KS vynechat a KS do následujícího očka. Schéma je 1 x velký oblouk a 6 x malý oblouk. Máme základ pro 9 sloupců vzoru. Poslední oblouk na konci řady háčkujeme jako PDS. Tímto způsobem zůstaneme ve středu posledního obloučku a nemusíme se posouvat pomocí pevných ok do další řady.

Pozn. Pod velké oblouky doporučuji umístit označovače pro lepší orientaci. Pokud máme jinou velikost obruče, přizpůsobujeme si počet krátkých sloupků, aby se práce nevlnila nebo naopak netáhla.

3. řada: ŘO místo prvního KS a KS pod PDS. 7 DS pod oblouk ze čtyř ŘO. KS pod první oblouk ze dvou ŘO, 2 ŘO (5x) a končíme KS pod oblouk. Opakujeme schéma do konce řady. Řadu v posledním obloučku končíme PDS do očka náhrady. Tímto způsobem zůstaneme ve středu obloučku.

4. řada: ŘO místo prvního KS a KS pod PDS. Háčkujeme DS do DS a ŘO. Dále KS pod první oblouk, 2 ŘO (4x) a končíme KS pod oblouk. Opakujeme schéma do konce řady. Řadu v posledním obloučku končíme PDS do očka náhrady. Tímto způsobem zůstaneme ve středu obloučku.

5. řada: ŘO místo prvního KS a KS pod PDS. ŘO, tři sháčkované DS pod ŘO mezi DS, ŘO (6x), končíme ŘO po posledním sháčkování.  Dále KS pod první oblouk, 2 ŘO (3x) a končíme KS pod oblouk. Opakujeme schéma do konce řady. Řadu v posledním obloučku končíme PDS do očka náhrady. Tímto způsobem zůstaneme ve středu obloučku.

6. řada: ŘO místo prvního KS a KS pod PDS. ŘO, tři sháčkované DS-2 ŘO-tři sháčkované DS mezi sháčkované DS z předchozí řady, 2 ŘO. (5x), končíme ŘO. Dále KS pod první oblouk, 2 ŘO (2x) a končíme KS pod oblouk. Opakujeme schéma do konce řady. Řadu v posledním obloučku končíme PDS do očka náhrady. Tímto způsobem zůstaneme ve středu obloučku.

7. řada: ŘO místo prvního KS a KS pod PDS a háčkujeme KS pod ŘO. Toto pouze na začátku řady. Dále v rámci vějířku háčkujeme vždy 2 KS pod dvě ŘO mezi sháčkované PDS a dále 2 KS pod ŘO mezi sloupce sháčkovaných PDS (9x). Na konci vějířku, v místě obloučků a na začátku nového vějířku provedeme sháčkování, tj. 4 KS sháčkujeme do jednoho KS. Na konci řady po posledním vějířku sháčkujeme KS pod ŘO a KS pod obloučky. Řadu končíme PO.

Věneček , háček 2.5-3 mm
8. řada: ŘO místo prvního PO. Celý věneček obháčkujeme PO. Háčkujeme volněji, ať si jednotlivé cípy věnečku nestáhneme. Ve středu vějířku háčkujeme PO – 4 ŘO – PO a vznikne pikotka. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme.

Dokončení a vypínání dečky
Zapošijeme volné konce. Nachystáme si podložku na vypínání, obalíme potravinovou fólií. Zdravotnickými jehlami připevníme věneček k podložce. Dbáme na to, abychom měli cípy rovnoměrně a pravidelně. Věneček pokapeme Alba Efektem, nebo do neředěného škrobu namáčíme štětec a škrob rozetíráme. Snažíme se vyhnout kovovým částem.  Přebytečný škrob případně odsajeme ručníkem nebo houbičkou. Necháme zaschnout cca 24 hodin.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Adventní kalendář 2022 Háčkování na každý den - www.krampolinka.cz 4.12.2022 at 9:04

    […] a v našem adventním kalendáři otevíráme virutální okénko s video návodem na háčkovaný VĚNEČEK MOONLIGHT. Věneček slouží jako dekorace do okna, na dveře nebo jako milý dárek pro […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..