Vesta Merino Lace

16.12.2019

Nosili jste někdy pavučinku? Že ne? Tak to je nejvyšší čas zahalit své já do čehokoliv z Merino Lace od Schoppel Wolle.

Na rozbalování balíčku s přízí Merino Lace, kterou zaslal obchůdek Klubíčka od srdíčka můžete kouknout sem nebo do článku sem. Ve videu uvidíte, že výrobek je jako peříčko. Merino Lace je tenoučká příze, která se prodává v 50 gramovém klubíčku s návinem 400 metrů ve složení 57% merino, 23% polyamid a 20% mohér. Díky návinu z jednoho klubíčka vytvoříte kus výrobku. Například na tuto vestu jsem spotřebovala jedno klubíčko a krapet ze druhého, takže vesta je neskutečně lehoučká, ale díky mohéru a merinu stále hřeje. Navíc má neskutečně hebký vzhled, dokonce mé malé dítko projevilo zájem, takže jsem pořídila i růžovou, že malé vytvořím šátek nebo tunel.

Na přízi jsem vzala velký háček, abych docílila oversize efektu. Díky obyčejnému střídání KS a ŘO vzorek vypadá jako krajka, což nebyl záměr, ale moc se mi to líbí. Co se týče střihu, vesta – tunika je spíše volnější. Háčkovala jsem zádový díl 59×59 cm a přední díl obdobně jen jsem ho mírně vytvarovala kolem krku. Díly jsem sháčkovala po bocích a na ramenou a nechala jsem prostor pro rukávy a ve spodní části pro rozparek. Pozor – základní řetízek mate svou délkou, cca od čtvrté řady se celý začátek jakoby srazí a ve finále se dostanete na těch cca 60 cm šířka a délka.

Příze Merino Lace nejde moc dobře párat (díky chloupku), takže doporučuji střihy co nejméně komplikované, ideálně háčkované od lemu, kdy jste schopni trefit velikost na první dobrou. Původě jsem měla záměr doháčkovat rukávy a vytvořit svetřík (ve videu se zmiňuji), ale vesta se mi líbí tak jak je (k leginám a úzkým riflím je boží), možná – což v návodu není – olemuji šestkou a pětkou háčkem i rukávovou část stejným způsobem jako výstřih.

No a my se pustíme do díla, blíží se sváteční chvíle, tak ať vestu-tuniku ještě unosíme.

Vesta Merino Lace, velikost 38-40
Příze: Schoppel Wolle Merino Lace, 2 klubíčka, zakoupíte u Klubíčka od srdíčka
Háček: 10 mm na vestu, 6 a 5 mm na olem kolem krku/rukávů
Rozměry: šíře přední/zadní díl 59 cm, délka 59 cm, výška průramku 21 cm, výška rozparku 11 cm
Jehla s velkým ouškem, cedulka
Časový rozpočet: 6 hodin včetně úprav
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko/pružný řetízek
KS – krátký sloupek

Začínáme od spodní části řetízkem z volnějších ŘO. Háčkujeme po řadách tam a zpět. Náhrada N na začátku řady jsou 2 ŘO za KS. Počítáme počet sloupců v řadě, ať omylem nerozšiřujete.

Zadní díl vesty, Merino Lace, háček 10 mm
1. řada: 72 ŘO
2. řada: do třetího očka od háčku vedeme háček a uháčkujeme KS, očko vynecháme, uháčkujeme ŘO a do následujícího uháčkujeme KS, opakujeme KS – ŘO – očko vynechat, máme základ pro 35 sloupců

3. řada: N za KS, ŘO a háček vedeme pod ŘO z předchozí řady a uháčkujeme KS, dále ŘO a dále KS pod ŘO z předchozí řady, opakujeme, přepočítáme, že máme stále 35 sloupců.
4. – 72. řada: N za KS, háčkujeme vzorek KS pod ŘO a ŘO, opakujeme, občas přepočítáme, že máme správný počet sloupců.

Přední díl vesty, Merino Lace, háček 10 mm
1. řada: 72 ŘO
2. řada: do třetího očka od háčku vedeme háček a uháčkujeme KS, očko vynecháme, uháčkujeme ŘO a do následujícího uháčkujeme KS, opakujeme KS – ŘO – očko vynechat, máme základ pro 35 sloupců

3. řada: N za KS, ŘO a háček vedeme pod ŘO z předchozí řady a uháčkujeme KS, dále ŘO a dále KS pod ŘO z předchozí řady, opakujeme, přepočítáme, že máme stále 35 sloupců.
4. – 62. řada: N za KS, háčkujeme vzorek KS pod ŘO a ŘO, opakujeme, občas přepočítáme, že máme správný počet sloupců.

Přední díl rozdělíme na 12 sloupců (rameno) – 11 sloupců (výstřih – nebudeme háčkovat) – 12 sloupců (druhé rameno)
63. řada: N za KS, háčkujeme vzorek 12 sloupců, otočíme
64. řada: N za KS, háčkujeme vzorek, 12 sloupců, otočíme
65. řada: N za KS, háčkujeme vzorek, 10 sloupců, otočíme

66. řada: N za KS, háčkujeme vzorek, 10 sloupců, otočíme
67. řada: N za KS, háčkujeme vzorek 8 sloupců, otočíme
68. – 72. řada: N za KS, háčkujeme vzorek 8 sloupců, otočíme, v poslední řadě přízi neukončíme, ale hned sháčkujeme nárameníky pomocí vzorku, tj. KS a ŘO.

Druhou část výstřihu háčkujeme zrcadlově a také sháčkujeme pomocí KS a ŘO bez ukončení příze.

Olemování a dokončení
Pro rozparek vynecháme 14 řad a sháčkujeme 34 řad bočního dílu pomocí KS a ŘO. Zůstane nám 24 řad pro průramek. Zapošijeme volné konce, dozdobíme knoflíkem nebo štítkem.

Olemování výstřihu, Merino Lace, háček 6 mm
Začneme v zádové nárameníkové části.
1. – 6 řada: N za KS, háčkujeme vzorek, řady neukončujeme PO, ale háčkujeme tzv. dokola

Olemování výstřihu, Merino Lace, háček 5 mm
7. – 8. řada: N za KS, háčkujeme vzorek, řady neukončujeme PO, ale háčkujeme tzv. dokola, v poslední řadě v posledních dvou případech místo KS háčkujeme PO a ŘO, čímž se srovná hrana

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

A moc děkuji VV za pomoc při focení.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Háčkovaný svetřík pro miminko - www.krampolinka.cz 1.1.2022 at 12:54

    […] Etrofil Organic Cotton se prodává v 50 gramovém klubíčku s návinem 165 metrů. Jedná se o 100% organickou bavlnu, tj. obsahuje minimálně 95 % bio certifikovaných vláken, v příjemné a poměrně velké škále barev. Hodí se na výrobu oblečení pro nejmenší, dečky do kočárku nebo hračky. Klubíčka Organic Cotton k nám doputovaly z e-shopu http://www.klubickaodsrdicka.cz. Moc děkuji za možnost přízi vyzkoušet. Video z rozbalování balíčku můžete shlédnout zde, a pokud zabrousíte do e-shopu (věřím, že ano), mohly by se Vám hodit i video návody na homelesku Rosetta nebo nadýchanou vestu Merino Lace. […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..