Videonávod jak na sedlo ke kabátku Dolphin

8.12.2017

Píšete mi často, že vám nejde sedlo ke kabátku. Připravila jsem proto videonávod jak na sedlo a současně jak háčkovat rukáv. „Tělo“ kabátku je pak už vaše fantazie. Pro holčičí můžete použít návod zde z webovky nebo pro klučičí svetřík můžete dělat PDS do mezer jako já, případně zvolit nějaký další hezký vzorek.

Rukávy jsou u obou typů stejné. Pokud by se Vám netvaroval dle vašich představ, můžete sháčkovávat ne každý 4 a 5, ale třeba šestý a sedmý, ob řadu to stejné a ob řadu sháčkujte jen tolikrát, abyste měli konečný počet cca 18 oček.

Sedlo na kabátek Dolphin + rukávy
Velikost: pro velikost 56-62 použijte primárně háček 5 nebo 5.5 mm (na první řadu sedla 6 mm), pro velikost 68 použijte primárně háček 6 (na první řadu sedla 6.5 mm), pro ještě větší velikost můžete použití silnější přízi např. Bambi, Yumurcak apod.
Příze: Himalaya Baby Dolphin/YarnArt Dolce zakoupíte zde, na svetřík jsem spotřebovala 2 klubka bílé a část fialkové. Pokud budete dělat delší svetřík, určitě budete potřebovat klubka tři od jedné barvy plus klubíčko kontrastní.
Knoflíčky
Háček: dle zvolené velikosti

ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
N – náhrada

Začínáme vždy tzv. náhradou, tj. 1 ŘO = KS/1 volné ŘO = PDS. Kabátek je háčkovaný od sedla v řadách tam a zpět, rukávy jsou háčkovány dokola.

VIDEO

SEDLO
1. řada: 33 ŘO (háček větší dle zvolené velikosti), na konci budeme háčkovat zpět
2. řada: háček menší dle zvolené velikosti, základ pro sedlo dle schématu 6 PDS – 6 PDS – 12 – PDS – 6 PDS – 6 PDS (přední díl – rukáv – záda – rukáv – přední díl), schéma háčkujeme takto: první PDS háčkujeme do 2 ŘO od háčku, dále uháčkujeme 4 PDS, do čtvrtého uháčkujeme ještě jeden PDS, dále háčkujeme 5 PDS, do pátého háčkujeme ještě jeden PDS a dále háčkujeme 11 PDS, do jedenáctého háčkujeme ještě jeden PDS a dále háčkujeme 5 PDS, do pátého háčkujeme ještě jeden PDS a uháčkujeme 5 PDS, otočíme a háčkujeme zpět.

TIP: zdvojená místa (pokud je nevidíme) si označíme označovačem, určitě to pomůže v další řadě, pak už to půjde samo.

3. řada: rozšiřujeme vždy ve zdvojených očkách (označovače v 6-6-12-6-6), kde uděláme 2 PDS – 1 ŘO – 2 PDS, v následujícíh řadách vždy první PDS ze dvojice z předchozí řady přeskočíme, jinak se nám to bude rozšiřovat moc (poznáme, bude se to vlnit), ostatní háčkujeme PDS do PDS

4. řada: rozšiřujeme vždy ve zdvojených očkách, kde uděláme 1 PDS – 1 ŘO – 1 PDS, jinak háčkujeme PDS do PDS
5. řada: rozšiřujeme vždy ve zdvojených očkách, kde uděláme 2 PDS – 1 ŘO – 2 PDS, jinak háčkujeme PDS do PDS
6. řada: rozšiřujeme vždy ve zdvojených očkách, kde uděláme 1 PDS – 1 ŘO – 1 PDS, jinak háčkujeme PDS do PDS
7. řada: rozšiřujeme vždy ve zdvojených očkách, kde uděláme 2 PDS – 1 ŘO – 2 PDS, jinak háčkujeme PDS do PDS
8. řada: rozšiřujeme vždy ve zdvojených očkách, kde uděláme 1 PDS – 1 ŘO – 1 PDS, jinak háčkujeme PDS do PDS
9. řada: rozšiřujeme vždy ve zdvojených očkách, kde uděláme 2 PDS – 1 ŘO – 2 PDS, jinak háčkujeme PDS do PDS

TĚLO KABÁTKU
10. řada: zde háčkujeme PDS a v podpaží uděláme 3 ŘO (máme před sebou jakoby obdélník, ten přepůlíme, máme před sebou rozepínání ve předu, které lícuje se zadní stranou, po stranách jsou místa v podpaždí a to jsou místa, kde uháčkujeme 3 ŘO, aby se nám spojil přední ze zadním dílem a odtud můžeme háčkovat tělo kabátku dle fantazie.

Ve videu háčkuji:
11. řada: PDS do mezer
12. řada: přední reliéfní PDS
13. řada: přední reliéfní PDS (zkontrolujte, že Vám to udělá „ráfek“, pokud ne, háčkujte zadní reliéfní 🙂
14. řada – až požadovaná délka: háčkujeme PDS do mezer

Přízi neukončíme a obháčkujeme bok KS. V límečkové části uděláme tři řady PDS (tam, zpět, tam) a pokračujeme v olemování druhé části zapínání KS.

Navážeme kontrastní přízi a předními/zadními reliéfními KS (záleží dle směru, kam budete háčkovat, zda-li doprava nebo doleva) obháčkujeme celý svetřík.

RUKÁV
Zde záleží, jak moc chcete rukáv široký. Jen je potřeba spočítat první řadu, ať máte oba rukávy se stejnou startovací šířkou. Rukáv končí na šířce 18 oček.
1. řada: začneme před podpaždí KS, v podpaždí 3 KS, pak 1 KS a dále háčkujeme PDS (neukončujeme PO, háčkujeme dokola)
2. řada: KS do KS, jinak sháčkujeme vždy 4 a 5 PDS (sháčkováváme pouze PDS)
3. řada: KS do KS, PDS do PDS
4. řada: KS do KS, sháčkujeme 4 a 5 PDS
5. řada: odtud už háčkujeme pouze PDS
6. řada – až požadovaná délka: PDS do PDS
Poslední řada: obháčkujeme kontrastní přízí předními/zadní reliéfními krátkými sloupky.

Pokud se nebude rukáv plynule zmenšovat, můžete ve druhé, čtvrté a šesté řadě sháčkovávat 5 a 6 PDS tak, abyste se při posledním sháčkovávání dostali na konečný počet 18 oček.

Návod prosím používejte k výrobě výrobků pro vlastní potřebu. Návod je pro Vás zdarma, avšak netýká se prodeje. Pro prodej výrobků dle tohoto návodu mne prosím kontaktujte (souhlas ohledně Autorského zákona). Pokud se Vám návod líbí, prosím volně sdílejte na sociálních sítích, ať může háčkovat více lidiček. Budu ráda, když u příspěvků uvedete odkaz či jméno autora návodu.

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.

Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.

Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Jiřka 18.10.2019 at 7:59

    krásné,děkuji

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..