Bolerko Giza

5.9.2021

Jednoduché háčkované dětské bolerko z bavlněné příze Gazzal Giza je vlastně celoročním kouskem oblečení. Od jara na podzim jen tak na tričko, nátělník či šaty a v zimě třeba pod kabát na šatičky na slavnostní příležitost.

Gazzal Giza je 100% mercerizovaná bavlna, klubíčko 50 gramů má 125 metrů. Má krásný jemný lesk a nádherný výběr barev. Hodí se celoročně buď na oblečení, lehké topíky, nátělníky či trička, případně na hračky a homedekor. Pozor – jedná se o klasickou bavlnu, takže je spíše těžší, takže na velké výtvory bych vzala spíše tenčí bavlnu či jiný, např. směsový typ příze. Mercerizace však této bavlně dodává lesk a ochranu vlákna a barvy, tj. výrobek bude stálo barevnější a nebude žmolkovat.

Gazzal Giza k nám doputoval z e-shopu Ráj Klubíček, moc děkuji za vyzkoušení. Na rozbalení balíčku a tip na parádní merino naleznete v tomto videu a článek k přečtení zde. S nákupem klubíček bych neotálela. Celosvětový trend je zdražování klubíček, tak ať Vás ceny potom nezaskočí.

Co se týče bolerka, háčkujeme od čtvercového typu sedla po řadách tam a zpět. Háčkujeme obyčejné dlouhé sloupky. Bolerko je velice jednoduché, největší úskalí může být rovnost stran v rozepínací části. Háčkujeme totiž náhradu místo prvního dlouhého sloupku a hned k náhradě první dlouhý sloupek a na konci řady jedno očko jakoby přeskočíme a háčkujeme až do druhého očka náhrady. Při otočení se „mezera“ vyplní tím, že opět háčkujeme náhradu a první sloupek k náhradě. Tímto způsobem nám strana zůstane rovná, ale rozhodí to počet předních přidávaných sloupků.

Druhé úskalí může nastat při přechodu barev na rukávech. Háčkovala jsem tzv. dokola bez ukončení řad a až u přechodu barev jsem „snižovala“ výšku sloupků, tj. přecházíme z dlouhých na polodlouhé a krátké sloupky. Navíc v tomto místě rukáv i postupně zužujeme, tj. sháčkováváme dva sloupky dohromady. Věřím, že s videem to zvládnete levou zadní. Nákres sedla a především nákres u rozepínací části naleznete pod textem.

Ať se bolerko zadaří. Je to krásný stylový kousek do šatníku a u nás tedy velmi oblíbený.

Bolerko Giza
Příze: Gazzal Giza, barvičky mint 2482, pudr 2491, modrá 2474 a hnědá 2495, zakoupíte na www.rajklubicek.cz
Spotřeba: 4 klubíčka (doporučuji na olem přikoupit ještě jedno klubíčko pro jistotu)
Výrobní náklady: cca 140 Kč
Háček: 3 mm, 4 mm
Velikost: 116 -122
Rozměry:  šířka 33 cm, délka rukávů 34 cm (měřeno od podpaždí), přední délka 26 cm
Jehla s velkým ouškem, označovače
Časový rozpočet: 15-20 hodin
Pro začátečníky s videem

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
DS – dlouhý sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
KS – krátký sloupek

Bolerko je háčkované od pružného řetízku od sedla po řadách tam a zpět. Řada začíná náhradou N, tj. 2 ŘO místo DS a řada končí DS do druhého očka náhrady.  Rukávy jsou háčkovány tzv. dokola bez ukončení řad. Při přechodu barev jsou použity polodlouhé a krátké sloupky. Olem tvoří krátké sloupky a obloučky z dlouhých sloupků. Náhrada za krátký sloupek je 1 ŘO. Postup háčkování: sedlo, část těla bolerka, rukávy, doháčkování těla bolerka a olem.

Bolerko, sedlo, háček 3 mm, meruňková
1. řada: začínáme na 80 oček pružného řetízku
2. řada: N za DS, 2 ŘO, háček vedeme do druhého očka pružného řetízku a uháčkujeme DS. V této řadě háčkujeme filetové čtverečky, tj. 2 ŘO a DS, očko přeskočit. V rohu háčkujeme 3/4 ŘO, DS do očka, kde končí předchozí filetový čtvereček. Máme 5 filetových čtverečků (1/2 přední díl) + 1 roh + 10 filetových čtverečků  (rukáv) + 1 roh + 10 filetových čtverečků (zadní díl) + 1 roh + 10 filetových čtverečků (rukáv) + 1 roh + 5 filetových čtverečků (2/2 přední díl). Řada končí DS do posledního očka pružného řetízku. Otočíme.

Bolerko, sedlo, háček 4 mm, meruňková
3. řada: N za DS. Háčkujeme DS do DS, DS pod ŘO. V rohu háčkujeme 2DS-3/4 ŘO-2DS. Řada končí DS do druhého očka náhrady. Otočíme. Máme 13 DS – 25 DS – 25 DS – 25 DS – 13 DS.

4. – 9. řada: N za DS. Háčkujeme DS do DS, DS pod ŘO. V rohu háčkujeme 2DS-3/4 ŘO-2DS. Řada končí DS do druhého očka náhrady. Otočíme. Na sedle – rukávy a zadní díl nám počet sloupků narůstá o 4. Pro rovný okraj na předním díle háčkujeme N+DS k náhradě a na konci řady háčkujeme až do druhého očka náhrady (opticky jeden sloupek vynecháme). Otočíme a háčkujeme opět N+DS a na konci řady háčkujeme až do druhého očka náhrady. Díky tomuto způsobu je nárůst počet sloupků na předním díle nepravidelný, viz nákres.

Bolerko, spojení sedla, háček 3/4 mm, meruňková
10. řada: N za DS, DS k náhradě. Dále háčkujeme DS do DS. V rohu sedla uháčkujeme 2 DS, vyměníme háček za menší, uháčkujeme 2 očka pružného řetízku, vyměníme háček za větší, přeskočíme rukávovou část a háčkujeme 2 DS do následujícího rohu. Dále pokračujeme v zádové části DS do DS. Jakmile doháčkujeme do rohu, uháčkujeme 2 DS pod ŘO, vyměníme háček za menší, uháčkujeme 2 očka pružného řetízku, vyměníme háček za větší, přeskočíme rukávovou část a háčkujeme 2 DS do následujícího rohu. Pokračujeme DS do DS na přední části bolerka. Na konci řady háčkujeme až do druhého očka náhrady, otočíme.

11. řada: N za DS, DS k náhradě. Dále háčkujeme DS do DS. V podpaždí háčkujeme dva DS do oček pružného řetízku a dále DS do DS. Zopakujeme na protilehlé straně. Řadu končíme DS do druhého očka náhrady a než DS dokončíme, připojíme hnědou barvu.

Bolerko, tělo bolerka, háček 4 mm, hnědá
12. – 15. řada: N za DS, DS k náhradě. Dále háčkujeme DS do DS. Na konci řady DS do druhého očka náhrady. Otočíme. V poslední řadě poslední DS nedokončíme a do očka vložíme označovač. Až doháčkujeme rukávy, napojíme zde zbytek mint barvy a budeme pokračovat v háčkování těla bolerka.

Bolerko, rukáv, háček 4 mm, hnědá
1. řada: Přízi navážeme v podpaždí pod dlouhý sloupek. V místě, kde byl pružný řetízek budeme postupně ubírat. Navážeme hnědou přízi, tj. N za DS, háčkujeme DS do pružného řetízku, DS pod DS, jeden DS do rohu sedla a dále DS do DS v rukávové části sedla. Na konci řady háčkujeme DS do rohu sedla, do druhého očka náhrady háčkujeme KS. Tímto způsobem přejdeme do další řady bez ukončení řady.

2. -9. řada: 2 sháčkované DS, dále DS do DS, tj. v každé řadě na začátku ubereme jeden DS. V poslední řadě odpočítáme 4 očka od posledního sháčkování a uháčkujeme PDS, KS, PO – připojíme novou barvu

Bolerko, rukáv, háček 4 mm, mint
10. řada: KS, 2 sháčkované DS, dále DS do DS, na konci řady háčkujeme KS do prvního KS
11. – 18. řada: 2 sháčkované DS, dále DS do DS, tj. v každé řadě na začátku ubereme jeden DS.
19. řada: DS do DS, čtyři očka od konce háčkujeme PDS, KS, PO – připojíme novou barvu

Bolerko, rukáv, háček 4 mm, modrá
20. řada: KS, DS do DS, na konci řady háčkujeme KS do prvního KS
21. – 28. řada: DS do DS

Bolerko, rukáv, háček 3 mm, modrá
29. – 32. řada: DS do DS, na konci poslední řady háčkujeme PDS, KS, PO

Bolerko, olem rukáv, háček 3 mm, modrá
33.  řada: N za KS, vzor, tj. očko přeskočit, 5 DS do následujícího očka, očko přeskočit, KS. Vzor opakujeme do konce řady, přízi ukončíme.

Druhý rukáv uháčkujeme totožně. Pokud máme po jednom klubíčku, je lepší háčkovat oba rukávy současně, tj. háčkujeme z jednoho klubíčka, přízi táhneme vně pro jeden rukáv a přízi táhneme zevnitř pro druhý rukáv. Takto můžeme zpracovat kompletně hnědou a upravit případně počet řad na délku. Mint a modrou budeme potřebovat na olem.

Bolerko, tělo bolerka, háček 4 mm, mint
16. – 18. řada: napojíme barvu v místě, kde máme označovač a háčkujeme N za DS, DS k náhradě. Dále háčkujeme DS do DS. Na konci řady DS do druhého očka náhrady. Otočíme.

Bolerko, olem bolerka, háček 4 mm, mint
19. řada: N za DS, háčkujeme DS do DS. Na konci řady háčkujeme tři/čtyři DS do druhého očka náhrady a pokračujeme s olemem. Háčkujeme dva KS na jednu řadu dlouhých sloupků a postupujeme směrem nahoru podél zapínací části. V rohu do prvního očka pružného řetízku háčkujeme 3/4 KS a do každého očka pružného řetízku uháčkujeme jeden KS. Do posledního očka pružného řetízku háčkujeme 3/4 KS a dále háčkujeme dva KS na jednu vodorovnou řadu dlouhých sloupků. Řadu končíme ve spodním rohu, kde háčkujeme 2 DS, PO do druhého očka náhrady.

20. řada: přejdeme pomocí jednoho PO do dalšího očka, N za DS, DS k náhradě, dále DS do DS. V následujícím spodním rohu háčkujeme 5DS do prostředního sloupku, očko přeskočit a pokračujeme v háčkování KS do KS.  V horní části v rohu očko přeskočíme, háčkujeme 5 KS do prostředního KS, jedno očko přeskočíme a dále KS do KS. Postup zopakujeme na protilehlé straně. Řadu končíme ve spodním rohu, očko přeskočíme a háčkujeme 5 DS do prostředního očka, PO do druhého očka náhrady a připojíme modrou barvu.

Bolerko, olem bolerka, háček 4 mm, modrá
21. řada: přejdeme pomocí jednoho PO, N za DS, DS k náhradě, dále DS do DS. V následujícím spodním rohu, očko přeskočíme, háčkujeme ŘO-5DS-ŘO do prostředního DS, očko přeskočíme a pokračujeme v háčkování KS do KS. V horním rohu očko přeskočíme, háčkujeme ŘO-5 KS-ŘO do prostředního KS, očko přeskočit, dále KS do KS. Postup zopakujeme na protilehlé straně. Řadu končíme ve spodním rohu, očko přeskočíme, háčkujeme ŘO-5DS-ŘO do prostředního DS, očko přeskočíme, DS do očka a PO do druhého očka náhrady.

Bolerko, olem bolerka, háček 3 mm, modrá
22. řada: N za KS, KS k náhradě, vzor, tj. očko přeskočíme, 5 DS do následujícího očka, očko přeskočíme, KS. Opakujeme vzor na spodním olemu, V rohu očko přeskočíme, háčkujeme 5 DS pod ŘO, 5-7 DS do prostředního DS, 5 DS pod ŘO, očko přeskočíme, KS do KS. V horním rohu očko přeskočíme, 5 KS do prostředního KS, očko přeskočíme a háčkujeme KS do KS. Postup zopakujeme na protilehlé straně. Řadu končíme tak, že přeskočíme očko, dále 5 DS pod ŘO, 5-7 DS do prostředního DS, 5 DS pod ŘO, očko přeskočíme a PO.

Šňůrka, háček 3 mm, modrá
V horním rohu, kde jsou KS, protáhneme přízi pomocí liščí smyčky a háčkujeme ze zdvojené příze 45 ŘO. Postup zopakujeme na protilehlé straně. Volný konce zajistíme uzlíkem a přízi ustříhneme.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Dětský lehký svetřík Ultra Kasmir - www.krampolinka.cz 7.2.2023 at 18:00

    […] TIPY PRO VÁS: Kvůli stejné velikosti obou dílů doporučuji háčkovat oba díly najednou. Pro spojení svetříku místo knoflíku můžete naháčkovat šňůrku na zavazování. Jak na to naleznete ve video návodu na bolerko Giza. […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..