Svetřík Ultra Kasmir

7.2.2023

V dnešním video návodu si uháčkujeme rychlou dětskou vestu z příze Himalaya Ultra Kasmir.

Himalaya Ultra Kasmir je klubíčko 50g/175m, směs 75% akrylu a 25% alpaky. Příze je heboučká na dotek, nadýchaná, jemná a hřejivá. Klubíčko Vás naprosto dostane svou lehkostí. Příze má chloupek, ale s opatrností jde hezky párat. Zajímavě bude vypadat jakýkoliv vzorek. Místo doporučeného háčku 4 mm, jsem vzala 5 mm a zdá se mi, že by příze zvládla klidně i 6 mm. Původně jsem zamýšlela vestu pro sebe, ale na dospělou velikost by to chtělo jednobarevnou variantu cca 300 g, na svetřík minimálně 450g. Na dětský svetřík velikost 128-134, 6-8 let jsem použila dvě klubíčka růžové a 1,5 klubíčka šedé barvy.

Přízi Himalaya Ultra Kasmir nám poskytl e-shop PrimaPrize.cz. Na video z rozbalování balíčku můžete kouknout sem a na článek sem.

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče vestičky či svetříku, háčkujeme dva stejné pruhy, které sháčkujeme na zádové části a na bocích. Dále doháčkujeme rukávy a obháčkujeme kontrastní barvou přední část a spodní část svetříku. Svetřík je na přehození, takže nemá knoflíkové dírky. Pokud knoflíkové dírky potřebujete, mrkněte na video svetřík Air zde. Rukávy jsou 3/4, ale pokud chcete klasiku, určitě Vám vystačí cca 4 klubíčka.
  • Co se týče vzoru, potřebujeme základní řetízek dělitelný počtem 6-ti ok plus jedno oko krajové. Vzor má čtyři řady, které se opakují. Háčkujeme vějířky z dlouhých sloupků. Díky prohození pořadí se vějířky řadí šachovnicově. Tento vzor přízi s chloupkem vyloženě sluší.
  • Co se týče úpravy velikosti, polovina délky základního řetízku určuje přední délku vestičky, počet řad určuje šířku vestičky. Více ok základního řetízku znamená delší svetřík, více řad vzoru znamená šiřší svetřík. Svetřík odpovídá velikost 128-134. Háčkování rukávů je volitelné. Pro velikost 40-42 doporučuji začít na 156+1 očko, tj. 26 sloupců vzoru a 25-27 řad. Výšku sháčkování zad a výšku podpaždí je potřeba vzkoušet na vlastní postavě.

TIPY PRO VÁS:
Kvůli stejné velikosti obou dílů doporučuji háčkovat oba díly najednou. Pro spojení svetříku místo knoflíku můžete naháčkovat šňůrku na zavazování. Jak na to naleznete ve video návodu na bolerko Giza.

Ať se Vám vesta nebo svetřík podaří a máte z výrobku radost.  Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním vesty či svetříku Ultra Kasmir? Fotečky můžete vkládat do FB skupinky Krampolinka sem. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #vestaultrakasmir nebo #svetrikultrakasmir.

Svetřík Ultra Kasmir
Příze: Himalaya Ultra Kasmir, ledově růžová barva 56810, šedá 56823, pořídíte u PrimaPrize.cz
Spotřeba: 4 klubíčka na tuto velikost
Háček: 5 mm
Rozměry: 42 cm šířka, 43 cm přední délka, 20 cm délka 3/4 rukáv
Velikost: 128-134, 6-8 let
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení
Časový rozpočet: cca 6 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek
PDS – polodlouhý sloupek

Háčkujeme od základního řetízku po řadách tam a zpět. Náhrada N je jedno ŘO místo KS a 3 ŘO místo DS ve vzoru.

Přední a zadní díl svetříku, růžová, háček 5 mm – háčkujeme 2x, přízi neukončujeme
1. řada: 108+1 ŘO řetízku, otočíme.
2. řada: háček vedeme do druhého očka od háčku a uháčkujeme KS, dvě očka přeskočíme a do třetího háčkujeme vějířek z 5-ti DS, dvě očka přeskočíme a do třetího háčkujeme KS. Vzor opakujeme do konce řady. Končíme KS do posledního očka. Máme základ pro 18 sloupců. Otočíme.
3. řada: N 3 ŘO místo DS, 2 ŘO do vzoru. Do středu vějířku háčkujeme KS, 2 ŘO, DS do KS z předchozí řady, 2 ŘO. Opakujeme vzorek do konce řady. Končíme DS do očka náhrady. Otočíme.

4. řada: N 3 ŘO místo DS, 3 DS do očka k náhradě. Háčkujeme KS do KS, vějířek z 5-ti DS do DS z předchozí řady. Vzorek opakujeme do konce řady. Končíme 3 DS do očka náhrady. Otočíme.
5. řada: N za KS, KS do očka k náhradě. 2 ŘO, DS do KS, 2 ŘO, KS do středu vějířku. Opakujeme vzorek do konce řady. Končíme KS do očka náhrady. Otočíme.
6. řada: N za KS, KS do očka k náhradě, vějířek z 5-ti DS do DS z předchozí řady, KS do KS. Opakujeme vzorek do konce řady. Končíme KS do očka náhrady. Otočíme.
7. – 17. řada: opakujeme řady 3.-6. Končíme řadou N za KS, KS do očka k náhradě, 2 ŘO, DS do KS, 2 ŘO, KS do středu vějířku. Přízi neukončíme.

Sháčkování boční části svetříku, růžová, háček 5 mm
Přeložíme pruh lícovou stranou na sebe a v rubové straně sháčkujeme boční díly pomocí pevných ok. Háček vedeme skrz ŘO a uháčkujeme PO, dále pokračujeme skrz následující ŘO a uháčkujeme PO, dále háček vedeme skrz očka sloupků (KS nebo DS) a uháčkujeme PO. Pokračujeme do výše 5 kompletních sloupců vzoru. 8 sloupců vzoru bude nesháčkovaných a ty tvoří rukáv. Přízi ukončíme a navážeme šedou.

Sháčkování zádové části svetříku, růžová, háček 5 mm
Sháčkované pruhy přiložíme k sobě a v zádové části sháčkujeme pomocí pevných ok do výše 8 sloupců vzoru. Háček vedeme skrz řetízková očka základního řetízku na obou dílech a háčkujeme pevná oka.

Spodní lem svetříku, růžová, háček 5 mm
1. řada: háček vedeme do rohu spodního lemu. Uháčkujeme ŘO. Dále háčkujeme podle vzhledu kraje, tj. do řad, které končily krátkým sloupkem nebo ŘO háčkujeme jeden KS, do řad, které končily nebo začínaly DS nebo náhradou za DS háčkujeme 2 KS. Na konci řady přízi neukončíme, ale při dokončení KS protáhneme šedou přízi.

Přední a spodní lem svetříku, šedá, háček 5 mm
1. řada: Ve spodním dolním rohu předního dílu háčkujeme KS šedou do stejného místa jako jsme končili KS růžovou barvou. Háčkujeme směrem ze spodu nahoru. Zrcadlíme vzor, tj. do oka, kde máme růžový vějířek háčkujeme 5 DS šedou. Do očka, kde máme růžový KS háčkujeme KS šedou přízí. Na zádech u zádového švu háčkujeme 3 DS do očka s růžovým vějířkem a 3 DS do následujícího očka s růžovým vějířkem a pokračujeme zrcadlením vzoru na protilehlé straně. Ve spodním rohu háčkujeme do posledního očka KS-2ŘO-KS do jednoho očka a pokračujeme háčkováním spodního lemu, tj. dvě očka vynechat a do třetího háčkujeme vějířek 5 DS, dvě očka vynechat a do třetího háčkujeme KS. Vzorek opakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme KS a do prvního šedého KS háčkujeme PDS, tj. zůstaneme ve středu obloučku v rohu.

2. řada: Začínáme polovinou obloučku v rohu, tj. 3 ŘO místo DS, 2 ŘO do vzoru, KS do středu vějířku, 2 ŘO, DS do KS z předchozí řady, 2 ŘO. Vzorek opakujeme po celém obvodu svetříku. Jakmile doháčkujeme do protilehlého spodního rohu háčkujeme DS-2ŘO-DS pod ŘO a pokračujeme v háčkování spodního lemu. Řadu končíme DS pod ŘO, ŘO a PDS do třetího očka náhrady. Takto zůstaneme ve středu obloučku.

3. řada:  N místo DS, dále 6 DS pod ŘO ve spodním rohu. Dále háčkujeme KS do KS, 5 DS do DS. Pokračujeme k protilehlému spodnímu rohu, kde uháčkujeme 7 DS pod ŘO a pokračujeme vzorem. Řadu končíme PO.

Svetřík 3/4 rukáv, šedá, háček 5 mm
1. řada: Přízi navážeme v podpaždí. 2 ŘO místo DS, dále háčkujeme 2 DS, KS do KS a 5 DS do DS. Na konci řady doháčkujeme 2 DS a řadu končíme PO. OTOČÍME a háčkujeme v protisměru.
2. řada: ŘO místo KS, KS do očka k náhradě, 2 ŘO, DS do KS, 2 ŘO, KS do středu vějířku. Háčkujeme vzor do konce řady. Řadu končíme PO. OTOČÍME a háčkujeme v protisměru.

3. řada: ŘO místo KS, KS do očka k náhradě. 5 DS do DS, KS do KS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. OTOČÍME a háčkujeme v protisměru.
4. řada: N za DS, 2 ŘO, KS do středu vějířku, 2 ŘO, DS do KS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. OTOČÍME a háčkujeme v protisměru.

5. – 14. řada: Opakujeme řady 1-4. (cca délka 16 cm pro 3/4 rukáv) Končíme řadou, kde háčkujeme 2 ŘO, KS, 2 ŘO, DS.

Pozn. Pokud chceme delší rukáv, pokračujeme v opakování vzoru.

Lem rukávu, šedá, háček 5 mm
1. řada: ŘO místo KS, KS do KS, KS pod ŘO, KS do DS, KS pod ŘO, KS do KS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO.
2. – 5. řada: N za KS. Háčkujeme KS do KS. Řadu končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Svetřík dozdobíme štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..