Bolerko Wild Silk

12.8.2022

Bolerko z divokého hedvábí Silk Love. Dotek luxusu od Hunoru unosíte celý rok.

Hunor Silk Love je barevné klubíčko v návinu 1000 metrů, 3 nitka, 100% divoké hedvábí – wild silk. Nitky mají nepravidelnou sílu a háčkovaný či pletený outfit dostane parádní rustikální vzhled. Navíc co do materiálu – hedvábí je prostě hedvábí. Má termoregulační schopnosti, v létě chladí, je antibakteriální, prodyšné a úžasně se nosí. Hedvábí se zpravidla získává z kokonů bource morušového, ale divoké hedvábí je získáváno z jiných druhů motýlů a podle toho se dále dělí na hedvábí eri, muga a tussahové. Divoké hedvábí v klubíčcích je u nás spíše nedostatkové až exotické zboží a já mám velikou radost, že jsem od Hunor.cz dostala možnost toto klubíčko pro Vás vyzkoušet a vytvořit video návod.

E-shop Hunor, kde naleznete samé vychytané přírodní klubíčka (hedvábí, merino, kašmír, len, alpaka), jsme si blíže představili v tomto článku a video z rozbalování balíčku můžete zkouknout zde.

Co se týče bolérka, zvolila jsem střih ze dvou pruhů, které po přeložení na půl a sháčkování v zádové části tvoří základ krátkého svetříku – bolérka. Podle množství materiálu si dále naháčkujeme rukávy do potřebné délky. Z mého klubíčka 1000m/200g jsem uháčkovala bolérko s 3/4 rukávem velikost 40-42, obvod 95 cm, výška 168 cm. Pokud budete mít štěstí a své klubíčko si ulovíte v návinu „repeat„, tj. stejná barva ve stejném návinu je ve středu i vně klubíčka, barvy se potkají uprostřed. To znamená, že díly svetříku můžete háčkovat najednou ze středu a vně klubíčka, aniž byste museli rozmotávat barvy. To považuji za velikou výhodu a šetření času. Na začátek háčkování doporučuji odmotat část první barvy, kterou budeme dokončovat vnitřní lem bolerka.

Co se týče vzoru, opakují se čtyři řady a jedná se o velmi jednoduchý vzorek. Háčkujeme po řadách tam a zpět, a to včetně rukávů. Tím se zachová vzhled a sklon vzorku. Použila jsem háček 2.5 mm a zdálo se mi to vůči síle příze a vůči vzoru akorát. Z jednoho barevného přechodu jsem uháčkovala cca 10 cm na šířku svetříku. Na jiné proporce nebo jinou velikost musíte přizpůsobit návin klubíčka.

Pro úpravu velikosti háčkujeme delší základní řetízek v počtu ok dělitelných 6-ti plus očka na otočení. Čím delší řetízek, tím delší 1/2 přední délky bolérka. Pro širší bolérko (větší obvod poprsí atd.) háčkujeme více opakování řad vzoru. Čím širší pruh, tím širší bude polovina předního dílu. Pozor! Zadní díl nikdy nesháčkujeme až do poloviny, ale spíše 2-3 vzory pod touto polovinou (ohrnovalo by se to za krkem!)  No a my se pustíme do háčkování, ať máme bolerko co nejdříve hotové. Věřím, že díky materiálu a jeho vlastnostem u Vás získá celoroční místo v šatníku. Hodí se totiž na šaty, nátělník, tričko a pro odvážné i jen tak na spodní prádlo jako croptop!

Vaše háčkované bolerka Wild Silk pro inspiraci pro ostatní a případné dotazy na úpravu velikosti prosím vkládejte do tohoto příspěvku na FB.

Bolerko Wild Silk
Příze: barevné klubíčko Wild Silk, zakoupíte na Hunor.cz
Spotřeba: 1000m třínitka na uvedenou velikost
Háček: 2,5 mm a 2 mm
Velikost: 40-42, výška postavy 168 cm, obvod 95 cm
Rozměry: 48 cm šířka, 31 cm přední délka, typ crop
Jehla s velkým ouškem, označovač, štítek nebo dva kokosové knoflíky
Časový rozpočet: cca 5 hodin na barevný přechod
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhé sloupky
KS – krátký sloupek
2NDS – dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek
ZRKS – zadní reliéfní krátký sloupek

Bolerko háčkujeme od základního řetízku. Počet ok musí být dělitelný 6-ti plus očka na otočení. Začínáme náhradou N, tj. 3 ŘO místo DS a 5 ŘO místo 2NDS. Pro KS háčkujeme 1 ŘO na začátku řady.

Přední a zadní panel bolerka, háček 2.5 mm (háček podle utahování, max 3 mm)
1. řada: uháčkujeme si základní řetízek v délce 162 oček. Pokud háčkujeme volně, vezmeme na tuto řadu háček 2 mm. Pokud se nám řetízek zdá neúhledný, můžeme vyzkoušet pružný řetízek háčkem 2 mm.
2. řada: 3 ŘO jako náhrada za DS, háček vedeme do čtvrtého očka od háčku a uháčkujeme DS. Dále DS do každého očka. Na konci řady otočíme. (163 DS)
3. řada: 3 ŘO jako náhrada za DS, ŘO do vzoru, očko přeskočíme a do následujícího uháčkujeme DS. Vzor do konce řady je ŘO, očko přeskočit, DS. Na konci řady otočíme. Máme základ pro 81 čtverečků.
4. řada: 3 ŘO jako náhrada za DS, DS pod ŘO a DS do DS. Opakujeme do konce řady. Na konci řady otočíme. (163 DS)

5. řada: 5 ŘO jako náhrada za 2NDS. Do čtvrtého očka háčkujeme DVA sháčkované 2NDS, 2 ŘO. Vracíme se háčkem zpět a do druhého očka uháčkujeme DVA sháčkované 2NDS. Vznikne křížení. Do druhého očka od prvních sháčkovaných 2NDS uháčkujeme samostatně stojící 2NDS. Vzor se opakuje na šesti očkách. Opakujeme do konce řady. Máme 27 sloupců vzoru.
6. řada: 3 ŘO jako náhrada za DS, 5 DS pod ŘO ve středu křížení a DS do samostatně stojícího DS. Opakujeme do konce řady. (163 DS)

7. – 28. řada: opakujeme řady 3 -6. Končíme řadou plných DS řada č. 4 (případně řada č. 6). Postup zopakujeme a uháčkujeme stejný pruh. Přízi ani na jednom díle neukončíme a použijeme ji k sháčkování boční části.

Pozn. Háčkujeme tolik opakování vzoru, kolik potřebujeme šířku 1/2 předního dílu.

Sháčkování zádová část, háček 3 mm – odmotaná barva
1. řada: Pomocí krátkých sloupků obháčkujeme odmotanou barvou první řadu řetízku, nejdříve na jednom, poté na druhém pruhu.
2. řada: Položíme oba pruhy k sobě obháčkovanou stranou. Dáváme si pozor, abychom měli oba díly k sobě stejnou rubovou stranou. Pomocí pevných ok sháčkujeme oba díly odmotanou barvou do výšky max 11 opakování vzoru. Přízi ukončíme.

Sháčkování boční část, háček 3 mm
Pomocí PO sháčkujeme v rubové části 6 opakování vzoru. Pro rukáv nám zůstane 15 opakování vzoru. Postup zopakujeme na protilehlé straně.

Pozn. Počet sháčkovaných opakování vzoru závisí na tom, jak široky chceme mít otvor pro rukáv.

Obháčkování bolerka, háček 2.5/3 mm – odmotaná barva
1. řada: Přízi navážeme ve spodním rohu a háčkem 3 mm uháčkujeme vějířek 4 DS do jednoho očka. Dále pokračujeme obháčkováním lemu na předním díle, kde háčkujeme ZRKS nejdříve na jedné, poté na protilehlé straně. Končíme ve spodní části vějířkem 4 DS. Spodní část bolérka obháčkujeme pomocí DS háčkem 2.5mm, kdy háčkujeme 2 DS na jednu vodorovnou řadu. Pokud se práce stahuje, v řadě, kterou tvořily 2NDS háčkujeme 3 DS, jinak 2 DS. Končíme PO v místě vějířku.

Obháčkování bolerka, háček 3 mm – odmotaná barva
2. řada – 3. řada: N za KS, do druhého DS ve vějířku háčkujeme 2 KS a pokračujeme vzorem ZRKS, tentokrát po celém obvodu bolérka. Jakmile dokončíme odmotanou barvu, pokračujeme barvou z klubíčka. Řadu končíme PO.

Pozn. Počet řad přizpůsobíme vlastní potřebě. ZRKS vytvoří jakoby okrasný vystouplý lem šňůrového typu.

Rukáv, háček 2.5 mm
1. řada: Pro rukáv navážeme přízi ve spodní části průramku ve švu. Háčkujeme opakování vzoru podle toho, kterou řadou jsme skončili přední a zadní díl. V mém případě jsem háčkovala 5 ŘO jako náhrada za 2NDS. Do čtvrtého očka háčkujeme DVA sháčkované 2NDS, ŘO. Vracíme se háčkem zpět a do druhého očka uháčkujeme DVA sháčkované 2NDS. Vznikne křížení. Do druhého očka od prvních sháčkovaných 2NDS uháčkujeme samostatně stojící 2NDS. Vzor se opakuje na šesti očkách. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme 2NDS do očka náhrady, PO a práci otočíme. Máme 15 sloupců vzoru. Řadu končíme 2NDS  a PO. Práci OTOČÍME a háčkujeme v protisměru. Tímto způsobem udržíme rovný šev a vzhled vzoru.

2. řada: 3 ŘO jako náhrada za DS, 5 DS pod ŘO ve středu křížení a DS do samostatně stojícího DS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme DS do očka náhrady, PO a práci otočíme.
3. řada: 3 ŘO jako náhrada za DS, ŘO, očko přeskočit, DS do DS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme DS do očka náhrady, PO a práci otočíme.
4. řada: 3 ŘO jako náhrada za DS, DS pod ŘO a DS do DS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme DS do očka náhrady, PO a práci otočíme.
5. – 33. řada: opakujeme řady 1-4. Po každé řadě práci otočíme.

Pozn. Počet řad přizpůsobíme požadované délce rukávu a množství příze.

34. řada: Práci zúžíme v řadě, kdy háčkujeme vějířky. N za DS, 4 DS pod ŘO, DS do 2NDS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme DS do očka náhrady, PO a práci otočíme.
35. řada: N za DS, ŘO, očko přeskočit, DS do DS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme DS do očka náhrady, PO a práci otočíme.
36. řada: N za DS, DS pod ŘO, DS do DS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme DS do očka náhrady, PO a práci otočíme.

Rukáv – lem, háček 3 mm
37. – 39. řada: N za KS, háčkujeme ZRKS. Řadu končíme PO.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Bolerko dozdobíme třeba štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..