Capáčky Baby Fox

9.12.2021

V dnešním video návodu si uháčkujeme capáčky pro miminko s véčkovým vzorem. Budeme háčkovat z novinkové žinylky Baby Fox.

LunaArt Baby Fox je žinylková příze, ve 100g klubíčku je klasických 120metrů. Jedná se o 100% polyester. Baby Fox je hutná žinylková příze, silou srovnatelná s Himalaya Dolphin Baby, Mazlík nebo YarnArt Dolce. Ze žinylkových přízí můžeme vyrobit krásný homedekor a pokud nám nevadí složení materiálu, tak klidně i deku do kočárku či hračky. V tomto případě vždy doporučuji zvážit, zda-li máme nebo nemáme tzv. kousavé dítě. Pokud by se nám dítko do hračky či deky pustilo zoubky, mohou se vlákna žinylky uvolnit.

Co se týče použití žinylky na capáčky či vestičky, zde nevidím velký problém. Naopak. Měkký žinylkový materiál je u děti oblíbený, žinylka na jiném materiálu poměrně hezky hřeje. Co se týče čepic – je to kontroverzní téma. Sama jsem žinylkové čepice nosila, i mé dítě, a nám se hlava nepotila (častý argument proti žinylkám). Čepice z žinylky ale spíše profoukne, takže při velkém větru doporučuji pojistit buď kapucí zvenku nebo podšitím kolem oušek zevnitř. Děti tento materiál milují, takže když vyrobíte parádní čepici z merina/akrylu/vlny a vedle ní položíte čepici z žinylky, cca v 90-ti procentech případů dítě sáhne po žinylce. To je zkrátka fakt navzdory zbožíznalství.

Přízi LunaArt Baby Fox nám zaslal Toptex.cz, kde klubíčka v dostatečném barevném provedení můžete zakoupit. Rozbalování balíčku s klubíčky Baby Fox naleznete zde a článek si můžete přečíst zde. Navíc jen pro Vás do 12. 12. 2021 přichystal TOPTEX 5% SLEVU na LunArt Baby Fox a Himalaya Dolphin Baby (zboží je rovnou slevněno, nepotřebujete kód). Navíc poskytuje výhodnou akci 50 Kč na dopravné, při objednávce nad 900 Kč je poštovné ZDARMA! No a protože se u Toptexu soutěží, ze všech objednávek jeden vylosovaný šťastlivec vyhraje 5 klubíček Himalaya Arya na set homeleska + tunel podle mého video návodu. To je prostě neodolatelná adventní nabídka, co říkáte?

Často se mě ptáte, jak poznat kvalitní žinylku. Inu tak, že když sundáte žinylková vlákna ze dvou koncových nitek, pak za nitky zatáhnete, tak se nepřetrhnou. To je základ úspěchu háčkovaných výrobků. Pokud se vlákna ve výrobku přetrhnou, začne klubíčko/výrobek pelichat. Baby Fox má nitky obzvláště pevné. Zkoušela jsem barvu mint a tmavě šedou a za mne super. Přesto doporučuji nejdříve volný konec příze prošít výrobkem, teprve potom sundat žinylku z konců a volné konce buď zasukovat s jiným volným koncem, nebo jednu nitku provléct očkem a zasukovat. Vždy si nechávejte „rezervu“ v podobě delšího zapošití. Nikdy nevíte, kdy budete muset výrobek namáhaný používáním opravovat.

U těchto capáčků budeme háčkovat podrážku dvojitou přízí a horní část jedním vláknem. Díky tomu je podrážka pevnější a botička lépe drží tvar. Pro začátečníky doporučuji návod vytisknout, postupovat PODLE videa a nachystat si dostatečné množství označovačů. Botičky jsou nejtěžší výrobek. S označovači se nepřehlednost žinylky dá dobře zvládnout. Horní část botičky je háčkována véčky z krátkých sloupků. Díky tomu vznikne pletený vzhled. Botičky nosíme buď vyhrnuté nahoru nebo přeložené. Při druhém způsobu nošení musíte přidat pár řad na výšku. Botičky můžeme dovybavit šňůrkou, kterou provlečeme v přední části botičky a tím ji utáhneme na nožce.

Spodní olem botičky je možné vytvořit dvěma způsoby. Vždy háčkujeme volnější pevná oka, ale podle toho, zdali háčkujeme pevná oka směrem doleva nebo doprava vznikne odlišný ozdobný okraj. Ukážeme si ve videu.

Vaše háčkované capáčky Baby Fox pro inspiraci pro ostatní a případné dotazy na úpravu velikosti prosím vkládejte do tohoto příspěvku na FB. Do příspěvku prosím uvádějte přízi, velikost výrobku, úpravu velikosti a spotřebu. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti s ostatními.

Tip na ušanku pro miminko z žinylkové příze se stejným vzorem zde.

Capáčky Baby Fox
Příze: LunaArt Baby Fox, zakoupíte na www.toptex.cz
Spotřeba: 1 klubíčko mint č. 11 na 1xmalé capáčky, 1xvelké capáčky, 1 klubíčko tmavě šedá č. 09 na olem
Háček: 6 mm
Velikost: 0-3 měsíce, 3-6 měsíců podle porodní váhy miminka
Rozměry: 7-8 cm délka, 9.5 cm výška botičky, 9-10 cm délka, 11.5 cm výška botičky
Jehla s velkým ouškem, označovače, štítek
Časový rozpočet: 90 minut
Pro odvážné začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
KS véčko – dva sháčkované krátké sloupky, ŘO.
KSZN – krátký sloupek za zadní nitku
PDS – polodlouhý sloupek

Capáčky začínáme od základního řetízku, sudý počet ok + ŘO jako první náhrada. Podrážku háčkujeme dvojmo, tj. vlákno táhneme ze středu a vně klubíčka. Řadu začínáme náhradou N, tj. 1 ŘO místo KS. Do náhrady vkládáme označovač. Řadu končíme PO.

Capáčky VĚTŠÍ velikost (dle videa) – podrážka, mint, dvě vlákna, háček číslo 6
1. řada: 8 ŘO +1 ŘO jako náhrada do další řady, do očka vložíme označovač.
2. řada: háček vedeme do druhého očka od háčku, kam také vložíme označovač a uháčkujeme KS. Dále 6 KS. Do posledního očka/špičky háčkujeme 5 KS do jednoho očka. Do prvního KS ve špičce vložíme označovač. Pokračujeme v háčkování na druhé straně řetízku. 6 KS. Do očka řetízku s označovačem uháčkujeme 3 KS, do prvního KS vložíme označovač. Řadu končíme PO do ŘO s označovačem. (N+21)

Pozn. Ve špičce bude 5 KS, v patě budou 4 KS + náhrada.

3. řada: N za KS (vložíme označovač), KS do očka k náhradě, dále 6 KS, 10 KS, tj. ve špičce zdvojíme každý KS, tj. do očka s označovačem háčkujeme první dva KS. Na druhé straně háčkujeme 6 KS a na konci řady 6 KS, tj. v patě zdvojíme každý KS, začínáme od očka s označovačem. Řadu končíme PO do očka náhrady, kde je označovač. (30 KS)

Ukončíme vlákno, které vede vně klubíčka a dále háčkujeme vláknem, které vede ze středu klubka.

Capáčky – horní část, mint, háček 6 mm
4. řada: N za KS (vložíme označovač), háčkujeme KSZN dokola botičky. Řadu končíme PO do očka náhrady, kde je označovač. (30 KSZN)
5. řada: N za KS (vložíme označovač), háčkujeme KS do KS. Řadu končíme PO do očka náhrady, kde je označovač. (30 KS)
6. řada: N za KS (vložíme označovač), háčkujeme KS do KS. Najdeme střed podrážky v patě. Do očka v prodloužení této osy háčkujeme 2 KS (vložíme označovač), tím tvarujeme patu botičky. Řadu končíme PO do očka náhrady, kde je označovač. (31 KS)

7.  řada: N za KS (vložíme označovač), od sousedního očka začínáme háčkovat véčka. 2xvéčko, véčko bez ŘO.  Dále 5xsháčkujeme PDS+KS ve špičce. Pokračujeme v háčkování véček na druhé straně botičky. Háčkujeme 6x véčko. Končíme řadu véčko bez ŘO, PO. (10xvéčko)

8. řada: N za KS (vložíme označovač), háčkujeme 2xvéčko, véčko bez ŘO. Dále 2xsháčkujeme PDS+KS ve špičce. Pokračujeme v háčkování véček na druhé straně botičky. Háčkujeme 6xvéčko, véčko bez ŘO, PO. (10xvéčko)

9. řada: N za KS (vložíme označovač), háčkujeme 3x véčko, dále 2xvéčko nad sháčkováním špičky, pokračujeme v háčkování na druhé straně botičky, kde háčkujeme 6xvéčko, véčko bez ŘO, PO. (12xvéčko)
10. – 14. řada: N za KS (vložíme označovač), háčkujeme 11x véčko, véčko bez ŘO, PO. (12xvéčko)

Pozn. Počet řad, tj. výšku botičky přizpůsobíme vlastnímu požadavku (ohrnutí/bez ohrnutí).

Capáčky – spodní olem, tmavě šedá, háček 6-7mm podle utahování
Zvolíme si vzhled olemu. Pro „štepování“ si obrátíme botičku tak, že máme před sebou podrážku. Háček vedeme za zadní nitku a pomocí volných pevných ok botičku obháčkujeme. Pro plný okraj si obrátíme botičku tak, že máme před sebou otvor/vstup do botičky. Háček vedeme za zadní nitku a pomocí volných pevných ok botičku obháčkujeme.

Capáčky MENŠÍ velikost – podrážka, mint, dvě vlákna, háček číslo 6
1. řada: 6 ŘO +1 ŘO jako náhrada do další řady, do očka vložíme označovač.
2. řada: háček vedeme do druhého očka od háčku, kam také vložíme označovač a uháčkujeme KS. Dále 4 KS. Do posledního očka/špičky háčkujeme 5 KS do jednoho očka. Do prvního KS ve špičce vložíme označovač. Pokračujeme v háčkování na druhé straně řetízku. 4 KS. Do očka řetízku s označovačem uháčkujeme 3 KS, do prvního KS vložíme označovač. Řadu končíme PO do ŘO s označovačem. (N+17 KS)

Pozn. Ve špičce bude 5 KS, v patě budou 4 KS + náhrada.

3. řada: N za KS (vložíme označovač), KS do očka k náhradě, dále 4 KS, 10 KS, tj. ve špičce zdvojíme každý KS, tj. do očka s označovačem háčkujeme první dva KS. Na druhé straně háčkujeme 4 KS a na konci řady 6 KS, tj. v patě zdvojíme každý KS, začínáme od očka s označovačem. Řadu končíme PO do očka náhrady, kde je označovač. (N+25 KS)

Ukončíme vlákno, které vede vně klubíčka a dále háčkujeme vláknem, které vede ze středu klubka.

Capáčky – horní část, mint, háček 6 mm
4. řada: N za KS (vložíme označovač), háčkujeme KSZN dokola botičky. Řadu končíme PO do očka náhrady, kde je označovač. (26KSZN)
5. řada: N za KS (vložíme označovač), háčkujeme KS do KS. Řadu končíme PO do očka náhrady, kde je označovač. (26KS)
6. řada: N za KS (vložíme označovač), háčkujeme KS do KS. Najdeme střed podrážky v patě. Do očka v prodloužení této osy háčkujeme 2 KS (vložíme označovač), tím tvarujeme patu botičky. Řadu končíme PO do očka náhrady, kde je označovač. (27 KS)

7.  řada: N za KS (vložíme označovač), od sousedního očka začínáme háčkovat véčka. 1xvéčko, véčko bez ŘO.  Dále 5xsháčkujeme PDS+KS ve špičce. Pokračujeme v háčkování véček na druhé straně botičky. Háčkujeme 4x véčko, 2xvéčko v patě, tj. tam kde jedno véčko končí, druhé ve stejném očku začíná. Končíme řadu véčko bez ŘO, PO. (9xvéčko)

8. řada: N za KS (vložíme označovač), háčkujeme 1xvéčko, véčko bez ŘO. Dále 2xsháčkujeme PDS+KS ve špičce. Pokračujeme v háčkování véček na druhé straně botičky. Háčkujeme 6xvéčko, véčko bez ŘO, PO. (9xvéčko)

9. řada: N za KS (vložíme označovač), háčkujeme 2x véčko, dále 2xvéčko nad sháčkováním špičky, pokračujeme v háčkování na druhé straně botičky, kde háčkujeme 5xvéčko, véčko bez ŘO, PO. (11xvéčko)
10. – 13. řada: N za KS (vložíme označovač), háčkujeme 10x véčko, véčko bez ŘO, PO. (11xvéčko)

Pozn. Počet řad, tj. výšku botičky přizpůsobíme vlastnímu požadavku (ohrnutí/bez ohrnutí).

Capáčky – spodní olem, tmavě šedá, háček 6-7mm podle utahování
Zvolíme si vzhled olemu. Pro „štepování“ si obrátíme botičku tak, že máme před sebou podrážku. Háček vedeme za zadní nitku a pomocí volných pevných ok botičku obháčkujeme. Pro plný okraj si obrátíme botičku tak, že máme před sebou otvor/vstup do botičky. Háček vedeme za zadní nitku a pomocí volných pevných ok botičku obháčkujeme.

Dokončení
Volné konce zapošijeme, očistíme od žinylky a zasukujeme. Dozdobíme štítkem nebo šňůrkou.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..