Nákrčník Arya

15.11.2021

K homelesce patří nákrčník na jedno omotání z novinkové Himalaya Arya. Na nákrčník postačí 2 a půl až tři klubíčka.

Himalaya Arya je lehoučké klubíčko 50g s návinem 80m. Složení je báječné zimní 62% akryl, 18% polyamid, 10% merino a 10% alpaka. Tato konkrétní je barvička č. 76613. Příze Arya je protkána barevným nopky. Díky tomu dostalo vlákno efektní ráz. Nopky jsou vedeny na samostatné niti a přidány k mírně seskanému vláknu, které připomíná duté vlákno. Příze samovzoruje do pruhů. Arya je podobná Himalaya Nordic, návod na homelesku z Nordic naleznete zde a návod na tunel zde. Další ze skupiny ála duté vlákno je Himalaya Air Wool Multi, ze které jsme si uháčkovali dětský svetřík zde.

Klubíčka Himalaya Arya nám věnoval eshop Primaprize.cz. Moc děkuji. Video z rozbalování balíčku naleznete zde a článek si můžete přečíst zde.

Co se týče nákrčníku, zvolila jsem větší háček, než je doporučený. Záleží však na Vašem utahování, jaký háček zvolíte.  Díky většímu háčku se mi pohodlně háčkovalo a nákrčník je ještě více nadýchaný.  Použila jsem obyčejné polodlouhé sloupky háčkované do mezer. Háčkovala jsem dlouhý podélný pruh po řadách tam a zpět. První sloupek jsem háčkovala hned k náhradě a na konci řady jsem místo do mezery háčkovala do (druhého) očka náhrady. Po otočení jsem opět začala náhradou a prvním sloupkem k náhradě. Tímto způsobem jsem měla rovné hrany. Na olem krátkými sloupky mi bohužel nezůstala příze. Zůstalo mi pouze na jednu řadu KS. Pokud máte více materiálu než 2,5 klubíčka, doporučuji před spojením pruhu pro zpevnění lemu přidat na horním i dolním okraji dvě-tři řady krátkých sloupků.

Před spojením jsem pruh nejdříve dvakrát přetočila, poté v rubové straně sháčkovala oba konce k sobě pomocí krátkých sloupků. Přetočení v tmavé barvě nejde vidět, ale ve světlých odstínech Himalaya Arya překrut vidět bude. Pokud si k nákrčníku chcete uháčkovat i homelesku Arya, video návod naleznete zde. A pokud nenosíte nákrčníky, pruh měl před spojením cca 145 cm délku, takže můžete mít hezkou šálu.

Vaše háčkované sety Arya pro inspiraci pro ostatní a případné dotazy na úpravu velikosti prosím vkládejte do tohoto příspěvku na FB. Do příspěvku prosím uvádějte přízi, velikost výrobku, úpravu velikosti a spotřebu. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti s ostatními.

Nákrčník Arya
Příze: Himalaya Arya, č. 76613, zakoupíte na www.primaprize.cz
Spotřeba: 2 a půl klubíčka na nákrčník (doporučuji 3), na celý set s homeleskou 4-5 klubíček
Háček: 12 mm
Velikost: pro obvod 56-58 cm – délka 69 cm po složení a po zákrutu, 71 cm před zákrutem, výška 21 cm
Rozměry:  26 cm v lemu, 27 cm délka
Cenový rozpočet na celý set: cca 200-250 Kč podle počtu klubek
Jehla s velkým ouškem, označovač, štítek
Časový rozpočet: 3,5 hodiny
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
PDS – polodlouhé sloupky

Nákrčník je háčkovaný po řadách tam a zpět. Náhrada za PDS jsou 2 ŘO nebo jedno volné ŘO, řada končí PDS do druhého očka náhrady z předchozí řady (vynecháváme poslední mezeru v řadě). Řada začíná náhradou + první PDS k náhradě. Háčkujeme PDS do mezer.

Nákrčník, háček 12 mm
1. řada: řetízek 89 ok +1 ŘO na otočení – nákrčník na omotání NEBO 49 ok +1 ŘO – nákrčník nasazovací.

Pozn. Doporučuji si do každého desátého očka pro lepší orientaci vložit označovač.
2. řada: háček vedeme do třetího očka od háčku a uháčkujeme PDS. Dále do každého očka uháčkujeme jeden PDS (90). Na konci řady otočíme.

3. řada: N za PDS, hned do mezery háčkujeme první PDS. Dále háčkujeme PDS do mezer, tj. mezi sloupky, nikoliv do oček. Na konci řady poslední mezeru přeskočíme a háček vedeme do volného ŘO nebo druhého očka náhrady a uháčkujeme poslední PDS. Otočíme. (90)
4. – 13. řada: N za PDS, hned do mezery háčkujeme první PDS. Dále háčkujeme PDS do mezer, tj. mezi sloupky, nikoliv do oček. Na konci řady poslední mezeru přeskočíme a háček vedeme do volného ŘO nebo druhého očka náhrady a uháčkujeme poslední PDS. Otočíme. (90)

Nákrčník, lem, háček 12 cm

14. řada: N za KS, hned do mezery háčkujeme první KS. Dále háčkujeme KS do mezer, tj. mezi sloupky, nikoliv do oček. Na konci řady poslední mezeru přeskočíme a háček vedeme do volného ŘO nebo druhého očka náhrady a uháčkujeme poslední KS. Přízi neukončíme.  (90)

Dokončení

Pruh rozprostřeme před sebe. Jednu stranu vezmeme do ruky a dvakrát přetočíme směrem od sebe. Poté spojíme oba volné konce k sobě a sháčkujeme pomocí KS.  Zapošijeme volné konce, dozdobíme třeba štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

 

You Might Also Like

2 Comments

  • Reply Háčkované capáčky pro miminko - www.krampolinka.cz 9.12.2021 at 7:09

    […] objednávek jeden vylosovaný šťastlivec vyhraje 5 klubíček Himalaya Arya na set homeleska + tunel podle mého video návodu. To je prostě neodolatelná adventní nabídka, co […]

  • Reply Adventní kalendář 2021 - www.krampolinka.cz 10.12.2021 at 7:18

    […] objednávek jeden vylosovaný šťastlivec vyhraje 5 klubíček Himalaya Arya na set homeleska + tunel podle mého video návodu. To je prostě neodolatelná adventní nabídka, co […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..