Čepička Denim z krátkých sloupků

23.3.2020

YarnArt Denim Washed ve třetím provedení čepičky pro začátečníky. Krátké sloupky jsou hutné a čepička je ideálním řešením pro jarní či podzimní dny. Navíc je čepička vyloženě unisex.

YarnArt Denim Washed se prodává v 50 gramovém klubíčku s návinem 130 metrů. Složení je 80% bavlna a 20% akryl. Příze má mírný chloupek, takže lze krapet hůře párat. Na omak i vzhledově je však krásná. Přízi Denim Washed nám věnoval e-shop www.bezvapleteni.cz, výhradní dovozce YarnArt do České republiky. Moc děkuji. Na Denim Washed se můžete podívat „naživo“ v rámci rozbalování balíčku klubíček zde nebo v rámci rozbalení balíčku k Mezinárodnímu dni žen v tomto videu zde.

V tomto návodu se podíváme na další typ čepičky pro začátečníky, tentokrát z krátkých sloupků. Stejná příze – stejný háček – stejný konečný počet sloupků. Ze všech tří typů z této Denim-kolekce je tato nejhutnější, nejpevnější, nejméně pruží a svým způsobem i nejtužší. Je i menší cca o 5-6 cm na obvod. Vzhledově je ale perfektním řešením jak pro chlapečky, tak i pro ostřílené chlapáky.

Dobré rady a tipy:

 • čepička je háčkovaná od magického kroužku od středu. Pokud Vám magický kroužek nejde, nahradíte ho pěti řetízkovými očky, které spojíte pevným okem. Do vzniklého kroužku pokračujete háčkováním podle řady jedna;
 • na čepičku jsem použila háček číslo pět. Bohužel návod nelze přizpůsobit Vašemu utahování. Pokud se čepička po třetí-čtvrté řadě vlní (vypadá jak medúza), musíte práci vypárat. Tady máte dvě možnosti – buď změnit velikost háčku, tj. vezmete menší číslo, nebo snížíte počet sloupků v první řadě, tj. místo 8 budete mít např. jen sedm. Bude se samozřejmě lišit počet sloupků, který je potřeba upravit podle vlastní velikosti, případně přidat jednu řadu, ve které rozpočítáte pravidelné přidávání na konečný počet 72 dlouhých sloupků;
 • pokud Vám vznikne po prvních pár řadách spíše kopeček než placaté kolečko, větší háček už nedoporučuji, museli byste přidat počet sloupků do magického kroužku, např. 9-11;
 • u krátkých sloupků DOPORUČUJI použití označovače. Označovač vždy zahákněte do volnějšího prvního očka náhrady. Sem povedeme háček při háčkování pevného oka na konci řady;
 • pokud Vám označovač vyloženě zavazí, nebo nechcete mít na čepičce šev, můžete háčkovat tzv. dokola, tj. řadu nebudete ukončovat pevným okem, ale budete háčkovat jakoby do spirály stále dokola až dosáhnete potřebný počet řad;
 • první očko náhrady háčkujeme spíše volněji!
 • základ čepičky bude po posledním rozšiřování připomínat lichoběžník. Je to způsobeno tím, že přidáváme ve stejném schématu na stejném místě. Dalším háčkováním se tvar zakulatí. Pokud to někomu vyloženě nevyhovuje, musíte přidávat ve stejném schématu, avšak na střídačku, např. 2-1-1-1 a v další řadě 1-2-1-1-1, atd.;
 • při rozšiřování háčkujeme poslední sloupek do očka k náhradě. V řadách, kde nepřidáváme, háčkujeme do očka před náhradu;
 • počítáme sloupky v řadě!
 • poslední řada zadních krátkých reliéfních sloupků je volitelná. Pokud je pro Vás tento sloupek složitý, stačí řadu nahradit obyčejnými krátkými sloupky.

Čepička Denim KS
Příze: YarnArt Denim Washed, zakoupíte na www.pletemesi.cz a www.pletiemesi.sk
Spotřeba: 1 klubíčko na uvedenou velikost
Háček: 5 mm
Rozměry: šíře v lemu 20 cm, výška 16 cm, 46-48 cm
Jehla s velkým ouškem, cedulka nebo knoflík, případně kytička na dozdobení
Časový rozpočet: 3 hodiny
Pro začátečníky (doporučuji kombinaci návod a video!)

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
MK – magický kroužek
KS – krátký sloupek
ZRKS – zadní reliéfní krátký sloupek

Háčkujeme po řadách. Řada začíná náhradou N, tj. 1 volné ŘO za KS. Náhrada JE součástí vzoru. Řady končíme PO. Základy háčkování zde. Po ukončení přidávání a pro rovný šev háček vedeme jednou k náhradě a jednou do sousedního očka. Pokud budeme počítat sloupky v řadě, počítání nás navede, kam vést háček pro poslední sloupek v řadě. Ideální je háčkovat tzv. DOKOLA, tj. po poslední řadě přidávání háčkujeme bez ukončení řady stále KS do KS.

Denim, háček 5 mm
1. řada: N za KS, dále 6 KS do MK, ukončíme PO (7).
2. řada: N za KS, háček vedeme do stejného očka jako je náhrada, dále zdvojíme každé očko, končíme PO (14).
3. řada: N za KS, háček vedeme do stejného očka jako je náhrada, dále háčkujeme KS, od tohoto místa schéma 2 KS – 1 KS, opakujeme, končíme PO (21).
4. řada: N za KS, háček vedeme do stejného očka jako je náhrada, dále háčkujeme KS, od tohoto místa schéma 2 KS – 1 KS – 1 KS, opakujeme, končíme PO (28).

5. řada: N za KS, háček vedeme do stejného očka jako je náhrada, dále háčkujeme KS, od tohoto místa schéma 2 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS, opakujeme, končíme PO (35).
6. řada: N za KS, háček vedeme do stejného očka jako je náhrada, dále háčkujeme KS, od tohoto místa schéma 2 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS, opakujeme, končíme PO (42).
7. řada: N za KS, háček vedeme do stejného očka jako je náhrada, dále háčkujeme KS, od tohoto místa schéma 2 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS, opakujeme, končíme PO (49).
8. řada: N za KS, háček vedeme do stejného očka jako je náhrada, dále háčkujeme KS, od tohoto místa schéma 2 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS, opakujeme, končíme PO (56).

9. řada: N za KS, háček vedeme do stejného očka jako je náhrada, dále háčkujeme KS, od tohoto místa schéma 2 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS, opakujeme, končíme PO (63).
10. řada: N za KS, háček vedeme do stejného očka jako je náhrada, dále háčkujeme KS, od tohoto místa schéma 2 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS, opakujeme, končíme PO (72).
11. řada: N za KS, háček vedeme do stejného očka jako je náhrada, dále háčkujeme KS, v této řadě zdvojíme 30té a 60té očko, končíme PO (72).
12. – 25. řada: N za KS, dále KS do KS, opakujeme, končíme PO (72).
26. řada: N za KS, ZRKS kolem KS z předchozí řady. Končíme PO, přízi ukončíme (72).

Pozn. Hloubku čepičky upravíme dle měření hlavičky dítěte.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Čepičku dozdobíme například knoflíkem, štítkem nebo kytičkou pro holky.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. 

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply Rozbalování balíčku a slevová akce YarnArt - www.krampolinka.cz 6.9.2022 at 11:30

  […] této příze připravila videonávody na tři čepičky. Čepičku z krátkých sloupků nalezente zde, z polodlouhých sloupků zdea z dlouhých sloupků zde. Denim lze použít i v návodu na […]

 • Leave a Reply

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..