Čepička Starmin

28.3.2018

Mám ráda plastické vzorky. V kombinaci s vhodnou přízí a velikostí háčku tak akorát vznikají opravdové stylové záležitosti. Můj oblíbený je tzv. star stitch – hvězdičkový vzoreček, často zaměňovaný za tzv. jasmine stitch – jasmínový vzorek. V dnešním videu si ukážeme, co se stane, když tyto dva typy lehce zkřížíme.

Vzoreček, jelikož se mi jeví jako kombinace obou výše zmiňovaných, jsem pracovně nazvala „starmin“ a u názvu jsem ve výsledku i zůstala. Pravda, než jsem přišla na to, jak celkem rozumě přidávat, stálo mě to několikero pokusů, ale myslím, že výsledek stojí za to. Zatím jsem nikde nic podobného neviděla, tak se může stát, že se jedná o takový malý vzorečkový unikát.

Vyzkoušela jsem přízi Gründl King Cotton, která díky své struktuře a vzhledu vzorečku vytvořila moc hezkou kombinaci. Pokud na stejný návod vezmete VlnaHep Tulip (háček 7 mm), docílíte také moc hezkého efektu v podstatě ve stejné velikosti. Pokud vezmete šestku háček a Alize Baby Best, dostanete se na obvod cca 37-38 cm, při použití Nako Natural Bebe (háček 7 mm) je to cca 41-42 cm.

Pro popis návodu používám krapet vlastní názvosloví, snad pro Vás bude přínosem. Ovšem video je video, tak se raději podívejte, ať zbytečně nepářete. Vzoreček, navíc s videem, je v podstatě hrozně jednoduchá záležitost a poměrně i rychle přibývá. Takže se do ní pustíme, ať na Velikonoce ještě stihnete dělat parádu.

Čepička „starmin“, obvod 45-46 cm
Příze: Gründl King Cotton růžová a bílá, zakoupíte na www.colorwool.cz, záleží na velikosti, lepší je vzít dvě klubíčka od hlavní barvy a jedno od kontrastní
Háček: egonomický háček firmy Gründl č. 7 mm, zakoupíte na www.colorwool.cz, dále 6 mm případně 5 mm na kytičku

Na dozdobení knoflík, štítek, případně dovyrobit kytičku
Hodinový rozpočet: cca 2-3 hodiny včetně úprav
S videem i pro začátečníky

MK – magický kroužek, jak na magický kroužek naleznete zde
PO – pevné oko
KS – krátký sloupek
ZR KS – zadní reliéfní krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek klasický do oček
DS – dlouhý sloupek

jednoduchá kytička“ – skládá se ze dvou ŘO a jednoho nahozeného DS, dále nahozený DS do základny kytičky, dále nahozený DS do očka, to vše spojeno s nahozením do jednoho očka
„klasická kytička“ – skládá se ze dvou ŘO a jednoho nahozeného DS, dále dva nahozené DS do základny kytičky, dále dva nahozené DS do očka, to vše spojeno s nahozením do jednoho očka

„nerozkročená kytička“ – je to jednoduchá kytička, kdy mezi jednotlivými okvětními lístky není žádné vynechané očko
„rozkročená kytička“ – je to jednoduchá/nebo klasická kytička, kdy mezi jednotlivými okvětními lístky vynecháme jedno očko
N – náhrada, tj. první očko v řadě, N = děláme 1 ŘO za KS a 1 volné ŘO za PDS a 2 ŘO za DS

Určitě mrkněte na video!

King Cotton, háček 7 mm, růžová
1. řada: 9 PDS do MK, PO
2. řada: zdvojíme každý PDS, tj. 18 PDS, PO
3. řada: háčkovací schéma 2 PDS – 1 PDS, tj. 27 PDS, PO

4. řada: N za DS, nahozený DS do stejného místa, očko vynechat, nahozený DS ob očko, nahodit na DS a spojit do jednoho očka – touto jakoby nedodělanou kytičkou začínáme každou řadu, máme jakoby dva okvětní lístky, ten poslední uháčkujeme na konci řady, když budeme spojovat pevným okem; dále háčkujeme takto, 2 ŘO, do stejného místa jako je první ŘO nahodíme na DS, do stejného očka, jako máme poslední okvětní lístek půjde nahozený DS, hned do dalšího očka nahozený DS, s nahozením všechny čtyři očka na háčku sháčkujeme do jednoho očka.

Vytvořili jsme „nerozkročenou jednoduchou kytičku“, následuje „rozkročená jednoduchá kytička“ a takto opakujeme dokola celé řady, tj. 18 sloupců kytiček v první řadě (pokud Vám stačí obvod cca 42-43 cm), pro větší obvod cca 45-46 cm střídáte schéma 2 nerozkročené – 1 rozkročená. Více sloupců nedoporučuji vmáčknout, jelikož by se to mohlo vlnit. Před ukončením řady uděláme 2 ŘO, nahozený DS píchnutý do prvního ŘO, nahození na DS a PO spojíme s první nedodělanou kytičkou.

5. řada: N za DS, nahozený DS do stejného místa, očko vynechat, 2 nahozené DS, nahodit na DS a čtyři očka spojit jako jedno, dále následují „rozkročené klasické kytičky“, které se skládají z 2 ŘO, nahozený DS píchnutý do prvního ŘO, 2 nahozené DS do stejného očka, jako máme poslední okvětní lístek, 2 nahozené DS ob očko, šest nitek na háčku, nahodíme a spojíme do jednoho očka. Takto háčkujeme dokola čepičky.

Na konci uděláme 2 ŘO, nahozený DS píchnutý do prvního ŘO, nahození na DS a PO spojíme s první nedodělanou kytičkou. Pro rozšíření na větší velikost používáme „jednoduché nerozkročené kytičky“, ideálně střídáme tři klasické a dvě jednoduché, aby se nám to nevlnilo. Pokud je přidávání stále málo, opakujeme v následující řadě.

6. – 8. řada: opakujeme řadu pět, tj. háčkujeme 19 sloupců klasických rozkročených kytiček, končíme 2 ŘO, nahozený DS píchnutý do prvního ŘO, nahození na DS a PO spojíme s první nedodělanou kytičkou, začínáme N za DS.

Kontrastní barva, háček 7 mm (pokud utahujete), háček 6 mm (pokud utahujete málo)
9. řada: háčkujeme KS dokola čepičky, 57 KS
10. řada: kontrastní barva a původní barva, háčkujeme 1 KS kontrastní barvou a jeden původní barvou (pokud chcete vykrojenou čepičku, následujte video)

Háček 6 mm
11. – 12. řada: háčkujeme KS dokola čepičky
13. řada: ZR KS původní barvou

Pro větší velikosti, tj. 47-51 cm uháčkujeme pět řad kytiček, tj. přidáme řadu 9 a poté teprve háčkujeme lem.

KYTIČKA, háček 5 mm, kontrastní barva
1. řada: 10 KS do MK
2. řada: N za KS, do stejného očka PDS, DS, DS, PDS, KS, PO do následujícího očka, okvětní lístek zopakujeme do každého lichého očka, tj. celkem 5 okvětních lístků.

Dokončení:
Zapošijeme volné konce, přišijeme kytičku.

Vyzkoušela jsem Alize Baby Best, háček 6 mm na mé utahování takto:
19 sloupců – obvod 36-37 cm
20 sloupců – rozšiřování v páté řadě z 18 sloupců, obvod 38-39 cm
21 sloupců – rozšiřování v páté řadě z 18 sloupců, obvod 40-41 cm
22 sloupců – rozšiřování v páté řadě z 18 sloupců, obvod 42-43 cm
23 sloupců – rozšiřování v páté řadě z 18 sloupců, obvod 43-44 cm

Vyzkoušela jsem Gründl King Cotton, háček 7 mm na mé utahování takto:
18 sloupců – obvod 40 cm
19 sloupců – 45-46 cm
20 sloupců – 47-48 cm, rozšiřování v páté řadě z 18 sloupců
21 sloupců – 49-51 cm, rozšiřování v páté řadě z 18 sloupců

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

FOTO

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Krampolinka a vzory hvězdiček a kytiček - www.krampolinka.cz 5.2.2024 at 16:51

    […] Čepička Starmin, video návod zde […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..