Háčkovaná chobotnička

21.12.2019

Chobotnička – malá drobnost s velkou radostí. To je přívěšek na kabelku, tašku, baťůžek, na klíče od domu, od auta, maličkost na kočárek nebo do postýlky. Jak kdo chce.

Chobotnička je vyrobená z příze YarnArt Jeans (dříve GINA) což je 55% bavlna, 45% polyakryl. V 50 gramovém klubku je 160 metrů příze a YarnArt Jeans má český certifikát TZÚ a je tedy vhodná pro děti do tří let. Nicméně tato chobotnička NENÍ určena pro předčasně narozené děti do inkubátorů (návod na originální chobotničku pro Nedoklubko zde).

Jenže chobotničkové stvoření je všeobecně tak roztomilé, že jsem vytvořila tento návod. Navíc si malé děti s chapadýlky rády hrají (vyzkoušeno na skoro neteřince). Tato chobotnička je placatá a hlavně hrozně jednoduchá a rychlá. Jsou to dva samostatné díly, které se sháčkují dohromady a při sháčkování vznikají chapadla. Uvnitř chobotničky je duté vlákno.

A jelikož se blíží Vánoce, může být i rychlovkovým dárečkem.

Placatá chobotnička
Příze: YarnArt Jeans růžová, z klubíčka vyrobíte 2-3 chobotničky, černá a bílá příze na očička, přízi zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Rozměry: výška 13 cm, šířka 6 cm
Háček: 3 mm na chobotničku, 2 mm na oči
Duté vlákno na vyplnění, jehla, nit
Hodinový rozpočet: cca 1 hodina včetně úprav
Pro začátečníky

MK – magický kroužek, jak na magický kroužek naleznete zde
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
Náhrada N jedno ŘO za KS, 2 ŘO za PDS. Háčkujeme po řadách tam a zpět.

Jeans růžová, háček 3 mm, háčkujeme tvar vějířku (půl kruhu)
1. řada: N za PDS, 7 PDS do MK, nespojujeme PO, ale otočíme a háčkujeme zpět (máme jakoby vějířek), odtud háčkujeme PDS do mezer (8 PDS)
2. řada: N za PDS, PDS do mezery, dále 2 PDS do každé mezery, 1 PDS do poslední mezery a 1 PDS do náhrady z předchozí řady (14 PDS)
3. řada: N za PDS, PDS do mezery, dále PDS do mezery, dále 2 PDS do mezery, tj. háčkovací schéma 1 PDS – 1 PDS – 2 PDS s tím, že poslední zdvojení (do N) neprovedeme (19 PDS)
4. řada: N za PDS, PDS do mezery, dále 2 PDS, háčkovací schéma 1 PDS – 1 PDS – 2 PDS s tím, že poslední PDS háčkujeme do N (25 PDS)

ZMĚNA SMĚRU, háčkujeme podél spodní strany vějířku
5. řada: N za KS, háčkujeme KS pod PDS, 2 KS pod PDS, KS pod PDS, KS pod PDS, KS střed (MK), KS pod PDS, KS pod PDS, 2 KS pod PDS, 2 KS pod PDS (13 KS), otočíme
6. – 11. řada: N za KS a háčkujeme KS do KS (13), přízi ukončíme

Uháčkujeme protikus. Přízi neukončíme a pokračujeme ve sháčkování a chapadýlky. Nejdříve sháčkujeme obloukovou část pomocí KS. V horním středu chobotničky uháčkujeme 20 ŘO a pomocí PO spojíme jakoby do poutka a pokračujeme ve sháčkování.

CHAPADÝLKA
Ve spodním rohu na začátku rovné spodní řady uháčkujeme 20 ŘO. Do druhého očka od háčku VŽDY POUZE ZA JEDNU NITKU háčkujeme 4 PDS do každého očka až se tímto způsobem vrátíme zpět ke spodní hraně chobotničky, uděláme 2 KS a opět zopakujeme 20 ŘO, do druhého očka od háčku začínáme háčkovat 4 PDS za nitku a opět se vrátíme ke spodní hraně chobotničky, 2 KS, atd. Nezapomeneme chobotničku mírně vycpat dutým vláknem. Na spodní straně chobotničky máme 5 x chapadýlko. Končíme PO v místě, kde jsme začínali se sháčkováním.

OČI, bavlna, černá, háček 2mm
1. řada: 15 PDS do MK, PO. Magický kroužek stáhneme na cca 80%.
OČI, bavlna, bílá, háček 2 mm
2. řada: 2 KS – KS, háčkujeme dokola, končíme 2 PDS, kdy háček vedeme až do MK, dále PO do KS. Stáhneme MK. Uháčkujeme druhé očičko.

Dokončení
Zapošijeme volné konce, našijeme oči a černou vyšijeme výraz, tj. nos a pusinku.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..