Top námořník

29.7.2021

Z duhového klubíčka Design Yarn, které vzoruje do pruhů, nemohlo vzniknout nic jiného než háčkovaný námořnický top.

Hravá klubka pro letošní letní sezónu přišla s nápadem stylových Design Yarn duhovek, které jsou laděny do modré a červené. Vznikla kolekce Námořník. Ke kolekci běžela hned zpočátku i soutěž, do které jsem se zapojila a zkusila jsem paní Ivanku trošku pozlobit. Nechala jsem si totiž namíchat duhové klubíčko do pravidelných pruhů tak, aby se mi střídala bílá, melír, bílá a plná barva a vzniklo zajímavé klubíčko o váze 205 gramů a návinu cca 1000 metrů. Z klubíčka jsem hned plánovala námořnický topík a byla jsem moc zvědavá, jak to dopadne.

Klubíčka Design Yarn jsou vyrobena ve složení 50% bavlna a 50% akryl. Toto klubíčko byla třínitka, ale Design Yarn si můžete nechat namíchat na přání podle vlastní chuti. Možná bych do příště pro pruhované klubíčko volila kombinaci bílé, světlý melír a bílé a tmavý melír a jednobarevné barvě bych se úplně vyhnula. Pokud se totiž háčkuje tzv. dokola bez ukončení, může někomu vadit náhlý přechod v barvách, což u melírových provedení více zanikne. Co se týče druhů klubíček, u paní Ivanky si kromě vlastních experimentů a přání můžete zakoupit klasická duhová klubka, duhová melírovaná klubka, melírovaná klubka a klubíčka s nepravidelným návinem. Na top velikost 40 potřebujete cca 200g, na tuniku 250g a na šaty 300g. Samozřejmě záleží i na vzoru. Unboxing klubíček Desing Yarn si můžete prohlédnout zde a článek s rozhovorem přečíst zde.

Jak objednat toto konkrétní klubíčko? Skočte na www.hravaklubka.cz, vyberte barvičku na pruhování a do poznámky napište Námořník od Krampolinky. Paní Ivanka Vám namotá stejný druh pruhovaného klubíčka. Podle vlastní velikosti jen upravte návin!

Co se týče topu, je háčkovaný od čtveratého sedla. Opět jsem použila filetové čtverečky, díky kterým se mi lépe rozpočítává vzor. Tentokrát je však ve čtverečku pouze jedno řetízkové očko. Od dalších řad jsem začala háčkovat křížené dlouhé sloupky s jedním řetízkovým okem. Tím, že jsou háčkovány nad sebou a nikoliv pod středové řetízkové očko, vznikl vzhled pleteného výrobku. Vzor také připomíná klasická véčka. Křížené sloupky si však vezmou hodně příze co do spotřeby. Pokud si budete nechávat namotat klubíčko, doporučuji spíše 210-215 gramů. Pro jistotu. Sedlo jsem háčkovala po řadách. V rozích je potřeba uzpůsobit počet řetízkových ok dle vlastního utahování. Řada končí řetízkovým očkem a dlouhým sloupkem tak, abychom končili a začínali ve středu obloučku v rohu sedla. Lépe se maskuje šev. Rohové čtverečky nejsou součástí součtu filetových čtverečků.

V první řadě křížených sloupků začínáme háčkovat hned kolem prvního sloupku v rohu. Naopak na konci řady před rohem sedla kolem posledního sloupku neháčkujeme (máme pouze 17 křížených sloupků, přepočítáme si to). Pokud utahujete více než já, můžete „zpracovat“ i tento poslední sloupek. Měli byste tedy v řadě místo 17-ti křížených sloupků osmnáct. Od dalších řad háčkujeme křížené sloupky i nad dvěma sloupky, které háčkujeme v rohu. Výhodou těchto sloupků je, že pokud utahujete více než já, i zde můžete využít mezeru mezi sloupky a na konci a začátku řady místo jednoho kříženého sloupku nad dvěma dlouhými sloupky v rohu uháčkujete dva křížené dlouhé sloupky. Tuto variantu bych volila jen tehdy, pokud potřebuji rozšířit a práce se „nevlní“.

Počet řad sedla uzpůsobíme vlastní výšce průramku. Po spojení sedla jsem háčkovala tzv. dokola bez ukončení řady. Zarovnání háčkování dokola jsem provedla až před olemem. Co se týče barevného olemu výstřihu a rukávů, můžete si vybrat, zda-li budete lemovat bílou nebo jednobarevnou barvou. Pro bílou na konci háčkování použijeme poslední bílý přechod na olem a teprve poté pokračujeme s doháčkováním topu. To stejné provedeme s poslední plnou barvou ať víme, jak dlouhý spodní lem pak můžeme uháčkovat. Pokud chcete barevný lem, doporučuji výstřih obháčkovat nejdříve bílou barvou z konce klubka a teprve poté aplikovat lemovací barvu. Okraj vypadá úhledněji. No a my se pustíme do topíku, který můžeme nosit jen tak na prádle, na plavkách, nebo – pokud si uháčkujeme volnější variantu – jako vestičku na tričko.

Top námořník
Příze: duhové klubíčko, třínitka Design Yarn namotáno na přání, objednáte na Hravá klubka. 
Spotřeba: 1x205g/1000m
Háček: 3 mm, 2 mm
Velikost: 40-42, postava 168 cm výška
Rozměry: výška průramek 20, šířka sháčkovaného sedla 41 cm, přední délka 56,5 cm
Jehla s velkým ouškem, označovače
Časový rozpočet: cca 10 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
DS – dlouhý sloupek
křížený DS – uháčkujeme DS, ŘO a vracíme se s DS před již uháčkovaný, doporučuji mrknout na video pod textem
KS – krátký sloupek

Top háčkujeme od sedla od pružného řetízku. Na konci řady háčkujeme náhradu, tj. 2-3 ŘO místo prvního DS a 2 očka do vzoru, první očko pružného řetízku přeskočíme. Dále pokračujeme filetovými čtverečky, tj. 1 ŘO, DS a očko přeskočit. V rohu háčkujeme 3-4 ŘO, podle toho, jak utahujeme. V podpaždí háčkujeme pružný řetízek. Tělo topu háčkujeme bez ukončení řad, tzv. dokola. Na spodním dolním okraji přejdeme z křížených DS na krátké sloupky. Tady již končíme PO a řadu začínáme náhradou N, tj. ŘO.  Ve videu je ukázka rozšíření ve vzoru. Rozšiřujeme podle vlastní postavy, tj. i v jiných řadách, případně jiným počtem, než je uvedeno v návodu. Často top zkoušíme.

Top, sedlo, háček 2 mm
1. řada: pro sedlo háčkujeme 4 x 34 oček = 136 ok pružného řetízku plus 4-5 ŘO na otočení.

Top, sedlo, háček 3 mm
2. řada: očko přeskočíme, do následujícího „většího“ očka pružného řetízku uháčkujeme DS, 1 ŘO, očko přeskočíme. Jakmile uháčkujeme 17 filetových čtverečků (rameno), háčkujeme roh sedla, tj. 3/4 ŘO a DS do stejného očka, jako končí poslední filetový čtvereček. Vznikne slzička. Pokračujeme 17 filetových čtverečků (přední díl), háčkujeme roh sedla 3/4ŘO-DS, háčkujeme 17 filetových čtverečků (rukáv), háčkujeme roh sedla 3/4ŘO-DS, háčkujeme 17 filetových čtverečků (zadní díl). V posledním rohu háčkujeme 1/2 ŘO a DS, kdy háček vedeme do druhého-třetího očka náhrady. Skončíme ve středu rohu sedla.

Pozn. Počet řetízkových ok v rohu sedla uzpůsobíme vlastnímu utahování.

3. řada: N místo DS, DS pod spojovací DS. Křížený DS, tj. háček vedeme pod ŘO v prvním filetovém čtverečku, uháčkujeme DS, ŘO, háček vedeme zpátky jakoby do rohu sedla a uháčkujeme DS. Postoupíme k dalšímu filetovému čtverečku, tj. háček vedeme pod následující ŘO, uháčkujeme DS, ŘO a háček vedeme zpátky pod předchozí ŘO a uháčkujeme DS. Pokračujeme k rohu. V řadě máme 17 křížených DS. Kolem posledního DS již křížené DS neháčkujeme. V každém dalším rohu háčkujeme 2DS-3/4ŘO-2DS a pokračujeme s háčkováním křížených DS. Na konci každé řady přepočítáme počet křížení. Poslední roh háčkujeme 2DS-ŘO-DS do druhého/třetího očka náhrady. Skončíme ve středu obloučku.

4. řada: N za DS, DS pod spojovací DS. Háček vedeme za dva DS z rohu z předchozí řady a uháčkujeme DS, ŘO a háček vedeme do rohu před dva DS a doháčkujeme křížení. Pro další křížené DS háčkujeme DS pod následující spojovací očko (nikoliv pod ŘO), dále ŘO a končíme DS pod předchozím spojovacím očkem.  Každá strana má 19 křížených DS. V rohu háčkujeme opět 2DS-3/4ŘO-2DS. Pro poslední roh háčkujeme 2DS-ŘO-DS do druhého/třetího očka náhrady. Skončíme ve středu obloučku.

5. – 12. řada: stejná jako řada 4. V poslední řadě máme 33 křížení a na každé straně v rohu dva DS.

Top, spojení sedla, háček 3 mm 
13. řada: Skončili jsme v rohu sedla a rovnou uháčkujeme pružný řetízek v délce 4 ŘO a spojíme se s protilehlým rohem. Zde uháčkujeme křížený DS nad dvěma DS z předchozí řady a pokračujeme 35 křížených DS na předním díle. V následujícím rohu uháčkujeme křížený DS nad dvěma DS z předchozí řady, uháčkujeme 4 očka pružného řetízku a spojíme se s protilehlou stranou. V rohu uháčkujeme 2 křížený DS nad dvěma DS a dále pokračujeme 35 křížených DS na zadním díle.  Na konci řady uháčkujeme křížený DS nad dvěma DS z předchozí řady a bez ukončení řady pokračujeme v háčkování v podpaždí. Sem vložíme označovač pro označení pomyslného konce řady.

14. řada: háčkujeme 2 křížené DS v podpaždí, dále 37 křížených DS na předním díle, 2 křížené DS v podpaždí a 37 křížených DS na zadním díle. Celkem máme  78 křížených DS.
15. – 36. řada: háčkujeme 78 křížených DS

37. řada: rozšiřujeme ve vzoru. K rozšíření využijeme středové ŘO mezi kříženými DS z předchozí řady. Rozšíříme každý desátý křížený DS. Na konci řady máme 85 křížených DS.
38. – 41. řada: háčkujeme 85 křížených DS

42. řada: rozšiřujeme ve vzoru. K rozšíření využijeme středové ŘO mezi kříženými DS z předchozí řady. Rozšíříme každý desátý křížený DS. Na konci řady máme 93 křížených DS.
43. – 60. řada: háčkujeme 93 křížených DS. V poslední řadě háčkujeme poslední křížený sloupek jako křížený KS a řadu končíme PO.

Pozn. Před začátkem háčkování poslední bílou řadou přízi ustříhneme, nejdříve provedeme olem výstřihu a poté navážeme přízi a pokračujeme v doháčkování lemu. Postup zopakujeme u tmavé poslední barvy.

Top, spodní olem, háček 3 mm 
61. řada: začínáme N za KS a dále háčkujeme KS do DS, KS pod ŘO a KS do DS, tj. nad jedním křížením máme tři KS.  Řadu ukončíme PO.
62. – 66. řada: N za KS, dále KS do KS. Řadu končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme.

Top, olem rukáv, háček 3 mm – tmavě modrá
1. řada: přízi navážeme v podpaždí a háčkujeme KS pod ŘO a KS do DS, tj. nad křížením máme 2 KS. Řadu končíme PO.
2. řada: N za KS, KS do KS, řadu končíme PO. Přízi ukončíme. Postup zopakujeme na protilehlé straně.

Top, olem výstřih, háček 3 mm – bílá
1. řada: přízi navážeme v místě rohu sedla (rozparek). Háčkujeme KS do každého očka pružného řetízku. Poslední KS háčkujeme tak, abychom spojili rozparek v rohu. Řadu končíme PO. Bílou přízi ukončíme.

Top, olem výstřih, háček 3 mm – tmavě modrá
2. – 3. řada: N za KS, KS do KS, řadu končíme PO. Přízi ukončíme.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Můžeme dozdobit třeba štítkem.

Inspirace na top námořník od Vás
Pokud se Vám top podaří, můžete se pochlubit v příspěvku na FB zde. Vaše výrobky, rady, tipy a zkušenosti určitě pomohou a věřím, že inspirují další tvořilky.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

2 Comments

  • Reply Dětský svetřík Melír - www.krampolinka.cz 20.7.2022 at 16:15

    […] Top námořník […]

  • Reply Půlkruhový šátek Lopesan - www.krampolinka.cz 29.9.2022 at 12:35

    […] Top námořník […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..