Cípatý šátek Pálava

27.5.2022

V dnešním video návodu si uháčkujeme jednoduchý šátek s dlouhými cípy z duhového klubíčka. Budeme háčkovat z Design Yarn limitované edice Pálava.

V loňském roce proběhl u Hravá Klubka charitativní projekt na podporu obcí zasažených tornádem. Stačilo si pořídit duhové klubíčko a výtěžek z prodeje putoval na transparentní účet. Měla jsem štěstí, že jsem si mohla vyzkoušet oba druhy, tj. Pálava I a Pálava II. Momentálně již nejsou k dostání, ale věřím, že v podobných barvičkách Vám paní Ivanka klidně namíchá něco přímo pro Vás.

Design Yarn Pálava je klubíčko 300g, 1500m, 50% akryl a 50% bavlna. Jedná se o třínitku v barvách inspirovaných fotografiemi Pálavy. Ze dvou necelých klubíček jsem vyrobila kardigan Pálava. No a ze zbylého klubíčka cca 100g/500m jsem se rozhodla vytvořit ten nejvíc nejjednodušší šátek, který vůbec lze vyrobit.

Šátek budeme háčkovat od spodního středového cípu. Barvičky tedy budou vytvářet nepravidelně široké pruhy. Háčkujeme obyčejná řetízková očka a krátké sloupky. Vychytávkou tohoto šátku je to, že se současně háčkujeme i boční lem, což šátek hezky po stranách dozdobí a zpevní. Na tento vzorek doporučuji spíše menší háček. Použila jsem háček 3 mm, ale klidně by snesl i 2,5 mm. Podle velikosti háčku a vlastního utahování uzpůsobíme počet řetízkových ok. Více než 5 oček ale neháčkujeme. Jakmile překonáte cca dvě řady, pak se šátek háčkuje téměř sám. Navíc díky vzoru vytváří šátek spíše dlouhé boční cípy a nižší střed, takže nejdelší strana má 173 cm a boční strany jsou 108 cm, a to při spotřebě 90 gramů! Na tuto velikost jsem spotřebovala 5 barevných přechodů.

Tento cípatý šátek lze nosit kolem krku jako běžný šátek. Výhodou delších cípů je však především to, že můžete šátek hodit přes ramena, například přes šaty a zavázat v přední části na uzel (to bývá u klasických šátků háčkovaných ze středu problém). Využijí ho tak například nevěsty nebo kdokoliv kdo chce mít šik a variabilní přehoz přes ramena třeba v chladných letních dnech. V tomto případě určitě doporučuji duhovku Design Yarn s lurexovou nitkou. Cípatý šátek můžete nosit také přes boky nebo přes prsa na plavky s uzlem na boku jako pareo. Pokud máte chuť vyzkoušet tuniku z tohoto šátku, zkuste vydržet, připravuji pro Vás samostatný video návod a už teď mám z návodu vyloženě radost.

Tento typ šátku bude krásný z jakékoliv tenké příze typu mohér, gramáž 500-800 metrů na 100g. No a my se pustíme do práce, ať máme něco na zahalení ramen až přijdou chladné letní večery.

Pokud máte chuť se podělit a pochlubit se cípatým šátkem Pálava podle tohoto návodu, prosím přidávejte fotečky v naší FB skupince Krampolinka zde. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti a že si radíte navzájem.

Cípatý šátek Pálava
Příze: Design Yarn, 3-nitka, zakoupíte na HravaKlubka.cz
Spotřeba: 90-100g, cca 5 přechodových barev
Háček: 3 mm (spíše 2,5)
Rozměry: 173 cm nejdelší horní strana, 108 cm boční strany
Jehla s velkým ouškem, nůžky, 3 označovače
Časový rozpočet: cca 2 hodiny na 1 barevný přechod
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek
MK – magický kroužek

Háčkujeme od magického kroužku po řadách tam a zpět. Na začátku řady háčkujeme ŘO na otočení a PO, kterým se přesuneme po řetízkové očko krajového vzoru. Dále 2 ŘO jako náhrada za DS. Počet řetízkových ok středového vzoru přizpůsobíme vlastnímu utahování. Háčkujeme 4, max 5 ŘO.

Šátek, háček 3 mm (doporučuji 2,5 podle utahování)
1. řada: 2 ŘO místo DS-ŘO-DS (pod ŘO vložíme označovač), DS-ŘO-DS (pod ŘO vložíme označovač), DS-ŘO-DS (pod ŘO vložíme označovač), otočíme.
2. řada: ŘO, PO pod ŘO. Kraj – 2 ŘO místo DS, DS pod ŘO, 2 ŘO, 2 DS. Vzor – 3 ŘO, KS pod ŘO, 3 ŘO. Kraj – 2DS-2ŘO-2DS pod ŘO. Otočíme.
3. řada: ŘO, PO pod ŘO. Kraj – 2 ŘO místo DS, DS-2ŘO-2DS. Vzor – 3 ŘO, KS pod ŘO, 4/5 ŘO, KS pod ŘO, 3 ŘO. Kraj – 2DS-2ŘO-2DS pod ŘO. Otočíme.
4. řada: ŘO, PO pod ŘO. Kraj – 2 ŘO místo DS, DS-2ŘO-2DS. Vzor – 3 ŘO, KS pod ŘO, 4/5 ŘO, KS pod ŘO, 4/5 ŘO, KS pod ŘO, 3 ŘO. Kraj – 2DS-2ŘO-2DS pod ŘO. Otočíme.

Pozn. Krajový vzor je stále stejný. Ve středové části háčkujeme na začátku a konci řady 3 ŘO, ve středu šátku háčkujeme obloučky ze 4-5 ŘO (podle utahování a háčku). Čím více budeme háčkovat, tím plošší bude středový vzor a tím pádem delší cípy šátku! Průběžně šátek vytahujeme a vypínáme do stran.

5. – 79. řada: háčkujeme stejně jako řadu 4. Hlídáme si krajový vzor a středový vzor. Končíme řadou, kde máme LICHÝ počet obloučků z 4/5 ŘO.

Pozn. Počet řad záleží na požadované velikosti šátku.  Pokud potřebujeme větší, pokračujeme v háčkování dále. Před poslední řadou zkontrolujeme, že máme LICHÝ počet obloučků ve středovém vzoru.

Šátek lem, háček 3 mm (2,5 podle utahování)
80. řada: ŘO, PO pod ŘO. Kraj – 2 ŘO místo DS, DS-2ŘO-2DS. Vzor – 3 ŘO, KS pod ŘO. 3 DS-2ŘO-3 DS pod oblouček z ŘO, KS pod následující oblouček z ŘO. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme KS a 3 ŘO. Kraj – 2DS-2ŘO-2DS pod ŘO. Přízi ukončíme.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Dozdobíme štítkem a třeba střapci. Šátek vypneme.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..