Deka do kočárku, co má Style

26.5.2019

Blíží se nám letní parna, ale také chladnější letní dny. Čím vytvořit miminku v kočárku komfort a současně zůstat STYLová? No přeci s háčkovanou dečkou z příze Style.

YarnArt Style je letošní novinkou. Jedná se o 67% bavlnu a 33% viskózu. Příze je příjemná na dotek, splývavá a má lesk. Pokud ještě nemá, tak v brzké době výhradní dovozce přízí YarnArt do České republiky www.bezvapleteni.cz k přízi dodá český atest TZÚ, takže bude certifikovaná pro děti do tří let. V 50 gramovém klubíčku naleznete 185 metrů příze a Style je nabízena v pestré barevné škále. Pro práci je velmi jemná, takže těm, kteří střídají háček s jarním zahradničením jako já, doporučuji ošetřit ručky, ať nezachytáváte.

Na tuto dečku spotřebujete 5 klubíček příze YarnArt Style. V tomto případě se Vám vyplatí zakoupit komplet balení (balík 5 ks) na www.pletemesi.cz. V případě vícebarevné kombinace můžete Style po klubíčku zakoupit na www.mojegalanterka.cz.

Zvolený vzoreček je krapet retro. Narazila jsem na něj v knížce 500 háčkovaných vzorů, viz odkaz na konci článku. Celkový vzhled připomíná letošní opět módní boho look, takže kráčíme s módou i co se dek pro miminka týče. Deka má rozměr cca 55×70 cm a velikostí se hodí právě do kočárku pro naše úplně nejmenší. Můžete ji použít jak pro tepelný komfort (viskóza chladí), tak ochranu proti sluníčku. No a my se do ní pustíme.

Deka Style, rozměr 57×72 cm
Příze: YarnArt Style, 5 klubíček, zakoupíte celé balení na www.pletemesi.cz nebo po jednotlivých klubíčcích na www.mojegalanterka.cz
Háček: 3,5 mm 

Na dozdobení knoflík, štítek, případně dovyrobit kytičku pro holčičí variantu
Hodinový rozpočet: cca 10 hodin včetně úprav
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek
DS4 – 4 DS sháčkované do jednoho DS, tj. nahodíme, háček vedeme do očka, vytáhneme přízi na háček s nahozením zpracujeme jen půlku DS, toto zopakujeme celkem 4x, s posledním nahozením sháčkujeme všechny 4 DS do jednoho
PRDS – přední reliéfní DS
ZR DS – zadní reliéfní DS
Škola háčkování zde.
Náhrada (N) je 3 ŘO za DS na začátku řady. Deku háčkujeme po řadách tam a zpět, olem deky háčkujeme dokola.

Deka, háček 3,5 mm
Uháčkujeme základní řetízek  110 + 2 klasická ŘO (N) na otočení, háčkujeme ZPĚT (pokud hodně utahujete, vezměte si na řetízek háček č. 4, jinak stačí háčkovat spíše volněji)
1. řada: do třetího očka od háčku uháčkujeme první DS, dále DS do ŘO, celkem včetně náhrady máme 111   n DS

2. řada: N za DS, 7 DS, 3 ŘO, 3 očka vynechat, *DS4, ŘO, očko vynechat, DS4, ŘO, očko vynechat, DS4, ŘO, očko vynechat, DS4, ŘO, očko vynechat, DS4, 3 ŘO, 3 očka vynechat, DS, 3 ŘO, 3 očka vynechat*, opakujeme vzorek mezi značkami, na konci řady uděláme 8 DS a háčkujeme zpět (v této řadě se nám vzorek DS4 opakuje celkem 6x, v následujících řadách to bude vypadat jako trojúhelníčky)

3. řada: N za DS, 7 DS, DS pod ŘO z předchozí řady (celkem 9 DS), 3 ŘO a háček vedeme do mezery mezi DS4 z předchozí řady a pokračujeme vzorkem *DS4, ŘO, DS4, ŘO, DS4, ŘO, DS4, 3 ŘO, DS pod oblouček, DS do DS, DS pod oblouček, 3 ŘO*, opakujeme, na konci řady uděláme DS pod ŘO, DS do DS (8x, tj. celkem 9 DS na konci řady), otočíme

4. řada: N za DS, 8 DS, DS pod ŘO z předchozí řady (celkem 10 DS), 3 ŘO a háček vedeme do mezery mezi DS4 z předchozí řady a pokračujeme vzorkem *DS4, ŘO, DS4, ŘO, DS4, 3 ŘO, DS pod oblouček, DS do DS (3 za sebou), DS pod oblouček, 3 ŘO*, opakujeme, na konci řady uděláme DS pod ŘO, DS do DS (9x, tj. celkem 10 DS na konci řady), otočíme

5. řada: N za DS, 9 DS, DS pod ŘO z předchozí řady (celkem 11 DS), 3 ŘO a háček vedeme do mezery mezi DS4 z předchozí řady a pokračujeme vzorkem *DS4, ŘO, DS4, 3 ŘO, DS pod oblouček, DS do DS (5 za sebou), DS pod oblouček, 3 ŘO*, opakujeme, na konci řady uděláme DS pod ŘO, DS do DS (10x, tj. celkem 11 DS na konci řady), otočíme

6. řada: N za DS, 10 DS, DS pod ŘO z předchozí řady (celkem 12 DS), 3 ŘO a háček vedeme do mezery mezi DS4 z předchozí řady a pokračujeme vzorkem *DS4, 3 ŘO, DS pod oblouček, DS do DS (7 za sebou), DS pod oblouček, 3 ŘO*, opakujeme, na konci řady uděláme DS pod ŘO, DS do DS (11x, tj. celkem 12 DS na konci řady), otočíme

Změna ve vzhledu vzorku, tam kde máme řadu DS (9 za sebou) budeme háčkovat DS4 a tam kde jsme končili DS4 bude vznikat trojúhelníček z DS. Hlídáme si okraje, zde je naznačena jen půlka trojúhelníčku, tak se nenecháme zmást vzhledem.

7. řada: N za DS, 6 DS, ŘO, očko vynechat, DS4, ŘO, očko vynechat, DS4, ŘO, očko vynechat,  DS4, 3 ŘO, *DS do DS4 z předchozí řady, 3 ŘO, DS4 do DS, ŘO, očko vynechat, DS4 do DS, ŘO, očko vynechat, DS4 do DS, ŘO, očko vynechat, DS4 do DS, ŘO, očko vynechat, DS4 do DS, ŘO, očko vynechat, DS4 do DS, 3 ŘO* opakujeme vzor mezi značkami, na konci řady DS4 do DS, ŘO očko vynechat, DS4 do DS, ŘO, očko vynechat, DS4 do DS, ŘO a do následujících oček už háčkujeme DS do konce řady, tj. celkem 7 DS.

8. řada: N za DS, 6 DS, ŘO, DS4, ŘO, DS4, 3 ŘO, *DS pod oblouček, DS do DS, DS pod oblouček, 3 ŘO, DS4, ŘO, DS4, ŘO, DS4, ŘO, DS4, 3 ŘO* opakujeme vzor mezi značkami, na konci řady DS4, ŘO, DS4, ŘO a do následujících oček už háčkujeme DS do konce řady, tj. celkem 7 DS.

9. řada: N za DS, 6 DS, DS4 mezi DS a DS4 z předchozí řady, ŘO, DS4, 3 ŘO, *DS pod oblouček, DS do DS (3 za sebou), DS pod oblouček, 3 ŘO, DS4, ŘO, DS4, ŘO, DS4, 3 ŘO* opakujeme vzor mezi značkami, na konci řady DS4, ŘO, DS4, ŘO a do následujících oček už háčkujeme DS do konce řady, tj. celkem 7 DS.

10. řada: N za DS, 6 DS, ŘO, DS4, 3 ŘO, *DS pod oblouček, DS do DS (5 za sebou), DS pod oblouček, 3 ŘO, DS4, ŘO, DS4, 3 ŘO* opakujeme vzor mezi značkami, na konci řady DS4, ŘO a do následujících oček už háčkujeme DS do konce řady, tj. celkem 7 DS.

11. řada: N za DS, 6 DS, DS4 mezi DS a DS4 z předchozí řady, 3 ŘO, *DS pod oblouček, DS do DS (7 za sebou), DS pod oblouček, 3 ŘO, DS4, 3 ŘO* opakujeme vzor mezi značkami, na konci řady DS4 a do následujících oček už háčkujeme DS do konce řady, tj. celkem 7 DS.

12. – 66. řada: opakujeme vzorek 2 až 11 řada, přičemž u dvanácté řady postupujeme takto: N za DS, 6 DS, 1 DS do DS4 z předchozí řady, 3 ŘO, *DS4, ŘO, očko vynechat, DS4, ŘO, očko vynechat, DS4, ŘO, očko vynechat, DS4, ŘO, očko vynechat, DS4, 3 ŘO, 3 očka vynechat, DS do DS4 z předchozí řady, 3 ŘO*, opakujeme vzorek mezi značkami, na konci řady uděláme DS do DS4 a dále DS do DS (7 DS za sebou, celkem 8) a háčkujeme zpět

67. řada: N za DS, 11 DS,  *3 DS pod oblouček, DS do DS4, 3 DS pod oblouček, DS do DS (9 DS za sebou)*, opakujeme, na konci řady uděláme DS do DS, celkem 12. V této řadě máme 115  DS

OLEM, háček 3.5 mm

1. řada: N za DS, 4 DS do stejného místa, dále střídáme 2 DS na jeden vodorovný řádek, tj. 128  DS po dlouhé straně deky, v rohu uděláme 5 DS, končíme DS do stejného místa, jako jsme začali a zde uděláme PO (tj. včetně náhrady zde máme 6 DS)

2. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku, N za DS, 4 DS do stejného místa, 2 ŘO, dále vzorek PR DS střídáme se ZR DS, v rozích 2 ŘO, 5 DS do středu vějířku z předchozí řady, 2 ŘO, končíme DS do stejného místa, jako jsme začali a zde uděláme PO (tj. včetně náhrady zde máme 6 DS)

3. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku, N za DS, 4 DS do středu vějířku z předchozí řady, 3/4 ŘO (podle toho jak utahujete), dále vzorek PR DS střídáme se ZR DS, v rozích 2 ŘO, 5 DS do středu vějířku z předchozí řady, 2 ŘO, končíme DS do stejného místa, jako jsem začali a zde uděláme PO (tj. včetně náhrady zde máme 6 DS)

4. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku, N za DS, 4 DS do středu vějířku z předchozí řady, 4/5 ŘO (podle toho jak utahujete), dále vzorek PR DS střídáme se ZR DS, v rozích 2 ŘO, 5 DS do středu vějířku z předchozí řady, 2 ŘO, končíme DS do stejného místa, jako jsem začali a zde uděláme PO (tj. včetně náhrady zde máme 6 DS)

5. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku, N za DS, 8 DS do středu vějířku z předchozí řady, očko vynechat, KS do vějířku, 5 DS pod ŘO z předchozí řady, *KS do PRDS z předchozí řady, očko vynechat, vějířek z 5-ti DS, očko vynechat*, toto schéma opakujeme po celé dlouhé a krátké straně, v rozích děláme 5 DS pod ŘO, KS do prvního DS z vějířku z předchozí řady, 9 DS do středu vějířku, KS do posledního DS z vějířku z předchozí řady, 5 DS pod ŘO a následuje vzor mezi *, končíme DS do stejného místa, jako jsem začali a zde uděláme PO (tj. včetně náhrady zde máme 10 DS), přízi ukončíme.

TIP: Deku pro chlapečky doporučuji dělat bez poslední obloučkové řady a přidat více řad PRDS a ZRDS. Při střídání barev u vzorku PRDS a ZRDS dosáhnete zajímavého efektu.

Dokončení
Zapošijeme volné konce příze. Dozdobíme kytičkou, knoflíkem nebo štítkem. Pokud budete deku prát, ideálně v ruce v prostředku určeném pro praní pletenin. Vyždímejte spíše mačkáním než kroucením, případně zabalte do hutného froťáku, srolujte a nechejte vsáknout vodu. Poté rozložte a sušte rozložené. Ideální je mít polystyrenovou tabuli potaženou potravinovou folii, na tu deku rozprostřete a rovnoměrně vypněte pomocí tenkých zdravotnických jehel (jako dečku na stůl, jen neškrobíte). Žehlíme, pokud musíme, vždy přes další vrstvu, např. ručník.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Vždy prosím uvádějte ZDROJ tohoto návodu, tj. www.krampolinka.cz.

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

 

 

VIDEO

ZDROJ vzorečku: vzor č. 411, 500 háčkovaných vzorů, Linda P. Schapperová, Ikar 2007

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..