Dětská vesta Alpine Alpaca

1.12.2019

Pořádně silná vesta, která zahřeje venku i doma, když si dítko hraje. A to byl přesně důvod, proč jsem tuto vestičku vytvořila a zpracovala pro Vás videonávod.

YarnArt Alpine Alpaca je novinková záležitost letošního roku. Alpaca se prodává ve 150 gramovém klubíčku s návinem 120 metrů a ve složení 30% alpaky, 10% vlny, a 60% akrylu. Příze je silná, ale hebká a na vestu naprosto super. Video z rozbalování balíčku naleznete zde.

YarnArt Alpine Alpaca nám věnoval e-shop www.fajneklubka.cz E-shop Fajne Klubka jsme si představili v tomto článku zde.

A teď zpátky k našemu projektu. Vesta je háčkovaná od kruhového sedla, na které navazuje kytičkový vzor. Díky síle příze se jedná o poměrně rychlou záležitost, takže když večer zasednete k háčku, ráno si dítko může užít teploučkou vestu při hraní. Na velikost 110 – 116 padnou přesně dvě klubíčka. Tak se do ní pustíme.

Dětská vesta Alpine Alpaca, velikost 110-116, 4-5 let
Příze: YarnArt Alpine Alpaca
Spotřeba: na tuto velikost padnou dvě klubíčka tiptop, zakoupíte na www.fajneklubka.cz
Háček: 12 mm
Dřevěné knoflíky 3 ks průměr 2 cm, jehla s velkým ouškem, 4 x označovač nebo kousek příze, jehla a nit, cedulka

Rozměry: celková délka 44 cm, šířka 38 cm, sedlo délka (bez olemu) 12 cm
Hodinový rozpočet: 3 hodiny
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek
PO – pevné oko
Vesta je háčkovaná po řadách. Nová řada začíná náhradou N, tj. 1 ŘO za KS, 3 ŘO za DS. Základy háčkování naleznete zde.

Kruhové sedlo, barva 1, háček 12 mm
1. řada: 25 ŘO
2. řada: do druhého/třetího (jak kdo počítá) očka od háčku vedeme háček a uháčkujeme KS, dále KS do každého očka, celkem vč. náhrady 23 KS
3. řada: N za KS, KS do stejného místa, dále 2 KS do jednoho očka, celkem 46 KS
4. řada: N za KS, KS do KS, 46 KS
5. řada: N za KS, KS do KS, 46 KS

6. řada: N za KS, KS do stejného očka, dále zdvojíme každé čtvrté očko, poslední zdvojení neprovedeme, celkem 57 KS
7. řada: N za KS, KS do KS, 57 KS
8. řada: N za KS, KS do stejného očka, dále zdvojíme každé páté očko tak, abychom v této řadě měli 68 KS
9. řada: N za KS, KS do KS, 68 KS
10. řada: rozdělíme si sedlo tak, že vložíme označovač do devátého očka , odtud odpočítáme 15 oček a vložíme sem označovač, dále odpočítáme 20 oček a vložíme sem označovač, dále odpočítáme 15 oček a vložíme sem označovač. 9 oček přední díl, 15 oček rukáv, 20 oček záda, 15 oček rukáv, 9 oček přední dí, celkem 68 oček.

N za KS, 9 KS, 7 ŘO a spojíme přední díl a zádový díl pomocí KS, tj. háčkujeme KS do místa, kde je označovač. Dále háčkujeme 20 KS, 7 ŘO a spojíme zádový díl s předním dílem, dokončíme KS. Vznikly nám dva otvory pro rukáv (mrkněte na video).

Spodní část vesty, kytičkový vzor, barva 1, háček 12 mm
1. řada: N za DS, DS, 2ŘO, háček vedeme do očka DS, nahodíme a uháčkujeme 1/2 DS, dále háček vedeme do stejného očka jako je DS, nahodíme a uháčkujeme 1/2 DS, háček vedeme ob očko, nahodíme a uháčkujeme 1/2 DS, s nahozením sháčkujeme všechny 4 nitky na háčku = máme první kytičku. Začínáme 2 ŘO, háček vedme do spojovacího očka (sháčkované 4 DS), nahodíme a uháčkujeme 1/2 DS, dále háček vedeme do stejného očka, kde končí předešlá kytička, nahodíme a uháčkujeme 1/2 DS, háček vedeme ob očko, nahodíme a uháčkujeme 1/2 DS, s nahozením sháčkujeme všechny 4 nitky na háčku = druhá kytička. Pokračujeme do konce řady. V podpaždí. Na předním díle máme 3 kytičky, v podpaždí máme 4 kytičky, na zádech 10, podpaždí 4, druhý přední díl 3 kytičky. Končíme DS do posledního očka. Otočíme.

2. – 3. řada: N za DS, DS do spojovacího očka z předešlé řady. Odteď pracujeme jen se spojovacími očky, tj. kytička začíná a končí ve spojovacích očích z předešlé řady. Řada končí DS.

Spodní část vesty, kytičkový vzor, barva 2, háček 12 mm
4. – 8. řada: stejná jako druhá řada.

Olem, barva 2, háček 12 mm
1. řada: vestu olemujeme pomocí KS. Začínáme v dolním rohu pomocí 3 KS, pokračujeme nahoru na straně zapínání. Na jednu řadu kytiček háčkujeme 3 KS (pokud se to vlní, tak schéma 2 KS – 3 KS). V místech, kde začíná barva 1 vytvoříme knoflíkovou dírku, tj. mezi KS uháčkujeme 2 ŘO (vůle pro knoflík). Pokračujeme KS. V horním rohu (límec) opět háčkujeme 3 KS, pokračujeme na druhé straně v místech zapínání, pokračujeme olemem spodní části vesty a končíme v dolním rohu pomocí PO.

2. řada: N za KS, 3 KS do prostředního KS, dále KS do KS, 2 KS pod knoflíkovou dírku, 3 KS do prostředního KS (límec), pokračujeme po svislé straně zapínání, pokračujeme spodním lemem a končíme PO.

Olem rukávy, barva 1, háček 12 mm
1. řada: rukáv olemujeme jednou řadou KS. Zopakujeme na druhé straně rukávu.

Dokončení
Zapošijeme volné konce, našijeme knoflíky, dozdobíme cedulkou.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

  • Reply Mercedes Alcazar 13.4.2020 at 8:59

    Hi!

    I love your crochet.
    May you please translate to english this beautiful pattern. I would like to make for my grandson.

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..