Deka Dolce s pruhy

14.5.2020

Jako dárek jsem tvořila deku pro již starší miminko. Vybrala jsem přízi YarnArt Dolce, ať miminko může deku využít teď na válení a od podzimu ještě na přikrytí do kočárku. Vzorek je naprosto nadčasový, takže deka je univerzální.

YarnArt Dolce je žinylková příze, která se prodává v super barevné škále ve 100 gramovém klubíčku s návinem 120 metrů. Jedná se o 100% mikroakryl a příze má český atest TZÚ a je nezávadná pro děti do tří let. Pokud jste si žinylky oblíbili, tak určitě vyzkoušejte tenčí verzi YarnArt Velour nebo silnější YarnArt Dolce Maxi.

Co se týče deky, vzoreček je jednoduchý. V podstatě se opakují dvě řady stále dokola. Díky střídání barev po stejných sekvencích deka vytváří zajímavý efekt. Kombinaci plastického vzoru a obyčejných polodlouhých a krátkých sloupků za různé nitky zvládne i zdatnější začátečník. S videem levou zadní. Deka má rozměr 85 x 120 centimetrů a asi nejtěžší je rozpočítat první řadu. Pak jde háčkování jako po másle.

Tak se do ní pustíme.

Deka Dolce s pruhy
Příze: YarnArt Dolce č. 754 hnědá a 741 bílá, zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: 4 klubíčka hnědá a 3 klubíčka bílá, hnědá vyšla tip top
Háček: 8 a 7 mm (kdo hodně utahuje, bude potřebovat háček 9 mm na olem)
Rozměry: 120 cm výška, 85 cm šířka
Jehla s velkým ouškem, cedulka nebo knoflík
Časový rozpočet: 8 hodin – 10 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
PDS – polodlouhé sloupky
KS – krátký sloupek
PR KS – přední reliéfní krátký sloupek
PR PDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek

Háčkujeme po řadách tam a zpět. Řadu začínáme náhradou „N“, tj. 2 ŘO za PDS, 1 ŘO za KS. Řadu končíme PDS do náhrady. Základy háčkování zde.

Dolce, hnědá, háček 7 mm
1. řada: uháčkujeme volný základní řetízek v délce 73 ŘO. Pokud utahujete, zkuste tzv. pružný řetízek (71 oček plus 2 ŘO jako náhrada). Pokud je to Vaše první setkání s žinylkou a nevidíte očka, zkuste si dát například do každého desátého očka označovač pro lepší orientaci v další řadě.
2. řada: háček vedeme do třetího očka od háčku a uháčkujeme PDS, dále PDS do každého očka. Na konci řady máme 72 sloupků včetně náhrady. Otočíme a háčkujeme zpět.

3. řada: N za KS, VZOR 1 – háčkujeme 10 KS za třetí nitku polodlouhých sloupků, VZOR 2 – háčkujeme 3 ŘO, 2 očka vynecháme, do následujícího KS, 3 ŘO, 2 očka vynecháme, do následujícího KS, 3 ŘO, 2 očka vynecháme, do následujícího KS, 3 ŘO, očko vynecháme. Střídáme VZOR 1 a VZOR 2, celkem máme základ pro 7 sloupců. Na konci řady nám jeden KS zůstane a ten umístíme do náhrady. Otočíme a háčkujeme zpět.

Dolce, hnědá, háček 8 mm
4. řada: N za PDS, VZOR 1 – 10 PDS do KS, VZOR 2 – do KS z předchozí řady háčkujeme vždy 3 PDS (tj. 3 PDS, 3 PDS, 3 PDS), opakujeme VZOR 1 a VZOR 2. Poslední PDS háčkujeme do náhrady. Na konci řady otočíme a háčkujeme zpět.
5. řada: N za KS, VZOR 1 – 10 KS za třetí nitku, VZOR 2 – 3 ŘO, PRKS kolem prostředního PDS z předchozí řady, 3 ŘO, PRKS kolem prostředního PDS z předchozí řady, 3 ŘO, PRKS kolem prostředního PDS z předchozí řady, 3 ŘO, opakujeme VZOR 1 a VZOR 2. Poslední KS háčkujeme do náhrady. Na konci řady otočíme a háčkujeme zpět.

6. řada: stejná jako řada 4
7. řada: stejná jako řada 5
8. řada: stejná jako řada 4

Dolce bílá, háček 8 mm
9. – 14. řada: střídáme řady 5 a 4

Střídání barev opakujeme celkem 13 x na celé dece. Začínáme hnědým pruhem a končíme hnědým pruhem. Vždy opakujeme šest řad ve kterých střídáme vzor dle řady čtyři a pět.

Poslední řada, Dolce hnědá, háček 8 mm (pokud háčkujete volně, vezměte háček 7 mm)
81. řada: N za PDS, VZOR 1 – 10 PDS za 3 nitku, VZOR 2 – PDS, PDS, PRPDS kolem PDS z předchozí řady, PDS, PDS, PRPDS kolem PDS z předchozí řady, PDS, PDS, PRPDS kolem PDS z předchozí řady, PDS, opakujeme VZOR 1 a VZOR 2. Poslední PDS háčkujeme do náhrady na konci řady. Pokračujeme olemem ve stejném směru na dlouhé straně deky.

OLEM, Dolce, hnědá, háček 8 a 7 mm (pokud se okraj vlní, vezměte háček 7 mm, pokud okraj jakoby táhne, vezměte háček 9 mm)
1. řada: N za PDS, do stejného místa v rohu háčkujeme 8 mm háčkem 4 PDS. Co jedna vodorovná řada, to jeden PDS. V rohu háčkujeme 5 PDS. Na spodním a horním olemu použijeme háček 7 mm a háčkujeme PDS do očka. Řadu končíme v rohu PO.

2. – 4. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku z předchozí řady a uháčkujeme N za PDS, dále 3 PDS do stejného místa, očko přeskočíme a háčkujeme PDS do mezer, tj. háček vedeme mezi sloupky z předchozí řady. Na bočních stranách háčkujeme háčkem 8 mm, na spodní a horní krátké straně háčkujeme háčkem 7 mm. V rohu háčkujeme 4 PDS. Řadu končíme PO.

Dokončení
Volné konce deky nejdříve dostatečně zapošijeme, poté konce zbavíme žinylky a zasukujeme. Spíše volně, používáním se deka bude různě napínat a konce by mohly praskat. Ideální je, pokud sukujeme dva samostatné konce. Mrkněte na video, jak na zapravení konců žinylky zde. Deku dozdobíme například knoflíkem nebo aplikací.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..