Šátek Velour pro začátečníky

15.11.2020

Máte rádi žinylkové příze? Máte chuť si uháčkovat rychlý měkoučký šátek, který zvládne i začátečník? Jste na správném místě. Šátek z žinylkové příze YarnArt Velour je totiž rychlovka a s šátkem vyrazíte ven již za pár hodin.

YarnArt Velour patří do třídy žinylkových klubíček. Prodává se ve 100g s návinem 170m a jedná se o 100% mikropolyester. Velour získala český atest TZÚ, a je tedy vhodná pro děti do tří let. Má pěknou škálu barev a tím, že je tenčí než klasické žinylky, s ní můžete kouzlit, tj. přízi například zdvojit, pokud potřebujete žinylkový melír, nebo vytvořit případně ombré přechody. Hodí se na hračky, deky, či oblečení.

V letošním roce YarnArt vyběhl s novinkou Dolce Baby, 50g/85m, 100% mikropolyester. Video z rozbalování naleznete zde. Pokud tato dvě klubíčka srovnám, Dolce Baby je vzhledově více podobná Dolce. Co do návinu a složení je Dolce Baby hodně podobná Velour, byť vlákno Velour se mi jeví jako krapet broušené. Na omak je to však stejný materiál. Pro tento návod můžete tedy použít jak 3 klubka Velour, tak 6 klubek Dolce Baby (prodává se v menší hmotnosti).

Co do tloušťky, můžeme seřadit žinylkové příze od YarnArt. Nejtenčí je Velour (100g/170m) nebo Dolce Baby (50g/85m), poté klasická Dolce (100g/120m) a poslední by byla Dolce Maxi (200g/70m).

Šátek je naprosto jednoduchý. Používáme pouze dlouhé sloupky a řetízková oka. Začínáme od magického kroužku a háčkujeme po řadách tam a zpět. Pokud se Vám nedaří magický kroužek, nahraďte jej třemi ŘO spojených pevným okem. Na krajích používáme dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek, který však háčkujeme na dvakrát stejně jako klasický dlouhý sloupek. Použila jsem ho kvůli tomu, aby se strana díky různému utahování nekrabatila (dvakrát nahazovaný sloupek byť na dvakrát sháčkovaný je o malinko delší než dlouhý sloupek).

Barvy na šátku střídáme na začátku řady, necháváme si dostatečně dlouhé konce na zapošití. Pozor – žinylka tzv. drobí. Jak na zapravení konců naleznete v tomto videu. Na tělo šátku jsem spotřebovala dvě klubíčka Velour a nakombinovala jsem barvy do pruhů.

Jakmile máme uháčkované tělo šátku – velikost si zvolíme podle sebe, pustíme se do olemu. Ten se opět skládá z dlouhých sloupků a řetízkových ok. Věnujte pozornost počtu sloupků. Na horní nejdelší straně máme tři dlouhé sloupky, na bocích pouze dva. Řada olemu začíná náhradou tři řetízková očka, a abychom se dostali do „středu“ oblouku ve špici, řada končí na dvě řetízková oka a dlouhým sloupkem. Počet řad olemu záleží na Vás, velikosti šátku a dostupnosti materiálu. na tuto velikost mi na olem padlo jedno celé klubíčko Velour.

Jak by vypadala deka ze čtverců se můžete inspirovat u větrníkové deky Baby, video návod zde.

No a my se pustíme do práce. Věřím, že Vás Velour nebo Dolce Baby nadchne. S tenčí žinylkou se pracuje velmi dobře.

Šátek Velour
Příze: YarnArt Velour, bílá č. 841, světle růžová 854 a neon růžová 860, zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: jedno klubíčko od barvy
Háček: 5 mm
Rozměry: 165 nejdelší strana, 100 kratší strany
Jehla s velkým ouškem, knoflík nebo štítek na ozdobení
Časový rozpočet: 6 hodin
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
2DS – dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek
DS – dlouhý sloupek
MK – magický kroužek

Šátek háčkujeme od magického kroužku po řadách tam a zpět. Na začátku řady háčkujeme 3 ŘO jako náhradu a 1 ŘO do vzoru. 2DS háčkujeme do třetího očka náhrady z předchozí řady! Olem háčkujeme po řadách. Začínáme 3 ŘO jako náhrada za první sloupek. Náhrada není součástí vzoru. Řadu končíme v rohu 2 ŘO a DS do náhrady. Tím se dostaneme do středu obloučku – do středu rohu.

Tělo šátku, Velour bílá, háček 5 mm
1. řada: do MK háčkujeme 3 ŘO, ŘO, DS, DS, DS, ŘO, 2DS, otočíme
2. řada: 3 ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 2DS do třetího očka náhrady z předchozí řady, otočíme
3. řada: 3 ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 2DS do třetího očka náhrady z předchozí řady, otočíme
4. – 16. řada: pokračujeme ve schématu jako v řadě 3, přidáváme 3 DS pod krajní ŘO na začátku a na konci řady a tím postupně šátek rozšiřujeme.

Tělo šátku, Velour světle růžová, háček 5 mm
17. – 32. řada: pokračujeme ve schématu jako v řadě 3, přidáváme 3 DS pod krajní ŘO na začátku a na konci řady a tím postupně šátek rozšiřujeme.

Tělo šátku, Velour bílá, háček 5 mm
33. – 40. řada: pokračujeme ve schématu jako v řadě 3, přidáváme 3 DS pod krajní ŘO na začátku a na konci řady a tím postupně šátek rozšiřujeme.

Pozn. Pokud háčkujeme menší velikost, např. na dítě, upravíme počet řad a střídání barev úměrně velikosti!

Olem šátku, Velour neon růžová, háček 5 mm
1. řada: horní dlouhá strana šátku: 2/3 ŘO místo prvního DS, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO do konce řady, v rohu háčkujeme 3 DS pod ŘO, 2 ŘO

roh a první krátká strana šátku: 2 ŘO, 3 DS pod ŘO v rohu, dále ŘO a 2 DS pod 2DS nebo ŘO a 2 DS pod ŘO, v cípu háčkujeme 2/3 DS pod ŘO před magickým kroužkem, 2 ŘO

spodní cíp a druhá krátká strana šátku: 3 DS pod ŘO za magickým kroužkem a opět střídáme ŘO a 2 DS pod 2DS nebo ŘO a 2 DS pod ŘO, v rohu háčkujeme 3 DS, 2 ŘO a DS do náhrady. Tím uzavřeme řadu a skončíme uprostřed obloučku/horního rohu.

Pozn. Počet řetízkových ok a počet dlouhých sloupků v dolním cípu uzpůsobíme našemu utahování.

2. – 3. řada: horní dlouhá strana šátku: 2/3 ŘO místo prvního DS, 3 DS pod DS z předchozí řady, ŘO, 3 DS pod ŘO do konce řady, v rohu háčkujeme 3 DS pod ŘO, 2 ŘO

roh a první krátká strana šátku: 2 ŘO, 3 DS pod ŘO v rohu, dále ŘO a 2 DS pod ŘO mezi sloupce, v cípu háčkujeme 2DS/3 DS, 2 ŘO

spodní cíp a druhá krátká strana šátku: 3 DS pod ŘO a opět střídáme ŘO a 2 DS pod ŘO, v rohu háčkujeme 3 DS, 2 ŘO a DS do náhrady. Tím uzavřeme řadu a skončíme uprostřed obloučku/horního rohu.

Dokončení 
Volné konce zapošijeme. Šátek dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

A moc děkuji VV za pomoc při focení.

Kačka

VIDEO

 

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply Mirka 16.11.2020 at 11:17

  Dobrý den. Návod s videem na šátek je fajn, ale sehnat kombinaci barev velour v jednom e-schopu je problém.

  • Reply Krampolinka 16.11.2020 at 16:25

   To chápu, bohužel leda nahradit Dolce Baby nebo jinou žinylkou s podobným návinem. S pozdravem Katka

  Leave a Reply

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..