Deka Julie

21.5.2023

V dnešním video návodu si uháčkujeme jednoduchou deku z žinylkové příze. Vždy, když beru do rukou žinylku, vzpomenu si na své začátky.

Himalaya Dolphin Baby nebo YarnArt Dolce je klubíčko 100g/120 m a jedná se o 100% polyester. Žinylkové příze jsou jemné na dotek a děti je mají zkrátka rády, ať se to někomu líbí nebo ne. Pokud nemáte vyloženě „kousavé“ dítko, tak lze z žinylky vyrobit třeba deku, hračku, kabátek, vestičku, capáčky či čepičku. Když jsem v roce 2016 s háčkem začínala, byla žinylka můj nejoblíbenější parťák. Postupem času se k žinylce ráda vrátím a zavzpomínám. V poslední době se mi žinylka nejvíce osvědčila na polštáře nebo na deky, třeba i do kočárku.

Zde na webu naleznete video návody na několik žinylkových dek, třeba deka TRX, větrníková deka Dolce, deka Dolce s pruhy, deka Dolphin, deka Dolce s myškou, Deka DolDol, nebo deka Dolce Maxi.

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče deky, háčkujeme od základního řetízku po řadách tam a zpět. Háčkujeme buď pruhy nebo jednou barvou. Na deku jsem spotřebovala 2 klubíčka bílé a 4 necelá klubíčka jemné vanilkové barvy. Háčkovala jsem háčkem 7 a 8 mm.
  • Co se týče vzoru, zvolila jsem jednoduchý vzor, kterému se říká mech. Střídá se pouze řetízkové očko a krátký sloupek. Řadu jsem však začínala na dva nebo tři krátké sloupky, čímž vznikne úhlednější okraj. Barvy střídáme vždy na začátku řady, aby výměna barev nerušila vzhled vzoru. To stejné platí i pokud budeme háčkovat jednou barvou. Celá deka je také lemována stejným vzorem. Díky háčkování dokola má však kraj jiný sklon a tudíž i jiný vzhled vzoru. V rozích při lemování háčkujeme 3-5 KS podle utahování.
  • Co se týče úpravy velikosti, potřebujeme počet ok dělitelný 2 plus jedno očko na otočení. Čím delší řetízek, tím širší deka bude. Čím více řad, tím delší deka bude. Deku jsem ozdobila třemi háčkovanými proužky z řetízkových ok, které jsem protáhla blízko kraji deky. Vznikl tartanový vzor. Tento typ zdobení je volitelný.

TIPY PRO VÁS:
Jak na zapravení konců žinylky se můžete podívat v tomto videu. Doporučuji nejdříve kus volného konce prošít a teprvé poté očistit žinylku a volné konce zasukovat.

Ať se Vám deka podaří.  Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním deky Julie? Pro fotečky, rady, tipy a triky skočte do FB skupinky do chlubícího vlákna Krampolinka sem. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #dekajulie

Deka Julie
Příze: Himalaya Dolphin Baby nebo YarnArt Dolce
Spotřeba: 2 klubíčka bílá 80301, 4 klubíčka jemně vanilková 80308
Háček: 7 a 8  mm, 4 mm na šňůrku
Rozměry: 80 cm šířka, 100 cm délka
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení
Časový rozpočet: cca 8 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek

Deka, háček 7 mm
1. řada: háčkujeme základní řetízek v délce 83 ŘO + 1 očko na otočení
2. řada: háček vedeme do druhého očka a uháčkujeme KS, dále KS do sousedního očka. Háčkujeme vzor ŘO, očko přeskočíme, KS do ŘO. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme na tři KS háčkované po sobě. Otočíme.

Deka, háček 8 mm
3. řada: ŘO místo prvního KS, KS do KS. Dále háčkujeme vzor ŘO nad KS, KS pod ŘO z předchozí řady. Na konci řady háčkujeme ŘO, KS do KS a KS do očka náhrady. Otočíme.
4. řada: ŘO místo prvního KS, KS do KS, KS pod ŘO. Dále háčkujeme vzor ŘO nad KS, KS pod ŘO z předchozí řady. Na konci řady háčkujeme KS pod ŘO, KS do KS a KS do očka náhrady. Otočíme.
5. – 97. řada: opakujeme řady 3 a 4. Občas si přepočítáme počet KS v řadě, abychom na krajích omylem nerozšiřovali.

Deka, háček 7 mm
98. řada: ŘO místo prvního KS, KS do KS, KS pod ŘO. Dále háčkujeme vzor ŘO nad KS, KS pod ŘO z předchozí řady. Na konci řady háčkujeme KS pod ŘO, KS do KS a KS do očka náhrady. Otočíme.
99. řada: ŘO místo prvního KS. Háčkujeme KS do KS nebo KS pod ŘO až do konce řady. Na konci řady přízi neukončíme a pokračujeme lemem deky.

Pozn. Pokud střídáme barvy, tak háčkujeme schéma – žlutá 19 řad, bílá 19 řad, žlutá 23 řad, bílá 19 řad a žlutá 19 řad. Řady jsem počítala včetně prvního základního řetízku a poslední řady KS.

Lem deky, háček 7 mm
1. řada: ŘO místo KS, dále háčkujeme 4-5 KS do jednoho místa v rohu. Po dlouhé boční straně háčkujeme KS na jednu vodorovnou řadu, ŘO na druhou vodorovnou řadu. V rozích háčkujeme 4-5 KS. Po krátké horní a dolní straně háčkujeme KS, ŘO a očko přeskočíme. Řadu končíme PO.
Pozn. Pokud plánujete háčkovat více řad, doporučuji po každé řadě otáčet. Pokud budete háčkovat jen do cca 5-ti řad, háčkujeme dokola v jednom směru.

2. – 3. řada: Pomocí 1-2PO se posuneme do středu obloučku. Háčkujeme 4-5 KS do jednoho očka, KS do krajového KS, ŘO nad KS a KS pod ŘO. Řadu končíme PO.
4. řada: ŘO místo KS. Dále háčkujeme KS do KS a KS pod ŘO po celém obvodu deky. Řadu končíme PO a přízi ukončíme.

Ozdobné šňůrky, háček 4 mm

Uháčkujeme řetízek v délce cca 100-105 cm. Tou stranou, kterou končíme háčkování protahujeme proužek směrem od spodního okraje deky k hornímu. Zbylou část proužku můžeme jednoduše vypárat. Proužek pářeme až po začištění a upevnění spodní strany proužku. Háčkujeme 2 žluté proužky a 1 bílý nebo 3 žluté proužky a 2 bílé.

Dokončení
Volné konce zapošijeme, očistíme od žinylky a zapravíme. Deku dozdobíme štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..