Velikonoční slepička Camilla

3.4.2022

V dnešním video návodu si uháčkujeme jednoduchou retro slepičku, která se posadí na uvařené vajíčko.

VlnaHep Camilla je 100% mercerovaná bavlna. Klubíčko má 50g a návin 125m. Je to taková česká klasika, která se vyrábí v neuvěřitelné barevné škále včetně melírků. Kromě hraček můžeme Camillu použít na homedkor, oblečení (pozor, větší kousky budou těžší) či jarní čepičky. Po vyprání zpravidla změkne. Na oblečení doporučuji větší háček.

Co se týče slepička, tvoří ji dva kroužky, které se sháčkují a dále se pokračuje háčkovaným tělíčkem. V oblasti zad vede šev, kolem kterého přidáváme na potřebnou šířku. Pro rovný šev háčkujeme jednou sloupec vzoru k náhradě a v následující řadě do mezery od náhrady. Poslední řadu tvoří krátké zadní reliéfní sloupky, aby se spodní část pěkně stáhla. Hřebínek a zobáček háčkujeme červenou barvou. Slepička se vejde na vejce velikosti M a L.

Věřím, že se Vám tento jednoduchý video návod bude hodit. Pro mne je to vzpomínka na dětství. Kdo doma neměl retro slepičku, jako by nebyl. Společně jsme si letos uháčkovali ještě ovečku, jednorožce a zajíčka na vajíčko. Pohodové háčkování.

Máte chuť se pochlubit zajíčkem, jednorožcem, ovečkou nebo slepičkou z letošní Velikonoční kolekce? Stačí se pochlubit v tomto velikonočním příspěvku na FB. 

Velikonoční slepička
Materiál: VlnaHep Camilla od MojeGalanterka.cz, červenou na hřebínek a zobáček jsem použila zbytek Alize Diva (je tenčí a lesklejší)
Spotřeba: zbytek černá, zbytek žlutá nebo jakákoliv jiná veselá barva, zbytek červená
Háček: 3 mm (případně menší)
Rozměry: 8,5 cm šířka a 8 cm výška
Dále potřebujeme: nůžky, jehla s velkým očkem

MK – magický kroužek
PDS – polodlouhý sloupek
DS – dlouhý sloupek
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
ZRKS – zadní reliéfní krátký sloupek

Postup
Háčkujeme od magického kroužku. Náhrada „N“ jsou 1 ŘO místo KS a 2 ŘO místo prvního PDS/DS. Řada končí PO. Náhrada je součástí počtu sloupků.

Slepička hlava, černá, háček 3 mm
1. řada: N za KS, 11 KS do MK. Řada končí PO. (12)

Slepička hlava, žlutá, háček 3 mm
2. řada: N za DS, DS do očka k náhradě. Dále zdvojíme každé očko, tj. do každého očka háčkujeme dva DS. Řada končí PO. (24)
Přízi ukončíme a uháčkujeme druhé stejné kolečko, kde ale přízi neukončíme a budeme pokračovat v háčkování.

Sháčkování hlavy a tělo slepičky, žlutá, háček 3 mm
1. řada: Položíme obě kolečka na sebe rubovou stranou a pomocí KS sloupků sháčkujeme obě kolečka dohromady. Háčkujeme KS na 16-ti očkách. N za KS, ŘO, očko přeskočíme. Dále háčkujeme do jednoho očka KS, PDS, DS a očko přeskočíme (3x). Přejdeme v háčkování na protilehlou část hlavy a pokračujeme v háčkování vzoru, tj. do jednoho očka KS, PDS, DS a očko přeskočíme (3x). Řadu končíme PO. Máme základ pro šest sloupců.
2. řada: N za DS, ŘO. Pod ŘO z předchozí řady háčkujeme KS, PDS, DS, DS. Dále háčkujeme do mezer mezi sloupce vždy KS, PDS, DS a DS. Řadu končíme ŘO a PO. (7 sloupců)

3. řada: N za DS, ŘO. Pod ŘO z předchozí řady háčkujeme KS, PDS, DS, DS. Dále háčkujeme do mezer mezi sloupce vždy KS, PDS, DS a DS. I na konci řady háčkujeme KS, PDS, DS a DS pod ŘO před ukončením řady. Řadu končíme PO. (8 sloupců)
4. – 8. řada: N za DS, ŘO. Pod ŘO z předchozí řady háčkujeme KS, PDS, DS, DS. Dále háčkujeme do mezer mezi sloupce vždy KS, PDS, DS a DS. Řadu končíme PO. (8 sloupců)

Pozn. Šev ubíhá dopředu. Pokud chceme rovnější šev, začínáme háčkovat sloupce jednou k náhradě a po osmi sloupcích ukončíme řadu PO. V následující řadě háčkujeme až od následujícího sloupce a řadu končíme sloupcem před náhradou, celkem 8 sloupců.

9. řada: N za KS. Háčkujeme ZRKS kolem celého spodního obvodu slepičky.

Hřebínek a zobáček, červená, háček 3 mm 
Začínáme v zadní části hlavičky. Navážeme červenou přízi a háčkujeme KS, 3 ŘO a do následujího očka KS. Vytvoříme 8-9 obloučků hřebínku. Přízi ukončíme. Vynecháme jedno očko. Navážeme přízi a pro zobáček háčkujeme N za KS, PDS do jednoho očka a PDS, KS a PO do následujícího. Přízi ukončíme.

Dokončení slepičky
Vznikne obal na vajíčko. Volné konce zašijeme, případně uvnitř slepičky zasukujeme.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..