Dýně Xena

23.9.2023

Čas dýní je tady. Společně si jednu parádní a jednoduchou dýni uháčkujeme. Použila jsem klubíčko Vlnika Xena.

Vlnika Xena je klubíčko 100g s návinem 100m a jedná se o směs 45% akryl a 55% bavlna. Hodí se na háčkovaný homedekor třeba polštáře nebo deky. Dále by z ní byl hezký dírkovaný háčkovaný svetřík na podzim až jaro. V neposlední řadě třeba skvělá podzimní nebo jarní čepice. Vlnika Xena se vyrábí ve skvělé barevné škále a věřím, že si každý vybere.

Přízi Vlnika Xena jsme si ukázali v Povídání u klubíčka č. 66 a více si můžete přečíst v článku o novinkách Vlniky zde.

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče dýně, nejdříve si uháčkujeme základní řetízek. Poté otočíme, háčkujeme řadu polodlouhých sloupků a pomocí vzoru se spojíme s protilehlým koncem. Základ dýně háčkujeme stále dokola vzorem propichovaných polodlouhých sloupků. Vzorek na této přízi parádně vynikne. Pro tvarování dýně a háčkování stopky doporučuji shlédnout video návod.
  • Co se týče úpravy velikosti, můžeme si podle tohoto postupu uháčkovat jak menší, tak větší dýni. Velikost určuje délka základního řetízku. Čím delší, tím větší dýně. Pokud budeme háčkovat větší dýni, musíme přidat počet řad. Například 30 ok, 13 řad, 50 řad, 23 řad, 60 ok 28 řad.

TIPY PRO VÁS:
Místo háčkované stopky můžete použít klacík nebo skořici. Tento typ dýně dozdobíme třeba krajkou.

Ať se Vám dýně Xena podaří. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním této dýně? Fotečky vkládejte prosím do SKUPINKY KRAMPOLINKA na FB a do CHLUBÍCÍHO VLÁKNA sem. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #dynexena.

DÝNĚ XENA
Příze: Vlnika Xena, barva 623 oranžová nebo 611 smetanová
Spotřeba: z jednoho klubíčka cca 3 dýně
Háček: 4 mm
Rozměry: průměr cca 10 cm
Jehla s velkým ouškem, duté vlákno
Časový rozpočet: cca 60 minut
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
PPDS – propichovaný polodlouhý sloupek

Dýně, háček 4 mm, oranžová
1. řada: 39 ok
2. řada: 2 očka jako náhrada za PDS, háček vedeme do třetího očka od háčku a háčkujeme PDS za nitku řetízku. Narovnáme a sháčkujeme oba konce dohromady pomocí polodlouhého sloupku.
3. – 19. řada: od této řady háčkujeme PPDS. V poslední řadě dvě poslední oka háčkujeme jako KS a PO. Přízi ukončíme v dostatečné vzdálenosti (cca 80 cm)

Tvarování dýně
Volný konec navlečeme do jehly. Pomocí předního stehu stáhneme horní část dýně. Jehlu protáhneme do rubu a otvor zašijeme. Dýni vycpeme dutým vláknem. Stejným způsobem zašijeme protilehlý otvor. Tvarování provádíme stejně jako se krájí dort, tj. nejdříve rozdělíme dýni na čtvrtiny, pak na osminy. Stahováním volného konce vzniknou „bochánky“ typické pro dýni. Nakonec volný konec zapošijeme.

Stopka dýně, háček 4 mm, oranžová nebo smetanová
1. řada: Pokud je volný konec dostatečně dlouhý, můžeme ho použít na háčkování stopky. Jestli je krátký, tak navážeme novou barvu. Háčkujeme ve středu dýně do hrany bochánku. Háčkujeme krátké sloupky, cca  13-16.
2. – 3. řada: háčkujeme KS do KS. Řadu neukončujeme.
4. řada: sháčkujeme ve schématu 2 KS sháčkovat – 1 KS, nebo snížíme počet ok na 8 sloupků.
5. – 8. řada: háčkujeme stále KS do KS. V poslední řadě přízi ukončíme a volným koncem vršek dýně stáhneme.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Dýni dozdobíme třeba lýkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..