Baret Bianca

22.2.2020

Když se blíží jaro, ale jsou chladná rána či fouká, většina rodičů řeší, co dát dětem na hlavu. Pro holčičky to může být třeba háčkovaný baretek.

Na háčkovaný baret jsem použila nádhernou přízi YarnArt Bianca Baby Lux, unboxing zde. Bianca se prodává v 50 gramovém klubíčku s návinem 150 metrů a ve složení 40% dětská vlna a 60% prémiový akryl. Na omak je nádherně měkoučká, vlnu bych v ní osobně vůbec nehledala. Díky tenkosti se hodí na klasickou jarní nebo podzimní sezónu, nebála bych se ji použít na svetřík či šátek na chladná letní rána či večery. Od vlny totiž očekávám funkčnost. Pro letošní nestandardní zimojaří jsem přízi zdvojila. Vzor získal více na plastičnosti a ouška jsou opravdu v teple. Bianca se prodává v krásné barevné škále, takže můžete kombinovat, co hrdlo ráčí.

Přízi nám věnoval e-shop www.bezvapleteni.cz, výhradní dovozce YarnArt do České republiky.

Baret je háčkovaný od lemu. Jakmile “trefíte” vlastní velikost, aplikovat véčkový vzor je naprosto jednoduché. Baret je totiž potřeba prudce rozšířit nad lemem a po dosažení potřebné hloubky jej prudce sháčkovat, aby vznikl lom baretu, případně nařasení. Ve videu si ukážeme, jak háčkovat první řadu véček a jak véčka sháčkovat. Baret jsem háčkovala od pružného řetízku, a ten jsem již znovu neobháčkovala, abych o “pružnost” nepřišla. Pokud však velikost úplně netrefíte, obháčkováním lemu můžete ještě vše zachránit. Jen pozor na správnou volbu háčku, aby se dala čepice ještě vůbec nasadit. Na baret jsem spotřebovala necelá tři klubíčka příze.

Podobný baret jsem háčkovala v roce 2018 z příze YarnArt Legend. Návod jsem tehdy bohužel nezpracovala, takže takto zpětně alespoň z příze Bianca. No a my se pustíme do háčkování.

Baret Bianca
Příze: YarnArt Bianca Baby Lux č. 358, zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: 3 klubíčka
Háček: 5 a 6 mm
Rozměry: výška 21 cm, šířka lemu 22,5 cm, obvod 50-51 cm
Jehla s velkým ouškem, cedulka nebo knoflík, případně kytička na dozdobení
Časový rozpočet: 2 hodiny
Pro začátečníky s videem

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhé sloupky
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek
ZRDS – zadní reliéfní dlouhý sloupek
PDS véčka – nahodíme přízi, háček vedeme pod ŘO před véčkem, vytáhneme přízi, nahodíme, háček vedeme pod ŘO za véčkem, vytáhneme přízi, s nahozením sháčkujeme 5 nitek, ŘO

Háčkujeme po řadách. Řada začíná náhradou N, tj. 2 ŘO za DS/PDS. Náhrada v lemu baretu JE součástí vzoru, náhrada ve vzoru NENÍ součástí vzoru. Řady končíme PO. Základy háčkování zde.

LEM, Bianca, háček 5 mm
1. řada: uháčkujeme pružný řetízek v délce 55 ŘO + 3 ŘO.
2. řada: N za DS, háčkujeme DS do oček pružného řetízku, tj. celkem 56 včetně náhrady, narovnáme si proužek a pomocí PO spojíme s protilehlým koncem. Proužek by měl být krapet volnější při nasazení na hlavu.
3. – 5. řada: N za DS, PRDS, PRDS, ZRDS, ZRDS, opakujeme, řadu končíme ZRDS a PO.

LEM, Bianca, háček 6 mm
6. – 7. řada: N za DS, PRDS, PRDS, ZRDS, ZRDS, opakujeme, řadu končíme ZRDS a PO. Provedeme zkoušku lemu, zda-li je vše v pořádku.

VZOR, Bianca, háček 6 mm
8. řada: N za PDS, háčkujeme PDS véčka, tj. nahodíme, háček vedeme k náhradě, vytáhneme přízi, nahodíme, háček vedeme do sousedního očka, vytáhneme přízi, s nahozením sháčkujeme 5 nitek, ŘO. Pro následující véčko háček vedeme do stejného místa, jako končilo předchozí véčko a postup zopakujeme. Řadu končíme véčkem, ŘO a PO. V řadě budeme mít 55 véček (56 sloupek “zabírá” náhrada).
9. – 18. řada: N za PDS, háčkujeme PDS véčka, řadu končíme PO (55 véček).

19. řada: N za PDS, budeme sháčkovávat véčka, tj. ze dvou véček budeme mít jedno a zredukujeme počet na 28 véček. Pro sháčkování nahodíme, háček vedeme po ŘO před véčkem č. 1, vytáhneme přízi, nahodíme, háček vedeme pod ŘO za véčkem č. 1, vytáhneme přízi, nahodíme a háček vedeme po ŘO za véčkem č. 2, vytáhneme přízi a s nahozením sháčkujeme 7 nitek, ŘO. Doporučuji mrknout na video. Řadu končíme PO.
20. – 22. řada: N za PDS, PDS véčko, následující dvě véčka sháčkujeme do jednoho, opakujeme schéma, řadu končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme a dostatečně dlouhým volným koncem stáhneme střed baretu.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Baret dozdobíme například knoflíkem, štítkem nebo kytičkou.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. 

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Véčkový vzor a návody Krampolinka - www.krampolinka.cz 6.9.2022 at 8:46

    […] Baret Bianca, obvod 50-51 cm, video návod zde […]

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.