https://krampolinka.cz/wp-content/uploads/2016/10/slide_02.jpg
https://krampolinka.cz/wp-content/uploads/2016/10/slide_01.jpg
https://krampolinka.cz/wp-content/uploads/2016/10/Profilovka1.jpg

“Nemáte náhodou návod na úplně malilinkaté botičky? Víte takové pro ty předčasně narozená miminka.” Tak asi u třetí zprávy tohoto typu jsem neváhala, odsunula plánované aktivity tak trošku na druhou kolej (ne, že by mi to výrazně vadilo :)), a vyhlásila doma mimořádný pohotovostní stav “tvořím, prosím nerušit”.

Čtěte více

(1)

I love chenille yarn. It is so soft to work with. Unfortunately some of the patterns, usually the complicated one, seem not to be working. Mainly if you are working on hats for babies. Here works the motto The simplest the better. So I tried this shell pattern for a baby hat and I was quite surprised how it turned out. I also made a matching booties but this will be released as a paid pattern hopefully soon. Meanwhile you can try the hat if it works for you because chenille yarn is not for everybody. Some really hates to crochet with it.

Čtěte více

(0)

I have recently made a video review for a new yarn brand VlnaHep Perla (pearl in English). This yarn is a combination of 60%bamboo and 40%cotton. This thread has antibacterial and anti-allergic features. It warms you when you are cold and cools you when you are hot. When you double the thread for hats, it is also a perfect for winter time. On top of that it is suitable for babies.

Čtěte více

(0)

Zdravím všechny zvědavky jako jsem já. V minulém týdnu se na českém trhu objevila nová příze s názvem Perla a Elba. Příznivci kvalitních přírodních materiálů určitě zajásali. VlnaHep Perla je totiž příze se zastoupením bambusu a Elba s viskózou, takže obě super ideální na letní případně podzimní sezonu.

Čtěte více

(0)
bool(false)